Frameworki internetowe istnieją już od jakiegoś czasu. Jednak w miarę jak powstaje coraz więcej języków kodowania i w dalszym ciągu przesuwamy granice w tworzeniu stron internetowych, struktury te stają się coraz ważniejsze.
Prawdopodobnie miałeś dzisiaj do czynienia z platformą internetową, nie zdając sobie z tego sprawy. Czy widziałeś prognozę pogody na stronie internetowej? Ta witryna internetowa prawdopodobnie korzystała z platformy umożliwiającej dostęp do danych z serwera.
Ta sama witryna internetowa mogła wykorzystywać inną platformę do opracowania serwerów, na których przechowują Twoje informacje, a jeszcze inną do tworzenia interfejsu witryny, którą widziałeś.
Jeśli jednak pracujesz nad witryną internetową, podstawowa wiedza na temat frameworku sieciowego pomoże Ci ustalić, jak wszystko do siebie pasuje.
Co to jest framework sieciowy?
Framework sieciowy to oprogramowanie, którego celem jest standaryzacja, upraszczanie i ulepszanie kodowania. Większość frameworków ma charakter open source, aby zachęcić do częstszego korzystania i zwykle promują preferowany styl kodowania.
Obecnie wiele najpopularniejszych frameworków internetowych opiera się na pojedynczych językach programowania. Uzyskują dostęp do baz danych zawierających przykładowy kod, dzięki czemu użytkownicy mogą spędzać mniej czasu na pisaniu kodu od zera i standaryzacji sposobu pisania tego języka.
Oprócz ograniczenia pisania kodu, framework sieciowy pomaga się rozwijać interfejsy programów użytkowych (API) i systemy zarządzania treścią (CMS). Mogą również pomóc w mapowaniu domen.
Pszczoła
Interfejsy API umożliwiają firmom bezpieczne udostępnianie dostępu do danych i funkcjonalności oprogramowania stronom trzecim. Te bazy danych są używane z kluczami dostępu. Klucze te pozwalają stronie zażądać dostępu do bazy danych, przechowując informacje wyłącznie pomiędzy zatwierdzonymi stronami.
Wiele z najpopularniejszych obecnie aplikacji internetowych nie działałoby bez nich. Nawet wtedy większość ludzi korzysta z API codziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Na przykład kanały mediów społecznościowych często się na nich opierają.
Zaloguj się za pomocą przycisków Google lub Facebook to także dobre przykłady tego, jak interfejsy API udostępniają dane i upraszczają pracę użytkowników. Interfejsy API są również wykorzystywane przez moduły do śledzenia pogody lub do odpowiadania na proste pytania w konsolach wyszukiwania.
Może się również okazać, że niektóre z Twoich ulubionych wtyczek korzystają z interfejsów API, chociaż czasami może być konieczne ręczne utworzenie klucza API, aby umożliwić udostępnianie danych pomiędzy wtyczkami.
WooCommerce korzysta również z interfejsów API, aby „płacić za pomocą PayPal” lub udostępniać dane aplikacjom zewnętrznym.
CMS-a
Frameworki internetowe również mają moc systemy zarządzania treścią. Logując się do WordPressa, masz dostęp do ton danych zorganizowanych w sposób umożliwiający wprowadzenie dalszych zmian.
Możesz używać tych frameworków internetowych do tworzenia szablonów i zmiany projektu swojej witryny internetowej. Jest to również możliwe tworzyć motywy przy użyciu frameworków, zwłaszcza że wiele z nich korzysta z tych samych frameworków.
Na przykład prawie wszystkie motywy będą miały nagłówki, komentarze i udostępnianie, a kod zaangażowany w tworzenie nie będzie się zbytnio zmieniał w zależności od motywu.
Ponadto hosting treści, takich jak blogi, obrazy lub filmy, działa również poza platformami internetowymi. Jest to coś, co częściej widzisz w przypadku frameworków zaplecza.
Możesz także zmienić strukturę i strukturę treści mapowanie domeny w twoje Strategia SEO dokonując zmian w panelu sterowania lub wybranym przez Ciebie menadżerze serwera.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj to!
Headless CMS vs WordPress – porównanie: https://www.voypost.com/blog/is-it-goodbye-to-wordpress
Dlaczego warto używać frameworka internetowego?
Teraz, gdy przyjrzeliśmy się, czym jest framework sieciowy, przyjrzyjmy się powodom, dla których warto z niego korzystać. Frameworki, których musisz użyć, oraz wszelkie zalety i wady z nimi związane będą się różnić w zależności od Twoich potrzeb.
Istnieją jednak pewne uogólnienia, które można poczynić na temat frameworków, niezależnie od tego, czy są to front-end, czy back-end.
Zalety frameworków internetowych
- Ramy tworzą budowanie stron internetowych, aplikacje i programy są bardziej dostępne. Nie musisz pisać każdego fragmentu kodu od zera. Zamiast tego wprowadzasz zmiany tylko w tej sekcji kodu, którą chcesz edytować.
- Oszczędzają czas. Możesz unikaj wielogodzinnego wprowadzania danych i poprawianie błędów.
- Frameworki internetowe są opłacalne. Prawie wszystkie najpopularniejsze frameworki, od Node.js po ASP.NET, są typu open source. Możesz uzyskać do nich bezpłatny dostęp i wprowadzić zmiany w razie potrzeby.
- Są bezpieczne. Wiele frameworków działa z założeniem, że jeden sposób kodowania jest lepszy, a jednym z powodów jest bezpieczeństwo. Środki bezpieczeństwa są zwykle domyślnie silne, co oznacza, że programiści nie muszą się martwić, że ich kod pozostawi witrynę otwartą na ataki.
Wady frameworków internetowych
- Największą wadą dla programistów może być związana z nimi krzywa uczenia się. Nie ma jednego frameworka JavaScript. Zamiast tego masz AngularJS, Ember.js i Express.js, żeby wymienić tylko kilka. Każdy framework ma swoje własne zasady i zastosowania, więc nawet programiści full-stack muszą nauczyć się poruszać w wielu środowiskach sieciowych i dostosowywać się do każdego z nich.
- Pochodzą one z ograniczeniami każdej gotowej konstrukcji. Chociaż korzyści z tego wynikające, takie jak bezpieczeństwo i szybkość, są świetnym kompromisem, musisz dostosować swój kod, aby spełniał wymagania frameworka. Niektórzy programiści również w pewnym stopniu uzależniają się od nich. Mogą obowiązywać ograniczenia dotyczące typu danych, z którymi można pracować lub sposobu uzyskiwania dostępu do informacji.
- Ogólnie rzecz biorąc, frameworki są uważane za niezbędne do tworzenia aplikacji internetowych. Ułatwiają programistom pracę w wielu językach i wydajną pracę. Niewielu programistów będzie całkowicie przeciwnych frameworkom bez dobrego powodu.
Frameworki front-endowe a frameworki back-endowe
Frameworki dzielą się na dwie główne kategorie — frontend i backend. Frameworki front-end kontrolują stronę internetową po stronie klienta, natomiast frameworki back-end działają za kulisami z serwerami.
Frameworki front-end: co klient widzi i z czym wchodzi w interakcję
Frameworki front-endowe kontrolują to, co użytkownik widzi na Twojej stronie i w co może kliknąć. Istnieje wiele różnych frameworków front-endowych, ale do najpopularniejszych należą React, Bootstrap, Angular, Ember i Vue.
Ramy te mają następujące podobieństwa:
- Widoczne dla użytkowników. Treści, które kontrolują, będą widoczne dla użytkowników w aplikacji lub witrynie internetowej.
- Projekt UX/UI. Pomagają kontrolować doświadczenie użytkownika (UX) i interfejs użytkownika (UI).
- Optymalizacja SEO. Frameworki te są zgodne z najlepszymi praktykami SEO, a ich celem jest przyspieszenie Twojej witryny bez obciążania jej.
- Języki front-endowe. Te frameworki działają dalej HTML, CSS, JavaScriptlub kombinację trzech języków programowania.
Struktury zaplecza: po stronie serwera i za kulisami
W przeciwieństwie do frameworków front-end, frameworki back-end nie kontrolują widocznych zmian. Zarządzają danymi i routingiem dla serwerów, a nie wizualnymi aspektami stron internetowych.
Obecnie do najpowszechniej używanych frameworków backendowych należą Django, Ruby on Rails, Spring, ASP.NET, MySQL, Laravel i Meteor.
Te ramy:
- NIE są widoczne dla użytkowników. Tylko programiści wchodzą z nimi w interakcję i je przeglądają.
- Zajmij się zarządzaniem bazami danych. Zamiast zajmować się aspektami wizualnymi witryny internetowej, zajmują się sposobem przechowywania danych w witrynie i uzyskiwaniem do nich dostępu przez serwery. Zajmują się także takimi kwestiami, jak buforowanie i uwierzytelnianie.
- Kontroluj prywatność. Integracje i zarządzanie bezpieczeństwem przechodzą przez zaplecze, a te frameworki nimi zarządzają.
- Obsługuj mapowanie domen. Struktura i organizacja witryny są obsługiwane z tyłu.
- Używaj języków zaplecza. Niektóre używane języki to Python, JavaScript, Ruby, C# i PHP.
Przypadki użycia z HubSpot
HubSpot to doskonały przykład tego, dlaczego warto pracować z frameworkami internetowymi. Programista zarządzania relacjami z klientami (CRM) to zbudowany z zastrzeżonego języka znaczników ale korzysta z interfejsów API i struktur, aby uprościć dostosowywanie oprogramowania HubSpot.
HubSpot ma teraz integrację z ponad 1000 różnych aplikacji lub programów dzięki wykorzystaniu API i frameworka.
Jak używać HubSpot razem ze swoim frameworkiem
Jeśli jesteś programistą, który zna już niektóre języki zaplecza, programowanie za pomocą HubSpot nie jest zbyt trudne.
HubSpot obsługuje standardowy protokół HTTP Pszczoła i współpracuje z wieloma językami, takimi jak Python, JavaScript, Ruby i PHP.
Będziesz potrzebować bezpłatnego konta programisty, aby rozpocząć pracę z HubSpot i wybraną platformą zaplecza, ale po rozpoczęciu pracy w piaskownicy łatwo będzie ją opracować, przetestować i opublikować na platformie HubSpot.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat programowania w języku HubL firmy HubSpot, zapoznaj się z dokumentacją i samouczkami dla programowanie z systemem CMS HubSpot.
Jak użytkownicy nietechnologiczni mogą skorzystać z tych struktur internetowych
Chociaż tysiące programistów stworzyło aplikacje i dostosowało HubSpot tak, aby jak najlepiej współpracowało z ich firmą, wielu użytkowników skorzystało z tych frameworków w praktyce.
Strony docelowe witryn internetowych
Możesz zbudować stronę internetową za pomocą wycisnąć narzędzie do tworzenia stron który działa na frameworku. Kreatory korzystające z metody „przeciągnij i upuść” nie wymagają znajomości kodowania, dlatego są idealne dla początkujących. Dzięki nim możesz w ciągu kilku minut stworzyć piękne i responsywne strony internetowe. W rzeczywistości jest ich wiele brak platform kodowych dostępne, które ułatwiają utworzenie strony internetowej bez doświadczenia w kodowaniu. W przypadku rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb, a agencja Nocode oferuje fachowe projektowanie i dostosowywanie.
Blogi
Zakładanie bloga jest teraz o wiele łatwiejsze niż w latach 90. Struktury aplikacji internetowych wyręczyły przeciętnego użytkownika w wykonywaniu większości pracy związanej z kodowaniem, a narzędzia takie jak WordPress niemal działają 43,2% stron internetowych w Internecie w 2022 r.
WordPress jest popularny, ponieważ jest bezpłatny, łatwy w obsłudze i zapewnia rezultaty.
CRM
CRM-y, takie jak HubSpot zyskały na popularności, ponieważ wykorzystują frameworki internetowe. W przeciwieństwie do starszych systemów CRM, nowe CRM oparte na chmurze współpracują z setkami innych aplikacji i nowymi funkcjami w celu automatyzacji przepływów pracy.
Możesz uzyskać dostęp do swojej bazy danych kontaktów w dowolnym miejscu, a Twoje dane są synchronizowane dla każdego użytkownika. Klient może na przykład potwierdzić spotkanie z Tobą na Facebooku. Informacje te zostaną automatycznie zsynchronizowane z połączonym kontem HubSpot.
Następnie HubSpot wysyła do aplikacji kalendarza żądanie dodania danych również do tej aplikacji. Nie trzeba było ręcznie wpisywać żadnych informacji, różne platformy internetowe komunikowały się ze sobą, aby obsłużyć je za Ciebie.
Hosting poczty e-mail
Struktury internetowe są również zaangażowane w hosting poczty e-mail. Twoja poczta e-mail jest hostowana na serwerach, a następnie różne firmy hostingowe uzyskują do niej dostęp w celu otwierania, wysyłania i przekazywania informacji właściwemu odbiorcy.
Hosting poczty e-mail HubSpot umożliwia automatyczną synchronizację służbowej poczty e-mail z systemem CRM, aktualizując bazę danych o informacje z listy kontaktów.
HubSpot działa również poprzez pobieranie informacji z Twojego systemu CRM i umożliwianie tworzenia wiadomości e-mail zawierających te informacje. HubSpot ułatwia tworzenie e-maili, które wyglądają na spersonalizowane przy mniejszym nakładzie pracy.
Końcowe przemyślenia: czym jest framework sieciowy i dlaczego warto go używać
Frameworki internetowe mogą pomóc w tworzeniu złożonych aplikacji internetowych w krótszym czasie i przy czystszym kodzie. Gromadzą kod w bazach danych lub bibliotekach, jednocześnie umożliwiając użytkownikom zmianę kodu zgodnie z ich potrzebami.
Chociaż to narzędzie jest bardziej złożone i często używane przez programistów, każda osoba zajmująca się projektowaniem stron internetowych może skorzystać z podstawowej wiedzy na temat frameworków.
Możesz używać frameworków do tworzenia interfejsów API i dodawania złożonych funkcji do swojej witryny lub systemów CMS, takich jak WordPress. Istnieją struktury zarówno dla front-endu, jak i back-endu tworzenia stron internetowych, a każdy z nich może pomóc w osiągnięciu innych celów.
Jeśli używasz narzędzia takiego jak HubSpot i chcesz spersonalizować aplikację, świetnym sposobem na to jest użycie platformy internetowej.
Wreszcie, frameworki internetowe ułatwiają także osobom, które nie wiedzą, jak tworzyć strony internetowe. Skorzystaj z tych frameworków, aby szybko tworzyć strony docelowe, przyspieszyć swoją witrynę i wyczyścić wtyczki.