Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Czym jest strategia biznesowa? Najlepszy przewodnik po rozwijaniu małej firmy

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czym jest strategia biznesowa? Najlepszy przewodnik po rozwijaniu małej firmy

Niezależnie od tego, czy jesteś hydraulikiem, czy księgowym, właścicielem własnej restauracji, czy też tworzysz i sprzedajesz własną ceramikę – możesz się zastanawiać, jak możesz rozwinąć swój biznes. I niezależnie od tego, jak dobrze znasz się na wybranej dziedzinie, nauczenie się, jak rozwijać i ulepszać swój biznes, to zupełnie inna umiejętność do opanowania.

Wykonaj poniższe kroki, aby dowiedzieć się, w jaki sposób stworzenie solidnej strategii może pomóc w określeniu celów Twojej firmy i, co ważniejsze, w jaki sposób możesz je osiągnąć.

Czym jest strategia biznesowa?

Strategia biznesowa to plan, który tworzysz, aby znaleźć i osiągnąć określone cele w swojej firmie. Określa obszary, takie jak sposób, w jaki będziesz konkurować na rynku, dzielić zasoby i osiągać zyski. Rozważ ją jako cel swoich celów, pomagając Ci podejmować skuteczniejsze decyzje biznesowe.

Ale strategia biznesowa to nie tylko lista rzeczy, które chcesz osiągnąć – to o wiele bardziej przydatne. Strategie biznesowe można rozbić na różne metody i narzędzia, aby lepiej zrozumieć swój biznes. To narzędzie do samooceny i pomiaru – a także nowe podejście do sposobu, w jaki podchodzisz do swojej pracy.

Czytaj dalej, aby poznać przykłady strategii biznesowych, które mogą pomóc Twojej małej firmie się rozwijać.

Strategia biznesowa dla nowych firm

Jeśli chcesz zacząć na właściwej drodze, dobrym pomysłem jest sfinalizowanie strategii biznesowej podczas zakładania firmy. Ale nawet jeśli jesteś doświadczonym traderem, nadal możesz użyć tych metod, aby ponownie ocenić swoją firmę i podejmować mądrzejsze decyzje.

Sfinalizuj swój plan biznesowy

Nie możesz zacząć myśleć o strategii biznesowej, jeśli nie masz planu biznesowego. Plan biznesowy obejmuje wszystko, od celów po działanie jako wniosek o finansowanie – niektórzy nazywają go nawet „biblią” swojej firmy.

Chociaż Twój plan biznesowy musi być dokładny, ważne jest, aby był prosty. Niezależnie od tego, czy używasz swojego planu wewnętrznie, czy zewnętrznie, musi być zrozumiały dla każdego, kto go czyta. Dlatego ważne jest, aby był zwięzły i konkretny, z przystępnym językiem. Nie używaj zbyt dużo żargonu związanego z Twoją branżą.

Twój plan biznesowy powinien zaczynać się od mocnego streszczenia wykonawczego. Powinno ono działać jako wstęp, ale powinno również działać jako osobny dokument. Streszczenie wykonawcze obejmie kluczowe punkty sprzedaży Twojej firmy. Dobrym pomysłem jest napisanie podsumowania po reszcie planu biznesowego, ponieważ pomoże Ci ono zidentyfikować te kluczowe punkty.

Dobrą podstawą biznesplanu jest zastanowienie się nad problemem, który rozwiązuje Twoja firma. Stamtąd możesz omówić swoje rozwiązanie i zaoferować wgląd w konkurencję i trendy rynkowe. Będziesz również musiał uwzględnić informacje prawne, takie jak szczegóły dotyczące struktury Twojej firmy.

Jeśli potrzebujesz niewielkiej wskazówki, możesz skorzystać z szablonu planu biznesowego, który ułatwi Ci rozpoczęcie pracy.

Twoja wizja i misja

Innym sposobem na określenie priorytetów jest sprecyzowanie wizji i misji firmy.

Twoja misja powinna odpowiadać na pytanie, dlaczego istnieje Twoja firma – w tym co oferujesz swoim klientom. Może to pomóc nadać kierunek Twojej firmie, ponieważ wszystkie Twoje decyzje powinny odzwierciedlać Twoją misję. Chociaż nie jest to slogan, możesz używać swojej misji na zewnątrz, aby komunikować się ze swoimi klientami.

Z drugiej strony, Twoje oświadczenie o wizji jest najwyższym poziomem widzenia celów Twojej firmy. W przeciwieństwie do oświadczenia o misji, Twoje oświadczenie o wizji będzie używane wewnętrznie jako sposób na wyjaśnienie celów biznesowych Twojemu zespołowi. Ostatecznie powinno to zmotywować Twój zespół do wyjścia poza swoje obowiązki i osiągnięcia wyznaczonych celów.

Utwórz propozycję biznesową

Innym ważnym dokumentem strategicznym, który musisz ukończyć prędzej niż później, jest propozycja biznesowa. Jeśli szukasz finansowania lub chcesz przyciągnąć klientów, solidna propozycja biznesowa może pokazać, że myślisz krytycznie o swoim biznesie.

Istnieją dwa rodzaje propozycji biznesowych:

Niezależnie od tego, jaki rodzaj propozycji wybierzesz, ważne jest, aby upewnić się, że ma sens i zapewnia wartość dla klienta. Dobrym pomysłem może być również uczynienie Twojej propozycji biznesowej tak przyciągającą wzrok, jak to możliwe – wizualnie atrakcyjny PDF może być lepszy niż zagracony dokument Word.

Nie jesteś geniuszem projektowania? Ten szablon oferty biznesowej jest bez marki i można go edytować, aby działał w Twojej firmie. Omawia również tematy, które powinieneś uwzględnić we własnej ofercie biznesowej.

Niektórzy klienci poproszą o konkretny format dla otrzymywanych propozycji, ale jeśli tego nie zrobią, powinieneś mieć jedną podstawową propozycję, która obejmuje wszystkie istotne informacje. Następnie możesz dokonać wszelkich niezbędnych edycji dla każdego klienta, do którego ją wysyłasz, oszczędzając czas w dłuższej perspektywie.

Analiza biznesowa

Więc wyznaczyłeś sobie pewne cele biznesowe, ale jak upewnić się, że je osiągasz? Każda dobra strategia biznesowa będzie również zawierać sposób śledzenia Twoich wyników. Konkretny sposób mierzenia postępów będzie się różnić w zależności od Twojej firmy, ale oto kilka popularnych metod, które mogą pomóc Ci zachować odpowiedzialność.

Przykład analizy SWOT

Analiza SWOT jest jednym z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie wglądu w swój biznes. SWOT to skrót od:

Możesz wykonać analizę SWOT jako część planu biznesowego lub poza nim. Podczas gdy analiza SWOT jest stosunkowo prostą metodą analizowania wyników Twojej firmy, ma pewne ograniczenia. Prosta formuła często oznacza, że ​​nie ma miejsca na dogłębną analizę lub komentarz – i może być trudno zidentyfikować obszary poprawy, na których należy się skupić w pierwszej kolejności.

Przydatne może okazać się również poznanie opinii osób z zewnątrz podczas przeprowadzania analizy SWOT, dlatego nie zapomnij porozmawiać z dostawcami, klientami i pracownikami, aby poznać ich zdanie.

Ponieważ analiza własnych osiągnięć może być trudna, skorzystanie ze schematu analizy SWOT może wskazać, od czego zacząć.

Choć przeprowadzenie analizy SWOT to dobry pomysł, zawsze warto uwzględnić ją w szerszej strategii biznesowej.

Szablon analizy PESTLE

Innym narzędziem analizy biznesowej, z którego warto skorzystać, jest analiza PESTLE. Podczas gdy analiza SWOT koncentruje się na czynnikach wewnętrznych, analiza PESTLE dotyczy tego, jak czynniki zewnętrzne mogą wpływać na firmę – a także jak się na nie przygotować.

PESTLE to kolejny akronim, tym razem oznaczający:

Analiza tych czynników może pomóc Ci podejmować mądrzejsze decyzje dotyczące marketingu, rozwoju produktu i rozwoju organizacyjnego.

Skorzystaj z tego przydatnego szablonu analizy PESTLE, aby określić, które czynniki zewnętrzne mogą na Ciebie wpłynąć – niezależnie od tego, czy są negatywne, czy pozytywne…

Strategie wzrostu i wyznaczanie celów

Ważne jest, aby pamiętać, że każda firma jest inna i ma cele unikalne dla swoich działań. Decydując, na jakich obszarach się skupić, musisz być realistą co do tego, co możesz osiągnąć, a jednocześnie wybierać cele, które są dla Ciebie naprawdę ważne.

Weźmy na przykład zrównoważony rozwój – który jest popularnym celem wielu firm ze względu na pozytywny wpływ na planetę. Możesz zdecydować się na skupienie na zrównoważonej strategii biznesowej, jeśli jest to zgodne z Twoimi osobistymi wartościami, a także charakterem Twojej firmy. Być może sprzedajesz produkty przyjazne dla środowiska lub starasz się być całkowicie bezpapierowy w swojej firmie księgowej.

Na początek musisz ocenić, co obecnie robisz, aby być zrównoważonym. W tym kontekście powinieneś następnie ustalić osiągalne cele poprawy. Jednym ze sposobów na to jest ustalenie celu SMART, co oznacza:

Być może jesteś firmą, która dostarcza własne zapasy. Zrównoważony rozwój może być ważny dla Twojej firmy ze względu na Twoje własne przekonania i wartości, powody operacyjne, a nawet jako marketingowy argument sprzedaży.

Być może Twoim celem jest zmniejszenie kwoty, którą wydajesz na paliwo nieodnawialne. Oto przykład tego zrównoważonego celu biznesowego, wykonanego przy użyciu formatu SMART.

Szukasz sposobów na opracowanie bardziej zrównoważonej strategii biznesowej? Możesz ocenić standardy zrównoważonego rozwoju swojej firmy za pomocą ESG – inaczej znanego jako środowiskowy, społeczny i ładu korporacyjnego.

To sposób na ocenę Twoich polityk i ram oraz sprawdzenie, co możesz zrobić, aby je ulepszyć. Chociaż nie ma jednego ustalonego sposobu oceny ESG, powyższy artykuł obejmuje kilka sposobów, w jaki możesz zacząć – a także kilka pomysłów na politykę ESG, które możesz wprowadzić, aby osiągnąć swoje zrównoważone cele biznesowe.

Więcej wskazówek na temat wyznaczania ambitnych celów biznesowych znajdziesz w tym przewodniku, w którym zamieszczono porady od odnoszących sukcesy przedsiębiorców, które pomogą Ci zacząć.

Twoje ramy zarządzania ryzykiem

Teraz, gdy zidentyfikowałeś czynniki zewnętrzne, które mogą stanowić ryzyko dla Twojej firmy, nadszedł czas na wdrożenie planu zarządzania ryzykiem. Plan ciągłości działania może pomóc Ci ocenić powiązane ryzyka i zaplanować reakcję.

Te ryzyka mogą obejmować wszystko, od pandemii na szeroką skalę po cyberatak. Ale może być również wykorzystane do rozwiązania bardziej ogólnych problemów biznesowych, takich jak brak zapłaty przez klienta lub choroba personelu.

Dodatkowo możesz również chcieć utworzyć plan zarządzania kryzysowego. Chociaż podobny do planu ciągłości działania, plany zarządzania kryzysowego mogą również obejmować sposoby wykrywania przyszłych ryzyk i sposoby uczenia się na podstawie własnych doświadczeń.

Poprawa działalności biznesowej

Mając cele na przyszłość i plan potencjalnych ryzyk, możesz teraz skupić się na codziennych operacjach swojej firmy. W zależności od analizy biznesowej, którą już ukończyłeś, być może zidentyfikowałeś już pewne obszary do poprawy.

Jedną z częstych pułapek, w jakie wpadają małe firmy, jest popadanie w przesadę. Dzieje się tak, gdy firma nie jest w stanie sprostać popytowi na swoje produkty lub usługi. Może to być tak proste, jak podejmowanie projektów, których nie możesz ukończyć, ponieważ potrzebujesz pieniędzy.

Jednakże, jeśli praca nigdy nie zostanie ukończona i nie zobaczysz pieniędzy, może to doprowadzić do niezrównoważonych finansów, co jest gorsze dla Twojej firmy w dłuższej perspektywie. Śledzenie bieżących projektów i obciążenia pracą jest dobrym sposobem, aby temu zapobiec.

Rozważ zarządzanie projektami

Jednym ze sposobów upewnienia się, że Twoja firma działa wydajnie, jest wdrożenie odpowiednich technik zarządzania projektami. Wdrożenie ich od samego początku może ustawić Twoją firmę na drodze do sukcesu.

Praca zwinna

Jedną z najbardziej znanych metod dostarczania projektów jest Agile. Praca Agile ma swoje początki w rozwoju oprogramowania, ale obecnie jest stosowana w wielu branżach i zawodach – i może sprawdzić się również u Ciebie.

Agile zachęca do współpracy, krótkich terminów realizacji, refleksji i informacji zwrotnych oraz ciągłego doskonalenia. Krótsze terminy i większa przejrzystość tego, nad czym pracuje Twój zespół, mogą pomóc właścicielom małych firm nadać priorytet najważniejszym zadaniom.

Istnieje wiele różnych podejść do zwinnej pracy – być może słyszałeś o niektórych wcześniej, takich jak scrum i Kanban. Badanie tych nowych podejść do pracy może pomóc Ci znaleźć odpowiednią metodę dla Twojej firmy.

Wykres Gantta

Ale być może praca zwinna nie jest odpowiednia dla Twojej firmy. Innym podejściem, które możesz rozważyć, jest użycie wykresu Gantta. Wykres Gantta to bardzo wizualne podejście do zarządzania projektami – pokazujące bieżący projekt w formie wykresu słupkowego. Jest naprawdę przydatny do sprawdzenia, czy jakieś nieukończone zadania blokują postęp projektu.

Zlecanie na zewnątrz

Być może już zdałeś sobie sprawę, że są obszary Twojej działalności biznesowej, które nie przychodzą Ci naturalnie. To, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, nie oznacza, że ​​musisz być ekspertem we wszystkich obszarach strategii biznesowej.

Tutaj outsourcing może pomóc – współpraca z innymi firmami, które są ekspertami w swoich dziedzinach dla dobra Twojej firmy. Chociaż outsourcing wiąże się z dodatkowymi kosztami, oddasz swoją firmę w dobre ręce.

Oto kilka pomysłów na obszary, w których można zlecić obsługę na zewnątrz: marketing, księgowość, a nawet produkcję.

Rozwijanie Twojego biznesu

Jeśli Twoja firma działa sprawnie i jesteś gotowy, aby wykonać kolejny krok w kierunku jej rozwoju, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc. Pierwszą z nich jest zrozumienie swojego udziału w rynku, co pomaga porównać wielkość Twojej firmy w stosunku do konkurencji.

Jeśli jednym z celów Twojej firmy jest zostanie liderem rynku w swojej branży, to jest to świetny pierwszy krok w kierunku jego osiągnięcia.

Koszty do rozważenia

Oczywiście, inną rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę planując swoje operacje, są implikacje podatkowe prowadzenia działalności gospodarczej. Gdy dopiero zaczynasz, pamiętaj, że istnieje kwota wolna od podatku w wysokości 1000 funtów, więc wszystko, co zarobisz poniżej tego punktu, nie może zostać opodatkowane.

Po przekroczeniu tego progu będziesz musiał uwzględnić płacenie podatków podczas budżetowania. Obejmuje to:

Innym wydatkiem, który powinieneś rozważyć, jest ubezpieczenie. Chociaż możesz określić swoje cele i wdrożyć plan ciągłości z wyprzedzeniem, zawsze dobrym pomysłem jest przygotowanie się na nieoczekiwane. A posiadanie polisy ubezpieczeniowej dla firmy może pomóc Ci w pokryciu nieoczekiwanych kosztów, jeśli się pojawią.

Strategia biznesowa – podsumowanie

Do tej pory powinieneś mieć jasne pojęcie o celach swojej firmy – plus pomysły na to, jak ulepszyć swoje operacje i środki bezpieczeństwa w przypadku kryzysu. Ale ważne jest, aby pamiętać o ciągłym przeglądaniu operacji biznesowych, jeśli chcesz odnieść sukces w wybranej branży.

Zanim odejdziesz, sprawdź te wskazówki dotyczące rozwoju Twojej małej firmy od przedsiębiorcy (i zwycięzcy BBC The Apprentice) Harpreet Kaur. Wysłuchanie eksperta branżowego, takiego jak Harpreet, może dać Ci inspirację do dalszego rozwoju Twojej firmy.

A jeśli skończyłeś już pracę nad strategią biznesową, następnym krokiem będzie wypromowanie swojej firmy wśród nowej grupy odbiorców.

Gotowy na założenie osłony?

Jako jeden z największych dostawców ubezpieczeń biznesowych w Wielkiej Brytanii, specjalizujemy się w ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej i chronimy więcej transakcji niż ktokolwiek inny. Dlaczego nie spojrzeć teraz i nie stworzyć szybkiej, dostosowanej oferty?