Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Czym jest toksyczna męskość i jak szkodzi współczesnemu człowiekowi?

W feministycznych protestach i debatach na temat płci coraz częściej używa się terminu „toksyczna męskość” w odniesieniu do najgorszych cech mężczyzny. Ale co to oznacza?

Męskość, prosta i prosta, odróżnia chłopców od dziewcząt poza płcią biologiczną. Są to w istocie te zachowania i wartości, którymi kierują się tylko mężczyźni podczas swojego rozwoju, ponieważ tego oczekuje od nich społeczeństwo.

Na przykład wiele społeczeństw uważa, że ​​mężczyźni powinni być silniejsi od kobiet, a także panowie i pracownicy. Dlatego od dzieciństwa uczą się między innymi ratowania „dziewczyn w niebezpieczeństwie”, bycia hojnym.

Problem pojawia się, gdy niektóre społeczeństwa lub rodziny uważają, że mężczyźni powinni być dominujący, agresywni, heteroseksualni i emocjonalnie niewyrażający. Są to również cechy męskości, ale toksycznej męskości, która nie jest zdrowa ani dla mężczyzn, ani dla ich otoczenia.

Tak więc, w istocie, toksyczna męskość jest używana do mówienia o tych archaicznych i seksistowskich cechach, które, jak się uważa, czynią chłopca „prawdziwym mężczyzną”. Takich jak nigdy nie płacz lub nie jest żywicielem rodziny.

Początki toksycznej męskości

Przez Pixabay

Termin ten pojawił się po raz pierwszy w latach 80., kiedy grupa mitopoetyczni mężczyźni sugerował, że współczesny człowiek traci męskość. Dzieje się tak, ponieważ pozostawił po sobie zasadniczo męskie cechy i archetypy (króla, wojownika, dzikiego człowieka itp.).

Ale wartości i idee w obrębie toksycznej męskości sięgają starożytnej Grecji i innych głównych archaicznych kultur. W ciągu tych stuleci, jak dobrze wiemy, mężczyźni mieli prawo do wszystkiego, a kobiety były tylko częścią ich własności. Dlatego to mężczyźni pracowali poza domem, walczyli i rządzili.

W latach 90. i na początku 2000. idea dorównania naszym przodkom i ich wartościom społecznym stała się bardzo ważnym tematem. Niektórzy amerykańscy konserwatyści próbowali przywrócić patriarchat, robiąc „rekolekcje”, aby uratować tę toksyczną męskość u mężczyzn.

Dzięki temu obecnie w wielu krajach mężczyźni mają więcej praw i obowiązków niż kobiety. Chociaż, szczerze mówiąc, dyskryminacja ze względu na płeć nie jest prawdziwym problemem tego rodzaju męskości.

Mężczyźni cierpią na toksyczną męskość

Kredyty: Rozmowa

Być może wydaje nam się logiczne, że mężczyźni nie płaczą, ponieważ zawsze widzieliśmy to w filmach i ogólnie w społeczeństwie. Ale z pewnością nie wszyscy mężczyźni lubią zatrzymywać łzy dla siebie.

Toksyczna męskość nie tylko mówi mężczyznom, co powinni robić, ale także czego nie powinni robić, aby utrzymać swój status. Dzięki czemu ta specyficzna forma męskości znacznie ogranicza styl życia dzieci, młodzieży i dorosłych, a także traktowanie innych ludzi.

Badanie opublikowane w Journal of the School of Psychology ujawniło, że toksyczna męskość może podsycać homofobię wśród mężczyzn. Dzieje się tak dlatego, że według jego planu mężczyźni nie mogą być zniewieściali ani słabi.

Także to sistema archaicznych wierzeń wiąże się również z aktami bezsensownej przemocy, takimi jak bójki w trakcie meczów piłkarskich.

Toksyczna męskość może być nawet niebezpieczna dla mężczyzn, którzy się nią nie kierują, ponieważ społeczeństwo określiło takie zachowanie jako normę. Dlatego fakt, że słyszymy, że „wszyscy mężczyźni są toksyczni”, nie jest przypadkiem.

Ten rodzaj męskości może sprawić, że chłopcy poczują się obwiniani lub atakowani, więc teraz jest dobry moment, aby krytycznie zastanowić się nad toksyczną męskością i jej wpływem na społeczeństwo.

Bibliografia:

„Toksyczna męskość”: co to znaczy, skąd się wzięła – i czy termin ten jest użyteczny czy szkodliwy? https://phys.org/news/2022-09-toksyczna-męskość-od-i-term.html

Co to jest „toksyczna męskość” i dlaczego ma to znaczenie? https://doi.org/10.1177/1097184X20943254


Table of Contents