Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Czym są listy filtrów i dlaczego są zagrożone?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czym są listy filtrów i dlaczego są zagrożone?

Prawie wszystkie zagrożenia, na jakie narażone są nasze urządzenia, pochodzą z Internetu, więc rozwiązania zabezpieczające przed złośliwymi stronami internetowymi nigdy nie były tak ważne. Poza oprogramowaniem antywirusowym i skanowaniem opartym na przeglądarce, takim jak Microsoft SmartScreen i Google Safe Browsing, użytkownicy domowi mają niewiele realistycznych opcji blokowania tych złośliwych połączeń.

DNS i rozszerzenia przeglądarki blokujące zawartość zapewniają niesamowitą dodatkową ochronę i mają jedną wspólną cechę — listy filtrów. Listy filtrów są kluczowe, ale ich przyszłość jest niepewna. Więc czym oni są? Co może przynieść przyszłość?

WYKORZYSTAJ WIDEO DNIAPRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Czym są listy filtrów?

Listy filtrów to pliki tekstowe reguł, które informują rozwiązania, co iw jaki sposób mają blokować. Są absolutnie niezbędne do blokowania treści i usług DNS z dowolnymi możliwościami blokowania, ponieważ bez nich nie działałyby. Najprostszym sposobem myślenia o systemie nazw domen jest koncepcja internetowej książki telefonicznej. Odwiedzasz domenę, np. „makeuseof.com”, a Twoje urządzenie pyta DNS o swój adres IP, abyś mógł się połączyć.

Użytkownicy mogą wybierać spośród tysięcy list filtrów, aby blokować zagrożenia bezpieczeństwa, moduły śledzące, pornografię, hazard, randki i inne nieodpowiednie treści, aby Internet był bezpieczniejszy dla nich samych, dzieci w sieci lub firm.

Listy filtrów i plik hosts w twoim systemie operacyjnym mają bardzo podobne możliwości blokowania, ale mają różne formaty i przeznaczenie. Plik hosts informuje system operacyjny, do czego prowadzi domena, czyli adres IP. Aby zablokować domenę za pomocą pliku hosts, możesz użyć odpowiedniego formatowania, aby przekazać systemowi operacyjnemu polecenie przekierowania domeny na fałszywy adres IP, np. 0.0.0.0 zamiast prawdziwego.

Twój komputer odwiedzi 0.0.0.0 zamiast szkodliwego adresu IP, a przeglądarka przeniesie Cię do strony błędu, ponieważ nie istnieje, co zapewnia bezpieczeństwo. Blokowanie DNS robi to samo, nie podając komputerowi adresu IP, nie możesz połączyć się z niebezpieczną witryną.

Rekommenderad:  Perfekcyjny YouTube Rozmiar miniatury i sprawdzone metody

Twoje pliki hostów i usługi DNS zasadniczo robią to samo, z wyjątkiem plików hostów, które nie są używane w większości systemów. W 2000 roku profesjonalni użytkownicy często pobierali z Internetu stworzone przez społeczność pliki hostów w celu blokowania złośliwego oprogramowania, reklam i innych niechcianych treści, zanim alternatywne usługi DNS i blokery treści stały się łatwo dostępne.

Chociaż nadal możesz korzystać z list plików hostów, nie są one tak często aktualizowane, nie są tak łatwe w użyciu w porównaniu z usługami DNS i czasami powodują spowolnienia. DNS może blokować miliony domen i nie ma wpływu na wydajność, ponieważ bloki znajdują się na serwerze DNS; twój plik hosts blokujący tysiące może spowodować zauważalny spadek wydajności. Wiele starych list plików hostów zostało przekonwertowanych na listy filtrów, które mają być używane z rozwiązaniami do blokowania treści i DNS, co zapewnia większy wybór i elastyczność.

Dlaczego przyszłość list filtrów jest zagrożona?

Większość publicznych list filtrów to projekty dobrowolne, z pewnymi wyjątkami, takimi jak listy wspierane przez większe firmy.

Największe i najczęściej używane listy filtrów to projekty wolontariackie, które zwykle mają społeczności współpracowników. Społeczności te dbają o to, aby listy filtrów były zawsze aktualizowane i aby wszelkie fałszywe alarmy były usuwane. Jest to dobre dla użytkowników, ponieważ za większością tych list nie stoi jedna firma, która decyduje, co jest, a co nie jest blokowane. Jest to szczególnie ważne w przypadku list filtrów dla reklam i trackerów. W przypadku większości publicznych list filtrów każdy może współtworzyć, dodawać lub sugerować usunięcie poszczególnych filtrów.

Wiąże się to jednak z wadami. Listy filtrów wolontariuszy opierają się na darowiznach i motywacji poszczególnych współpracowników, aby nadal skutecznie blokować i być na bieżąco. W przeważającej części nie ma obaw o brak ofiarodawców, a nawet brak darowizn. Istnieją jednak obawy, że pieniądze, którymi dysponują te projekty, nie są trwałe w dłuższej perspektywie, ponieważ pojawiające się problemy mogą być kosztowne do złagodzenia.

Rekommenderad:  Najważniejsze wskaźniki umożliwiające sprzedaż

Skoki ruchu z przeglądarek specyficznych dla regionu i ogólny wzrost liczby użytkowników nadwyrężyły te projekty o ograniczonych budżetach. Nawet blokując część tego ruchu, setki terabajtów przepustowości można wykorzystać do dostarczania blokowanych stron. Co więcej, sieci dostarczania treści (CDN), takie jak Cloudflare, nie chcą przekazywać treści w formie proxy, takich jak pliki tekstowe; chcą pośredniczyć w normalnych witrynach internetowych. Bez sieci CDN koszty hostingu list filtrów dramatycznie wzrosłyby. Jak wyjaśnił AdGuard, był to problem popularnej listy filtrów, EasyList.

Cloudflare ma również własną bezpłatną usługę DNS, która rozwiązuje liczne zagrożenia związane z prywatnością DNS. Jest to jedna z najszybszych dostępnych usług, konkurująca (a czasem pokonująca) z Google w zależności od Twojej lokalizacji.

Takie incydenty w przyszłości mogą spowodować wzrost kosztów hostingu, powodując ogromne spowolnienia, więc pobieranie i aktualizowanie list filtrów jest znacznie wolniejsze. Może nawet spowodować, że niektóre projekty przejdą w stan uśpienia, jeśli koszty hostingu staną się zbyt wysokie.

Na szczęście incydent dotyczący EasyList został rozwiązany przez Cloudflare, ale pokazał, jak szybko mogą wystąpić takie problemy. Nie powinieneś się martwić, ponieważ współtwórcy poświęcają swój czas na tworzenie niesamowitych list filtrów, ale jest to sytuacja warta monitorowania, jeśli używasz tych list filtrów przez DNS lub blokery treści.

Każdy może utworzyć listę filtrów, a są ich tysiące do wyboru, ale tylko niektórzy mają wystarczająco duże społeczności i współpracowników, aby mieć setki tysięcy reguł, aby były tak skuteczne jak oni. Listy filtrów generalnie nigdzie się nie wybierają, zwłaszcza te wspierane przez firmy takie jak AdGuard, ale musimy docenić projekty społecznościowe, które przodują.

Zawsze będziesz mieć oprogramowanie antywirusowe i skanowanie przeglądarki, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo. Rozszerzenia przeglądarki stworzone przez firmy antywirusowe będą prawdopodobnie korzystać z własnych list lub sprawdzać odwiedzane strony internetowe bezpośrednio w chmurze antywirusowej. Blokery treści z większych firm prawdopodobnie łączą również własne listy z listami publicznymi.

Rekommenderad:  Co to są proxy Soax? Najlepsze miejsce do zakupu proxy mieszkaniowych