Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Czym są wirusy kalendarza i jak z nimi walczyć?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Czym są wirusy kalendarza i jak z nimi walczyć?

Większość użytkowników wpada w panikę, gdy po raz pierwszy widzi skutki wirusa kalendarza. Manipulacyjne alerty spamowe potęgują Twoje emocje dzięki wymyślonym scenariuszom, np. promocjom, ostrzeżeniom lub zaplanowanym wydarzeniom.

Chociaż są niepokojące, są nieszkodliwe, jeśli są właściwie obsługiwane. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o wirusach kalendarza, dlaczego stanowią one zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa i jak z nimi walczyć.

WYKORZYSTAJ WIDEO DNIAPRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Co to jest wirus kalendarza?

Pomimo swojej nazwy wirus kalendarza nie jest dokładnie „wirusem”. Termin ten odnosi się do fałszywych zaproszeń do kalendarza, które bombardują Twój telefon zaplanowanymi powiadomieniami. Pochodzą z nieautoryzowanych subskrypcji.

Oszuści rozpowszechniają losowe zdarzenia w celu infiltracji urządzeń i manipulowania ofiarami za pomocą wymyślonych scenariuszy. Tworzą poczucie pilności dzięki przyciągającym uwagę nagłówkom dotyczącym infekcji złośliwym oprogramowaniem, ataków hakerskich, chwilówek i konkursów z nagrodami.

Niestety wiele osób myli je z uzasadnionymi powiadomieniami. Same alerty są nieszkodliwe, ale kliknięcie jakichkolwiek dołączonych linków, stron logowania i plików spowoduje uruchomienie innych ataków socjotechnicznych.

Uważaj, ponieważ spamowe subskrypcje kalendarza często pozostają niezauważone. Ukrywają się w:

 • E-maile: Nigdy nie akceptuj losowych zaproszeń w wiadomościach spamowych. Mogli wysyłać fałszywe spotkania na każde urządzenie z tym samym kontem.
 • Wiadomości SMS: Cyberprzestępcy ukrywają zaproszenia z kalendarza jako regularne aktualizacje od zaufanych instytucji, takich jak dostawcy usług kurierskich czy banki komercyjne.
 • Wyskakujące okienka na stronie: Zastanów się dwa razy, zanim odrzucisz wyskakujące okienka w witrynie. Oszukują użytkowników zwodniczymi przyciskami Odrzuć lub Anuluj, które wywołują niechciane odpowiedzi.
 • Złośliwe linki: Unikaj klikania hiperłączy, chyba że pochodzą one z autoryzowanych źródeł. Zamiast tego wprowadź adresy URL samodzielnie.

Czy wirusy kalendarza są niebezpieczne?

Nie lekceważ wirusów kalendarza. Oszuści stają się coraz bardziej przebiegli dzięki swoim spamowym zaproszeniom — nawet osoby obeznane z technologią mogą się na nie nabrać, jeśli są nieostrożne.

Same powiadomienia mają niewielki wpływ. Jeśli jednak klikniesz na nie, nawet przypadkowo, natychmiast zagrozisz swojemu bezpieczeństwu i prywatności.

Rekommenderad:  10 łatwych zadań pobocznych dla zapracowanych blogerów

Spamerzy śledzą ofiary za pomocą wirusów wyskakujących okienek

Dwukrotnie sprawdzaj wyskakujące okienka, zanim je klikniesz. Podejrzane witryny używają wprowadzających w błąd wyskakujących okienek do śledzenia aktywności użytkowników i wysyłania złośliwych zaproszeń na wydarzenia, których możesz nawet nie zauważyć. Kliknięcie w dowolnym miejscu w tych windows może wywołać nieautoryzowane subskrypcje.

Co gorsza, oszuści atakują aktywnych użytkowników. Będą nadużywać śledzących plików cookie i wysyłać ukierunkowane zagrożenia, które rezonują z Tobą. Na przykład użytkownicy iPhone’a mogą otrzymywać fałszywe reklamy aplikacji antywirusowych na iOS, a dłużnicy mogą otrzymywać oferty pożyczki do wypłaty.

Wirusy kalendarza rozprzestrzeniają się szybko

Zdarzenia związane ze spamem mogą przeniknąć do wszystkich Twoich urządzeń. Załóżmy, że przez przypadek akceptujesz fałszywe zaproszenie do Kalendarza Google. Powiadomienia o spamie pojawią się również na innych gadżetach powiązanych z zainfekowanym kontem e-mail, np smartphones i tabletki.

Ta sama zasada dotyczy innych kalendarzy opartych na chmurze. Synchronizują zdarzenia na różnych urządzeniach. Każdy połączony profil będzie otrzymywać zaproszenia do spamu, dopóki nie zrezygnujesz z subskrypcji złośliwych kont, których to dotyczy.

Powiadomienia kalendarza wyglądają na uzasadnione

Obecnie wiele zdarzeń związanych ze spamem wygląda niepokojąco realnie. Cyberprzestępcy używają zaawansowanych narzędzi sztucznej inteligencji do pisania przekonujących e-maili phishingowych i tworzenia złośliwego oprogramowania od podstaw. Nawet nowicjusze masowo wysyłają fałszywe zaproszenia.

Oczywiście nadal możesz wykrywać spam. Ofiary często przeoczają czerwone flagi prób włamań z powodu paniki. Wirusy kalendarza powodują stres za pomocą oszukańczych metod, takich jak ataki na wodopoje, taktyki zastraszania i przynęty. Zachowaj spokój, a pozbędziesz się spamu.

Wirusy kalendarza mają na celu zainfekowanie urządzenia. Ich opisy wydarzeń zawierają złośliwe łącza, które instalują oprogramowanie szpiegujące, uruchamiają więcej subskrypcji kalendarza i kradną dane osobowe (PII). Nigdy nie wchodź z nimi w interakcje.

Zatrzymaj ładowanie kolejnych stron, jeśli przypadkowo klikniesz złośliwe linki. Nic nowego windows lub powinny pojawić się monity. W przeciwnym razie mogą wywołać ukryte, niechciane działania, które trudno będzie znaleźć.

Rekommenderad:  [First Cut] Lenovo Legion 7i: laptop do gier o legionowym wyglądzie

Ataki wirusów kalendarza powodują hakowanie między platformami

Próby włamań nie zakończą się kilkoma wirusami kalendarza. Oszuści będą stale wysyłać spamerskie zaproszenia, dopóki nie wyczyścisz swoich subskrypcji. Spodziewaj się, że będą kierować reklamy na wszystkie dane osobowe na Twoim urządzeniu, od danych kontaktowych po rządowe numery identyfikacyjne.

Gdy hakerzy zbiorą wystarczającą ilość danych, podejmą próbę oszustwa. Nasilenie ich ataków zależy od tego, co o tobie wiedzą. Skradzione dane logowania mogą skutkować włamaniem na konta, ale ujawnienie sprawozdań finansowych może prowadzić do kradzieży tożsamości.

Jak zatrzymać wirusy kalendarza

W przypadku, gdy zaproszenia spamowe przejdą przez szczeliny, powinieneś wiedzieć, jak szybko je zatrzymać. W przeciwnym razie fałszywe wydarzenia zaleją Twoją aplikację kalendarza.

Nigdy nie angażuj się w wirusy kalendarza

Nigdy nie wolno angażować się w powiadomienia o spamie. Nie klikaj żadnych hiperłączy, stron internetowych, plików, obrazów ani filmów dołączonych do ich wiadomości. Ignoruj ​​wszystkie taktyki inżynierii społecznej, których używają przeciwko tobie. Pamiętaj: wszystkie są wymyślonymi scenariuszami.

Spróbuj też czytać zdarzenia spamowe ze sceptycyzmem i wątpliwościami, aby uniknąć omyłkowego kliknięcia. Oczywiście nie należy ich całkowicie ignorować. Po prostu upewnij się, że zapoznałeś się z ich taktykami manipulacji i straszenia.

Natychmiast usuń wydarzenie

Natychmiast usuwaj zdarzenia spamowe — uważaj, aby nie klikać żadnych hiperłączy ani załączników.

 1. Otwórz aplikację Kalendarz.
 2. Sortuj wydarzenia, których nie rozpoznajesz.
 3. Znajdź opcję „usuń” lub „wymaż”. Użytkownicy Androida znajdą go w sekcji Więcej, a użytkownicy iOS mogą po prostu przewijać wydarzenia.

Anuluj subskrypcję nietypowych kont kalendarza

Zamiast ręcznie usuwać każde wydarzenie będące spamem w aplikacji kalendarza, anuluj subskrypcję odpowiednich kont. W przeciwnym razie będziesz nadal otrzymywać nowe powiadomienia.

Oto jak usunąć subskrypcje na urządzeniach z systemem iOS:

 1. Otwórz aplikację Kalendarz i kliknij Kalendarze przycisk u dołu ekranu.
 2. Stuknij w Informacja na koncie, które chcesz usunąć.
 3. Wybierać Anuluj subskrypcję w obszarze Szczegóły subskrypcji.
Rekommenderad:  Jak zostać menedżerem mediów społecznościowych (przewodnik krok po kroku)

Jeśli korzystasz z Kalendarza Google, oto jak anulować subskrypcję kont kalendarza:

 1. Otwórz Kalendarz Google.
 2. Kliknij ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu ekranu i przejdź do Ustawienia.
 3. W lewym panelu ekranu zobaczysz swoje subskrypcje.
 4. Kliknij konto, które chcesz usunąć, i przewiń w dół do Anuluj subskrypcję przycisk.

Sprawdź swoje urządzenie pod kątem złośliwego oprogramowania

Nawet po wyczyszczeniu podejrzanych kont kalendarza najlepiej jest przeskanować w poszukiwaniu wirusów. Nie wszystkie ataki są łatwo widoczne. Niektórzy cyberprzestępcy ukrywają złośliwe oprogramowanie i oprogramowanie szpiegujące w bałaganie.

Użytkownicy Androida i komputerów PC powinni korzystać z niezawodnych narzędzi. Sprawdź najlepsze programy antywirusowe dla swojego urządzenia, a następnie przeprowadź skanowanie całego systemu. Miejmy nadzieję, że wykryjesz zagrożenia, zanim wykradną Twoje dane.

Jeśli chodzi o użytkowników iOS, może być konieczne ręczne sprawdzenie. Losowe pobieranie aplikacji, wysokie rachunki telefoniczne i ograniczona przestrzeń dyskowa to znaki ostrzegawcze, że Twoje urządzenie z systemem iOS jest zainfekowane wirusem.

Powstrzymaj wirusy kalendarza od samego początku

Podczas radzenia sobie z wirusami kalendarza najlepszym podejściem jest przede wszystkim unikanie infekcji. Nigdy nie angażuj się w dziwne wyskakujące okienka i powiadomienia. Jeśli zauważysz jakieś nietypowe wydarzenia, przejdź bezpośrednio do kont kalendarza i subskrypcji.

Należy również pamiętać, że fałszywe ostrzeżenia o złośliwym oprogramowaniu przybierają różne formy. Oprócz planowania wydarzeń oszuści mogą wysyłać Ci linki phishingowe, wyskakujące reklamy i oprogramowanie szpiegujące, a także inne taktyki hakerskie. Naucz się rozpoznawać ataki na pierwszy rzut oka.

Table of Contents