Czym smartfony z Androidem różnią się w zależności od kraju

Myślę, że dla nikogo nie jest tajemnicą, że wersje nawet tego samego smartfona przeznaczone dla różnych krajów mogą się od siebie nieznacznie różnić. Jest to całkowicie standardowa praktyka, która podkreśla elastyczność producentów, którzy muszą dostosowywać się do specyfiki każdego rynku z osobna. Co więcej, powód wprowadzania zmian może być bardzo różny – od osobistych preferencji użytkowników i ich możliwości finansowych po lokalne tradycje i obecne ograniczenia prawne, do których przestrzegania zmuszone są nawet najbardziej pryncypialne marki.

Czym smartfony z Androidem różnią się w zależności od kraju 1

Czym różni się oprogramowanie smartfonów

Zacznijmy od oprogramowania. Niemal wszyscy producenci smartfonów chcą zarobić jak najwięcej pieniędzy i aby odnieść sukces, dostosowują oprogramowanie swoich urządzeń do lokalnych odbiorców. W tym celu do systemu operacyjnego wprowadzane są regionalne aplikacje i usługi, które będą poszukiwane i nie będą bezczynne. Dlatego w Rosji oferowane jest wyszukiwanie z „Yandex” i lokalnych witryn wideo, takich jak IVI, „Amediateka” i MeGoGo, a w Chinach nie ma usług Google, które są zastępowane usługami lokalnymi, takimi jak Weibo. To jedyny sposób na śledzenie zachowań użytkowników i badanie ich preferencji.

Czym smartfony z Androidem różnią się w zależności od kraju 2

Jednak regionalne oprogramowanie układowe może różnić się nie tylko zawartością, ale także funkcjonalnością. Powiedzmy w Apple ogranicza usługę połączeń wideo FaceTime w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i wymusza aktywację dźwięku migawki aparatu w Japonii. Wynika to z zakazów prawnych obowiązujących w tych krajach. Ale są bardziej godne uwagi przykłady. Na przykład w amerykańskim oprogramowaniu Galaxy S9 wprowadza eksperymentalną funkcję pomiaru ciśnienia w oparciu o dane przepływu krwi z wbudowanego czujnika tętna. Żaden inny kraj na świecie nie pełnił takiej funkcji.

Bezpieczeństwo oprogramowania układowego dla Androida

Ale różnice w funkcjonalnej zawartości oprogramowania układowego nie pozostają dla nich niezauważone. Jak pokazują badania ekspertów firmy F-Secure Consulting, często smartfony przeznaczone do jednych krajów są chronione znacznie gorzej niż do innych. Wynika to z faktu, że z reguły producenci ufają instalowaniu treści regionalnych albo bezpośrednio swoim dostawcom, albo dystrybutorom. Oczywiste jest, że w tym przypadku nikt nie jest dodatkowo zaangażowany w debugowanie i sprawdzanie podatności, co z kolei zagraża bezpieczeństwu użytkowników.

Dlaczego smartfon może mieć różne cechy

Czym smartfony z Androidem różnią się w zależności od kraju 3

Sprzętowe upychanie smartfonów jest również dość opcjonalnym aspektem, który może ulec zmianie w zależności od geografii dostaw. Producenci analizują rynek, badają preferencje konsumentów i wyciągają wnioski o tym, jakie cechy musi mieć urządzenie, aby mogło być sprzedawane w określonym regionie. Dlatego Samsung przewozi flagowce do Rosji i Europy tylko na procesorach Exynos, a do USA i Azji – na procesorach Snapdragon. Nie wiem, w jaki sposób Koreańczycy doszli do tego wniosku, ale jestem absolutnie pewien, że układy Qualcomma notowane są w naszym kraju wyraźnie częściej niż własna produkcja Samsunga.

A także różnice sprzętowe wynikają z pewnych ograniczeń. Chyba najbardziej uderzającym przykładem tej różnicy są smartfony Huawei. W związku z tym, że firma nie może instalować usług Google na swoich smartfonach, zaczęła ponownie wydawać stare smartfony pod nowymi nazwami. Oznacza to, że Huawei po prostu przejmuje istniejące urządzenie, zmienia jego wygląd i przypisuje mu nową nazwę handlową, pozostawiając kryptonim oryginalnego urządzenia, pod którym uzyskało certyfikat Google. Takie smartfony wypuszczane są tylko na rynek międzynarodowy, bo w Chinach usługi giganta wyszukiwania i tak nie działają, a Huawei nie ma powodu, aby tak bardzo zawracać sobie głowę lokalnym rynkiem, na którym sprzedawane są urządzenia z nowym sprzętem.

Gdzie taniej kupić smartfony

Czym smartfony z Androidem różnią się w zależności od kraju 4

Polityka cenowa producentów w różnych krajach świata również może się znacznie różnić. Z reguły na ceny mają wpływ koszty logistyki, podatki, cła importowe i inne czynniki, ale nie zawsze tak jest. Czasami producenci celowo uciekają się do dumpingu i niższych cen, sprzedając urządzenia taniej, niż powinni. Możliwość takiej polityki w tym roku zademonstrował nam Samsung, który przyniósł Galaxy A51 jest o połowę tańszy niż w USA.

Jeśli pamiętasz, dokonałem osobnej analizy tej sytuacji. Kiedyś byłem bardzo zaskoczony, że mamy smartfon, który w USA i Europie kosztuje około 400 dolarów, a szacowany jest na 16-20 tys. To bezprecedensowa sytuacja. Jednak rozumiejąc to bardziej szczegółowo, zdałem sobie sprawę, że Galaxy A51 to smartfon, którego Samsung potrzebuje nie do zarabiania (przynajmniej nie w Rosji), ale do zdobywania rynku. Ze względu na niską cenę i doskonałe połączenie cech i wyglądu nowość jest poważnym konkurentem smartfonów chińskich producentów.