Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Definiowanie sukcesu na wszystkich etapach cyklu życia agencji cyfrowej

Definiowanie sukcesu na wszystkich etapach cyklu życia agencji cyfrowej

Zakładanie agencji marketingowej to podróż pełna entuzjazmu i niepewności. Wraz z ciągłym rozwojem Twojej agencji rosną także wyzwania, które należy pokonać.

Jeśli Twoja agencja nie jest przygotowana na to, co nadchodzi, prawdopodobnie doświadczysz zakłóceń w produktywności lub nieprzewidzianych niepowodzeń na ścieżce rozwoju swojej agencji. Chociaż powiększanie bazy klientów jest świetne, nie chcesz nagle osiągnąć tempa, któremu Twój zespół nie jest w stanie sprostać, odrzucając projekty klientów lub osiągając słabsze wyniki z powodu braku zasobów.

Dlatego zrozumienie każdego etapu cykl życia agencji (konceptualizacja, uruchomienie, rozwój i dojrzałość) przygotowuje Cię na nadchodzące cykle biznesowe, aby podejmować mądre decyzje dotyczące przyszłości Twojej agencji.

Dzięki temu będziesz w stanie lepiej dostosować się do zmian i efektywnie zarządzać swoją agencją.

W tym artykule omówimy:

Dlaczego powinieneś zidentyfikować swój etap w cyklu życia agencji

Wiedza o tym, na jakim etapie znajduje się Twoja agencja, jest kluczem do skutecznego i strategicznego planowania, a także do utrzymania wyznaczonych celów. Dzieje się tak dlatego, że pozwala doprecyzować cele i przygotować się na wymagania związane ze wzrostem.

1. Dostosuj cele swojej agencji

Nie możesz wiedzieć, dokąd zmierzasz, dopóki nie dowiesz się, gdzie byłeś.

Załóżmy, że niedawno przekształciłeś się z agencji butikowej w agencję średniej wielkości. Postęp ten może wiązać się z zupełnie nowym obszarem, takim jak żonglowanie większą liczbą klientów, zatrudnianie większej liczby zasobów i potrzeba zmienionej strategii.

Oceniając, gdzie znajduje się Twoja agencja i dokąd planujesz się udać, będziesz lepiej przygotowany do wyznaczania realistycznych celów i osiągania sukcesu, o jakim marzyłeś.

2. Przygotowuje Twoją agencję na wymagania skalowania

W miarę skalowania Twojej agencji obciążenie pracą niekoniecznie musi takie być. Posiadanie odpowiednich procesów pozwala Twojej agencji pozyskać więcej klientów w krótszym czasie.


W rzeczywistości nasze badania pokazują, że:

  • Agencje średniej wielkości wysyłają ponad dwukrotnie więcej raportów o klientach niż freelancerzy

  • Agencje na poziomie przedsiębiorstwa wysyłają pięć razy więcej raportów niż agencje średniej wielkości

  • Agencje na poziomie przedsiębiorstwa mają średnio prawie 18 razy więcej klientów niż freelancerzy

Przeczytaj więcej spostrzeżeń z naszych Raport porównawczy klientów dla agencji za rok 2022.

Inwestując w odpowiednie narzędzia, takie jak automatyczne raportowanie klientów, Twoja agencja lepiej radzi sobie ze zwiększonymi wymaganiami, usprawnia operacje i konsekwentnie spełnia oczekiwania klientów – bez dodatkowego obciążenia niepłatnymi zadaniami, takimi jak tworzenie raportów.

Z konfigurowalne pulpity nawigacyjne do gotowego szablony raportów, AgencjaAnalytics została stworzona specjalnie dla agencji marketingowych takich jak Twoja. Wypróbuj to sam bezpłatnie przez 14 dni.

4 etapy cyklu życia agencji

Aby lepiej zrozumieć, na jakim etapie jesteś i czego się spodziewać, oto przegląd cyklu życia agencji, zaczynając od wczesnych faz konceptualizacji i uruchamiania.

W miarę dojrzewania agencji wyzwania, przed którymi stoi, zmieniają się w kierunku wspierania wzrostu, przychodów i procesów.

Odniesienie: Model rozwoju biznesu Lewisa i Churchilla

Etap 1: Konceptualizacja

Przed fazą narodzin agencji pojawia się początkowy pomysł rozpoczęcia działalności lub oparcia się na istniejących fundamentach. Oto kilka przypadków, w których ma miejsce konceptualizacja agencji marketingowej.

Scenariusz 1: Przejście z usług niezależnych do zostania agencją

Freelancerzy odnoszący sukcesy mogą zauważyć napływ nowych klientów dzięki ich imponującym osiągnięciom i rekomendacjom ustnym. W miarę rozwoju firmy coraz trudniejsze staje się zarządzanie natłokiem obowiązków w jednoosobowym programie.

W tym momencie możesz rozważyć kilka opcji, takich jak:

  • Współpraca z innymi freelancerami lub kolegami z branży w celu dystrybucji lub polecania projektów

  • Zatrudnienie dodatkowego zasobu (lub zespołu) do pomocy przy niektórych elementach (np. kamerzysta może zatrudnić innego freelancera do wykonania ostatecznej edycji)

  • Outsourcing elementów uzupełniających, takich jak prace administracyjne czy księgowość

Niektórzy freelancerzy mogą zdecydować się na utrzymanie tego modelu biznesowego z różnych powodów, takich jak utrzymanie szczególnej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, znalezienie wygodnego procesu, który najbardziej im odpowiada lub godzenie innych zajęć.

Jednak dla wielu innych żarówka gaśnie i pojawia się pomysł zbudowania agencji marketingowej.

Jest to nie tylko atrakcyjna opcja radzenia sobie z wymaganiami związanymi z rosnącym obciążeniem pracą, ale jest także okazją do stworzenia zrównoważonego biznesu z potencjałem wzrostu i powtarzalnymi przychodami w czasie.

Scenariusz 2: Budowanie agencji od podstaw

Z drugiej strony, inni początkujący właściciele agencji mogli mieć wcześniejsze doświadczenie w budowaniu biznesu, a nawet duże doświadczenie branżowe lub kontakt marketingowy. Inni mogą już mieć agencję i chcieć w ogóle utworzyć drugi oddział lub oddział.

W takich scenariuszach kluczowe jest wykorzystanie wcześniejszego doświadczenia, przeanalizowanie tego, co się sprawdziło, i opracowanie powtarzalnych procesów. Jak wyjaśnia Hill: „Jednym z wyzwań, jakie stoją przed agencją – zwłaszcza gdy się rozwijasz – jest złożoność wdrożenia nowego klienta. Poprawka? Twórz powtarzalne, specyficzne procesy i osiągaj dobre wyniki w dostarczaniu tego typu klientów.

Cel: Uświadomienie potrzeb konsumenta i wypełnienie luki

Ważną częścią konceptualizacji agencji jest analiza rynku i określenie unikalnej propozycji sprzedaży Twojej agencji. Być może zauważyłeś lukę na rynku lub odkryłeś konkretną niszę, w której możesz się specjalizować.

Dowiedziawszy się, do kogo kierujesz marketing i gdzie istnieje możliwość wyróżnienia się (lub specjalizacji), będziesz na znacznie lepszej pozycji, aby stać się głównym graczem w branży.

Czego można się spodziewać na etapie konceptualizacji

Oto krótki przegląd tego, co należy traktować priorytetowo i czego się spodziewać na etapie konceptualizacji.

Wskazówki na etapie konceptualizacji

Dokonując tego kroku w stronę budowania agencji, ważne jest, aby:

  • Utwórz idealny profil klienta, aby wiedzieć, do jakiego typu klienta kierować swoją działalność

  • Stwórz spójny branding, aby z czasem Twoja agencja była łatwo rozpoznawalna

  • Zidentyfikuj wszelkie luki lub nisze w istniejącym krajobrazie marketingowym i w jaki sposób Twoje nowe przedsięwzięcie biznesowe może je wypełnić

  • Utwórz biznesplan z konkretnymi celami, zarysem usług, procesów agencyjnych i strategią cenową

  • Przeanalizuj swoje obecne przepływy pieniężne (jeśli istnieją) i zdecyduj, co jest wykonalne finansowo w dłuższej perspektywie

  • Przeprowadź badania rynku, aby zrozumieć krajobraz konkurencyjny i wszelkie możliwości wyróżnienia się

  • Zbadaj możliwość partnerstwa (np. z innym przyszłym freelancerem lub osobą z branży z tym samym rynkiem docelowym)

Etap 2: Start-up

W fazie start-up agencja marketingowa namacalnie pojawia się wraz z ustaleniem tożsamości marki, powiększającym się zespołem, a nawet przestrzenią biurową (chyba że jest to miejsce pracy zdalne).

Można opracować bardziej uproszczoną strukturę organizacyjną, obejmującą kierowników liniowych, zespół specjalistów i utworzenie różnych działów. Na etapie rozruchu zazwyczaj następuje podział obowiązków, bardziej szczegółowa definicja ról personelu i próba wprowadzenia sformalizowanych systemów.

Agencje marketingowe na etapie start-upu zazwyczaj:

  • Wzmocnij działania reklamowe i informacyjne (np. zimne połączenia, reklamy displayowe online)

  • Stwórz pakiet usług, aby pozyskać nowych klientów, zwiększyć świadomość marki i wyróżnić się na tle konkurencji

  • Próbuj co miesiąc umacniać przepływ środków pieniężnych i pokrywaj powtarzające się koszty ogólne (takie jak pensje personelu, miesięczne abonamenty i czynsz za biuro)

  • Oferuj zachęty i nieco większą elastyczność (np. umowy krótkoterminowe lub ceny do negocjacji), aby z czasem zwiększyć napływ i utrzymanie klientów

Dlatego celem agencji marketingowych start-upów jest ustalenie, co działa dobrze, jak ulepszyć procesy i ścisła współpraca z klientami, aby zrozumieć ich cele.

Jednym z problemów często napotykanych przez agencje startupowe jest to, że obciążenie klientami i liczba pracowników często przekraczają procesy, tworząc problemy operacyjne, którymi należy się zająć.

Staraj się ustalić jak najwięcej najlepszych praktyk i standardowych procedur operacyjnych tak wcześnie, jak to możliwe, mając świadomość, że z czasem będą one musiały zostać dostosowane, w miarę jak Twój zespół będzie identyfikować i opracowywać lepsze i szybsze sposoby wykonywania pracy.

W miarę rozwoju Twojej agencji usprawniaj jej działanie personel i klient zarządzanie na platformie SimplyTrends. Zarejestruj się za darmo 14-dniowy okres próbnyNie wymagamy karty kredytowej.

Wskazówka agencji: Przyjmij nastawienie uczenia się, aby zrozumieć wszelkie znaczące osiągnięcia lub obszary wymagające poprawy. W regularnych odstępach czasu prowadź wewnętrzne sesje „Wyciągnięte wnioski” ze swoimi pracownikami lub nawet w ramach ćwiczenia osobistego, szczególnie po przyjęciu nowych klientów, rozpoczęciu nowego rodzaju projektu lub wejściu w przestrzeń o większej skali (np. Twój pierwszy klient korporacyjny).

Czego można się spodziewać na etapie start-upu

Jesteś na etapie start-upu lub tuż przed nim? Oto, jakie powinny być Twoje najważniejsze priorytety i jak skutecznie nimi kierować.

Wskazówki dotyczące fazy początkowej

Pamiętaj by:

  • Powtórz wyjątkową propozycję sprzedaży swojej agencji marketingowej

  • Wyjaśnij wizję marki i opracuj przewodnik po marce

  • Ustanów jasny, wrażliwy na czas system wdrażania i działań następczych

  • Skorzystaj z gotowych narzędzi (takich jak szablony raportów), aby zaoszczędzić czas w dłuższej perspektywie

  • Miej solidną strategię marketingu przychodzącego, aby pielęgnować potencjalnych klientów i zarządzać ograniczonym kapitałem

  • Ustaw podstawowe wskaźniki KPI i zapewnij śledzenie celów w regularnych odstępach czasu, w tym pozyskiwanie klientów, produktywność, marże dostaw i bardzo ważne wskaźniki KPI dotyczące utrzymania klienta.

  • Obiektywnie przejrzyj swoje systemy, zautomatyzuj procesy, jeśli to możliwe, i zidentyfikuj obszary wymagające udoskonalenia lub przeglądu (np. proces fakturowania, ustanawianie kontaktów agencyjnych z klientami, skracanie czasu pomiędzy kolejnymi działaniami kontrolnymi klientów).

  • Dokumentuj procesy i przechowuj je w łatwo dostępnym miejscu, aby pracownicy mogli się do nich odnieść

  • Ustal jasno określone role personelu, aby zapewnić odpowiedzialność

  • Zrozum potrzeby swoich klientów, pracuj nad ich skutecznym zaspokajaniem i skup się na utrzymaniu klientów

  • Inwestuj w długoterminowe rozwiązania technologiczne, aby usprawnić przepływ pracy i ułatwić rozwój (takie jak automatyczne raportowanie)

Etap 3: Wzrost i ugruntowanie pozycji

Jak sama nazwa wskazuje, na tym etapie Twoja agencja marketingowa staje się bardziej znana i może zacząć rozwijać się w więcej niż jednym obszarze (np. przychody, liczba klientów, personel).

W przypadku bardziej ugruntowanej obecności marki, a nawet poleceń ustnych, sprzedaż może gwałtownie wzrosnąć, co doprowadzi do ekspansji agencji (np. oferowania dodatkowych usług SEO lub zatrudniania większej liczby specjalistów i menedżerów ds. kont).

Jako Claire Aldridge, specjalistka ds. marketingu cyfrowego w firmie Cyfrowe zwycięstwo ujmuje to tak: „Większość naszych klientów dołącza do nas drogą ustną, co świadczy o pracy i zaangażowaniu naszego utalentowanego zespołu. Jesteśmy wielkimi zwolennikami przejrzystości, a nasi klienci uważają to podejście za bardzo odświeżające. To wyjątkowe podejście jest jednym z głównych powodów, dla których wielu naszych klientów zwiększyło liczbę pracowników i poleciło nas innym właścicielom firm.

Czego można się spodziewać na etapie wzrostu i zakładania firmy

Oto, czego możesz się spodziewać, gdy Twoja agencja zacznie się rozwijać.

Bądź na bieżąco z rosnącą listą agencji zadania w SimplyTrends – zarejestruj się bezpłatnie 14-dniowy rozprawa dzisiaj.

Wskazówki dotyczące fazy wzrostu i ekspansji

Chociaż miło jest mieć więcej klientów przychodzących do Ciebie (zamiast ciągłego poszukiwania nowych klientów), pamiętaj, aby skupić się na hermetycznych procesach, aby nic nie prześlizgnęło się przez szczeliny.

Oto kilka wskazówek dotyczących fazy wzrostu i ekspansji:

  • Inwestuj w rozwój pracowników i odkrywaj możliwości szkoleń, awansów i programów motywacyjnych (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś)

  • Ustal, czy Twoja agencja potrzebuje dodatkowego finansowania na rozwój

  • Przeglądaj opcje pożyczek i dotacje branżowe (np. zachęty rządowe)

  • Opracuj strategię dotyczącą wywiązywania się ze zobowiązań finansowych (np. spłaty kredytu)

  • Przeglądaj istniejące opcje w już ustalonych rozwiązaniach technologicznych (np. podwyższenie poziomu)

  • Zatrudnij dodatkowe zasoby w pełnym, niepełnym wymiarze godzin lub sezonowo, aby sprostać wymaganiom klientów i podjąć się bardziej złożonych projektów

Wskazówka agencji: Wiele uznanych agencji marketingowych może nadal mieć problemy z cenami. Znając tajniki swoich usług i bazując na swoim poziomie doświadczenia, poznaj różne modele cenowe agencji cenowych i zdecyduj, który z nich działa najlepiej. I nie bój się zmieniać swojej strategii cenowej w miarę upływu czasu.

Etap 4: Dojrzałość (i możliwe wyjście)

Na etapie dojrzałości agencje marketingowe zazwyczaj doświadczają plateau spowodowanego wcześniejszym napływem sprzedaży i zmianami organizacyjnymi.

Po doświadczeniu większości problemów związanych z rozwojem w poprzednich cyklach agencje marketingowe zazwyczaj mają bardziej stabilne perspektywy na tę dojrzałą erę, oprócz zwiększonego bogactwa doświadczenia, z którego mogą czerpać.

Chociaż świadomość marki może nie być tak dużym wyzwaniem w porównaniu z innymi cyklami życia, ważne jest, aby w tym cyklu zachować konkurencyjność i jak najbardziej się wyróżnić (szczególnie jeśli próbujesz zaradzić spadającym przychodom).

Po prawidłowym opracowaniu strategii może nawet nastąpić wydłużenie cyklu życia, w wyniku którego Twoja agencja wyjdzie z tego plateau. Może to skutkować wzrostem sprzedaży, odnowioną strategią marketingową, bardziej konkurencyjnymi cenami i nowymi możliwościami ekspansji.

Czego można się spodziewać na etapie dojrzałości

Bycie agencją o ugruntowanej pozycji wiąże się z unikalnym zestawem priorytetów i wyzwań – przyjrzyjmy się im bliżej.

Wskazówki dotyczące fazy dojrzałości

Jako doświadczona agencja marketingowa, oto, o czym powinieneś pamiętać w fazie dojrzałości:

  • Skoncentruj się na wyróżnieniu swojej agencji na tle konkurencji i podkreśleniu obecności marki poprzez referencje, portfolio wcześniejszych projektów, partnerstwa strategiczne i rekomendacje

  • Rozważ przeprowadzenie badania rynku istniejącej bazy klientów, aby określić wszelkie przeoczone potrzeby i możliwości związane z nową ofertą produktów

  • Sprawdź ponownie swoją strukturę cenową i ustal, czy należy wprowadzić jakiekolwiek korekty w związku z pojawiającymi się konkurentami lub innymi zmianami rynkowymi

  • Mapuj podróż klienta i określ wszelkie przeszkody lub obszary, które należy poprawić

  • Dowiedz się, jak rozszerzyć działalność na nowe obszary specjalizacji i jak wykorzystać nazwę swojej marki (np. tworząc nowy oddział lub spółkę zależną)

  • Sprawdź ponownie profil swojego idealnego klienta i ustal, gdzie jest niewykorzystany potencjał na innych rynkach (np. w innej lokalizacji geograficznej)

Planowanie odejścia z agencji (lub całkowitego zamknięcia)

Jeśli jesteś założycielem (lub być może dyrektorem wysokiego szczebla mającym udziały we własności agencji), może nadejść moment, w którym zastanowisz się, czy opuścić agencję i przekazać władzę komuś innemu (np. partnerowi). lub inwestor), a nawet sprzedać swoją firmę.

Przyczyny tego mogą być różne, np.:

  • Osiągnięcie niezauważalnego, długotrwałego plateau biznesowego (takiego jak brak nowych klientów w długim okresie)

  • Stałe lub malejące przychody cykliczne

  • Pojawienie się konkurentów agencji, które utrudniają osiągnięcie takich samych wyników, jakie osiągałeś w przeszłości

  • Chcesz całkowitego rebrandingu lub świeżej, nowej perspektywy

Pytania do rozważenia w przypadku wyjścia lub zamknięcia agencji

Spójrzmy prawdzie w oczy – jesteś tylko człowiekiem i takie rzeczy się zdarzają. Możesz nawet zdecydować się na wyjście, aby nadać priorytet innej części swojego życia (takiej jak spędzanie większej ilości czasu z rodziną lub cieszenie się emeryturą).

Niezależnie od sytuacji, oto, o czym myślisz, planując strategicznie swoje wyjście.

  • Jakie zmiany nastąpiłyby na poziomie organizacyjnym (np. zmiany w rolach bezpośrednich podwładnych)?

  • Czy nadal miałbyś jakieś interesy w spółce (np. udziały, zasiadanie w zarządzie)?

  • Co należy wdrożyć, aby przekazanie agencji przebiegło pomyślnie (np. dokumentacja procesów, umowy partnerskie)?

  • Czy wiążą się z tym jakieś kwestie prawne (np. przeniesienie własności, zrzeczenie się udziałów)?

  • Z jakim wyprzedzeniem należy wdrożyć strategię wyjścia, aby umożliwić płynne przejście i jak najmniejsze zakłócenia w działalności firmy?

Zaplanuj wyjście z agencji, dokładnie je rozważywszy, powiadamiając z wyprzedzeniem i po namyśle. Dzięki temu przejście będzie płynniejsze dla Ciebie i wszystkich zaangażowanych stron.

Wdrażaj procesy niezależnie od cyklu życia agencji

Cykle życia agencji mają na celu zilustrowanie i nauczenie Cię, czego się spodziewać, ale nie są one wyryte w kamieniu. Możesz na przykład przyspieszyć rozwój swojej agencji, a nawet szybciej przekroczyć określony cykl.

A może cofnąłeś się do poprzedniego etapu, na który być może nawet nie miałeś wpływu (np. ze względu na warunki rynkowe, takie jak niedawna pandemia lub potencjalna recesja). Niezależnie od sytuacji, wiedza to potęga. Niezależnie od tego, na jakim etapie jesteś lub do jakiego aspirujesz, pamiętaj, aby:

  • Twórz prognozy na przyszłość w oparciu o spostrzeżenia oparte na danych na przestrzeni czasu

  • Twórz cele strategiczne na każdym cyklu życia agencji (i pamiętaj o rozróżnieniu KPI od wskaźników, aby nie podejmować decyzji na podstawie kilku próżnych wskaźników)

  • Poznaj swoje unikalne cele agencji i najlepsze strategie osiągnięcia ich

  • Inwestuj w skalowalne, długoterminowe rozwiązania, takie jak SimplyTrends, aby ograniczyć pracę ręczną i odzyskać rozliczane godziny

Dzięki niezawodnemu narzędziu do raportowania klientów, takiemu jak SimplyTrends, będziesz mieć możliwość zarządzania napływem żądań klientów, udostępniania dostępu do danych w czasie rzeczywistym, a nawet zarządzania codziennymi zadaniami swojego personelu – a wszystko to pod jednym dachem.

Realizuj swoje cele w zakresie raportowania klientów miesiąc po miesiącu, niezależnie od cyklu życia agencji, w którym się znajdujesz.

Zautomatyzuj raportowanie klientów i zyskaj więcej godzin na nadchodzące pracowite dni. Nie znasz jeszcze SimplyTrends? Zarejestruj się na bezpłatny 14-dniowy okres próbny-Nie wymagamy karty kredytowej.