Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Dlaczego coraz więcej młodych dorosłych ma nowotwory?

Nowotwór o wczesnym początku stał się rozwijającą się epidemią. W ciągu ostatniej dekady u znacznie większej liczby młodych ludzi zdiagnozowano raka przed 50 rokiem życia niż starszych osób z tą chorobą. Co kilka lat temu było nie do pomyślenia, ponieważ młodzi ludzie zwykle nie mają przewlekłych schorzeń.

Nawet dla współczesnych lekarzy ta zmiana trendu jest nadal dziwna, ponieważ wszyscy wiemy, co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Niezależnie od tego, czy chodzi o rzucenie palenia, picie alkoholu, czy zdrowszą dietę.

Ale co by było, gdyby rak tych ludzi rozwinął się z powodu czegoś, co zrobili we wczesnym okresie życia lub gorzej, zanim się urodzili?

Przedefiniowanie prawdopodobieństwa zachorowania na raka przed 50

Przez Pixabay

Do niedawna uważano, że młodzi dorośli chorzy na raka byli ofiarami własnej beztroski, za nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich.

Jednak próbując zrozumieć tę sytuację, grupa ekspertów przeprowadziła wyczerpującą analizę aktualnych spraw. Porównując zapisy i życiorysy, zdali sobie sprawę, że osoby urodzone po 1990 roku częściej zachorują na raka przed 50 rokiem życia niż osoby urodzone na przykład w 1970 roku. W szczególności 14 typów nowotworów związanych z aparatem trawiennym: rak jelita grubego i odbytnicę, endometrium, przełyk, drogi żółciowe, nerki, wątrobę, trzustkę, prostatę, żołądek i tarczycę.

Dlatego ci eksperci uważają teraz, że niedbalstwo nie jest główną przyczyną. Ich nowa hipoteza sugeruje, że ci ludzie byli narażeni w dzieciństwie na coś, co całkowicie wpłynęło na ich zdrowie.

Co dokładnie? Nadal nie jest to jasne, ale wszystko wskazuje na dietę, styl życia i środowisko.

Tak jak otyłe dzieci częściej stają się otyłymi dorosłymi, dzieci z ryzykownymi nawykami, takimi jak spożywanie przetworzonej żywności, częściej zachorują na raka przed 50 rokiem życia.

Złe nawyki są z nami dłużej niż myślimy. Zanim zdecydujemy się je zmienić, szkody mogły już zostać wyrządzone. Dlatego lekarze uważają, że zdrowe nawyki są ważne w młodym wieku.

Ale to nie jest cała historia tej epidemii u młodych dorosłych.

Kredyty: CDN

Rak przed 50 rokiem życia może być również spowodowany genetyką i drobnoustrojami żyjącymi w naszych jelitach (mikrobiomem).

Bakterie jelitowe są zmieniane przez dietę bogatą w cukry, antybiotyki lub karmienie piersią. A ponieważ te rzeczy zmieniają się w społeczeństwie, tak samo zmieniają się bakterie w naszych jelitach.

Wiadomo, że poważne ograniczenia w przyjmowaniu pokarmu w czasie ciąży zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory u potomstwa w przyszłości. Tak jak wiadomo, że otyłość i pestycydy wchłonięte przez matkę mogą w końcu wpłynąć na komórki dziecka.

W tym sensie możliwe jest, że dana osoba rozwinie pewną predyspozycję do raka przed urodzeniem i cierpi na nią kilka lat później.

Eksperci wciąż próbują dowiedzieć się, co wydarzyło się w latach 90., które naznaczyło tak wielu ludzi, ponieważ złe nawyki i zanieczyszczenia nie dotyczą wyłącznie tej dekady. Ale na razie pozostańmy przy tym, że profilaktyka od dzieciństwa jest niezbędna, aby uniknąć zachorowania na raka przed 50 rokiem życia lub później w starszym wieku.

Bibliografia:

Rak u osób poniżej 50 roku życia rośnie na całym świecie. Dlaczego? https://medicalxpress.com/news/2022-09-cancer-globally.html

Diagnoza raka wzrosła u osób poniżej 50 roku życia: co to jest eksposom i dlaczego miałby wyjaśniać to zjawisko https://www.infobae.com/america/ciencia-america/2022/09/12/aumento-el-diagnostico-de-cancer-en-menores-de-50-anos-que-es-el-exposoma- i-dlaczego-by-wyjasnic-zjawisko/