Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Dlaczego iPhone’y generalnie zapewniają lepszy dźwięk wyjściowy niż smartfony z Androidem?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Dlaczego iPhone’y generalnie zapewniają lepszy dźwięk wyjściowy niż smartfony z Androidem?

Wielu z nas uwielbia słuchać muzyki na swoim komputerze smartphones. Chociaż może nie zapewnić nam najbardziej wzbogacających wrażeń, jest to nadal wygodne i oszczędza nam kłopotów związanych z noszeniem urządzenia zaprojektowanego specjalnie do muzyki.

Zdjęcie: Język atlantycki

Mówię o słuchaniu muzyki smartphonespanuje powszechne przekonanie, że urządzenie zewnętrzne (np. słuchawki) podłączone do iPhone’a brzmi znacznie lepiej niż to podłączone do Androida. Główną przyczyną tego jest różnica w jakości przetworników DAC i AMP stosowanych w tych urządzeniach. Zanim przejdziemy do omówienia ich wpływu na jakość dźwięku, przyjrzyjmy się najpierw pewnym podstawom.

Co to jest DAC i AMP?

A lub to urządzenie elektroniczne przeznaczone do przetwarzania sygnału cyfrowego na sygnał analogowy. Jego istotą jest konwersja sygnału cyfrowego w postaci strumienia bitów (0 i 1) na równoważny sygnał analogowy.

Słuchawki składają się z ruchomych części, które wymagają wibrowania sygnału analogowego i wytworzenia w ten sposób sygnału wyjściowego w postaci fal dźwiękowych. Jednak muzyka znajdująca się na tych urządzeniach ma postać cyfrową, co wymaga przekształcenia jej na równoważny sygnał analogowy. Osiąga się to za pomocą przetwornika DAC.

An lub to urządzenie wzmacniające lub zwiększające moc sygnału wejściowego. Jest to bardzo potrzebne podczas przenoszenia dźwięku ze smartfona do urządzenia podłączonego zewnętrznie, aby nie stracił on swojej siły i metalicznego brzmienia.

Gdzie jest DAC w smartfonie?

W przeważającej części przetwornik cyfrowo-analogowy znajduje się w SoC urządzenia.

Wyjątkiem jest iPhone 7 i nowsze modele, które nie mają już 3Gniazdo audio 0,5 mm. Z tego powodu nowa generacja iPhone’ów jest wyposażona w parę błyskawicznych słuchawek i złącze Lightning-to-3W zestawie adapter .5 mm. Jeśli chcesz korzystać z połączenia bezprzewodowego, Apple zapewnią Ci ochronę dzięki bezprzewodowym słuchawkom AirPods.

Lokalizacja przetworników DAC i AMP jest inna w przypadku słuchawek i adaptera. W przypadku słuchawek AirPods i słuchawek Lightning przetwornik cyfrowo-analogowy i wzmacniacz znajdują się wewnątrz każdej słuchawki.

Obraz: Apple Wtajemniczony

Natomiast dla błyskawicy-3Adapter 0,5 mm, przetwornik cyfrowo-analogowy i wzmacniacz znajdują się wewnątrz złącza.

Zdjęcie: iFixit

Z Androidem smartphones, DAC i AMP zależą w dużym stopniu od SoC, na który firma zgadza się używać. W przeważającej części jest to Snapdragon firmy Qualcomm. W ten sposób powoduje się monotonny dźwięk z niewielką różnicą w ogólnej jakości dźwięku na wszystkich urządzeniach.

Jednak firma LG niedawno to przyznała i przystąpiła do wdrożenia lepszego przetwornika cyfrowo-analogowego i wzmacniacza w swojej nowej flagowej linii produktów smartphones, zwany Hi-Fi Quad DAC. Jednym z takich urządzeń jest LG V30, który moim zdaniem pod względem jakości dźwięku zbliża się do iPhone’a.

Dlaczego iPhone zapewnia lepszy dźwięk wyjściowy?

Nie ma co do tego wątpliwości Apple jest pionierem jeśli chodzi o przemysł muzyczny. Począwszy od iPoda na początku XXI wieku, przyjęliśmy to samo podejście, aby ich iPhone’y również brzmiały niesamowicie. Apple połączył siły z Cirrus Logic, aby stworzyć niestandardowy przetwornik cyfrowo-analogowy, którego specyfikacje nie są zbyt publicznie dostępne. Następnie dołączono go do iPoda szóstej generacji i iPhone’a drugiej generacji.

Jednak wcześniej tworzeniem przetworników DAC zajmował się inny producent. Wyprodukowane przez nas przetworniki DAC są nadal używane przez Apple z iPadem.

Apple stwierdził, że należy zwrócić się do Cirrus Logic po prostu ze względu na chęć zminimalizowania obwodów i całkowitego rozmiaru SoC, który w przypadku pierwszego producenta był znacznie większy i ograniczony Apple od wdrożenia mniejszego projektu.

Czy nowe iPhone’y nie mają już przetwornika cyfrowo-analogowego?

Najpierw doceńmy Apple za tak odważny ruch, biorąc pod uwagę, jak bardzo ludzie byli przywiązani do swojego gniazda audio (bez zamierzonej gry słów).

Port Lightning obecny w urządzeniu jest cyfrowy, w przeciwieństwie do 3Jack 0,5 mm, podobnie jak muzyka na urządzeniu. Po podłączeniu słuchawek Lightning do portu Lightning muzyka występująca w postaci cyfrowego strumienia zer i jedynek przechodzi przez port w postaci cyfrowej i zostaje w słuchawkach przetworzona na sygnał analogowy. Z drugiej strony, gdy stary 3Słuchawki 0,5 mm podłącza się do portu Lightning za pomocą złącza Lightning-to-3adaptera 0,5 mm, muzyka występująca w postaci sygnału cyfrowego jest konwertowana na równoważny sygnał analogowy w adapterze przed dotarciem do słuchawek.

Teraz znasz już przyczynę różnic w wynikach podanych na nich smartphones.

Dlatego dobrej jakości przetwornik cyfrowo-analogowy ze wzmacniaczem to wszystko, czego potrzebujesz, aby uzyskać wyraźny, czysty i głośny, satysfakcjonujący dźwięk. Jeśli jesteś audiofilem i zależy Ci w dużej mierze na wyrazistości oraz wysokich i niskich tonach, możesz zastosować zewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy. W niektórych przypadkach do wykonania pracy możesz również potrzebować AMP.