Czy wykorzystujemy moc sztucznej inteligencji do zmniejszania lub poszerzania różnic w równości płci? Oto złote pytanie, na które odpowiedź może wyjaśnić ponieważ kobiety rzadziej korzystają ze sztucznej inteligencji niż mężczyźni.
Innym sposobem zrozumienia przyczyn tej rzeczywistości jest odwrócenie pytania i umieszczenie w jego centrum samej rewolucji technologicznej.
Dlaczego Czy sztuczna inteligencja bardziej służy interesom mężczyzn niż kobiet? Kim są twórcy tych algorytmów, które zapewniają dyskryminujące i rasistowskie wyniki?
Nadszedł czas, aby omówić utrzymujące się w tej dziedzinie dysproporcje między płciami. Przyjdź więc i poznaj powody, dla których kobiety rzadziej korzystają ze sztucznej inteligencji w porównaniu do mężczyzn, i odkryj wyzwania, przed którymi stoją w tym scenariuszu.
Fakty, które przyczyniają się do nierówności płci
1) Dzieciństwo oparte na stereotypach związanych z płcią
Od dzieciństwa dziewczęta są nakierowane na zabawki i zajęcia wzmacniające stereotypy dotyczące płci, takie jak zaangażowanie w rodzinę i obowiązki domowe. W zamian zachęca się chłopców do odkrywania swojego przywództwa i proaktywności w dziedzinach związanych z technologią i nauką.
Jeżeli oczekiwania społeczne kształtują wybory już od najmłodszych lat, wpływając na przyszłe decyzje edukacyjne i zawodowe, Ten typ socjalizacji stwarza bariery dla zainteresowań kobiet w karierach związanych ze sztuczną inteligencją lub po prostu wykorzystując chatboty takie jak ChatGPT czy Bard.
2) Brak reprezentacji w sektorze STEM
Nieobecność kobiet na czołowych stanowiskach w obszarze STEM (nauki ścisłe, technologia, inżynieria i matematyka) przyczynia się do braku reprezentacji i poczucia przynależności. Bez widocznych kobiecych wzorców do naśladowania kobiety mają poczucie, że sektor technologiczny nie reaguje na nie, a produkty powstałe w wyniku tej pracy nie są w stanie sprostać ich wymaganiom.
Sprawa Amazona, która miała miejsce w 2015 roku, dobrze odzwierciedla ten scenariusz. Korporacja zakończyła projekt dotyczący mechanizmu rekrutacji ze względu na problemy związane z dyskryminacją ze względu na płeć.
Według Agencja Reuterssztuczna inteligencja preferowała mężczyzn na wolne stanowiska pracy po prostu dlatego, że baza danych CV otrzymanych przez firmę na przestrzeni 10 lat składała się głównie z specjalistów płci męskiej.
3) Bariery kulturowe utrwalane przez algorytmy
Jak już wspomnieliśmy, Algorytmy sztucznej inteligencji mogą utrwalić i wzmocnić istniejące uprzedzenia w społeczeństwie. Dlatego mówimy o różnych kulturach na całym świecie, które nie uwzględniają w pełni perspektyw i doświadczeń kobiet, przez co sztuczna inteligencja jest dla nich mniej atrakcyjna lub użyteczna.
Aby zweryfikować tę hipotezę, przetestowałem ChatGPT, prosząc o listę przykładów powszechnych zastosowań sztucznej inteligencji w codziennym życiu kobiet, a później mężczyzn.
Różnica w odpowiedziach jest subtelna, ale potwierdza tezę: Generatywna sztuczna inteligencja Open.AI wspomina o profesjonalizmie tylko w przypadku mężczyzn. Jeśli chodzi o kobiety, chatbot koncentruje się na tematach urody, mody i dobrego samopoczucia.
4) Kultura korporacyjna wroga kobietom
Wrogie środowisko pracy i toksyczna kultura korporacyjna są nadal powszechne w wielu firmach technologicznych. Dodaj do tego równania dyskryminację ze względu na płeć, molestowanie i brak równości wynagrodzeń, z którymi kobiety muszą się borykać od momentu szkolenia i wejścia na rynek pracy, aż po pozostanie w karierach związanych ze sztuczną inteligencją.
Mimo że wiele narzędzi sztucznej inteligencji jest dostępnych dla każdego, wiele kobiet może wahać się przed wypróbowaniem ich w życiu zawodowym (i osobistym), jeśli nie czują się pewnie co do swoich umiejętności technicznych.
„Kobiety są już zdyskredytowane, a ich pomysły przejęli mężczyźni. Dlatego też informowanie ludzi, że korzystasz ze sztucznej inteligencji, może również przyczynić się do powstania opinii, że nie masz wystarczających kwalifikacji. To jeszcze jedna rzecz, która wpływa na Twoje umiejętności, kompetencje i Twoją wartość” – mówi psycholog Lee Chambers w wywiadzie dla BBC News.
5) Nierówny dostęp do zasobów edukacyjnych
Różnice gospodarcze i społeczne często skutkują nierównym dostępem do kursów, szkoleń i tworzenia sieci kontaktów. To tylko powstrzymuje społeczeństwo kobiece od skutecznego udziału w wykorzystaniu i ulepszaniu sztucznej inteligencji.
Do tego problemu dochodzi wpływ automatyzacji opartej na sztucznej inteligencji na pracę kobiet. Najnowsze badania pokazują, że prawie Może to dotyczyć ośmiu na 10 kobiet pracujących zawodowo.
„Myślę, że istnieją uzasadnione powody do obaw, że część zysków osiągniętych przez kobiety może zostać, przynajmniej tymczasowo, ograniczona” – powiedziała Julia Pollak, główna ekonomistka portalu internetowego ZipRecruiter CNN.
Jednak nadzieja jest w poglądzie profesora marketingu Marka McNeilly’ego: „Nie zawsze będzie tak, że „tracę pracę”. Myślę, że tak naprawdę chodzi o to, czy dana osoba może zrobić coś, aby wnieść wartość dodaną.
6) Science fiction jest skierowane do docelowej grupy odbiorców płci męskiej
Historycznie rzecz biorąc, przemysł science fiction kierował swoje produkty, takie jak książki, filmy i seriale, głównie do męskiej publiczności. Takie podejście przyczynia się do budowania stereotypu, że sztuczną inteligencją i tematyką z nią związaną w większym stopniu zajmują się mężczyźni.
Wyzwanie polega na przezwyciężeniu tych ograniczonych i tworzyć bardziej włączające narracje, które będą atrakcyjne dla zróżnicowanej publiczności do odkrywania lub wdrażania sztucznej inteligencji w swoim życiu.
6) Zachęcanie do stosowania sztucznej inteligencji skupionej na estetyce
Chociaż kilka badań naukowych podkreśla, że kobiety wykorzystują mniej sztucznej inteligencji niż mężczyźni, istnieje sektor, w którym rzeczywistość ta objawia się w odwrotny sposób: sieci społecznościowe.
Według Baza informacji52% osób obecnych na portalach społecznościowych w Ameryce Łacińskiej i Północnej to kobiety. Związek tych danych z AI jest w wpływ korzystania z mediów społecznościowych i filtrów na samoocenę dziewcząt i dorosłe kobiety.
Badanie przeprowadzone w 2020 r. przez Dove Self-Esteem Project i Edelman Data & Intelligence wśród dziewcząt w wieku od 10 do 17 lat i kobiet w wieku od 18 do 55 lat w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Brazylii ujawniło wiele informacji.
- 84% brazylijskich dziewcząt w wieku 13 lat zastosowało już filtr lub użyło aplikacji, aby zmienić swój wizerunek na zdjęciach;
- 89% młodych kobiet twierdzi, że dzieli się selfie w nadziei, że uzyska akceptację od innych;
- 69% dorosłych kobiet żałuje, że nie wiedziało, jak budować poczucie własnej wartości, gdy były młodsze.
Innymi słowy, obecność narzędzi AI jest stała w życiu kobiet, gdy celem jest spełnienie nierealistycznych standardów piękna, których tak bardzo domaga się społeczeństwo i media.
Pokonanie tych wyzwań wymaga skoordynowanych wysiłków na kilku poziomach, takich jak dekonstrukcja stereotypów związanych z płcią za pomocą projektów w szkołach, społecznościach sąsiedzkich i środowiskach pracy być bardziej włączającym.
W miarę jak społeczeństwo dostrzega wagę różnorodności w konstruowaniu technologii, ograniczenia narzucane kobietom w obszarze sztucznej inteligencji mają tendencję do zanikania. A jaka przyszłość AI byłaby bardziej obiecująca niż ta?