Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Dlaczego mężczyźni nie powinni zapominać o zdrowiu swoich oczu

Dlaczego mężczyźni nie powinni zapominać o zdrowiu swoich oczu

Dlaczego mężczyźni nie powinni zapominać o zdrowiu swoich oczu

Dobrze udokumentowano, że problemy zdrowotne oczu są obecnie jednymi z najbardziej znaczących.

Respondenci ogólnopolskiego badania ujawniają tę czy inną ślepotę poważne zaburzenia widzenia spowodowałoby największy negatywny wpływ na ich codzienne życie.

W szczególności wiadomo, że problemy ze wzrokiem wywierają znaczny wpływ na socjalizację i finanse danej osoby, poważnie pogarszając w ten sposób jakość jej życia.

Podobnie szacuje się, że poważne problemy ze wzrokiem będą kosztować gospodarkę do 2050 r. prawie 400 miliardów dolarów rocznie.

To powiedziawszy, zaburzenia i utrata wzroku nie wpływają na wszystkich jednakowo. Dowody pochodzące od zainteresowanych stron, takich jak Międzynarodowa Agencja Zapobiegania Ślepoty (IAPB), wskazują, że ryzyko utraty wzroku u kobiet jest o 12% większe.

Nie oznacza to jednak, że mężczyźni są wolni od problemów z oczami zmieniających życie.

Prawda kryjąca się za problemami wizji uwarunkowanej płcią

Jak wspomniano powyżej, coraz więcej kobiet jest podatnych na utratę wzroku i zdiagnozowanie większej liczby problemów z oczami. Wynika to głównie z trzech podstawowych czynników.

Po pierwsze, kobiety żyją dłużej. Średnio, długość życia kobiet są o około pięć lat dłuższe niż mężczyźni, ze względu na większą częstość wypadków i schorzeń wśród tych ostatnich.

W przypadku kobiet jest to miecz obosieczny, ponieważ daje im to więcej czasu na rozwinięcie się problemów z oczami związanych z wiekiem.

Obejmuje to schorzenia takie jak zaćma, które częściej występują u osób starszych, których oczy są mniej zdolne do aktywnego usuwania stresu oksydacyjnego.

Drugim powodem są różnice w opiece zdrowotnej. Kobietom niezwykle dużo czasu zajmuje postawienie diagnozy, a wiele z nich udaje się do wielu lekarzy, zanim dowie się, co jest z nimi nie tak.

Jak wynika z doniesień opublikowanych w The Washington Post, ból kobiet jest zazwyczaj umniejszany przez ekspertów w dziedzinie opieki zdrowotnej, którzy opracowują przestarzałe wytyczne opracowane na podstawie opinii mężczyzn.

Po trzecie, kobiety muszą radzić sobie z różowym podatkiem. Jest to termin określający znacznie wyższe ceny towarów i usług dla kobiet, mimo że produkty te są często niemal identyczne z tymi sprzedawanymi dla mężczyzn.

W związku z tym wiele kobiet nie jest w stanie finansowo uzyskać dostępu do opieki, której potrzebują, aby poprawić swoje samopoczucie, w tym zdrowie oczu.

Mimo to naukowcy odkryli, że u mężczyzn częściej występują problemy z oczami w późniejszym stadium.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Ophtalmic and Physiological Optics wskazuje, że dzieje się tak dlatego, że mężczyźni częściej ignorują objawy.

Dzięki temu choroby postępujące, takie jak jaskra, mogą rozwijać się w sposób niekontrolowany, aż będzie za późno. Poza tym wiadomo, że mężczyźni mają więcej wad, które mogą być szkodliwe dla zdrowia oczu.

Na przykład chociaż tylko 1 na 10 kobiet pali regularnie papierosy, robi to aż jedna trzecia wszystkich mężczyzn.

Dym papierosowy zawiera miliony drobnych cząstek, które mogą poważnie podrażniać oczy, prowadząc do infekcji, stanów zapalnych, a nawet oparzeń.

Oprócz tego papierosy zawierają substancje chemiczne, które mogą zaburzać krążenie krwi. W przypadku oczu może to prowadzić do zmniejszonego natlenienia, co może mieć wpływ na funkcjonowanie oczu i ich regenerację.

Ślepota barw

Problemy z oczami są bardziej podatni na ataki mężczyzn

Mając na uwadze powyższe informacje, poniżej przedstawiamy kilka problemów z oczami, które występują częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Ślepota barw

Ślepota barw, dziedziczona od urodzenia choroba, dotyka 1 na 12 mężczyzn i tylko 1 na 200 kobiet.

Ślepota barw to niedobór genetyczny, w wyniku którego fotoreceptory danej osoby nie są w stanie rozróżnić pewnych odcieni.

Często osoby ze ślepotą barw mają trudności z dostrzeżeniem różnicy między kolorem zielonym i czerwonym.

Dla niektórych oba kolory mogą nawet wyglądać jak przytłumiony brązowawy odcień. Ślepota barw nie jest stanem zagrażającym życiu ani nie może powodować utraty wzroku. Może jednak pogorszyć jakość życia danej osoby.

Urazy oczu na skutek urazu

Według Amerykańskiej Akademii Okulistyki (AAO) wiele urazów oczu ma miejsce w warunkach zewnętrznych i sportowych.

Zwykle wiążą się one z użyciem ciężkiego sprzętu, narażeniem na działanie żywiołów i znaczącym oddziaływaniem uszkadzającym oczy.

Niestety, to samo badanie AAO wskazuje, że mężczyźni doznają urazów oczu trzy razy częściej niż kobiety.

W najgorszym przypadku urazy te mogą obejmować złamania oczodołu, uszkodzenia rogówki i odwarstwienie siatkówki.

Chociaż niektóre z tych incydentów można wyleczyć i odwrócić, inne mogą skutkować poważnymi i trwałymi problemami.

Rak oka

Według American Cancer Society rak ten, zwany także czerniakiem oka, występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Czerniak jest uważany za najbardziej agresywną postać raka skóry, a śmiertelność jest znacznie wyższa wśród starszych mężczyzn.

W szczególności mężczyźni w wieku powyżej 65 lat są dwukrotnie bardziej narażeni na czerniaka oka. Gdy mężczyzna osiągnie wiek 80 lat, ryzyko to wzrasta trzykrotnie.

Co można zrobić, aby chronić zdrowie oczu

Co można zrobić, aby chronić zdrowie oczu?

Stare powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, sprawdza się w przypadku zdrowia oczu. Wśród mężczyzn głównym sposobem proaktywnego zapobiegania problemom z oczami jest używanie odpowiednich okularów.

Ankiety wykazały, że chociaż czas spędzany przed ekranem stale rośnie i wynosi ponad siedem godzin, mężczyźni częściej korzystają z komputerów przez dłuższy czas ze względu na takie czynności, jak granie.

Badania pokazują, że mężczyźni spędzają prawie 15 godzin tygodniowo grając wyłącznie w gry wideo. Niestety może to powodować poważne problemy ze wzrokiem ze względu na jasne efekty migotania i ekspozycję na niebieskie światło, które mogą obciążać i postarzać oczy.

Aby temu zapobiec, zainteresowane strony z sektora opieki zdrowotnej zalecają noszenie odzieży wysokiej jakości okulary męskie od uznanych marek.

Te przezroczyste okulary, dostępne na receptę lub bez, mogą być wyposażone w specjalne filtry, które blokują odblaski, promieniowanie i niebieskie światło.

Ponieważ niektórzy mężczyźni unikają okularów w obawie, że będą wyglądać na przestarzałe, modne marki, takie jak Ray-Ban, oferują rozwiązania optyczne w swoich kultowych oprawach, w tym Wayfarers i Clubmasters.

Dodatkowo mężczyźni odniosą korzyści, jeśli wyrobią w sobie nawyk noszenia okulary słoneczne. Najczęściej wiele osób rezygnuje z noszenia okularów przeciwsłonecznych, ponieważ postrzegają je bardziej jako dodatek niż cokolwiek innego.

Mimo to okulary przeciwsłoneczne faktycznie zapobiegają przedostawaniu się szkodliwych promieni UV do delikatnych oczu. I odwrotnie, oczy pozostawione bez ochrony przeciwsłonecznej mogą powodować narośla, oparzenia słoneczne, a nawet uszkodzenia komórkowe.

Odpowiednie odcienie to te, które mogą blokować 100% promieni, a jednocześnie zakrywają wystarczającą ilość okolic oczu, aby jeszcze bardziej ograniczyć możliwe uszkodzenia.

Posiadanie okularów przeciwsłonecznych z większymi oprawkami służy również jako ochrona przed urazami. Na przykład producenci tacy jak Oakley oferują okulary przeciwsłoneczne z zawijanymi oprawkami i nietłukącymi się soczewkami.

Wreszcie, mężczyźni powinni zaplanować kompleksowe badanie wzroku przynajmniej raz na rok lub dwa lata.

Jak wspomniano wcześniej, mężczyźni zwykle odkładają badanie wzroku, mimo że wczesne wykrycie jest kluczem do lepszych wyników.

Dowody mówią nawet, że plan leczenia zastosowany w odpowiednim czasie może zapobiec skutkom naglących schorzeń, takich jak retinopatia cukrzycowa.

Więcej artykułów na temat zdrowia, dobrego samopoczucia i otaczającego nas świata znajdziesz na blogu.