Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Dlaczego mój MacBook działa tak wolno?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Dlaczego mój MacBook działa tak wolno?

Czy Twój MacBook® ciągle się zawiesza? Czy ładowanie stron internetowych trwa wiecznie? Czy Twoje aplikacje też się zawieszają? To wszystko oznaki, że Twój MacBook działa wolno. Zanim jednak kupisz dodatkową pamięć o dostępie swobodnym (RAM) lub zainwestujesz w nowy komputer, warto wypróbować kilka rozwiązań.

W firmie AKKO uczymy Cię, jak sprawić, by urządzenia, na których najbardziej polegasz, działały płynnie każdego dnia. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą Ci ustalić przyczynę spowolnienia komputera oraz sposoby przyspieszenia działania MacBooka.

Dlaczego Twój MacBook jest wolny

Istnieje kilka powodów, dla których Twój MacBook Pro® lub MacBook Air® może działać wolno. Typowe obejmują:

 • Za mało wolnego miejsca na dysku startowym.
 • Przestarzały system operacyjny.
 • Wolne połączenie internetowe.
 • Zbyt wiele aplikacji uruchomionych w tym samym czasie.

Pokażemy Ci, jak znaleźć właściwego winowajcę — i co możesz zrobić, aby przyspieszyć działanie MacBooka.

Od jakiegoś czasu nie uruchamiałeś ponownie komputera

Jeśli Twój MacBook działa wolno, spróbuj prostego ponownego uruchomienia. Komputery nie są przeznaczone do pracy przez cały dzień, każdego dnia. Jeśli więc minęło trochę czasu od ostatniego ponownego uruchomienia urządzenia, wykonaj następujące czynności:

 1. Kliknij Apple® menu w lewym górnym rogu ekranu.
 2. Wybierać Uruchom ponownie. Po ponownym uruchomieniu urządzenia otrzymasz opcję automatycznego ponownego otwarcia bieżących kart i aplikacji przeglądarki. W takim przypadku nie wybieraj go. Najpierw upewnij się, że wszystko zapisałeś.

W przyszłości spróbuj ponownie uruchamiać laptopa raz w tygodniu. Spowoduje to wyczyszczenie plików tymczasowych i zamknięcie programów, co może pomóc w zatrzymaniu problemów przed ich rozpoczęciem.

Masz wolne połączenie internetowe

Jeśli Twój komputer działa wolno, sprawdź Wi-Fi, aby upewnić się, że masz szybkie i niezawodne połączenie. Aby uzyskać instrukcje krok po kroku, jak sprawdzić prędkość Wi-Fi w domu — i dowiedzieć się, jak poprawić sygnał — zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym zwiększania szybkości Wi-Fi.

Masz przestarzały system operacyjny

Jeśli na laptopie nie jest zainstalowana najnowsza wersja systemu operacyjnego macOS® (OS), może to spowolnić działanie komputera. Dlatego następnym razem, gdy otrzymasz powiadomienie o nowej wersji systemu operacyjnego, zakończ ten proces. W międzyczasie możesz ręcznie sprawdzić dostępność aktualizacji oprogramowania:

 1. Upewnij się, że komputer jest podłączony do zasilania.
 2. Kliknij Apple menu > Preferencje systemu > Aktualizacja oprogramowanialub przewiń listę w dół i wybierz Ogólnynastępnie kliknij Aktualizacja oprogramowania.
 3. Jeśli aktualizacja jest dostępna, kliknij Ulepsz teraz.
Rekommenderad:  Czerwiec 2017 Raport o dochodach: Wydatki są drogie

Na macOS Monterey 12 i Big Sur 11.0możesz także kliknąć Apple menu i jeśli dostępne są jakieś aktualizacje, numer pojawi się obok Preferencji systemowych. Aby kontynuować, wybierz Preferencje systemowe.

W systemach macOS Catalina 10.15 i Mojave 10.14 możesz także kliknąć przycisk Apple menu > O tym Macu > Aktualizacja oprogramowania.

Używasz zbyt dużej mocy obliczeniowej

Wolne działanie MacBooka może być spowodowane tym, że niektóre aplikacje wymagają dużej mocy obliczeniowej (zwanej także obciążeniem procesora), co blokuje płynne działanie innych zadań. Możesz dowiedzieć się, co jest przyczyną problemu, otwierając Monitor aktywności, czyli menedżera zadań Maca, a następnie wykonując następujące czynności:

 1. Kliknij Finder® w stacji dokującej (ikona wygląda jak uśmiechnięta twarz, która jest niebieska po jednej stronie, a biała po drugiej).
 2. w Znalazca okno, kliknij Aplikacje po lewej stronie, przewiń w dół i kliknij Narzędzia.
 3. Podwójne kliknięcie Monitor aktywności.
 4. Kliknij procesor zakładkę w górnej części okna.
 5. Kliknij % PROCESOR kolumnie, aby zobaczyć wszystkie procesy uporządkowane według zużycia mocy obliczeniowej. Lista będzie się szybko zmieniać, więc obserwuj ją przez minutę lub dwie, zwracając uwagę na to, co znajduje się na górze listy. To one zużywają najwięcej mocy obliczeniowej i spowalniają komputer Mac.
 6. Aby wymusić zamknięcie procesów zużywających najwięcej zasobów, kliknij dwukrotnie element, a następnie wybierz Zrezygnować w wyskakującym okienku.

Jeśli brzmi to zbyt skomplikowanie, zanieś komputer do eksperta od naprawy MacBooka w celu uzyskania pomocy.

Twój dysk startowy jest pełny

Dobrą zasadą dla komputerów jest zawsze zachowywać 5% do 20% darmowej przestrzeni dyskowej, aby Twoje urządzenie działało płynnie. Gdy przechowujesz wiele zdjęć, dokumentów, muzyki i innych plików na dysku twardym, MacBook będzie zwalniał, gdy zbliżasz się do limitu miejsca.

Aby dowiedzieć się, ile miejsca pozostało na MacBooku:

 1. Kliknij Apple menu > O tym Macu > Składowanie.
 2. Po chwili zobaczysz skumulowany wykres słupkowy pokazujący, ile miejsca używasz w różnych kategoriach (na przykład Zdjęcia, Wiadomości, Aplikacje i macOS). Bezpośrednio nad tym zobaczysz, ile miejsca pozostało na dysku twardym.
 3. Kliknij Zarządzać aby zobaczyć zalecenia dotyczące zwolnienia miejsca na dysku. Na przykład możesz ustawić automatyczne opróżnianie kosza, przenosić zdjęcia, pliki i wiadomości do iCloud® lub przeglądać pliki i dokumenty na MacBooku i wybierać, co chcesz trwale usunąć.

Masz uruchomionych zbyt wiele aplikacji

Twój MacBook może obsługiwać wiele zadań jednocześnie. Ale jeśli prowadzisz wideokonferencje ze współpracownikami, słuchasz muzyki w serwisie Spotify®, poprawiasz dokumenty w programie Microsoft Word® lub przeglądasz dziesiątki stron internetowych — wszystko to przy otwartych aplikacjach — być może spowalniasz swój komputer.

Rekommenderad:  Dlaczego jest Instagram Nie odświeżające? Przyczyny i rozwiązania

Aby zamknąć aplikacje i karty, spójrz na pasek narzędzi u dołu ekranu. Zobaczysz ikony wielu aplikacji na komputerze. Jeśli zobaczysz małą kropkę pod aplikacją, oznacza to, że jest ona aktualnie otwarta. Aby go zamknąć, kliknij aplikację prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz polecenie Zakończ.

Podczas uruchamiania komputera jest uruchomionych zbyt wiele programów

Gdy podczas uruchamiania MacBooka działa zbyt wiele programów jednocześnie, może to spowolnić urządzenie. Oto jak sprawdzić listę elementów startowych — i usunąć te, których nie potrzebujesz.

 1. Iść do Preferencje systemu > Użytkownicy i grupy.
 2. Wybierz nazwę swojego konta na lewym pasku bocznym.
 3. Kliknij Elementy logowania.
 4. Wybierz elementy, których nie chcesz już ładować podczas uruchamiania i usuń je, klikając przycisk minus (-).

Masz za mało pamięci RAM

RAM to pamięć krótkotrwała komputera. Umożliwia MacBookowi szybki dostęp do potrzebnych informacji bez zbytniego wysiłku. Pamięć RAM nie jest zapisywana na zawsze — dane są usuwane po każdym wyłączeniu laptopa. Ale kiedy się zapełni, komputer będzie działał wolno. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz przewodnik po tym, ile pamięci potrzebujesz w swoim laptopie.

Aby sprawdzić, ile pamięci RAM ma komputer, wykonaj następujące czynności:

 1. Kliknij Apple Ikona w lewym górnym rogu, a następnie wybierz O tym Macu.
 2. W wyskakującym oknie zobaczysz krótką listę specyfikacji. Poszukaj numeru podanego obok pozycji Pamięć. Tyle pamięci RAM ma twój komputer.

Aby sprawdzić, czy pamięć RAM na komputerze Mac jest pełna:

 1. Kliknij Znalazca w stacji dokującej (ikona wygląda jak uśmiechnięta twarz, która z jednej strony jest niebieska, a z drugiej biała).
 2. Kliknij Aplikacje po lewej stronie, przewiń w dół, a następnie kliknij Narzędzia.
 3. Podwójne kliknięcie Monitor aktywności.
 4. Idź do Pamięć patka. W lewym dolnym rogu strony zobaczysz wykres Obciążenie pamięci. Jeśli jest zielony, masz dużo pamięci RAM. Żółty oznacza, że ​​masz mało, a czerwony oznacza, że ​​pamięć RAM jest prawie lub całkowicie zapełniona.

Jeśli wykres jest żółty, a system operacyjny nie został zaktualizowany, zrób to, a następnie ponownie sprawdź Monitor aktywności — po aktualizacji może on zmienić kolor na zielony.

Możesz zwolnić trochę pamięci RAM, zamykając aplikacje. Jeśli masz MacBooka dłużej niż 2 lat, być może nadszedł czas, aby zwiększyć pamięć RAM lub zainwestować w nowe urządzenie. (Niektóre komputery mają pamięć RAM, którą można rozbudować, ale inne nie).

Rekommenderad:  Dlaczego warto prowadzić blogowanie gościnne (jak skuteczne jest blogowanie gościnne?)

Aktualizacja pamięci RAM w laptopie może być trudna. Odwiedź najbliższego uBreakiFix® firmy AKKO lub sklep AKKO Tech Repair & Solutions™ a nasi eksperci pomogą Ci wybrać najlepszy następny krok.

Twój pulpit jest zagracony

Zbyt wiele plików zapisanych na pulpicie — zwłaszcza dużych — może spowolnić działanie komputera. Aby usunąć niepotrzebne pliki pulpitu, wykonaj następujące czynności:

 1. Zidentyfikuj pliki, które chcesz usunąć, i przeciągnij je do Śmieciznajduje się w Docku.
 2. Aby opróżnić jeden element z ŚmieciKliknij Śmieci ikonę, aby otworzyła się w nowym oknie. Kliknij z klawiszem Control w przedmiot, którego chcesz się pozbyć, wybierz Usuń natychmiastnastępnie kliknij Usuwać.
 3. Aby opróżnić wszystkie elementy w Śmiecikliknij i przytrzymaj Śmieci ikonę w Docku, a następnie wybierz Opróżnić kosz.

Aby ustawić komputer tak, aby automatycznie opróżniał Kosz po 30 dniach:

 1. Kliknij Znalazca ikonę na ekranie głównym komputera Mac.
 2. Wybierać Preferencjenastępnie kliknij Zaawansowany.
 3. Wybierać Usuń elementy z Kosza po 30 dniach.

Masz wirusa lub inną formę złośliwego oprogramowania

Komputery Mac nie dostają wirusów tak często jak komputery PC, ale nadal może się to zdarzyć. W rezultacie komputer może zwolnić. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak sprawdzić, czy Twój MacBook ma wirusa — i co z tym zrobić — przeczytaj nasz przewodnik dotyczący usuwania wirusa komputerowego.

Nic tak nie rujnuje produktywności jak awaria laptopa

Dzięki planowi ochrony AKKO Home+ możesz ograniczyć przestoje do minimum. Ten prosty plan obejmuje tysiące kwalifikujących się urządzeń w Twoim domu — od telewizorów i tabletów po inteligentne termostaty i zamki — a także zapewnia całodobową7 wsparcie na żywo od zaufanych ekspertów w przypadku pytań technicznych. Aby dowiedzieć się więcej o planach ochrony laptopów, odwiedź stronę getakko.com.

Table of Contents