Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? Szybka naprawa

Dzięki postępowi w technologii półprzewodników dzisiejsze laptopy potrafią przetwarzać liczby z niesamowitą szybkością. To powiedziawszy, ta wydajność obliczeniowa odbywa się kosztem wysokiego zapotrzebowania na moc i zwiększonej mocy cieplnej. Bez wątpienia fani Twojego Macbooka kręcą się jak szaleni.

Tak jak ludzie pocą się, aby zachować chłód, tak laptopy zwiększają moc wentylatorów na płytach głównych, aby zapobiec przegrzaniu elektroniki podczas dużego obciążenia.

Dlatego też, jeśli wentylatory na Twoim Macbooku działają jak szalone, gdy edytujesz materiał w wysokiej rozdzielczości lub grasz w grę wymagającą dużej ilości grafiki, Twój system prawdopodobnie robi to, co powinien. To powiedziawszy, jeśli wentylatory brzmią zbyt głośno, nawet podczas przewijania Internetu, może to oznaczać problem z laptopem.

Jeśli więc denerwuje Cię hałas wentylatora wydawany przez Macbooka podczas przesyłania strumieniowego ulubionego programu w serwisie Netflix, jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule omówiono wszystko, co możesz zrobić, aby zmniejszyć hałas wentylatora w MacBooku Air.

Przeczytaj także: Błąd wentylatora procesora: 7 poprawek

Większość ludzi wierzy, że ich system uruchamia tylko te procesy, nad którymi pracują, gdy ich procesor robi o wiele więcej. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, mam teraz otwarte jedno okno przeglądarki, a mój system wykonuje ogromną liczbę procesów 360°. Brzmi szalenie, prawda?

Co więcej, jeśli jesteś użytkownikiem Macbooka, który nie zamyka często systemu, sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Po prostu dlatego, że procesy na Macbooku gromadzą się z biegiem czasu i działają w tle nawet po naciśnięciu przycisku zamykania.

Co się więc stanie, gdy Twój procesor będzie musiał obsłużyć wiele procesów? Cóż, zwiększona liczba procesów zwiększa obciążenie procesora, karty graficznej i zasobów pamięci. Ze względu na zwiększone obciążenie systemu elektronika zasilająca MacBooka Air musi zostać maksymalnie obciążona, a wentylator musi wykonać całą ciężką pracę, aby wszystko było chłodne.

Aby nie dopuścić do przepracowania fanów, wykonaj poniższe czynności:

Krok 1: Użyj polecenie + spacja skrót, aby otworzyć Spotlight na Macbooku.

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? 5 szybkich rozwiązań

Krok 2: Szukaj Monitor aktywności i naciśnij powrót.

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? 5 szybkich rozwiązań

Krok 3: Kliknij na procesor zakładkę, a następnie kliknij % PROCESOR aby uporządkować procesy w kolejności malejącej użycia procesora.

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? 5 szybkich rozwiązań

Wykonanie tej czynności w przypadku zasobów procesora graficznego i pamięci może również pomóc w zmniejszeniu obciążenia.

Krok 4: Kliknij dwukrotnie proces, który Twoim zdaniem zużywa dużo zasobów procesora. Kliknij Zrezygnować w otwartym oknie dialogowym. Następnie kliknij Zrezygnować aby zakończyć proces.

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? 5 szybkich rozwiązań

Jeśli zakończysz krytyczny proces, Mac OS automatycznie odrodzi proces.

Jeśli wykonujesz zadanie wymagające dużych obliczeń, możesz wyłączyć niektóre niekrytyczne procesy w tle. Wykonanie tej czynności zmniejszy obciążenie systemu, skracając czas przetwarzania dużych obciążeń.

Jeśli więc podczas pracy lubisz przesyłać strumieniowo muzykę ze swojego urządzenia, możesz przenieść ją na smartfon i odciążyć Macbooka Air. Ponadto, jeśli nie jesteś zbyt wybredny w kwestii używanej przeglądarki, możesz przejść na Safari, ponieważ jest zoptymalizowane dla systemu Mac OS i może zmniejszyć hałas wentylatora w twoim systemie.

Uruchamianie konfiguracji wieloekranowej na Macbooku Air może również spowodować, że wentylatory będą pracować na pełnych obrotach. Możesz więc spróbować usunąć wszelkie monitory zewnętrzne podłączone do systemu, aby uspokoić fanów.

Przeczytaj także: Jak usunąć zdjęcia na MacBooku?

Ilość powietrza dostarczanego do MacBooka ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jego chłodu. Jeśli więc pracujesz z poduszką pod systemem, wydajność chłodzenia, jaką zapewnia, może drastycznie spaść.

Dlatego też, jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać swój system i trzymać wentylatory na dystans, musisz zadbać o jego wentylację. Aby zrobić to samo, umieść system na chłodnej, płaskiej powierzchni. Jeśli to również nie pomoże, możesz trzymać go na podkładce chłodzącej laptopa.

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? 5 szybkich rozwiązań

Nie tylko to, temperatura otoczenia, w której pracuje system, ma również wpływ na jego wydajność. Według Apple Macbooki działają najlepiej, gdy temperatura otoczenia wynosi od 10 do 35 stopni Celsjusza. Trzymaj więc swój system w chłodnym otoczeniu, ponieważ może to uniemożliwić wentylatorom tak szybkie zwiększenie obrotów.

Sprawdź otwory wentylacyjne w swoim Macbooku

Jeśli masz stary system, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w otworach wentylacyjnych MacBooka Air znajduje się dużo kurzu. Pył ten może zakłócać prawidłowy przepływ powietrza i powodować przepracowanie wentylatorów. Dlatego możesz spróbować usunąć kurz za pomocą włosia szczoteczki do zębów lub otworzyć tylną pokrywę za pomocą śrubokręta krzyżakowego i oczyścić wentylator z kurzu.

Zapełnienie dysku może spowodować spowolnienie systemu. Co więcej, może to spowodować, że procesor będzie potrzebował większej liczby cykli zapisywania danych na dysku. Z tego powodu system z zapełnionym dyskiem twardym będzie zużywał więcej zasobów procesora i powodował dławienie wentylatora.

Jeśli więc masz zapełniony dysk twardy, możesz przenieść dane na zewnętrzny dysk twardy i zmniejszyć hałas wentylatora w systemie.

Inną przyczyną zwiększonego hałasu wentylatora może być przestarzała wersja oprogramowania na komputerze Macbook. Według Apple aktualizacja oprogramowania może pomóc w utrzymaniu temperatury systemu i kontrolowaniu hałasu wentylatora.

Aby sprawdzić, czy Twój system jest aktualny, możesz wykonać poniższe czynności:

Krok 1: Kliknij logo Apple w lewym górnym rogu systemu i kliknij Ao tym Prochowiec.

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? 5 szybkich rozwiązań

Krok 2: Kliknij Aktualizacja oprogramowania.

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? 5 szybkich rozwiązań

Krok 3: Kliknij Aktualizuj teraz.

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? 5 szybkich rozwiązań

Przeczytaj także: MacBook nie włącza się: 7 poprawek

Apple pozwala swoim użytkownikom przeprowadzić test diagnostyczny w swoim systemie. Ten test pomaga użytkownikom zidentyfikować usterkę sprzętową w systemie. Jeśli więc wentylator w twoim systemie jest uszkodzony, ten test powie ci to samo.

Aby przeprowadzić testy diagnostyczne, należy odłączyć wszystkie urządzenia zewnętrzne podłączone do systemu, z wyjątkiem zewnętrznego zasilacza sieciowego. Następnie możesz wykonać kroki podane poniżej.

Krok 1: Zamknij system.

Krok 2: Naciśnij i przytrzymaj D klucz po włączeniu systemu.

Krok 3: Wybierz żądany język i kliknij OK z pokazanej listy.

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? 5 szybkich rozwiązań

Krok 4: Kliknij zgadzam sięa w Twoim systemie rozpocznie się test diagnostyczny Apple.

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? 5 szybkich rozwiązań

Powyższe kroki działają tylko w przypadku urządzeń Macbook z procesorem Intel. To samo nie dotyczy Macbooków Air opartych na M1, ponieważ te same modele mają konstrukcję bez wentylatora

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? 5 szybkich rozwiązań

Po zakończeniu testu wyświetli wyniki w postaci kodu referencyjnego. Aby dowiedzieć się więcej na temat kodów referencyjnych, kliknij to połączyć. Możesz także udostępnić te kody przedstawicielowi Apple Care, który pomoże Ci naprawić system.

Jeśli wypróbowałeś wszystko, co opisano w tym artykule, a wentylatory nadal hałasują, może być konieczne zresetowanie kontrolera zarządzania systemem (SMC) w urządzeniu. Co to jest SMC, pytasz?

Kontroler zarządzania systemem jest odpowiedzialny za zarządzanie ustawieniami niskiego poziomu związanymi z temperaturą i zarządzaniem baterią. W niektórych przypadkach błędy w SMC mogą powodować nieprawidłowe działanie wentylatorów.

Istnieją różne sposoby resetowania SMC na urządzeniu Apple; będziemy przechodzić przez różne etapy jeden po drugim.

Macbook Air z chipem T2

Najnowsza generacja Macbooków Air jest wyposażona w chip T2. Ten chip zapewnia większe bezpieczeństwo urządzeń podczas uruchamiania i pomaga w bezpiecznym przetwarzaniu danych Touch ID. Lista urządzeń z chipem Apple T2 znajduje się poniżej:

 • MacBook Air (Retina, 13 cali, 2020 r.)
 • MacBook Air (Retina, 13 cali, 2019)
 • MacBook Air (Retina, 13 cali, 2018)

Urządzenia oparte na M1 nie mają chipa T2, ponieważ jest on częścią samego procesora

Jeśli posiadasz jedno z tych urządzeń, możesz wykonać poniższe kroki, aby zresetować SMC.

Krok 1: Wyłącz MacBooka Air.

Krok 2: Naciśnij i przytrzymaj wszystkie poniższe klawisze.

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? 5 szybkich rozwiązań
 • Klawisz sterujący po lewej stronie klawiatury.
 • Klawisz opcji po lewej stronie.
 • Klawisz Shift po prawej stronie.

Naciśnięcie wszystkich tych klawiszy w systemie może go włączyć.

Krok 3: Naciśnij i przytrzymaj kombinację klawiszy przez kolejne 7 sekund, a następnie naciśnij przycisk zasilania.

Jeśli Twój Macbook włączył się w trakcie tego procesu, wyłączy się po przytrzymaniu klawisza zasilania.

Krok 4: Trzymaj cztery klawisze przez kolejne 7 sekund, a następnie zwolnij je.

Krok 5: Poczekaj kilka sekund, a następnie włącz system.

Macbooki bez chipa T2

Proces resetowania SMC na urządzeniach, które nie mają chipa T2, jest nieco inny. Aby zresetować SMC, możesz wykonać kroki podane poniżej:

Krok 1: Wyłącz MacBooka Air.

Krok 2: Naciśnij i przytrzymaj wszystkie poniższe klawisze.

Dlaczego mój wentylator Macbook Air jest tak głośny? 5 szybkich rozwiązań
 • Klawisz sterujący po lewej stronie klawiatury.
 • Klawisz opcji po lewej stronie.
 • Klawisz Shift po lewej stronie.

Krok 3: Trzymając wszystkie trzy klawisze, naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania. Przytrzymaj tę kombinację klawiszy przez 10 sekund.

Krok 4: Zwolnij wszystkie klawisze i naciśnij przycisk zasilania, aby włączyć system po zresetowaniu SMC.

Jeśli wypróbowałeś wszystko z tej listy, a Twój wentylator nadal hałasuje, zanieś go do centrum serwisowego Apple. Ponadto, jeśli w codziennej pracy wykonujesz dużo dużych zadań, hałasu wentylatora nie da się pozbyć, chyba że kupisz Macbooka bez wentylatora.

Przeczytaj także: Przechodzisz z Windowsa na Maca? 5 rzeczy, które musisz wiedzieć