Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Dlaczego musimy wyłączyć niebieskie światło

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Dlaczego musimy wyłączyć niebieskie światło

Ilość „czasu ekranowego”, jaki otrzymuje typowy człowiek, może być zabójczo wysoka. Mój dzień zaczyna się od przejrzenia powiadomień w telefonie, a potem wciągam się w czarną dziurę. Jeśli i kiedy mojej żonie uda się mnie z tego wyciągnąć, ponownie staję twarzą w twarz z potwornym ekranem, tym razem w postaci iPada (lub czasami telewizora), aby moja córka zjadła śniadanie, zanim pobiegnie do szkoły. W biurze jestem całkowicie zajęty moim MacBookiem Pro z przerwami w postaci powiadomień z telefonu. Po powrocie do domu, w związku z trwającym sezonem krykieta, jestem przyklejony do telewizora, po czym kładę się spać, gdzie próbuję zakończyć dzień, usuwając oczekujące powiadomienia z telefonu.

Nomofobia jest naprawdę realna.

Chociaż zbliżam się do skrajnego końca „czasu przed ekranem”, jestem pewien, że wiele osób w swoim codziennym życiu zmieściłoby się w tej skali czasu spędzanego przed ekranem. Oprócz oczywistego problemu „uzależnienia”, długi czas spędzany przed ekranem może być szkodliwy dla zdrowia oczu.

Co to jest światło niebieskie lub światło HEV (fiolet o wysokiej energii)?

Proszę, wytrzymuj mnie, gdy zabiorę cię z powrotem do fizyki w podstawowej klasie, gdzie uczono cię, że Światło składa się z różnych kolorów. Światło słoneczne składa się głównie z promieni światła czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego i niebieskiego oraz wielu odcieni każdego z tych kolorów. Łącznie to widmo nazywamy światłem białym lub światłem słonecznym.

Istnieje odwrotna zależność pomiędzy długością fali promieni świetlnych a ilością zawartej w nich energii. Promienie świetlne o stosunkowo większej długości fali zawierają mniejszą energię, a te o krótszej długości fali mają więcej energii. Promienie na czerwonym końcu widma światła widzialnego mają dłuższe fale, a zatem mniej energii. Promienie na niebieskim końcu widma mają krótszą długość fali i większą energię.

Niebieskie światło jest ogólnie rzecz biorąc zdefiniowany jako światło widzialne w zakresie od 380 do 500 nm. Zatem około jedna trzecia całego światła widzialnego jest uważana za światło widzialne o wysokiej energii (HEV) lub światło „niebieskie”. Krótko mówiąc, widzialne światło niebieskie ma krótszą długość fali i wyższą energię.

I żeby było jasne, niebieskie światło jest wszędzie. Od światła słonecznego po lampy fluorescencyjne/LED, wszelkiego rodzaju telewizory i komputery/tablety/smartphones, Niebieskie światło jest dosłownie wszędzie. Chociaż ilość niebieskiego światła emitowanego przez te urządzenia to tylko ułamek w porównaniu ze światłem słonecznym, ilość czasu, przez który korzystamy z tych urządzeń, rośnie z dnia na dzień.

Czy niebieskie światło jest szkodliwe?

Tak i nie. Niektóre badania wykazały, że światło HEV zwiększa czujność, wspomaga pamięć i funkcje poznawcze oraz podnosi nastrój. Niebieskie światło jest bardzo ważne w regulacji rytmu dobowego – naturalnego cyklu czuwania i snu organizmu.

Jednak zbyt dużo niebieskiego światła, szczególnie w nocy, może zakłócić rytm dobowy, potencjalnie powodując nieprzespane noce i zmęczenie w ciągu dnia. Chociaż badania wykazały, że promieniowanie UV (promieniowanie ultrafioletowe), które ma jeszcze krótszą długość fali (a tym samym wyższą energię) niż światło HEV, może powodować uszkodzenie zarówno przedniej, jak i tylnej części oka, istnieją pewne przesłanki, że HEV może powodować podobne problemy ludzkimi oczami.

Chociaż wiadomo, że przód ludzkiego oka skutecznie blokuje promienie UV przedostające się do światłoczułej siatkówki znajdującej się w tylnej części gałki ocznej, praktycznie całe widzialne niebieskie światło przechodzi przez rogówkę i soczewkę i dociera do siatkówki. Dlatego wielu okulistów ostrzega, że ​​zbyt duża ekspozycja na niebieskie światło może uszkodzić wrażliwe na światło komórki siatkówki.

Czy ekrany komputerów emitują niebieskie światło?

Tak. I dotyczy to wszystkich rodzajów ekranów – smartphones, tablety, telewizory, inteligentne wyświetlacze itp. Jak wspomniałem wcześniej, niebieskie światło ma krótszą długość fali i dlatego łatwiej migocze. Ten rodzaj migotania powoduje odblaski, które mogą zmniejszyć kontrast wizualny i wpłynąć na ostrość i klarowność.

Jak uniknąć niebieskiego światła?

Jak wspomniano wcześniej, światło niebieskie lub światło HEV ma zarówno dobry, jak i zły wpływ na organizm ludzki. Chociaż ludzie radzili sobie dobrze przez miliony lat, nie martwiąc się o niebieskie światło, które jest emitowane głównie przez Słońce, zrozumienie jest takie, że było to możliwe, ponieważ ludzie nie mieli dostępu do sztucznych źródeł emisji niebieskiego światła tak jak my Teraz. Chociaż trzymanie się z daleka od ekranów cyfrowych jest praktycznie niemożliwe, istnieją pewne sposoby na zmniejszenie ekspozycji na niebieskie światło.

(a) Oprogramowanie/aplikacje

Dzięki rosnącej świadomości firmy technologiczne zaczęły dodawać specjalistyczne tryby redukujące niebieskie światło/HEV na ekranach cyfrowych.

  • Apple dodał Nocna zmiana funkcja w systemie iOS, która automatycznie dostosowuje kolory wyświetlacza do cieplejszego końca spektrum, dzięki czemu obraz nie męczy oczu. Możesz także włączyć funkcję Night Shift System operacyjny Mac urządzenia. Alternatywnie użytkownicy komputerów Mac mogą również korzystać z aplikacji takich jak Strumień.
  • Dzięki Oreo Google zdecydowało się zintegrować tryb nocny z Androidem. Aby ją aktywować, po prostu wybierz Ustawienia > Wyświetlacz > Podświetlenie nocne. Można go także skonfigurować tak, aby podświetlenie nocne wyłączało się automatycznie o określonych porach. Indywidualni producenci OEM smartfonów, tacy jak OnePlus, Huawei i inni, również mają własne wdrożenia. Po prostu poszukaj opcji „Tryb czytania” lub „Tryb nocny” w menu ustawień.
  • NA Windows 10.10 firma Microsoft dodała dedykowaną funkcję „Night Light”, którą można włączyć w sposób wyjaśniony w tym dokumencie artykuł.

Chociaż jest to znaczący krok we właściwym kierunku, te rozwiązania programowe nie blokują skutecznie całego niebieskiego światła. Chociaż jakiekolwiek zmniejszenie intensywności lub czasu trwania niebieskiego światła jest pomocne, ważne jest, aby ludzie szukali innych sposobów ochrony przed bluesem.

b) Ekrany posiadające certyfikat zapewniający komfort oczu

Nie tylko twórcy oprogramowania, ale nawet twórcy sprzętu zauważają zwiększoną świadomość zagrożeń związanych z niebieskim światłem. Organizacje lubią TÜV Rheinland certyfikować ekrany cyfrowe specjalnie pod kątem „Komfortu oczu”. Na przykład niektóre najnowsze ekrany Super AMOLED firmy Samsung posiadają certyfikat TUV zapewniający wygodę oczu. Podobnie Huawei/Honor posiada certyfikaty redukcji niebieskiego światła dla niektórych wyświetlaczy swoich telefonów. Chociaż wyświetlacze te nadal będą emitować niebieskie światło, posiadają certyfikaty potwierdzające, że są „bezpieczniejsze” w porównaniu ze zwykłymi wyświetlaczami.

(c) Okulary

Najbardziej kompleksowym i oczywistym sposobem uniknięcia ewentualnych szkód spowodowanych niebieskim światłem jest noszenie okularów blokujących niebieskie światło. Jak wspomnieliśmy wcześniej, największym emiterem światła niebieskiego jest słońce. Chociaż możemy zadbać (w pewnym stopniu) o ekrany cyfrowe za pomocą aplikacji i korzystania z ekranów z certyfikatem TUV, noszenie okularów blokujących niebieskie światło może być bardziej korzystne, szczególnie w ciągu dnia i na zewnątrz.

Tanią opcją jest noszenie okularów z pomarańczowo-czerwonym odcieniem, ale ich regularne noszenie może być denerwujące. Poza tym powłoki antyrefleksyjne, takie jak Crizal Prevencia, mogą blokować około 20% HEV. Można je zakładać na większość typów soczewek korekcyjnych. Ponadto niektóre firmy sprzedają materiał soczewek o nazwie UV++, który blokuje znacznie ponad 90% HEV. Ostatnio testowałem okulary BluMax firmy Okulary Nova, który pomaga chronić przed szkodliwymi promieniami UV i wysokoenergetycznym niebieskim światłem. Są dostępne w szerokiej gamie receptur.