Model biznesowy Canvas to platforma do analizy biznesowej. Alexander Osterwalder to szwajcarski teoretyk biznesu, który wprowadził model biznesowy w 2010 roku. Od tego czasu model biznesowy Canvas stał się jednym z najpopularniejszych narzędzi zarządzania dla właścicieli firm i kadry kierowniczej korporacji.
Framework Osterwaldera został zaprojektowany w formie kwestionariusza, który ma ułatwić analizę statusu startupów i znalezienie ich mocnych stron. W tym artykule dokonamy przeglądu elementów i komponentów tego modelu biznesowego oraz wyjaśnimy, dlaczego jest on ważny dla Twojej firmy.
Jakie są elementy modelu biznesowego Canvas?
Kanwa modelu biznesowego to struktura podsumowująca mocne i słabe strony firmy oraz możliwości rozwoju. Za pomocą tego frameworka możesz analizować wszystkie te przypadki dla dowolnej firmy dowolnej wielkości i o dowolnym pochodzeniu (od startupu po dużą, starą firmę).
Model biznesowy canvas to tabela z dziewięcioma sekcjami, z których każda reprezentuje konkretny wymiar startupu lub firmy. Łatwiej będzie Ci zwizualizować model biznesowy, jeśli uzupełnisz wszystkie sekcje tabeli. W tej części artykułu wyjaśnimy bardziej szczegółowo każdą sekcję biznesową modelu canvas.
Główni partnerzy
W tej części modelu biznesowego Canvas powinieneś wpisać nazwiska wszystkich swoich partnerów i partnerów biznesowych oraz określić, w jaki sposób z nimi współpracujesz. Na przykład w tym modelu musisz określić, kto jest Twoim głównym dostawcą i partnerem w dostarczaniu informacji. Za pomocą tej sekcji możesz zrozumieć, która firma lub osoby wspierają Twój biznes lub których ze swoich współpracowników i partnerów do tej pory straciłeś.
Główne działania
W tej sekcji powinieneś spisać działania i działania swojej firmy, które powinieneś podjąć, aby zatrzymać klientów, partnerów i partnerów, przyciągnąć nowych klientów i zwiększyć przychody.
Główne źródła
W tej części modelu biznesowego Canvas musisz skupić się na zasobach, które pomogą zwiększyć przychody i przyciągnąć klientów. Zasoby te mogą obejmować zasoby finansowe, kredytowe, wywiadowcze i ludzkie.
Sugerowana wartość w biznesie modelowym
Kończąc działalność biznesową na płótnie, musisz wprowadzić rodzaj problemu lub problemu, który możesz rozwiązać dla swoich klientów. Aby ukończyć tę sekcję, musisz odpowiedzieć na te pytania. Co zyskują dzięki interakcji z Twoją firmą? W jaki sposób Twój produkt lub usługa może zaspokoić ich potrzeby?
Możesz zaoferować najlepszą cenę lub zatrudnić najlepszy personel, aby zadowolić klientów swoją relacją. Z drugiej strony Twój produkt i usługa nie mogą znacząco różnić się od konkurencji. Ale Twoja firma może być znana jako firma przyjazna środowisku lub prowadząca działalność charytatywną. Wszystkie te opisy reprezentują unikalną propozycję wartości Twojego startupu.
Klasyfikacja klientów
W tej sekcji należy kategoryzować grupę docelową. Musisz wyjaśnić, z jaką grupą osób prowadzone są działania Twojej firmy i która grupa Twoich klientów jest traktowana priorytetowo.
Relacje z klientem
W tej sekcji należy skupić się na sposobie interakcji firmy z klientami. Może musisz określić, w jaki sposób Twoja obsługa klienta ma być dostosowana do indywidualnych potrzeb lub samoobsługi? Musisz także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sprzedajesz gotowy produkt klientom, czy współpracujesz z nimi? Powinieneś zwrócić uwagę na te szczegóły i dokładnie wyjaśnić je w swoim biznesplanie.
Kanały komunikacji
W tej sekcji musisz precyzyjnie odpowiedzieć na pytania: W jaki sposób chcesz nawiązać kontakt ze swoimi obecnymi i potencjalnymi klientami? Te kanały komunikacji obejmują media społecznościowe, reklamy w aplikacji lub usługi wsparcia? A w jaki sposób ludzie mogą kupić Twoje produkty i usługi?
Struktura kosztów w modelu biznesowym
W tej części płóciennego modelu biznesowego musisz określić swoje główne wydatki. Następnie musisz oddzielić główne i ważne koszty Twojej firmy od innych kosztów, które mają najmniejszy wpływ na procesy biznesowe.
Sposoby zarabiania pieniędzy
W tej sekcji powinieneś wyjaśnić, w jaki sposób Twoja firma może zarabiać pieniądze? Sposoby te mogą obejmować sprzedaż lub wynajem towarów, usług lub subskrypcji. Sugerujemy określenie głównych metod i kryteriów wyceny towarów i usług. Można zatem powiedzieć, że model biznesowy Canvas jest użytecznym i praktycznym narzędziem do ustalenia kompleksowej strategii na wszystkich etapach Twojego biznesu.
Ponieważ pomaga określić kierunek Twojego przyszłego rozwoju. Wypełniając ten framework, możesz czerpać korzyści nawet na etapie uruchamiania swojej firmy lub przed jej rozpoczęciem. Ten model biznesowy pomaga Ci ocenić Twój produkt lub usługę. Pozwala także zidentyfikować mocne i słabe strony Twojego biznesu lub pomysłu. Masz więc możliwość ich modyfikacji już na etapie uruchamiania swojego startupu.
Powody, dla których warto stworzyć canvas model biznesowy dla startupu
Kiedy masz nowy pomysł na swój biznes, nie znasz dobrze rynku docelowego. Możesz poznać różne wymiary swojego pomysłu, tworząc kanwę model biznesowy. W rezultacie będziesz mieć więcej biegłości na początek. Ten model biznesowy ma kilka zalet dla startupu. Ponieważ:
Będziesz miał jasną i trwałą wizję różnych wymiarów swojego biznesu
Lepiej jest mieć informacje o docelowych odbiorcach, stosunku jakości do ceny i sposobach zarabiania na piśmie, niż tylko o nich pamiętać.
Łatwiej jest komunikować się z partnerami, partnerami i inwestorami dzięki kompletnemu modelowi biznesowemu.
Możesz jasno przedstawić swoje plany biznesowe i fakty, gdy wyrazisz swoje myśli w sposób jasny i jednoznaczny. Zatem ten framework jest skutecznym sposobem na przedstawienie Twojej firmy innym osobom.
Canvas pomaga znaleźć słabe strony Twojej pracy jeszcze przed zaprezentowaniem produktu.
Po zakończeniu działalności związanej z płótnem możesz napotkać pytania, które nigdy nie przyszły Ci do głowy. Na przykład, kim są twoi partnerzy i współpracownicy? A jakie będą sposoby komunikacji z klientami?
Model biznesowy Canvas to dynamiczna struktura.
Nie musisz ukończyć go tylko raz i zawsze do tego dążyć. Możesz to zrobić za każdym razem, gdy zajdzie potrzeba wprowadzenia zmian w dowolnym wymiarze i części modelu biznesowego. Na przykład, jeśli masz kilku partnerów lub partnerów, którzy nie są godni zaufania, powinieneś natychmiast poszukać nowych partnerów. Gdy znajdziesz nowych partnerów, możesz dodać ich do swojego modelu biznesowego.
Możesz dokładnie obliczyć ryzyko swojego start-upu na każdym etapie jego rozwoju.
Niektóre duże organizacje, które istnieją na rynku od lat, prawdopodobnie nie potrzebują modeli biznesowych takich jak startup. Jednak konkurując z tak dużymi firmami, startup narażony jest na ryzyko, które przy pomocy modelu biznesowego Canvas może je trafnie zidentyfikować na każdym etapie swojej pracy i zapobiec ich skutkom.
Pobierz motywy WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoBezpłatne pobieranie motywów WordPressPobieranie premium motywów WordPresskurs Lyndy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie micromaxPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmobezpłatny kurs online