Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Dlaczego przetwarzanie w chmurze stanie się bardziej popularne w 2024 r.? Jakie są jego zalety i zastosowania?

Wraz ze wzrostem liczby użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych przechowywanie danych stało się priorytetem we wszystkich obszarach. Obecnie duże i małe firmy prosperują dzięki swoim danym, dlatego wydają mnóstwo pieniędzy na ich przechowywanie.

Chmura obliczeniowa zmniejsza zapotrzebowanie na sprzęt i oprogramowanie, co wzbudziło zaniepokojenie części producentów sprzętu komputerowego, zwłaszcza sieciowego.

Przedsiębiorstwa posiadają zdolność finansową pozwalającą na sfinansowanie wdrożenia własnej infrastruktury IT i usług wsparcia.

Aby chmura obliczeniowa była dla nich tańszym rozwiązaniem. W większości przypadków przetwarzanie w chmurze jest mniej wydajne pod względem przechowywania danych, przetwarzania danych i kosztów utrzymania niż infrastruktura natywna, dlatego duże firmy przechodzą na przetwarzanie w chmurze.

Za tą historią chmury stoi niewidzialna technologia i infrastruktura. Nie jest szkodliwa świadomość, że wszyscy użytkownicy mają doświadczenie w pracy z nim przynajmniej raz lub kilka razy dziennie; usługi e-mail, takie jak Gmail, Hotmail, YouTube, Yahoo i podobne przykłady, opierają się na schemacie skoncentrowanym na chmurze. Kiedy uzyskujemy dostęp do usługi e-mail, nasze dane są przechowywane na serwerze w chmurze, a nie na komputerze osobistym.

Najbardziej krytyczną kwestią jest tutaj wdrożenie przyjaznego dla użytkownika interfejsu, który wykorzystuje protokoły bezpieczeństwa do wymiany informacji i umożliwia konsumentom łączenie się z infrastrukturą chmury w taki sposób, w jaki chcą. Na przykład użytkownik może połączyć się z systemem w chmurze z urządzeń użytkownika, takich jak komputer stacjonarny, laptop lub telefon komórkowy.

Zmniejsz koszty dostępu do zasobów

Przetwarzanie w chmurze znacząco pomaga małym firmom dysponującym ograniczonymi zasobami i umożliwia im dostęp do technologii dostępnych dotychczas jedynie dużym firmom. Co ciekawe, koszt dostępu do chmury obliczeniowej będzie znacznie niższy dla małych firm.

Kupując serwer, najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że serwer nie ma żadnych usterek, aby działał płynnie. W przypadku jakichkolwiek usterek technicznych odpowiedzialność ponosi firma i kierownik IT. Jeśli jest to poważna awaria, będziesz musiał wydać dużo czasu i pieniędzy na naprawy. W chmurze obliczeniowej serwer bierze na siebie pełną odpowiedzialność i musi naprawić usterkę techniczną.

9 zalet przetwarzania w chmurze

Potencjał oszczędności kosztów jest jednym z głównych powodów, dla których wiele organizacji akceptuje usługi w chmurze. Przetwarzanie w chmurze daje dużą swobodę korzystania z usługi w miarę potrzeb i płacisz tylko za to, z czego korzystasz. Biorąc pod uwagę potencjalne korzyści płynące z przetwarzania w chmurze, większość firm i działów IT postrzega obecnie przetwarzanie w chmurze jako jednostkę outsourcingową, która nie wymaga dostępu do zasobów wewnętrznych. Zazwyczaj firmy korzystają z przetwarzania w chmurze w celu uzyskania następujących korzyści:

Infrastruktura IT obniża koszty dostępu do zasobów.

Popraw wydajność pracowników i usługi firmy.

Zmniejsz problemy z konserwacją.

Zawsze miej dostęp do najnowszych i najbardziej aktualnych wersji oprogramowania.

Popraw kompatybilność pomiędzy oprogramowaniem i systemami operacyjnymi.

Uprość tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie.

Zwiększ wydajność i skalowalność.

Zwiększ dostęp do pojemności pamięci masowej.

Zwiększ bezpieczeństwo danych i informacji.

Rodzaje chmur

Ogólnie rzecz biorąc, obecnie istnieją cztery różne modele przetwarzania w chmurze, z których można korzystać w zależności od potrzeb biznesowych:

Prywatna chmura: tutaj wdrażane są zasoby obliczeniowe konkretnej organizacji. Metodę tę stosuje się głównie w przypadku interakcji wewnętrznych, w których ta sama organizacja może zarządzać zasobami obliczeniowymi i je kontrolować.

Społeczność chmurowa: Tutaj zasoby obliczeniowe są udostępniane społecznościom i organizacjom o wspólnych cechach.

Chmura publiczna: ten typ chmury jest powszechnie używany do interakcji biznesowych z klientem. Rządowe zasoby obliczeniowe to kontrolowana i zarządzana organizacja akademicka lub komercyjna.

Chmura hybrydowa: Ten typ chmury można stosować w modelach B2B (business to business) lub B2C (business to Consumer). Ta metoda nazywa się wdrażaniem chmury hybrydowej, ponieważ różne chmury łączą zasoby obliczeniowe.

Usługi przetwarzania w chmurze

Wszystkie dzisiejsze paradygmaty obliczeniowe można podzielić na trzy kategorie:

Oprogramowanie jako usługa (SaaS)

Platforma jako usługa (PaaS)

  • Infrastruktura jako usługa (IaaS)

Firmy mogą skorzystać z jednego lub połączyć wszystkie trzy modele usług w zależności od potrzeb biznesowych.

Oprogramowanie jako usługa

SaaS, czyli oprogramowanie jako usługa, to model dystrybucji oprogramowania, w którym aplikacje są hostowane przez dostawcę lub usługodawcę i udostępniane klientom za pośrednictwem sieci (Internetu). SaaS stał się standardowym modelem dostarczania leżącym u podstaw technologii obsługującej architekturę zorientowaną na usługi (SOA) lub usługi internetowe. Usługa ta jest dostępna dla użytkowników w dowolnym miejscu na świecie za pośrednictwem Internetu.

Każdy, kto potrzebuje dostępu do określonego oprogramowania, może subskrybować jako użytkownik. Tradycyjnie oprogramowanie należy kupić przed użyciem i zainstalować na komputerze użytkownika. Z drugiej strony użytkownicy SaaS zazwyczaj subskrybują oprogramowanie co miesiąc, zamiast je kupować.

Ilość nie gra już tutaj roli i z oprogramowania może korzystać jedna, dwie lub tysiące osób. W powyższym podejściu pracownicy organizacji świadczącej usługi SaaS mogą otrzymać usługi niezależnie od urządzenia, z którego korzystają. Wiele podstawowych zadań, takich jak księgowość, sprzedaż, fakturowanie i planowanie, można wykonać za pomocą SaaS.

Platforma jako usługa

PaaS zapewnia platformę i środowisko do projektowania aplikacji i usług. Platforma jako usługa nazywa się PaaS. Usługa jest hostowana w chmurze, a użytkownicy mogą uzyskać do niej dostęp za pośrednictwem Internetu. Aby zrozumieć tę technologię, porównajmy ją do rysowania obrazu, podczas którego nauczyciel daje ci różne kolory, pędzle i papiery, a ty musisz użyć tych narzędzi, aby usunąć piękny widok.

Usługi PaaS są stale aktualizowane i dodawane są do nich nowe funkcje. Twórcy oprogramowania, twórcy stron internetowych i firmy mogą w pełni wykorzystać PaaS. PaaS to platforma, która najlepiej zarządza wsparciem rozwoju oprogramowania. Powyższe podejście obejmuje zarządzanie oprogramowaniem i usługi wsparcia, przechowywanie, tworzenie sieci, wdrażanie, testowanie, współpracę, hosting i konserwację aplikacji.

Infrastruktura jako usługa

IaaS, czyli model infrastruktury jako usługi, to obok PaaS (platforma jako usługa) jeden z podstawowych modeli usług przetwarzania w chmurze. IaaS zapewnia dostęp do zasobów obliczeniowych w wirtualnym środowisku chmurowym w Internecie. Zapewnia infrastrukturę obliczeniową, taką jak wirtualna przestrzeń serwerowa, połączenia sieciowe, przepustowość, moduł równoważenia obciążenia i adresy IP.

Zapewnia dostęp do zestawu zasobów sprzętowych obejmujących wiele serwerów i sieci w różnych centrach danych, zapewniając redundancję i niezawodność. Infrastruktura jako usługa to kompletne rozwiązanie obliczeniowe i jest szczególnie odpowiednie dla małych firm, które chcą obniżyć koszty infrastruktury IT, ale potrzebują skalowalności.

Czym jest architektura przetwarzania w chmurze?

Aby dogłębnie zrozumieć pojęcie chmury obliczeniowej, należy poznać jej elementy składowe. Przetwarzanie w chmurze składa się z dwóch części, przedniej i tylnej. Sekcja frontendowa obejmuje sekcję kliencką systemu przetwarzania w chmurze. Komponent ten składa się z interfejsów i aplikacji wymaganych do uzyskania dostępu do platformy przetwarzania w chmurze.

Z drugiej strony backend odnosi się do samej chmury i obejmuje zasoby potrzebne do świadczenia usług chmurowych. Komponent ten zawiera maszyny wirtualne, serwery, przechowywanie danych, mechanizmy bezpieczeństwa itp., nad którymi czuwają dostawcy usług.

Przetwarzanie w chmurze polega na dystrybucji systemu plików na wiele dysków twardych i maszyn. W takim przypadku dane nigdy nie są przechowywane w jednym miejscu, a w przypadku awarii jednego urządzenia, drugie jest automatycznie kontrolowane.

Miejsce na dysku użytkownika jest przydzielane rozproszonemu systemowi plików, a kolejnym istotnym elementem jest algorytm alokacji zasobów. Przetwarzanie w chmurze zapewnia zintegrowane i wydajne środowisko rozproszone, którego wydajność w dużym stopniu zależy od algorytmu zarządzającego zasobami sprzętu i oprogramowania.

Pobierz motywy WordPress za darmoPobieranie premium motywów WordPressPobierz motywy WordPress za darmoPobierz motywy WordPress za darmobezpłatny kurs onlinepobierz oprogramowanie HuaweiPobierz motywy WordPress za darmodarmowy kurs Udemy do pobrania