Dlaczego Tik Tok jest pod ostrzałem z powodu nielegalnych danych i nieznajomego niebezpieczeństwa

Tik Tok to aplikacja społecznościowa popularna wśród młodych ludzi. Jego wzrost na całym świecie był niczym niezwykłym. Po uruchomieniu w 2016 r. Przez przedsiębiorców w Chinach, aplikacja Tik Tok szybko stała się jedną z najczęściej pobieranych aplikacji ze sklepu iOS. W rzeczywistości aplikacja została pobrana ponad miliard razy i jest dostępna w ponad 75 językach.

Nie trzeba dodawać, że Tik Tok oferuje popularne aplikacje społecznościowe Instagram i Snapchat uciekają po swoje pieniądze. Podobnie jak te witryny społecznościowe, aplikacja Tik Tok jest skierowana do młodych ludzi. W rzeczywistości ponad 40% użytkowników jest w wieku poniżej 24 lat. Niestety, z sukcesem przychodzi kontrola, a Tik Tok jest obecnie coraz bardziej kontrolowany – nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.

Aplikacja Tik Tok: Rosnące zjawisko

Dlaczego Tik Tok jest pod ostrzałem z powodu nielegalnych danych i niebezpieczeństw dla nieznajomych | Zrzut ekranu Tik Tok | Appamatix.com

iTunes

Pomimo rosnącej popularności wśród młodych ludzi, wielu dorosłych w średnim wieku i starszych nigdy nie słyszało o aplikacji Tik Tok. Aplikacja jest skonfigurowana w taki sposób, aby użytkownicy mogli publikować krótkie filmy o długości od 3 do 15 sekund. Użytkownicy mogą również przesyłać zapętlone filmy o długości 60 sekund i dodawać zabawne efekty, aby zwiększyć wartość rozrywki. Typowe filmy pokazują uczestników śpiewających, tańczących, synchronizujących wargi z popularnymi utworami i wykonujących różne akrobacje wizualnie angażujące młodszych użytkowników. Gwałtowny rozwój Tik Tok był napędzany jego połączeniem z Musical.ly, aplikacja społecznościowa, która zachęca użytkowników do przeglądania, udostępniania i komentowania krótkich teledysków.

Mimo szybkiego rozwoju popularna aplikacja społecznościowa nie była płynna. Po połączeniu z Musical.ly w październiku 2018 r. Zmieniły się warunki usługi i polityka prywatności, a zmiany te wywołały obawy zarówno rodziców, jak i organów regulacyjnych. Po pierwsze, nowe warunki usługi zawierać niespójności w języku i aplikacji. Na przykład aplikacja Tik Tok stwierdza, że ​​nikt w wieku poniżej 13 lat nie może korzystać z platformy ze względów bezpieczeństwa, takich jak prześladowanie. Wyświetlają jednak profile osób poniżej tego wieku w reklamach i na stronach aplikacji. Wygląda na to, że profile wszystkich użytkowników, w tym niepełnoletnich, zostały automatycznie przeniesione do Tik Tok z Musical.ly po połączeniu dwóch platform. Dzięki połączeniu liczba kont wzrosła do ponad 150 milionów użytkowników.

Jakie są niektóre z powodów, dla których Tik Tok – aplikacja wywołująca poruszenie w społeczności online – jest badana?

Brak ochrony nieletnich użytkowników

Dlaczego Tik Tok jest pod ostrzałem z powodu nielegalnych danych i niebezpieczeństw dla nieznajomych | Zrzut ekranu z gry Tik Tok | Appamatix.com

Google Play

Do niedawna nie było system weryfikacji wieku połączony z aplikacją Tik Tok. Brak systemu weryfikacji wieku oznaczał, że osoby w każdym wieku mogą szybko i łatwo pobrać aplikację. Jedynym sposobem, w jaki rodzice mogli ograniczyć dostęp, było skorzystanie ustawienia kontroli rodzicielskiej. Jednak Tik Tok został niedawno zmuszony do wprowadzenia zmian po tym, jak właściciele zostali ukarani grzywną przez Federalną Komisję Handlu USA (FTC) za 5.7 milion dolarów – największa grzywna FTC w historii, z którą ma do czynienia prywatność dzieci w Internecie. Kara została nałożona po tym, jak firma nie ograniczyła dostępu do aplikacji dzieciom w wieku poniżej 13 lat i dołożyła niewielkich starań, aby chronić dane osobowe użytkowników.

Przed nałożeniem kary firma zignorowała prośby rodziców o usunięcie profili niepełnoletnich użytkowników i zrobiła niewiele, aby zapewnić, że dzieciom poniżej 13 roku życia odmówiono dostępu do aplikacji. Tik Tok odpowiedział na grzywnę, dodając nowe ograniczenia dla użytkowników w USA i wdrożył system weryfikacji wieku. Zmiany te dotyczą jednak tylko obywateli Stanów Zjednoczonych. Pomimo publicznego wyrażania obaw o bezpieczeństwo dzieci wysiłki na rzecz wprowadzenia zmian były powolne, a niektórzy ludzie zastanawiają się, czy zmiany są jednolicie egzekwowane przez firmę.

Obawy dotyczące prywatności

Dlaczego Tik Tok jest pod ostrzałem z powodu nielegalnych danych i niebezpieczeństw dla nieznajomych | Tik Tok Prywatność i bezpieczeństwo | Appamatix.com

YouTube

Podobnie jak w przypadku większości witryn i aplikacji społecznościowych, użytkownicy mają obawy dotyczące prywatności – i nie bez powodu. Przed ukaraniem przez Federalną Komisję Handlu USA Tik Tok niewiele zrobił, aby chronić informacje o prywatności swoich użytkowników, w tym informacje o nieletnich. W rzeczywistości rutynowo gromadzili dane osobowe dzieci poniżej 13 roku życia, w tym dane geograficzne i adresy e-mail. Aplikacja Tik Tok pojawiła się na stronie Today Show w tym tygodniu – sprawdź, co Reporter Savannah Sellers ma do powiedzenia na temat obaw związanych z prywatnością.

Wątpliwe treści

Kolejny problem dotyczy treści, na które narażeni są młodzi użytkownicy. To nie wszystko śpiewanie, taniec i głupie wybryki. W rzeczywistości aplikacja została zablokowana w Indonezji w zeszłym roku po wyświetleniu treści pornograficznych i treści uznanych za bluźniercze lub kontrowersyjne. Zakaz obowiązywał krótko po tym, jak firma zgodziła się dokładniej monitorować treści w tym kraju. Ale niewiele jest dowodów na to, że Tik Tok oczyścił swój czyn.

znęcanie się

Dlaczego Tik Tok jest pod ostrzałem z powodu nielegalnych danych i niebezpieczeństw dla nieznajomych | Użytkownik aplikacji Tik Tok | Appamatix.com

Japan Times

Tik Tok był także krytykowany za przymykanie oczu na zastraszanie. Aplikacja zapewnia użytkownikom możliwość równoległego reagowania na filmy zamieszczane przez innych członków. Choć na pozór genialny pomysł, doprowadził do doniesień o zastraszaniu, a nawet zagrożeniach fizycznych w odpowiedzi na opublikowane filmy. Na przykład udokumentowano raporty o tym, że widz odpowiada na filmy wideo z własnymi filmami przedstawiającymi przemoc wobec siebie lub innych osób. W rzeczywistości istnieją doniesienia o tym, że nastolatki popełniły samobójstwo po prześladowaniu i zastraszaniu w aplikacji społecznościowej. Gdy członkowie próbują zgłosić takie rażące niewłaściwe użycie aplikacji, trudno im to zrobić.

Plusem jest to, że użytkownicy mogą wyłączyć opcję, która pozwala innym użytkownikom umieszczać wideo obok siebie, ale ogranicza to interakcję społeczną i zaangażowanie. Możesz także zablokować osoby, a także ograniczyć, kto widzi Twoje treści i kto może komentować. Możesz nawet ustawić swoje posty jako prywatne. Zmniejsza to jednak wykrywalność. Aplikacja Tik Tok niedawno uruchomiła także nową funkcję, która pozwala użytkownikom odfiltrować niektóre słowa z komentarzy, aby nie były widoczne.

Dolna linia

Pomimo lekkiego, zabawnego wyglądu zewnętrznego, Tik Tok powinien znajdować się na radarze wszystkich rodziców. Na pierwszy rzut oka aplikacja wprowadza pewne zmiany, aby ograniczyć dokuczanie i wyświetlanie obraźliwych treści, ale czy idą wystarczająco daleko? Bardziej niepokojące jest to, czy egzekwują zasady. Przy tak szybkim wzroście wszystko wciąż płynie, a kurz nie osiadł. Najprawdopodobniej będą inne zmiany i, miejmy nadzieję, pozytywne. Do tego czasu bądź na bieżąco z tym, do czego mają dostęp twoje dzieci – i obejmuje to tę popularną aplikację społecznościową.

Jeśli szukasz nowych aplikacji przyjaznych dzieciom, sprawdź te aplikacje edukacyjne, które są bezpieczne, zabawne i wciągające.