Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Dlaczego warto używać Linuksa i dlaczego Linux jest bezpieczniejszy niż Windows?

Istnieje wiele błędnych przekonań na temat Linuksa. Więcej o problemach z instalacją systemu Linux i kompatybilnością plików. Chociaż niektórzy tak uważają, większość z nich stała się w ostatnich latach kwestią niekwestionowaną. Ale najlepsze powody trwałej zmiany Tego, szczególnie w 2022 roku, są następujące:

 • Prywatność
 • Bezpieczeństwo
 • wolność
 • dostęp

Zwłaszcza jeśli nie jesteś zależny od konkretnych programów, możesz przenieść swoje codzienne potrzeby komputerowe na inną platformę, taką jak Linux. W systemie Linux dostępna jest bezpłatna alternatywa oprogramowania dla wszystkich podstawowych potrzeb i wielu zaawansowanych kroków. To kolejna wielka zaleta korzystania z Linuksa. Obszerna biblioteka bezpłatnego oprogramowania typu open source dostępna do użytku. Większość typów plików nie jest już wymagana na żadnej platformie (z wyjątkiem plików wykonywalnych), więc możesz pracować nad plikami tekstowymi, zdjęciami i plikami audio na dowolnej platformie.

Instalacja Linuksa jest bardzo łatwa. Kup dysk USB o pojemności 8 GB, pobierz żądany obraz, wgraj go na dysk USB, włóż do komputera, uruchom ponownie i postępuj zgodnie z instrukcjami. Gorąco polecam dystrybucje startowe ze znajomym interfejsem, takie jak:

 • Solus
 • Podstawowy system operacyjny (wersja 6.0 wkrótce przyniesie wiele ulepszeń)
 • Mennica Linuksa

Jest wiele opcji, możesz śmiało poszukać, ale wydaje mi się, że te wymienione są bardziej znane użytkownikom Windows i Mac. Solus jest bardzo podobny do Windows, szybki i niezawodny. Mimo to, ponieważ nie jest on oparty na żadnej innej dystrybucji, uzyskanie całego oprogramowania dostępnego w dystrybucjach opartych na Ubuntu może czasami być trudne.

Podstawowy system operacyjny jest doskonałym zamiennikiem systemu macOS. Wygląda całkiem podobnie, a użytkownicy komputerów Mac od razu czują się komfortowo jak w domu. Jest również oparty na Ubuntu, co zapewnia łatwy dostęp do bogactwa oprogramowania.

W zależności od wybranego środowiska graficznego Linux Mint przypomina nieco system Windows. Jest również oparty na Ubuntu, ma bardzo przydatną społeczność i jest prawdopodobnie najbezpieczniejszym wyborem dla nowicjuszy w Linuksie.

CZYTAĆ:  Dlaczego mój Xbox ciągle się wyłącza?

Bezpieczeństwo i prywatność

Zarówno Apple, jak i Microsoft monitorują Twoje działania. To fakt, nawet jeśli Apple nie obiecuje udostępniać Twoich danych. To Ty decydujesz, komu zaufać. Ponadto, ponieważ w szczególności system Windows ma większość udziału w rynku systemów operacyjnych, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz zhakowany na urządzeniu z systemem Windows po prostu dlatego, że jest ono bardziej wszechobecne.

Linux jest dość mało znanym systemem i nie działa jeszcze zbyt wiele na komputerach stacjonarnych (chociaż działa na wielu serwerach i małych urządzeniach, nawet Android jest oparty na Linuksie). Większość oprogramowania ma charakter open source i dlatego jest automatycznie sprawdzana przez innych użytkowników. Nie ma rządowych tylnych drzwi ani telemetrii umożliwiających „diagnostykę” i „lepsze doświadczenie użytkownika”.

Nie musisz być przestępcą, aby mieć większe bezpieczeństwo i prywatność na swoim komputerze.

Twoje całkowicie naturalne, nudne i konsumpcyjne zachowanie przynosi ogromne korzyści dużym firmom technologicznym. Jeśli chcesz zamknąć WhatsApp, Facebook i inne Media społecznościowe tylko dlatego, że nie chcesz już rozdawać informacji, musisz także przejść na Linuksa.

„Posiadanie czegoś do ukrycia” nie jest wymówką, aby dbać o swoją prywatność, uwierz mi.

Jeśli chcesz w pełni chronić swoją prywatność i bezpieczeństwo, możesz to zrobić całkowicie w systemie Linux. Dostępnych jest wiele programów do szyfrowania i tworzenia kopii zapasowych, a większość społeczności wokół Linuksa jest przyjazna i chętnie wita nowych ludzi.

Dlaczego niektórzy ludzie nie wybierają Linuksa?

Widzę tylko dwa dobre powody, dla których nie powinieneś na zawsze przechodzić na Linuksa w 2021 roku.

Jesteś zamknięty w ekosystemie programów i oprogramowania i nie ograniczasz opcji Linuksa.

Jesteś zawodowym graczem komputerowym.

Czasami konieczne jest użycie określonego oprogramowania, szczególnie gdy pracuje się dla firmy. Większość tych aplikacji nie działa w systemie Linux. Nawet jeśli istnieje taka opcja, nie pomoże, jeśli chcesz bezproblemowo udostępniać pliki InDesign lub współpracować nad określonymi dokumentami ze swoimi współpracownikami.

CZYTAĆ:  Jak zmienić współczynnik kształtu obrazu w telewizorze Vizio

Nadal istnieje możliwość przejścia na Linuksa, a następnie uruchomienia na nim maszyny wirtualnej, na której można zainstalować system Windows lub nawet macOS (nieco skomplikowany) i uruchomić całe dostępne oprogramowanie w tym środowisku wirtualnym. . Jest jednak pewien haczyk i jest to świetny występ. Ale mimo to to rozwiązanie może być dla Ciebie przydatne.

Jeśli chodzi o gry, pojawia się coraz więcej gier natywnych dla Linuksa, zwłaszcza mniejszych gier niezależnych. Ale możesz łatwo zainstalować Steam, a nawet większe gry i gry AAA często działają w innym stopniu, bardziej niż Linux. Istnieją warstwy kompatybilności, takie jak protony, które sprawiają, że wszystko jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Ale nadal. Załóżmy, że chcesz zagrać w najlepszą grę z możliwą kompatybilnością i jak najmniejszym wysiłkiem. Linux nie jest dla Ciebie.

Jak przejść na Linuksa w 2022 roku

OK, podjąłeś już decyzję i chcesz przejść na Linuksa. Jak wspomniałem wcześniej, zrozumienie, jak pobrać i zainstalować Linuksa, nie jest trudne. Kiedy więc uruchomisz opcję Linux na swoim sprzęcie (z łatwością można to zrobić na dowolnym laptopie z ostatnich 5-10 lat), możesz rozważyć niektóre programy i oprogramowanie jako alternatywę dla oprogramowania, które znasz.

Chociaż większość aplikacji komunikacyjnych i internetowych jest dostępna w systemie Linux (takich jak Telegram, Steam, Thunderbird, Firefox i niektóre), niektóre specjalistyczne oprogramowanie nie jest dostępne. Musisz przyzwyczaić się do innych opcji. Oto krótka lista popularnych sugestii dotyczących oprogramowania, z których korzystałem:

 • Libre Office z łatwością może zastąpić Microsoft Office.
 • GIMP zastępuje Photoshopa, ale przyzwyczaja się do tego.
 • Ghostwriters lub Focuswriter to dobre, proste i rozpraszające edytory tekstu.
 • Scribus może zastąpić InDesign, ale graficzny interfejs użytkownika jest nieco przestarzały.
 • Inkscape jest doskonałym zamiennikiem Illustratora.
 • Darktable z łatwością zastępuje Lightrooma.
 • Kdenlive jest dobrą alternatywą dla Premiere Pro.
 • DaVinci Resolve jest również dostępny w systemie Linux i jest świetną opcją dla Premiere Pro i After Effects.
 • Audacity świetnie zastępuje falę dźwiękową.
 • DejaDup to łatwy w użyciu program do tworzenia kopii zapasowych używany w okresie Time Machine firmy Apple.
CZYTAĆ:  czy Steam jest kompatybilny z Windows 10?

To tylko opcje bezpośrednio nad moją głową. W systemie Linux oprogramowanie można zainstalować za pośrednictwem terminala (nie bój się, to łatwe) lub za pośrednictwem sklepów z oprogramowaniem, sklepów z aplikacjami i tak dalej.

Ta niewielka aplikacja umożliwia przeglądanie całego dostępnego oprogramowania i aplikacji. Wszystko jest bezpłatne (lub darmowe darowizny, których nie musisz płacić), szybkie i łatwe — instalacja jednym kliknięciem.

Istnieje również wiele przeglądarek i opcji klientów pocztowych, takich jak Brave Browser, Midori, Firefox i Geary, Evolution E-Mail i wiele innych.

Nie bądź nieśmiały. Idź i zwiedzaj.

Wniosek

Wiesz, że w 2021 roku znaczenie bezpieczeństwa i prywatności będzie jeszcze większe niż kiedykolwiek, a ponieważ możesz przetestować Linuksa za pomocą napędu USB bez konieczności instalowania czegokolwiek, chcę, abyś to odkrył. Im większa społeczność Linuksa, tym więcej oprogramowania będzie dostępne. Gdyby Serif kiedykolwiek wprowadził swój pakiet Affinity na Linuksa, wypełniałbym go cały czas. Ale na razie nadal jestem związany oprogramowaniem Adobe, które w momencie pisania tego tekstu nie było dostępne w systemie Linux.

Pobierz motywy WordPressPobierz motywy WordPressPobierz zerowe motywy WordPressPobierz motywy WordPress za darmoZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=pobierz oprogramowanie HuaweiPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmodarmowy kurs Udemy do pobrania