Każdy rewolucyjny produkt zaczyna się od pomysłu. Zanim jednak pomysł zostanie przekształcony w skuteczne narzędzie cyfrowe, musi nastąpić długi proces.
Pierwszym etapem tego procesu (oczywiście po ogólnej koncepcji) jest Proof of Concept. Co to jest PoC? Jest to część tzw. badań i rozwoju, czyli „badań i rozwoju” z biznesowego punktu widzenia.
Czego dowiesz się z tego artykułu? Dowiesz się, dlaczego konieczne jest określenie, czy Twój pomysł jest wykonalny i jak sprawić, by skradł serca potencjalnych klientów.
Dlaczego badania i rozwój są tak ważne dla Twojej firmy?
Chcesz rozwijaj swój biznes, Prawidłowy? Więc czym są badania i rozwój? Potraktuj to jako formę badania, którego celem jest opracowanie nowego produktu. Oczywiście dotyczy to również ulepszania czegoś, co już masz w swojej ofercie.
Dzięki temu zyskasz coś więcej niż tylko pieniądze. Wdrażając prace badawczo-rozwojowe, odczujesz dodatkowe korzyści – Twoja firma pozyska nowych klientów i najwyższej klasy talenty.
Zdaniem Deloitte’ajedynie 25% ankietowanych firm zadeklarowało zwiększenie inwestycji w B+R w kolejnych latach. Jednak 75% planuje zainwestować tę samą kwotę, co w poprzednich latach.
Do czego służy PoC?
Dowód koncepcji służy do sprawdzenia, czy pomysł ma potencjał osiągnięcia pożądanego rezultatu. Jest stosowany w różnych dziedzinach, w tym:
- Rozwój IT i oprogramowania
- Opieka zdrowotna
- Bezpieczeństwo cybernetyczne
- Produkcja
PoC pomoże Ci ocenić, czy Twój biznes może generować zyski po zainwestowaniu w przełożenie pomysłu na produkt. Bez tego po prostu ryzykujesz swoimi zasobami i liczysz na najlepsze.
Oto przykład. Stworzenie aplikacji mobilnej to koszty. Możesz być pewien, że to zrujnuje dom, ale czy możesz sobie pozwolić na ryzyko, że będzie to tylko kolejna kropla w morzu porzuconych aplikacji mobilnych? Zanim zainwestujesz swoje zasoby w tworzenie aplikacji, musisz sprawdzić, czy ludzie chcą z niej korzystać. Możesz sprawdzić inne przykłady dowodów koncepcyjnych dla lepszego zrozumienia.
Pamiętaj, że aby odnieść sukces, Twój PoC musi być dobrze przygotowany. Należy to poprzeć dokładnymi i adekwatnymi danymi. Wyznaczanie realistycznych celów jest koniecznością, a także umiejętność śledzenia postępów po drodze.
Stwórz idealny PoC
Ujmijmy to prosto – oto Twoja lista kontrolna, dzięki której możesz pomyślnie przeprowadzić PoC.
- Określ problemy swojej grupy docelowej.
- Przedstaw, jak Twoje rozwiązanie rozwiązuje te problemy.
- Opisz, jak przełożysz swoją koncepcję na działanie.
- Wyznacz i przedstaw cele długoterminowe.
- Zaplanuj sukces swojego PoC.
- Zbierz mocny zespół.
- Ustal realistyczne terminy.
- Otrzymuj opinie często (i wcześnie).
- Zachowaj elastyczność – przygotuj się na zwrot akcji.
Wyprzedź konkurencję
Może się zdarzyć, że Twój nowy produkt będzie tak samo strzałem w dziesiątkę, a Ty z dnia na dzień zostaniesz milionerem. Istnieje również prawdopodobieństwo, że zdobędziesz pierwszą nagrodę w loterii Euro Jackpot. Ale nie powinieneś stawiać na szczęście. Lepiej zbuduj solidny fundament pod swój sukces.
Zweryfikuj pomysł, sprawdź rynek i uzyskaj spostrzeżenia od swojej grupy docelowej – te aspekty przełożą się później na zysk.
Prowadzisz startup? Oto kilka rad: PoC może pomóc w przygotowaniu oferty dla inwestorów. To sposób na pokazanie, że Twój produkt jest opłacalny, a potencjalni klienci wykazują nim zainteresowanie. Jeśli poważnie podchodzisz do swojego pomysłu, poświęć czas i wysiłek na stworzenie atrakcyjnego PoC, który przekona inwestorów i zainteresowane strony.
Dowód koncepcji – wniosek
Świetny pomysł to dobry punkt wyjścia.
Jednak droga do sukcesu nie jest spacerkiem po parku. Opracowanie dobrej strategii i weryfikacja pomysłu na wczesnym etapie jest niezbędna, szczególnie jeśli jesteś startupem lub mniejszą firmą.
Testując wykonalność pomysłu na wczesnym etapie, w dłuższej perspektywie zaoszczędzisz czas, pieniądze i zasoby. Jeśli nie masz pewności, jak stworzyć strategię badawczo-rozwojową i swój PoC, skontaktuj się z zaufanym specjalistą partnerem technologicznym może Ci pomóc. Nadaj priorytet PoC i stwórz świetlaną przyszłość dla swojego produktu.