Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Docker Nedir?

„Docker” kelimesi, bir Linuksa açık kaynak topluluk projesi de dahil olmak üzere birçok şeyi ifade eder.

Docker, Linux może być używany codziennie na platformie. Docker nedir sorusuna çok basit bir şekilde denilebilir ki, konteynerler kullanarak program oluşturma, uygulama ve çalıştırma sürecini büyük ölçüde basitleştirebilen bir araçtır.

açık kaynak projesinden araçlar; Docker Inc., bu projeyi öncelikli olarak destekleyen şirket. ve şirketin resmi olarak desteklediği araçlar. Teknolojilerin ve şirketlerin aynı adı paylaşması kafa karıştırıcı olabilir.

doker

İşte kısa bir açıklama:

Linux kapsayıcılarının oluşturulmasını ve kullanılmasını sağlayan bilgi teknolojisi yazılımı „Docker”dır.
Docker açık kaynak topluluğu, bu teknolojileri tüm kullanıcıların yararına geliştirmeye çalışır.
Bu şirket, Docker Inc., Docker topluluğunun çalışmalarını temel alır, güvenliğini artırır ve bu iyileştirmeleri daha büyük topluluğa geri besler. Daha sonra kurumsal müşteriler için geliştirilmiş ve sağlamlaştırılmış teknolojileri destekler.

Şimdi kapsayıcıyı tanımlayalım.

Konteyner Nedir?

Programları yalıtılmış ve bağımsız bir ortamda sürdürmek, yeni yazılım geliştirme sistemlerinin hedeflerinden biridir. Bu sayede faaliyetleri birbirini etkilemez ve birbirlerinden tamamen bağımsız çalışırlar. Bu teknolojiyi uygulamanın yollarından biri de programları aynı donanım üzerinde ancak birbirinden ayrı tutan sanal bir makine (Sanal Makine) kullanmaktır. Bu durumda, bileşenler birbirine karışmaz ve donanım kaynaklarının kullanımı için rekabet en aza indirilir.

Ama konteyner nedir? Sanal makinelerin aksine konteynerler var, sanal makinelere uygun bir alternatif obilirler. Kapsayıcılar, yürütme ortamlarını ayırır ve işletim sistemi çekirdeğini paylaşır. Konteynerler, sanal makinelerden daha az kaynak kullanır ve ayrıca çok daha hızlı çalışır.

(Konteyner) Docker kapsayıcı nedir?

Konteyner kavramı bilişim alanında uzun süredir konuşuluyor olsa da Docker’ın açık kaynak kodlu bir proje olarak tanıtılması ve sunulması konteyner kullanımını yeniden yaygınlaştırdı.

Kontener, geliştiricilerin programlarının tüm gerekli parçalarıyla birlikte eksiksiz bir paket oluşturmasına ve tek bir paket halinde göndermesine olanak tanır.

Kapsayıcılar sayesinde geliştiriciler, özel ayarlardan bağımsız olarak bir Docker uygulamasının Linux pozwala na użycie systemu sahip do wykonywania zadań. Yeni makine, programın tasarlandığı makineden farklı ayarlara sahip obilir.

Docker nasil çalışır?

Docker teknolojisi, süreçleri bağımsız olarak çalıştırabilmeleri için izolowany i çin C grupları ve ad alanları gibi Linux çekirdeği we çekirdek özelliklerini kullanır.Ayrı sistemlerin güvenliğini sağlama.

Docker dahil olmak üzere kapsayıcı araçları bu nedenle görüntü tabanlı bir dağıtım modele sağlar. Bu, bir uygulamayı veya hizmet kümesini farklı ortamlarda tüm bağımlılıklarıyla paylaşmayı kolaylaştırır. Docker ayrıca uygulamanın (veya bir uygulamayı oluşturan işlemler kümesinin) bu kapsayıcı ortamına dağıtımını da otomatikleştirir.

Docker’ı kullanıcı dostu ve benzersiz kılan, Linux kapsayıcılarının üzerine inşa edilen bu araçlar, kullanıcılara uygulamalara benzersiz erişim, hızlı dağıtım ve sürüm kontrolü ve sağlar.

Docker’ın popülaritesinin nedenleri nelerdir?

Sanallaştırmaya aşina iseniz, Hyper-V, KVM i Xen gibi bu işin mekanizmalarının, donanımı ağ yöneticilerine sanal bir biçimde sağladığını iyi bilmelisiniz. Sonuç olarak, bu mekanizmalar güçlü donanım kaynakları gerektirir.

Öte yandan, kapsayıcılar paylaşılan işletim sistemlerini kullanır. Sonuç olarak, sistem kaynaklarını daha verimli kullanan daha verimli bir yöntemin yanındayız. Donanım sanallaştırmasının aksine, kapsayıcılar bir Linux örneğinin üzerine yerleştirilir ve uygulamalar için küçük v kompakt bir alan sağlar.

Bu özellik sayesinde, tek bir donanım üzerinde Xen veya KVM VM teknolojisine göre yaklaşık 4 ila 6 kat daha fazla instancji çalışıyor. Konteynerler ise geliştiricilerin kodlarını ortak bir havuza koymalarınayardımcı olur. Bu, kodlama sürecini hızlandıracak ve kodlar daha iyi performans gösterecektir.

Docker, geliştiricilerin uygulamalarını taşınabilir ve taşınabilir bir şekilde bir kapsayıcıda kolayca ve hızlı bir şekilde dağıtmalarını sağlar. Bu uygulamalar neredeyse jej yerden çalıştırılabilir.

Çözüm

Docker, kapsayıcıları kullanarak uygulamalar tasarlamak ve oluşturmak için açık kaynaklı bir araçtır. Kontener, geliştiricinin projesini tüm parçalarıyla (kütüphaneler, bağımlılıklar vb.) paketlemesineyardımcı olur. Bu teknik sayesinde programcı, programının özel ayarlara veya çevresel araçlara ihtiyaç duymadan diğer sistemlerde çalışabileceği konusunda gönül rahatlığına sahiptir. Docker’ı sanal bir makine olarak düşünün, ancak çok daha verimli.

Pobierz motywy WordPressBezpłatne pobieranie motywów WordPressPobieranie premium motywów WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmodarmowy płatny kurs Udemy do pobraniapobierz oprogramowanie CoolpadaBezpłatne pobieranie motywów WordPresspobierz płatny kurs Udemy za darmo