Dennis Smink jest niezależnym programistą z Holandii, który często pisze o Laravel i SaaS. Dzięki prawie 3-letniemu doświadczeniu w społeczności Dennis wywarł ogromny wpływ i wzór do naśladowania dla wielu przyszłych programistów Laravel.
Shahzeb: Witaj Dennis, dziękuję za poświęcenie czasu na ten wywiad. Zanim zaczniemy, czy możesz nam powiedzieć trochę o sobie, aby nasi czytelnicy mogli Cię lepiej poznać?
Dennis: Tak na pewno! Nazywam się Dennis Smink. Mam 31 lat i mieszkam w Holandii z żoną i 2-miesięcznym synkiem. Jestem pełnoetatowym freelancerem zajmującym się tworzeniem stron internetowych/aplikacji i strażakiem ochotnikiem!
Shahzeb: Czy możesz podzielić się swoją podróżą z Laravelem? Jakieś doświadczenia ze swojej kariery, które uważasz za interesujące i którymi chciałbyś się podzielić z naszą publicznością?
Dennis: Odkryłem Laravel w 2014 roku, pracując w innej pracy. Pamiętam, że właśnie wydano wersję 5. Moja stara firma zdecydowała się na pełne wykorzystanie Laravela i ja się zgodziłem. Począwszy od tworzenia prostych aplikacji PHP i stron WordPress, Laravel był powiewem świeżego powietrza, chociaż wymagał jeszcze nauki.
Shahzeb: Jakie były główne wyzwania, przed którymi stałeś na początku swojej kariery i jak sobie z nimi poradziłeś?
Dennis: Myślę, że największym wyzwaniem, jakie napotkałem, była współpraca z zespołem programistów i ich opinie. Każdy programista miał pewne preferencje co do sposobu opracowania określonego fragmentu kodu i widziałem, że powoduje to konflikt między współpracownikami. Nigdy nie doprowadziło to do eskalacji, ale wywołało niepotrzebne dyskusje.
Shahzeb: Stworzyłeś kilka imponujących narzędzi PHP, takich jak Dokumentator I Larabug. Jak wpadłeś na takie pomysły?
Dennis: Dokumentator powstał w zasadzie w wyniku drapania się po własnym swędzeniu. Potrzebowałem dobrego sposobu na utworzenie dokumentacji API dla ploi.io i pomyślałem, że sam stworzę to narzędzie, aby móc dokumentować także inne narzędzia. Wiem, że istnieje wiele innych narzędzi open source i płatnych rozwiązań, ale zawsze uważałem je za przepracowane i skomplikowane. Potrzebowałem czegoś podstawowego, co działa.
Larabug to inna historia! Zacząłem ten projekt w 2016 roku i całkowicie skupiłem się na śledzeniu wyjątków Laravel. Ten pomysł przyszedł mi do głowy, gdy zobaczyłem pakiet, który zbierał wyjątki PHP i zgłaszał je na Twój e-mail, który możesz skonfigurować w pliku konfiguracyjnym. To dało mi do myślenia: „Dlaczego po prostu nie zgłosić ich do interfejsu API, który zbiera dane i przedstawia je użytkownikowi?”
I tak zrobiłem. Niedawno przeszliśmy na całkowicie otwarte oprogramowanie, aby inni również mogli wnieść swój wkład i tak się stało! Projekt rozwija się z każdym miesiącem i wspaniale jest widzieć, jak wielu użytkowników poprawnie śledzi swoje wyjątki.
Shahzeb: Co skłoniło Cię do zastanowienia się nad stworzeniem Larabuga?
Dennis: Pomyślałem o tym po zobaczeniu pakietu, który zbierał wyjątki PHP i zgłaszał je na Twój e-mail, który możesz skonfigurować w pliku konfiguracyjnym. To dało mi do myślenia: „Dlaczego po prostu nie zgłosić ich do interfejsu API, który zbiera dane i przedstawia je użytkownikowi?” I tak zrobiłem. Niedawno przeszliśmy na całkowicie otwarte oprogramowanie, aby inni również mogli wnieść swój wkład i tak się stało! Projekt rozwija się z każdym miesiącem i wspaniale jest widzieć wielu użytkowników prawidłowo śledzących swoje wyjątki.
Shahzeb: Jakie wyzwania napotkałeś podczas tworzenia Larabuga?
Dennis: Największym wyzwaniem było to, że Larabug zaczął się rozwijać i zaczęły napływać żądania API. Bo oczywiście im więcej użytkowników i projektów, tym więcej wywołań API otrzymywałem. Musiałbym być w stanie obsłużyć wszystkie te żądania, co oznaczało zwiększenie skali procesów roboczych dla PHP FPM i przetwarzanie wyjątków w kolejce, aby żądanie FPM było jak najkrótsze.
Shahzeb: Jak myślisz, jakie są główne korzyści, jakie programiści czerpią z narzędzi Documentator i Larabug?
Dennis: Transparentność, zwłaszcza dla Larabuga. Jest to oprogramowanie całkowicie otwarte i możesz je hostować samodzielnie (chociaż byłoby to obciążeniem). Uważam to za ogromną korzyść, ponieważ możesz całkowicie zobaczyć, jaki kod jest obecny na larabug.com i pakiet, który instalujesz w swoim projekcie.
Dokumentator ma moim zdaniem jedną główną zaletę: prostotę. Nie jest to produkt, który ma wiele funkcji i to właśnie czyni go potężnym.
Shahzeb: Masz rozległą wiedzę na temat programowania w Laravel. Co skłoniło Cię do zostania programistą stron internetowych Laravel? Kim byli Twoi mentorzy i inspiracje w tej podróży?
Dennis: Jak powiedziałem, w mojej starej pracy zacząłem używać Laravela i po prostu się z tym zgodziłem. Tak naprawdę nie miałem żadnego doświadczenia z Frameworkami (z wyjątkiem małej części Yii). Poza tym, ponieważ firma była nowa w Laravel, byliśmy naszymi własnymi mentorami i współpracownikami. To również znacznie zbliżyło zespół, ponieważ wszyscy musieliśmy wspólnie nauczyć się nowego frameworka.
Shahzeb: Jakich narzędzi używasz podczas tworzenia Laravela? Jaki jest Twój przepływ pracy?
Dennis: Korzystam z następujących narzędzi:
- PhpStorm
- Wieża GIT
- StółPlus
- HELO (przechwytywanie poczty)
- iTerm
- Laravel Valet
Na przykład podstawowy przepływ pracy, którego używam podczas tworzenia nowej aplikacji, wygląda mniej więcej tak:
- Opracuj aplikację lub funkcję w PhpStorm
- Ręcznie sprawdź, czy nie ma zapytań N+1
- Napisz testy
- Uruchom testy
- Jeśli testy wypadną pomyślnie, przejdź do GIT
- Wdrożyć
Shahzeb: Jaki typ hostingu wolisz? Jakie są Twoim zdaniem korzyści z hostowania witryny u dostawcy rozwiązań zarządzanych zamiast w przypadku konwencjonalnego hostingu współdzielonego?
Dennis: Zawsze zalecałbym korzystanie z dostawcy usług w chmurze z własnym serwerem zamiast hostingu współdzielonego. Dzieje się tak dlatego, że hosting współdzielony wiąże się z kilkoma ograniczeniami, takimi jak ograniczona dostępność rozszerzeń PHP i brak dostępu do SSH. To wszystko, co chcesz mieć podczas tworzenia aplikacji. Oczywiście w przypadku ogólnej instalacji WordPressa hosting współdzielony może być w porządku.
Dostawca chmury z własnym serwerem zapewnia znacznie większą kontrolę nad aplikacją i tym podobnymi.
Shahzeb: Co sądzisz o rozwiązaniach do zarządzanego hostingu, takich jak DreamHost, które zapewniają zoptymalizowany stos PHP z funkcjami wdrażania aplikacji internetowych?
Dennis: Oni są świetni! Prowadzę własny SaaS w zarządzaniu serwerami i mogę go tylko polecić. Narzędzia te zawsze zapewniają dobry start, jeśli chodzi o konfigurowanie własnego serwera.
Shahzeb: Jako zawodowy strażak pracujący jako programista na pełny etat, jak utrzymujesz równowagę między życiem zawodowym a prywatnym?
Dennis: Żyję z dnia na dzień. Nie planuję daleko do przodu (z wyjątkiem na przykład wizyt u dentysty). Jeśli zauważę, że w moim życiu jest konkretny temat wymagający większej uwagi, skupię się na tym bardziej i po prostu popłynę na wodę. Nie mam ściśle określonego sposobu myślenia o tym, jak powinna wyglądać równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Dopóki ja czuję się dobrze, moja rodzina czuje się dobrze i moi klienci czują się dobrze: wszystko jest w porządku!
Shahzeb: Z kim powinniśmy przeprowadzić następny wywiad i dlaczego?
Dennis: Mogę polecić Mike’a Slaatsa z UpVoty. Prowadzi fajną społeczność SaaS i niedawno zaczął blogować na Youtube o swoim życiu i pracy.
Shahzeb: Dennis, jestem pewien, że wiele osób robiło notatki. Jestem też pewien, że chętnie zobaczą zdjęcie Twojej stacji roboczej, jeśli chcesz je udostępnić!
Dennis: Jasne, prosze!
Shahzeb: Jeszcze raz dziękuję, Dennis!
Dennis: Nie ma za co, Shahzeb, i również dziękuję!
×
Pobierz nasz biuletyn
Bądź pierwszą osobą, która otrzyma najnowsze aktualizacje i samouczki.
Dziękujemy za subskrypcję nas!