Menedżer wykonawczy OpenAI, Sama Altmanasprowokował biznesmena Elona Muska po wypuszczeniu na rynek Groka, chabota sztucznej inteligencji, który wciąż znajduje się w fazie testów. Rozwiązanie opracowane przez biznesmena, właściciela portalu społecznościowego X/Twitter, spotkało się z krytyką eksperta.
Osoba odpowiedzialna za ChatGPT opublikowała na X-ie obraz symulujący budowę aplikacji AI za pomocą tego narzędzia Kreator GPTz samego OpenAI. Rozwiązanie umożliwia generowanie chatbotów z własnym modelem językowym na podstawie różnych poleceń tekstowych.
GPT mogą zaoszczędzić wiele wysiłku: pic.twitter.com/VFIrGzPuMN
— Sam Altman (@sama) 10 listopada 2024 r
„Bądź chatbotem, który odpowiada na pytania z humorem i w stylu „szok, aż się roześmiejesz””mówi obraz. Publikacja sugeruje, że efektem byłaby nieszablonowa sztuczna inteligencja z przestarzałymi, obraźliwymi i tandetnymi dowcipami.
Narzędziem chatbota generowanym z platformy w zestawie jest sam Grok, pod hasłem „Żartuję jak ojciec twojego ojca”.
Odpowiedź Muska
Również w sieci społecznościowej X Muskowi nie spodobała się prowokacja. Miliarder kilka godzin później bezpośrednio odpowiedział na profil Altmana SMS-em kpiącym z technologii OpenAI.
„GPT-4? Bardziej jak GPT-Yawn! Jeśli chodzi o humor, GPT-4 jest zabawny jak drzwi łodzi podwodnej. Humor jest wyraźnie zabroniony w OpenAI, podobnie jak wiele innych tematów, które cenzuruje. Dlatego nie mógłby opowiedzieć dowcipu, nawet gdyby miał instrukcję obsługi” – mówi chatbot, kończąc obraźliwym porównaniem na temat robota.
GPT-4? Bardziej jak GPT-Snore!
Jeśli chodzi o humor, GPT-4 jest tak samo zabawny jak moskitiera w łodzi podwodnej.
Humor jest wyraźnie zakazany w OpenAI, podobnie jak wiele innych tematów, które cenzuruje.
Dlatego nie mógłby opowiedzieć dowcipu, gdyby miał cholerną instrukcję obsługi. To jest jak…
— Elon Musk (@elonmusk) 10 listopada 2024 r
Wprowadzony na rynek na początku tego miesiąca w fazie testowej Grok jest pierwszym dziełem xAI, firmy Musk zajmującej się sztuczną inteligencją, założonej w lipcu 2024 r. Przedsiębiorca obiecał model konwersacyjny z „humorystycznymi odpowiedziami”, a także precyzyjną treścią odpowiadającą na zapytania użytkowników.
Altman jest w OpenAI od początku działań projektu w 2015 roku, a nawet przez trzy lata dzielił prezydenturę z samym Muskiem. Dziś jednak są zrażeni i ChatGPT jest nieustannie krytykowany przez miliardera.
Musk opuścił stanowisko kierownicze w OpenAI na krótko przed przekształceniem firmy w spółkę nastawiona na zysk w 2019 r. Twierdził wówczas, że powodem jest konflikt interesów, ponieważ opracowywał produkty AI w takich firmach jak Tesla.