Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Ekotechnologia: nie przesyłaj strumieniowo muzyki, pobierz ją!

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Ekotechnologia: nie przesyłaj strumieniowo muzyki, pobierz ją!

Czy wiesz, że coś tak rutynowego jak strumieniowe przesyłanie muzyki na urządzeniu może mieć wpływ na środowisko? I nie, nie mamy na myśli całego plastiku użytego do produkcji telefonu lub innych gadżetów, na których odtwarzasz muzykę, lub słuchawek, których używasz. Nie, mówimy po prostu o odtwarzaniu muzyki. Czynność odtwarzania na telefonie utworu z usługi takiej jak Spotify, Apple Muzyka lub Gaana.

To może niektórych zaskoczyć. Mamy na myśli, że muzyka to po prostu plik odtwarzany na Twoim urządzeniu, prawda? Jasne, zużyje trochę baterii lub prądu, ale jest to konieczne, aby urządzenie działało, prawda? I tak zużywałoby to baterię, robiąc coś innego, gdyby nie grała na nim muzyka.

Cóż, jest tego trochę więcej.

Jeśli przesyłasz strumieniowo muzykę, uzyskujesz dostęp do informacji na serwerze. Używasz do tego sieci. Porównaj to z używaniem kasety lub płyty CD, gdzie po prostu wkładasz płytę CD do odtwarzacza i odtwarzasz ją – zużywana jest jedynie moc potrzebna do odtworzenia płyty CD. Jednak podczas strumieniowego przesyłania muzyki wykorzystujesz zasoby, aby uzyskać dostęp do informacji, przesłać je z powrotem do urządzenia i oczywiście zużywasz również energię do odtwarzania muzyki.

I to naprawdę nie jest coś drobnego. Istnieją dowody sugerujące, że strumieniowe przesyłanie muzyki przyczynia się do rozprzestrzeniania się gazów cieplarnianych.

Nie żartujemy! Rzeczywiście tak jest.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytety w Glasgow i Uniwersytecie w Oslo zatytułowane „Koszt muzyki” wykazało, że chociaż samo zużycie plastiku spadło od czasu przejścia muzyki z płyt winylowych na rzecz technologii cyfrowej, strumieniowe przesyłanie muzyki z Internetu spowodowało „. ” Przechowywanie muzyki w Internecie oraz jej przetwarzanie i przesyłanie strumieniowe pochłania bardzo dużo energii i zasobów, co w rzeczywistości ma negatywny wpływ na środowisko.

Jak wynika z badania, konsumpcja muzyki w pierwszej dekadzie XXI wieku spowodowała emisję około 157 milionów kilogramów gazów cieplarnianych. Obecnie liczbę gazów cieplarnianych wytwarzanych w wyniku strumieniowego przesyłania muzyki szacuje się na 200–350 milionów kilogramów.

(Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj) Jeśli trudno w to uwierzyć, weź pod uwagę fakt, że strumieniowe przesyłanie muzyki w Internecie opiera się na centrach danych. I centra danych mieć ślad węglowy która jest prawie tak duża jak branża lotnicza i odpowiada za dwa procent światowej emisji gazów cieplarnianych. Trwają prace nad zasilaniem tych centrów danych energią odnawialną, jednak biorąc pod uwagę skalę zadania, zajmie to trochę czasu.

Jeśli więc uznasz, że utwór muzyczny podoba Ci się na tyle, że chcesz go odtwarzać wielokrotnie, po prostu pobierz go i odtwarzaj na swoim urządzeniu, zamiast przesyłać strumieniowo za każdym razem. Nie angażuj Internetu i serwerów oraz przetwarzania związanego z uzyskiwaniem do nich dostępu i wysyłaniem ich na Twoje urządzenie. Większość usług strumieniowego przesyłania muzyki umożliwia pobieranie utworów lub słuchanie muzyki w trybie offline. Używaj go, kiedy tylko jest to możliwe.

To nie tylko ekologia. To także ekotechnologia!

Table of Contents