Epic Games wzywa do stworzenia jednego ujednoliconego sklepu z aplikacjami na iOS i Androida

Epicki dyrektor generalny Tim Sweeney ponowił atak na Apple i Google z wezwaniem do stworzenia jednego ujednoliconego sklepu z aplikacjami dla użytkowników iOS i Androida.

Firma Sweeney’a Epic Games, twórca Fortnite i Unreal Engine, został uwikłany w długą, zaciekłą walkę z Apple oraz (w mniejszym stopniu) Google nad aspektami monopolistycznymi właściwymi dla ich sklepów z aplikacjami mobilnymi.

Podczas gdy wielka sprawa sądowa między Epic i Apple zapakowane w maju i podjęto decyzję (w Appleprzysługę) we wrześniu Sweeney wyraźnie nie skończył w temacie. Niedawno udzielił wywiadu na Global Conference for Mobile Application Ecosystem Fairness w Korei Południowej (za pośrednictwem Bloomberg), w którym przedstawił przypadek jednego monolitycznego sklepu z aplikacjami, który obejmowałby obie główne platformy mobilne, wszystkie witryny sklepowe z konsolami do gier i jeszcze.

„To, czego naprawdę potrzebuje teraz świat, to jeden sklep, który działa na wszystkich platformach” — powiedział Sweeney. „Obecnie własność oprogramowania jest podzielona między iOS App Store, Android Google Play, różne sklepy na Xbox, PlayStation i Nintendo Switch, a następnie Microsoft Store i Mac App Store”.

Wcześniej tego dnia Sweeney oddał kolejny strzał w Applerestrykcyjnych zasad App Store, twierdząc, że firma „blokuje miliard użytkowników w jednym sklepie i procesorze płatności. “Ale już Apple przestrzega opresyjnych praw zagranicznych, które nadzorują użytkowników i pozbawiają ich praw politycznych”, dodał, zanim stwierdził, że „Apple musi zostać zatrzymany”.

Sweeney skrytykował również politykę Google polegającą na pobieraniu opłat od Google Play Store płatności, których nie przetwarza, chociaż Google odpowiedział, że opłata za usługę pokrywa również koszty oferowania Androida i Google Play za darmo.