Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Evernote vs Notion: szczegółowe porównanie dwóch najlepszych aplikacji zwiększających produktywność

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Evernote vs Notion: szczegółowe porównanie dwóch najlepszych aplikacji zwiększających produktywność

W epoce cyfrowej, gdzie przeciążenie informacjami stanowi coraz większy problem i gdzie większość interakcji odbywa się za pomocą systemów komputerowych, prowadzenie rejestru wszystkich niezbędnych informacji stało się kluczowe. Do tego stopnia, że ​​doprowadziło to do sytuacji, w której potrzebujemy pomocnika, który pomoże nam śledzić różne zadania do wykonania. Chociaż niektórzy nadal wolą ręczne wprowadzanie informacji, aby śledzić informacje, podejście to ma bardziej nostalgiczne uzasadnienie niż cokolwiek innego. To właśnie cyfrowy sposób przechowywania informacji wydaje się dziś bardziej praktyczny, a łatwość użycia i ciągła dostępność to najważniejsze zalety.

Jednak gdy tylko wybierzesz cyfrową ścieżkę przechowywania informacji, drugi blok – dość ważny – dotyczy wyboru aplikacji. Widzisz, istnieje wiele usług, w zależności od platformy, które ogólnie rzecz biorąc oferują wszystkie niezbędne funkcje umożliwiające lepsze zarządzanie wszystkimi informacjami. Spośród nich dwie najpopularniejsze usługi to Evernote i Notion. Chociaż Evernote jest weteranem w dziedzinie robienia notatek, na przestrzeni lat ewoluował w (w miarę) kompletne rozwiązanie do zarządzania danymi osobowymi. Z drugiej strony, Notion to nowa usługa, która dzięki mnóstwu funkcji udało się przyciągnąć uwagę wielu entuzjastów produktywności na całym świecie, co czyni ją uniwersalnym narzędziem do szerszego zestawu zastosowań. przypadkach niż Evernote.

Kiedy przychodzi do wyboru usługi pomiędzy Evernote i Notion, zawsze pojawia się pytanie, który z nich ma lepsze podejście do zarządzania informacjami i dlatego powinien być idealnym rozwiązaniem odpowiadającym ich potrzebom. Niestety, nie jest to proste pytanie „” lub „”. Aby jednak było to dla Ciebie prostsze, przygotowaliśmy zestawienie wszystkich podstawowych funkcji, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze usługi pomiędzy Evernote i Notion.

Evernote kontra Notion: przegląd

Na początek omówmy podstawowy cel i przypadek użycia zarówno Evernote, jak i Notion.

Evernote zaczęło działać jako aplikacja do robienia notatek w 2004 roku. W tamtym czasie była to jedna z najpopularniejszych aplikacji, która podbiła falę sklepów z aplikacjami, co doprowadziło do masowego przyjęcia czegoś, co zapewniało wygodę zapisywania informacji i dostęp do nich w dowolnym miejscu ty idź. Nie było wówczas aplikacji oferujących taką usługę. Jednak w miarę upływu czasu i wzrostu konkurencji Evernote przeszedł różne zmiany, aby zapewnić kompletny zestaw funkcji i ewoluował w idealną aplikację do robienia notatek (dla większości ludzi).

Z drugiej strony Notion wystartował całkiem niedawno – w 2016 roku – i przeszedł powolne przejście z Internetu na komputer, a ostatecznie na urządzenia mobilne. Mimo to, dzięki ogromnemu zestawowi funkcji i opcji dostosowywania, udało mu się osiągnąć sukces 1 milionów marek w ciągu zaledwie trzech lat od jego funkcjonowania. Rok później liczba ta wzrosła czterokrotnie, co wywołało cały szum, jaki można dziś zobaczyć w Internecie. I słusznie, ponieważ aplikacja zawiera kompleksowe rozwiązanie odpowiadające różnym potrzebom użytkowników, z założeniem, że możesz zarządzać wszystkimi swoimi informacjami w jednym miejscu, bez konieczności osobnego rejestrowania się w kilku oddzielnych aplikacjach.

Evernote kontra koncepcja: interfejs i użyteczność

Zarówno Evernote, jak i Notion stosują inne podejście do interfejsu na wszystkich platformach. A ponieważ jest to w dużej mierze kwestia subiektywna, możesz lubić jeden nad drugim w oparciu o swoje doświadczenie.

Moim zdaniem, postawione obok siebie, Notion wydaje się mieć minimalistyczny i uporządkowany interfejs. Stawia edytor na pierwszym planie (z wybraną stroną główną), dzięki czemu możesz od razu rozpocząć wprowadzanie informacji na strony lub wprowadzać zmiany w już istniejących. Wszystkie pozostałe strony, obszary robocze i powiadomienia dotyczące aktualizacji współpracy znajdują się w menu po lewej stronie (na pasku bocznym) i są dostępne po kliknięciu.

Z drugiej strony Evernote również ma podobne podejście, gdzie umieszcza wybraną notatkę po prawej stronie ekranu i wyświetla listę wszystkich twoich notatek, notatników, udostępnionych notatek i tagów po lewej stronie. Chociaż nie jest to złe podejście, uważam, że nie jest tak wygodne jak oferta Notion — która pozwala ustawić stronę główną z linkami do wszystkich ważnych stron. Co więcej, Notion zapewnia bardziej skoncentrowane podejście do tworzenia i organizowania treści.

Rekommenderad:  Dlaczego strategie zarządzania potencjalnymi klientami i pielęgnowania mają kluczowe znaczenie dla wyjątkowego doświadczenia kupującego

Poza tym, jeśli chodzi o wprowadzanie informacji, na przykład tworzenie nagłówka lub tabeli, Notion ma tutaj wyraźnie przewagę dzięki szybkiemu wprowadzaniu poleceń: wystarczy wpisać „/‘ i wybierz blok. [] Zasadniczo bloki tworzą strony, a strony tworzą obszary robocze.

Pojęcie kontra Evernote: funkcje

1. Redaktor

Jak już wspomniano w poprzedniej sekcji, Notion koncentruje się bardziej na zapewnieniu szybkiego dostępu do edytora, dlatego po otwarciu aplikacji zostajesz przywitany bezpośrednio z edytorem lub, jeśli ustawiłeś stronę główną, wyświetli Ci z tym samym. Ten edytor obsługuje przeceny, co może się przydać, jeśli wolisz pisać ze składnią formatowania zwykłego tekstu. Jest to coś, czego nie można uzyskać natywnie w Evernote. Oprócz obsługi przecen, kolejną przewagą Notion nad Evernote jest to, że ponieważ Notion tworzy strony w blokach, znacznie ułatwia dodawanie różnych bloków na stronie i organizowanie zawartości na różne sposoby. Zatem w przeciwieństwie do edytora Evernote, w którym musisz wprowadzić tekst, a następnie go sformatować — chyba że masz obejście zapewniające w pełni funkcjonalną obsługę przecen — w Notion możesz po prostu wpisać „/‘ i zacznij bezpośrednio od bloku. Chociaż posiadanie bardziej funkcjonalnego edytora ma swoje zalety, jeśli dopiero zaczynasz, może minąć trochę czasu, zanim będziesz mógł z niego korzystać bez wysiłku i w pełni go wykorzystać. Jeśli więc to jest jedna z Twoich obaw i potrzebujesz aplikacji do robienia notatek, Evernote będzie lepszym wyborem.

2. Strony kontra notatki

Idąc dalej, ponieważ Notion oferuje uniwersalną przestrzeń roboczą do pracy, która obsługuje wiele przestrzeni roboczych i funkcji współpracy, jest to znacznie lepsze narzędzie do zarządzania projektami w porównaniu do Evernote. Ten wieloaspektowy zestaw funkcji pomaga również w użytku osobistym. Wszystkie informacje w Notion znajdują się na stronie, a w obszarze roboczym możesz mieć dowolną liczbę stron. Co więcej, możesz także dodawać zagnieżdżone strony (strony w obrębie stron), aby tworzyć lepsze notatki lub wiki na różne tematy. W porównaniu z Evernote, ta jedna umiejętność sprawia, że ​​Notion jest lepszym wyborem dla tych, którzy chcą zastąpić swoje tradycyjne akcesoria do robienia notatek ich cyfrowym odpowiednikiem. Ponieważ w przeciwieństwie do Notion, możesz pracować z notatką Evernote. I mimo że oferuje prawie wszystkie niezbędne typy danych wejściowych, takie jak tabele, pola wyboru, listy itp., jak Notion, w niczym nie dorównuje możliwościom Notion w budowaniu banków informacji i zarządzaniu nimi. Poza tym możesz grupować wszelkiego rodzaju notatki w notatnikach – których możesz mieć tyle, ile potrzebujesz.

3. Szablony

Szablony to domyślne układy, które pomagają uchwycić przemyślenia lub przekazać informacje w różnych formatach. Zatem oprócz korzystania z edytora do tworzenia różnych elementów, takich jak tabele, listy, listy kontrolne i tym podobne, możesz wybrać szablon domyślny, aby zaoszczędzić wysiłku związanego z ich ręcznym tworzeniem. Zarówno Evernote, jak i Notion są pod tym względem równie dobre, a w dowolnej aplikacji możesz uzyskać szablon do niemal dowolnego celu. Aby szybko dowiedzieć się, czego się spodziewać, możesz uzyskać szablony do śledzenia postępu projektu, budżetowania, śledzenia celów osobistych, prowadzenia rejestru programu nauczania i całej gamy innych zastosowań. Jednak jedną z przewag Notion nad Evernote jest to, że zawiera również szablony stworzone przez społeczność, które, jak sama nazwa wskazuje, są szablonami utworzonymi przez innych użytkowników Notion, aby pomóc im spełnić ich wymagania. Jeśli więc potrzebujesz szablonu Notion, który nie jest dostępny w tradycyjnym wykazie, możesz sprawdzić go w sekcji społeczności, aby sprawdzić, czy ktoś stworzył szablon niestandardowy, który spełnia Twoje potrzeby.

4. Integracje

Cóż, ta jest bardziej funkcją skierowaną do ekspertów. Zasadniczo, jeśli korzystasz z różnych aplikacji zwiększających produktywność/narzędziowych, takich jak Slack, IFTTT, Dokumenty Google, Dysk Google itp., możesz zintegrować je z Notion i Evernote, aby uzyskać bardziej ujednolicone doświadczenie i uzyskać więcej z tych aplikacji. Pod tym względem obie usługi zapewniają przyjemną i bezproblemową obsługę aplikacji innych firm. Jednak dla porównania Evernote obsługuje szerszy zakres usług stron trzecich niż Notion — prawdopodobnie dlatego, że istnieje już od dość długiego czasu. To powiedziawszy, wydaje się, że w przygotowaniu jest więcej integracji z firmami zewnętrznymi w przypadku Notion. Jeśli więc Twój bieżący przepływ pracy obejmuje pewne aplikacje, z których często korzystasz, być może będziesz musiał sprawdzić ich obsługę integracji z Notion, jeśli zdecydujesz się na zmianę.

Rekommenderad:  Nowa polityka prywatności Snapchata: co musisz wiedzieć

5. Szukaj

Chociaż nie jest to najważniejszy czynnik przy wyborze aplikacji, funkcja wyszukiwania jest z pewnością przydatną funkcją, która może pomóc Ci szybko znaleźć notatki (lub strony) wśród morza miliardów notatek. A najlepsze w tym jest to, że notatkę można znaleźć po jej zawartości. Jeśli więc nie pamiętasz tytułu notatki, ale masz pojęcie o jej treści, możesz wpisać go w polu wyszukiwania, aby znaleźć odpowiednie wyniki. W porównaniu Evernote oferuje znacznie lepsze doświadczenie wyszukiwania, oferując możliwość zawężenia wyników wyszukiwania przy użyciu różnych parametrów — czego brakuje Notion. Nie oznacza to jednak, że Notion nie wyświetla odpowiednich wyników dla Twoich wyszukiwań: robi to szybko i skutecznie, ale w przeciwieństwie do Evernote nie oferuje filtrów zawężających wyniki.

6. Różnorodny

Do tej pory musisz mieć pojęcie o tym, co oddziela te dwie aplikacje i w jaki sposób obie aplikacje mają wspólne niektóre funkcje, ale mają zupełnie inny zakres zastosowania. Na przykład możesz udostępniać notatki (lub strony) osobom w obu aplikacjach, co jest fajną funkcją i może pomóc we współpracy z innymi użytkownikami. Poza tym możesz oznaczać gwiazdkami lub dodawać do ulubionych notatki (lub strony), których potrzebujesz częściej, aby uzyskać szybki i łatwy dostęp. Jeśli chodzi o inne funkcje, Notion wyraźnie przoduje dzięki lepszym funkcjom dostosowywania i współpracy. [] Ponadto za pomocą Notion możesz także tworzyć strony internetowe bez znajomości kodowania, czego nie da się zrobić w Evernote.

Pojęcie a Evernote: przypadki użycia

Do tej pory musiałeś mieć pojęcie o tym, co każda z tych dwóch usług ma do zaoferowania i na tej podstawie, czym różnią się przypadki użycia obu z nich. Aby jednak dać wam lepsze (i jasne) wyobrażenie o scenariuszach, w których te dwie usługi świecą, oto co czuję po korzystaniu z obu usług przez dłuższy czas.

Z jednej strony jest Evernote, który zawsze był aplikacją do robienia notatek: dobrą w swoim głównym celu, z wieloma różnymi funkcjami i opcjami formatowania, które poprawiają jakość robienia notatek. Usługa umożliwia tworzenie notatników, w których można zapisywać wszystkie notatki i efektywnie je organizować. Ponadto funkcja wyszukiwania znacznie ułatwia znajdowanie notatek dzięki różnym filtrom wyszukiwania. Dodatkową funkcjonalnością związaną z robieniem notatek i dokumentowaniem informacji jest możliwość skanowania dokumentów natywnie w aplikacji, co jest naprawdę przydatną funkcją dla tych, którzy skanują wiele dokumentów, a jest to coś, czego brakuje w Notion. Jednak jeśli chodzi o współpracę, Evernote nie ma mocnej strony, aby sprostać ofercie Notion.

Z drugiej strony, koncepcja wydaje się być nieco trudna w obsłudze dla kogoś, kto dopiero zaczyna. Ale gdy już to zrobisz — nie zajmie to dużo czasu — przekonasz się, że usługa jest znacznie wydajniejsza i elastyczniejsza w zarządzaniu wszystkimi informacjami. Wszystko, od robienia notatek, przez tworzenie list kontrolnych, po pracę z plikami, jest w Notionie bardziej wyrafinowane. Nie trzeba dodawać, że funkcje współpracy są o wiele lepsze i oferują o wiele więcej funkcjonalności niż Evernote. Jedną z największych zalet korzystania z Notion jest to, że ponieważ usługa zapewnia wszechstronną przestrzeń roboczą, nie musisz subskrybować wielu różnych aplikacji i usług, aby osiągnąć różne cele. Zamiast tego możesz zrobić wszystko w jednej aplikacji.

Rekommenderad:  Jak założyć zespół w 7 Łatwe kroki

Evernote kontra Notion: obsługiwane platformy

Zarówno Evernote, jak i Notion są dostępne w Internecie, co oznacza, że ​​możesz uzyskać do nich dostęp za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Oprócz Internetu obie aplikacje oferują także samodzielne aplikacje dla systemów macOS i Windows po stronie komputera, a na urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS.

Ponieważ są to w zasadzie wszystkie platformy, z których korzysta większość z nas, możesz dodawać, edytować i uzyskiwać dostęp do wszystkich swoich informacji na dowolnym urządzeniu z dowolnego miejsca za pomocą Internetu. Funkcja synchronizacji między platformami działa bezbłędnie w obu usługach.

Evernote kontra Notion: plany

Plany subskrypcji Evernote i Notion można ogólnie podzielić na dwie kategorie: osobiste i biznesowe.

Plany osobiste

W przypadku Evernote firma ma dwa plany: Podstawowy i Premium, które mieszczą się w przypadku użytku osobistego. Plan podstawowy jest bezpłatny i umożliwia synchronizację do 2 urządzeniach, z maksymalnym rozmiarem notatki 25 MB i miesięcznym limitem przesyłania 60 MB. Dla tych, którzy potrzebują więcej, plan Premium ($70,99 miesięcznie) umożliwia synchronizację na nieograniczonej liczbie urządzeń, zapewnia dostęp w trybie offline i zwiększa limit maksymalnego rozmiaru notatki do 200 MB i miesięczny limit przesyłania do 10 GB.

Z drugiej strony Notion oferuje również dwa plany osobiste: Personal i Personal Pro. Dzięki bezpłatnemu planowi Personal zyskujesz dostęp do nieograniczonej liczby stron i bloków, możliwość udostępniania treści maksymalnie pięciu gościom oraz funkcje synchronizacji między platformami. Jeśli jednak jesteś zaawansowanym użytkownikiem i chcesz pozbyć się ograniczeń, Personal Pro ($4 miesięcznie) pozbywa się tego i oferuje nieograniczone przesyłanie, udostępnianie nieograniczonej liczbie gości i dostęp do historii wersji aplikacji.

Plany biznesowe

Przechodząc do planów biznesowych, Evernote oferuje pojedynczy plan subskrypcji dla firm o bardzo ogólnej nazwie Business. Plan kosztuje 14,99 USD za użytkownika miesięcznie. Przenosi wszystkie funkcje z planu Premium i dodaje kilka dodatkowych, takich jak możliwość wspólnej pracy we współdzielonych przestrzeniach, jednokrotne logowanie (SSO), dostęp do historii aktywności zespołu i miesięczny limit przesyłania 20 GB.

Jednak dzięki Notion otrzymujesz dwa plany biznesowe: Team i Enterprise. Chociaż szczegóły planu Enterprise są dostępne wyłącznie na zapytanie, cena planu Team wynosi $8 na członka miesięcznie i oferuje cały pakiet planu Personal Pro, a także dostęp do nieograniczonej liczby członków zespołu, przestrzeń roboczą do współpracy, narzędzia administracyjne i zaawansowane uprawnienia do lepszego zarządzania obszarami roboczymi.

Evernote kontra Pojęcie: Wniosek

Osobiście byłem użytkownikiem Evernote przez długi czas i używałem go do prawie wszystkiego – od robienia zwykłych notatek i tworzenia wiki (w pewnym sensie) po ustawianie przypomnień (dla projektów) i tworzenie list kontrolnych. Jednak odkąd w zeszłym roku zapoznałem się z Notion, całkowicie przeniosłem się z Evernote na Notion na rzecz wszystkich dobroci, jakie oferuje. Wszystko, począwszy od (w pewnym sensie) minimalnego interfejsu, poprzez możliwość szybkiego dodawania bloków w celu tworzenia zagnieżdżonych stron, po lepszą obsługę przecen, daje poczucie pracy w nowoczesnym środowisku z bardziej funkcjonalnym edytorem.

Jeśli szukasz aplikacji, która umożliwia tworzenie wiki, robienie notatek lub lepsze organizowanie wszystkich informacji, Notion jest znacznie lepszą usługą. Do licha, nawet jeśli chcesz robić proste notatki, sugerujemy Notion zamiast Evernote. To powiedziawszy, biorąc pod uwagę fakt, że korzystanie z Notion wymaga nauki, jeśli jesteś osobą, która nie potrzebuje funkcji dla zaawansowanych użytkowników i zadowala Cię usługa, która jest prosta, ale funkcjonalna (więcej niż domyślna aplikacja do notatek), powinieneś sobie poradzić z Evernote.

Sprawdź Evernote
Sprawdź Notion