Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Farklı bulut bilişim türleri

4 ana bulut bilişim türü vardır: özel bulutlar, genel bulutlar, hibrit bulutlar ve çoklu bulutlar. Ayrıca 3 ana bulut bilişim hizmeti tuürü vardır: Hizmet Olarak Altyapı (IaaS), Hizmet Olarak Platform (PaaS) i Hizmet Olarak Yazılım (SaaS).

Bulut veya bulut hizmeti türünü seçmek benzersiz bir karardır. Hiçbir iki bulut aynı değildir (aynı türden olsalar żółć). Ve aynı sorunu çözmek için 2 bulut hizmeti kullanılmaz. Ancak benzerlikleri anlayarak, her bir bulut bilişim ve bulut hizmeti türünün işinizi nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

bulutbilism

benzerlikler?

Jej bulut, bir ağdaki ölçeklenebilir bilgi işlem kaynaklarını özetler, toplar ve paylaşır. Her bulut türü, aslında o sistemde iş yüklerini çalıştıran bulut bilişime de izin verir. Ve her bulut, benzersiz bir teknoloji kombinasyonu kullanılarak oluşturulur. Bu neredeyse jej zaman bir işletim sistemi, bir tür yönetim platformu ve uygulama programlama arabirimlerini (API’ler) içerir. Sanallaştırma ve otomasyon yazılımı, ek yetenekler veya artan verimlilik için her tür buluta eklenebilir.

nie wiem?

Genel bulutlar, özel bulutlar, hibrit bulutlar ve çoklu bulutlar arasındaki fark, konum ve sahiplik tarafından kolayca tanımlandı. Ancak eskisi kadar basit değil, bu yüzden aşağıdaki farklılıkları karşılaştırdığımızda çok daha fazlası var.

Generał Bulutlar

Genel bulutlar, genellikle BT altyapısından oluşturulan ve son kullanıcıya ait olmayan bulut ortamlarıdır. En büyük genel bulut sağlayıcılarından bazıları Amazon Web Services (AWS), Google Chmura, IBM Cloud i Microsoft Azure.

Geleneksel genel bulutlar her zaman şirket dışında çalıştı, ancak günümüzün genel bulut sağlayıcıları, büyük müşterilerin veri merkezlerinde bulut hizmetleri sunmaya başladı. Bu, konum ve mülkiyet ayrımını geçersiz kılmıştır.

Ortamlar birden fazla kullanıcı arasında bölünüp yeniden dağıtıldığında tüm bulutlar genel bulutlar haline gelir. Bazı bulut sağlayıcıları (Massachusetts Open Cloud gibi) kullanıcıların bulutlarını ücretsiz kullanmalarına izin verdiğinden, ücret yapıları artık genel bulutların temel özellikleri değildir. Genel bulut sağlayıcıları tarafından kullanılan BT altyapısı da soyutlanıp IaaS olarak satılabilir veya PaaS olarak satılan bir bulut platformu haline gelebilir.

özel bulutlar

Özel bulutlar, genel olarak, ortamın genellikle o kullanıcının veya grubun güvenlik duvarının arkasında olduğu, bir kullanıcıya veya gruba ayrılmış bulut ortamları olarak tanımlanır. BT altyapısı tamamen ayrı erişime sahip özel bir müşteriye tahsis edildiğinde tüm bulutlar özel bulutlar haline gelir.

Ancak özel bulutlar artık birincil BT altyapısından kaynak gerektirmez. Kuruluşlar artık, şirket dışında bulunan kiralık ve satıcıya ait veri merkezlerinde özel bulutlar oluşturuyor ve bu da konum ve sahiplik kurallarını geçersiz kılıyor. Bu aynı zamanda aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi özel bulut alt türüne yol açmıştır:

Özel bulut yönetimi

Müşteriler, üçüncü taraf bir satıcı tarafından dağıtılan, yapılandırılan ve yönetilen özel bir bulut oluşturur ve kullanır. Yönetilen özel bulutlar, yeterli personele sahip olmayan veya yeterli beceriye sahip olmayan BT ekiplerine sahip şirketlerin daha iyi özel bulut altyapısı ve hizmetleri sunmasınayardımcı olan bir bulut teslim seçeneğidir.

özel bulutlar

Bulut içinde bulut Genel bulutta veya özel bulutta özel buluta sahip olabilirsiniz. Örneğin, bir muhasebe birimi, kuruluşun özel bulutunda kendi bulutuna sahip olabilir.

karışık bulutlar

Hibrit bulut, yerel alan ağları (LAN’lar), geniş alan ağları (WAN’lar), sanal özel ağlar (VPN’ler) ve/veya API’ler aracılığıyla birbirine bağlanan birden çok ortamdan oluşturulan, görünüşte tek bir BT ortamıd ır.

Hibrit bulut özellikleri karmaşıktır ve gereksinimler, kime sorduğunuza bağlı olarak değişebilir. Örneğin, bir hibrit bulut şunları içerebilir:

  • En az 1 özel bulut ve en az 1 genel bulut
  • 2 veya daha fazla özel bulut
  • 2 veya daha fazla gen bulut

Ancak uygulamalar birden çok ayrı ancak bağlantılı ortamdan geçebildiğinde herhangi bir BT sistemi hibrit bulut haline gelir. Bu ortamların en azından bazıları, talep üzerine ölçeklenebilen havuzlanmış BT kaynaklarından kaynaklanmalıdır. Ve tüm bu ortamlar, entegre bir yönetim platformu kullanılarak tek bir ortam olarak yönetilmelidir.

Bulut hizmetleri

Bulut bilişim hizmetleri, üçüncü taraf sağlayıcılar tarafından barındırılan ve İinternet üzerinden kullanıcılara sunulan altyapılar, işletim sistemleri veya yazılımlardır. 3 ana hizmet olarak çözüm türü vardır: IaaS, PaaS i SaaS. Her biri, İnternet üzerinden birincil istemcilerden bulut hizmeti sağlayıcı sistemlerine ve geriye doğru kullanıcı verilerinin akışını kolaylaştırır, ancak sunulana göre değişir.

IaaS

IaaS, bulut bilişim hizmet sağlayıcısının sizin için altyapıyı (fiziksel sunucular, ağ, sanallaştırma ve veri depolama) bir İnternet bağlantısı üzerinden yönetmesi anlamına gelir. Kullanıcının bir API veya gösterge tablosu aracılığıyla erişimi vardır ve esasen altyapıyı kiralamaktadır. Sağlayıcı donanım, ağ, sabit sürücüler, veri depolama ve sunucularla ilgilenirken, kullanıcı işletim sistemi, uygulamalar ve ara katman yazılımı gibi şeyleri yönetir.

yavaş ve kesintileri, onarımları ve donanım sorunlarını ele almaktan sorumludur. Bu, bulut depolama sağlayıcılarının tipik dağıtım modeldir.

PaaS

PaaS, donanım ve yazılımın harici bir bulut hizmeti sağlayıcısı tarafından sağlandığı ve yönetildiği anlamına gelir. Ancak kullanıcı, platformun üzerinde çalışan uygulamaları ve uygulamanın dayandığı verileri yönetir. Öncelikli olarak geliştiriciler ve programcılar için PaaS, uygulama geliştirme ve yönetimine (DevOps’un önemli bir bileşeni) yönelik paylaşılan bir bulut platformudur ve kullanıcılara tipik olarak bu süreçle ilişkili ı oluşturma ve sürdürme özgürlüğü verir.

Hizmet Olarak Sunulan Yazılımlar

SaaS, bir bulut bilişim hizmet sağlayıcısı tarafından yönetilen bir yazılım uygulamasının kullanıcılarına sunduğu bir hizmettir. Tipik olarak SaaS uygulamaları, kullanıcıların bir web tarayıcısı aracılığıyla erişebilecekleri web uygulamaları veya mobil uygulamalardır. Kullanıcı için yazılım güncellemeleri, hata düzeltmeleri ve diğer genel yazılım onarımları yapılır. Ve bir pano veya API aracılığıyla bulut uygulamalarına bağlanırlar. SaaS ayrıca her kullanıcının bilgisayarına yerel olarak bir program yükleme ihtiyacını ortadan kaldırır ve yazılıma grupa erişimine izin verir.

Öyleyse bulut bilişim hakkında bazı soruları öğrenelim.

Hangi bulutu kullanmalıyız?

Ne yaptığına bağlı.

Yüksek hacimli veya dalgalı talep içeren iş yükleri, genl bulut için uygun obilir.
Öngörülebilir kullanım kalıplarına sahip iş yükleri, özel bir bulutta daha iyi durumda obilir.
Hibrit bulutlar herkes için uygundur, çünkü herhangi bir iş yükü herhangi bir yerde barındırılabilir.
Hangi bulut daha güvenli?
Genel bulutlar, çoklu kabina ve çoklu erişim noktaları nedeniyle daha geniş güvenlik tehditlerine sahiptir. Genel bulutlar genellikle güvenlik sorumluluklarını paylaşır. Örneğin, altyapı güvenliği sağlayıcının sorumluluğunda olabilirken, iş yükü güvenliği kullanıcının sorumluluğunda olabilir.
Özel bulutların daha güvenli olduğu düşünülür çünkü iş yükü genellikle kullanıcının güvenlik duvarının arkasındadır, ancak bu tamamen güvenliğinizin ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır.
Bulut güvenliği, kullanıcıların ve yöneticilerin iş yüklerini ve verileri uyumluluk, denetim, ilke veya güvenlik gereksinimlerine dayalı olarak ortamlar arasında taşıyarak verilere maruz kalmayı en aza indirebildiği her ortam ın en iyi özelliklerinin birleşimidir.

Pobierz motywy WordPress za darmoPobierz zerowe motywy WordPressPobierz zerowe motywy WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmodarmowy płatny kurs Udemy do pobraniapobierz oprogramowanie SamsungaPobierz motywy WordPresspobierz płatny kurs Udemy za darmo