Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Fiziksel Sunucular i Sanal Makineler

Yeni bir işe başlarken kuruluşunuzun altyapısının iş yükünü taşıyabileceğinden emin olmalısınız. Ve iş operasyonlarını gecikme ve kesinti olmadan gerçekleştirin. Kuruluşunuzun altyapısı, fiziksel bir sunucu, bir sanal sunucu veya her ikisinin birleşimi (hibrit sunucu) üzerine kurulabilir. Bu nedenle, mevcut seçenekler arasında seçim yaparken bir dizi faktörü göz önünde bulundurmak önemlidir. Bu blog yazısı, fiziksel sunucular ve sanal makineler (VM’ler) arasındaki karşılaştırmayı çizer. Jej birinin sağladığı ana avantaj ve dezavantajları vurgulayarak.

serwer

Inhaltsverzeichnis

Fiziksel Sunucu nedir?

Fiziksel sunucu ve sanal sunucu karşılaştırması tanımla başlamalıdır. „Çıplak sunucu” olarak da bilinen fiziksel sunucu, tek kiracılı bir bilgisayar sunucusudur, yani belirli bir fiziksel sunucu tek bir kullanıcı için tasarlanmıştır. Fiziksel bir sunucunun kaynakları ve bileşenleri birden çok kullanıcı arasında paylaşılmaz. Her fiziksel sunucu, programları ve uygulamaları çalıştırmak için bellek, işlemci, ağ bağlantısı, sabit sürücü ve bir işletim sistemi (OS) içerir. Bare-metal sunucu, içerdiği güçlü işleme bileşenleri nedeniyle boyut olarak büyüktür.

Sanal zrobić nedir?

Sanal makine (VM), gerçek bir fiziksel bilgisayarın öykünmesi olarak kullanılan bir yazılım bilgisayarıdır. Bir sanal sunucu, „çok kiracılı” bir ortamda çalışır, yani birden çok VM aynı fiziksel donanım üzerinde çalışır. Bu durumda, fiziksel bir sunucunun bilgi işlem kaynakları sanallaştırılır ve üzerinde çalışan tüm VM’ler arasında paylaşılır. Bir sanal sunucunun mimarisi, fiziksel bir sunucunun mimarisinden biraz daha karmaşıktır. Böylece, fiziksel donanımın üzerine VMware vSphere veya Microsoftu Hyper-V gibi bir hiper yonetici kurulur.

Ardından, kendi sanal bilgi işlem kaynaklarına sahip VM’leri oluşturmak ve yönetmek için bir yönetici kullanılır. Bundan sonra, sanal donanımın üzerine birden fazla konuk işletim sistemi ve sunucu uygulaması yükleyebilirsiniz. Böylece sanal sunucular, paylaşılan fiziksel donanım temelinde birkaç işletim sistemi ve uygulama çalıştırmanıza izin verir ve bu da onu fiziksel bir sunucudan daha uygun maliyetli bir seçenek haline getirir.

Fiziksel Sunucu ve sanal makineleri karşılaştırma

Fiziksel sunucu ile sanal sunucu arasındaki farkı görmek için tüm bileşenlerine daha yakından bakın.

Verima
Yönetmek
taşınabilirlik
ölçeklenebilirlik
Kapasite yönetimi
System kurtarma
İş devamlılığı
Güvenlik
Maliyetler
Verima

Kuruluşunuz sürekli işlenmesi gereken büyük miktarda veriyle çalışıyorsa bu faktör dikkate alınmalıdır. Fiziksel sunucular, fiziksel bir makinedeki sanal sunucuların taşması sonucunda VM’lerin performans sorunlarına eğilimli olması nedeniyle, VM’lerden çok daha güçlü ve verimlidir. Bu nedenle, aynı donanım ve yazılım kaynaklarına ve yeteneklerine sahip bir fiziksel makine ve bir sanal makine, aynı düzeyde performans gösteremez. Kuruluşunuz, bilgi işlem kaynaklarının en üst düzeyde kullanılmasını gerektiren işlemleri yürütüyorsa, fiziksel bir sunucu en uygun seçimdir.

Yönetmek

Yönetim faktörüne gelince, VM’lerin bakımı fiziksel sunuculardan çok daha kolaydır. Sunucu arızası durumunda, fiziksel bir sunucunun orijinal durumuna geri döndürülmesi birkaç gün sürebilir. Sanal makineler için kurtarma işlemi, önceden oluşturulmuş bir sanal makine yedeğiyardımıyla yalnızca birkaç tıklamayla başlatılabilir. Ayrıca, kulziksel bir sunucu herhangi bir eksiklik için yakından incelenmeli ve gerekirse, kullanılmadan önce ek sürücüler kurulmalı ve ayarlanmalıdır. Bu, kullanıma hazır fiziksel donanım üzerine inşa edildiklerinden VM’lerde durum böyle değildir. Böylece, VM’ler birkaç dakika içinde oluşturulabilir ve çalıştırılabilir.

Ancak bir sanal sunucu ortamını yönetmek, yüksek düzeyde uzmanlık ve belirli beceriler gerektirir. Bu nedenle, BT ekibinizin üyelerinin sanal altyapınızı kontrol edebilecek kadar yetkin olduğundan emin oun.

taşınabilirlik

Fiziksel sunucu ile sanal sunucu arasındaki en büyük farklardan biri taşınabilirliktir. VM’leri, minimum girdi ile sanal ortamda ve hatta bir fiziksel sunucudan diğerine kolayca taşıyabilirsiniz. Bunun nedeni, VM’lerin birbirinden izole olmaları ve kendi sanal donanımlarına sahip olmaları ve bu da bir VM’yi donanımdan bağımsız hale getirmesidir. Fiziksel sunucu ortamınızı başka bir konuma taşımak, kaynak açısından daha yoğun bir iştir. Bu durumda, sunucuda depolanan tüm verileri çıkarılabilir bir ortama kopyalamanız, medyayı ve sahip olduğunuz tüm donanım kaynaklarını yeni bir konuma taşımanız ve ardından tüm sistem bileşenlerini yeni bir yere yeniden yüklemeniz gerekecektir. sunucu. Esasen, bir sunucuyu sıfırdan yeniden oluşturmanız gerekecek.

ölçeklenebilirlik

Fiziksel bir sunucu ortamını genişletmek için ek donanım bileşenleri satın almanız gerekir. Bu çok pahalı obilir ve uzun bir kurulum ve konfigürasyon sürecinden geçer. Aynı zamanda, bir sanal sunucu ortamı, isteğe bağlı ölçeklenebilirlik seçeneği sunar. Tek bir sanal sunucu, aynı anda birden fazla VM’yi barındırabilir ve bu, bir fare tıklamasıyla eklenebilir veya kaldırılabilir. Sanal ortamınız, iş gereksinimlerinizin büyümesine bağlı olarak yukarı veya aşağı ölçeklenebilir. Bu durumda, VM dağıtımını sağlamak için ek donanım satın almanız gerekmez. Bunun nedeni, ana bilgisayarda çalışan VM’lerin, tum VM’ler arasında eşit olarak dağıtılabilen aynı bilgi işlem kaynaklarını paylaşmasıdır. Böylece, herhangi bir karmaşıklık seviyesindeki işlemleri gerçekleştirebilecek, kolayca yapılandırılabilir bir ortam tasarlayabilirsiniz.

Kapasite yönetimi

Fiziksel sunucular, ortalama üretim kapasiteleri %25 olmak üzere, donanım ve yazılım yeteneklerini maksimum düzeyde kullanmazlar. Bu nedenle, pek çok bilgi işlem kaynağı kullanılmadan bırakılır ve bu da uygun maliyetli değildir. Öte yandan, birden fazla VM’yi barındıran bir sunucu, en çok ihtiyaç duyan diğer VM’ler arasında dağıtarak yeterince kullanılmayan kaynakları haleder. Bu şekilde optymalny kapasite yönetimi sağlanır.

System kurtarma

Üretim sahası bir felaketten etkilendiyse, sistem arıza süresini azaltmak için kritik görev verilerini ve operasyonları hızlı bir şekilde geri yüklemek çok önemlidir. Ve iş üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirin. Fiziksel bir sunucuda çalışan iş operasyonlarının geri yüklenmesi birkaç saat veya gün sürebilir. Bu durumda, olağanüstü durum kurtarma (DR) süreci, yeni bir fiziksel sunucu kurmayı, bir işletim sistemi kurmayı, uygulamaları kurmayı ve yedeklerden kritik verileri geri yüklemeyi gerektirir.

Sanal bir ortamda DR süreci çok daha basittir. Önceden oluşturulmuş VM yedeklerininyardımıyla bir DR sitesinde tüm VM’yi geri yükleyebilirsiniz, bu da neredeyse sıfır kesinti süresi sağlar. DR sürecinin sorunsuz bir şekilde işlemesini ve gerektiğinde verilerinizin derhal kurtarılabilmesini sağlamak için, . Verimli bir çözüm, size çok düşük bir fiyata çeşitli güvenilir veri koruma seçenekleri sunabilir.

İş devamlılığı

Şu anda, işletmelerin her zaman çalışır durumda olması bekleniyor, yani ticari faaliyetlerdeki küçük bir kesinti bile büyük sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, özellikle afet durumunda iş sürekliliğini sağlamak, herhangi bir organizasyonun ana önceliklerinden biri olmalıdır.

Fiziksel sunucular ve VM’leri karşılaştırırken, VM’lerin hataya daha dayanıklı olduğu ortaya çıkıyor. Afet durumunda sanal ortamınızın iş yükü birkaç tıklama ile başka bir siteye aktarılabilir. Minimum kesinti süresini sağlamak için. Felaketin etkileri hafifledikten sonra. Ve üretim merkezi przywróć edildi. İş yükünü DR sitesinden birincil siteye geri taşıyabilirsiniz.

Bir felaket, fiziksel sunucu altyapınızı etkilediyse veya yok ettiyse, çoğu durumda hasar geri döndürülemez.

Güvenlik

Güvenlik yönetimi, sanal bir sunucu ortamında fiziksel olandan daha kolay yapılandırılabilir. Fiziksel sunucularla, bilgi işlem yeteneklerine ve kaynaklarına ve depoladığı verilerin hassasiyetine bağlı olarak her bir sunucu için bir koruma sistemi oluşturmanız gerekir. BT altyapınız 10 veya daha fazla fiziksel sunucu üzerine kuruluysa, bu kaynak yoğun bir görev obilir.

Öte yandan, bir sanal sunucu ortamı evrensel bir güvenlik modele temelinde korunabilir. Böylece, güvenlik politikaları ve prosedürleri tek bir camdan, yani hiper yönetici panosu aracılığıyla geliştirilebilir, belgelenebilir ve uygulanabilir.

Maliyetler

Fiziksel bir sunucu ortamı oluşturmak ve sürdürmek oldukça pahalı obilir. Bunun nedeni, sürekli donanım ve yazılım güncellemeleri, sık sistem arızaları ve onarımı zor hatta imkansız olan bilgisayar bileşenlerinin ve ekipmanlarının bozulmasıdır.

Aynı zamanda sanallaştırma, çok sayıda sunucu içeren işletmeler için mükemmel bir seçenek olarak kabul edilmektedir. Sanal sunucu ortamı, bilgi işlem kaynaklarını çalışan tüm VM’ler arasında eşit olarak dağıtmanıza olanak tanır ve böylece minimum fiyata kapasite optimizasyonu sağlar. Ancak, VM yazılım lisanslarının da oldukça pahalı olabileceğini unutmamalısınız. Sanal ortamın büyüklüğüne göre fiyatı birkaç bin zwykłe kadar çıkabiliyor.

Fiziksel sunucular ve sanal makineler: hangisini seçmeli?

Görüldüğü gibi hem fiziksel sunucular hem de sanal makineler kullanıcılara birden çok fayda sağlamaktadır. Bu nedenle, ikisi arasında seçim yaparken, kuruluşunuzun altyapısına nasıl uygulanabileceklerini bulmak için ayırt edici özelliklerini göz önünde bulundurmak önemlidir. Fiziksel sunucular ve VM’ler arasındaki temel farklar aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

Fiziksel Sunucular Sanal Makineler
Büyük peşin maliyetler Küçük peşin maliyetler
VM yazılım lisansları satın almak için lisanslamaya gerek yok
Fiziksel sunucular ve ek ekipman çok yer kaplar Tek bir fiziksel sunucu birden fazla VM’yi barındırabilir, böylece yerden tasarruf sağlanır
Kısa bir yaşam döngüsüne sahiptir Eski uygulamaları destekler
İsteğe bağlı ölçeklenebilirlik yok İsteğe bağlı ölçeklenebilirlik
Donanım yükseltmelerinin uygulanması zordur ve önemli ölçüde hizmet dışı kalma süresine yol açabilir Donanım yükseltmelerinin uygulanması daha kolaydır; arıza süresini en aza indirmek için onarım süresi boyunca iş yükü bir yedek siteye taşınabilir
Taşıması veya kopyalaması zor Taşıması veya kopyalaması kolay
Zayıf kapasite optimizasyonu Gelişmiş kapasite optimizasyonu, yük dengeleme ile sağlanır
Herhangi bir ek yük katmanı gerektirmez VM’leri çalıştırmak için bir miktar ek yük gereklidir
Uygulamaları için son derece verimli bilgi işlem donanımı gerektiren hizmetler ve işlemler yürüten kuruluşlar için mükemmel Birden fazla işlem yürüten veya birden çok kullanıcıya hizmet veren ve gelecekte üretim ortamlarını gen işletmeyi planlayan kuruluşlar için mükemmel

Gördüğün gibi

Fiziksel makineler ve VM’ler birbirinden farklıdır ve temelde kuruluşlar için farklı faydalar sağlar. Bu nedenle, iki seçenek arasında karar verirken, işletmenizin gerçekleştirdiği işlem sayısını, müşterilerinizin kuruluştan beklediği performans düzeyini ve iş hedeflerinizi ve hedeflerinizi net bir şekilde tanımlamanız Gerekir. Ayrıca, tahsis edilen bütçe, kesinti toleransı, iş yükü miktarı, veri hassasiyeti ve performans yönetimi ihtiyacı gibi faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız. Tüm bu faktörler, yüksek üretkenlik ve büyüme elde etmek için BT altyapınızın neleri içermesi gerektiğini belirler.

Çözüm

Fiziksel makineler ve sanal makineler arasında karar vermek zor olabilir, ancak iş ihtiyaçlarınızı ve hedeflerinizi tanımlamak ve altyapınızda mevcut kaynakları göz önünde bulundurmak çok Yardımcı olabilir. Sanallaştırmanın tanıtılması, işletmelerin operasyonlarını yürütme şeklini tamamen değiştirdi. Fiziksel sunucular hala yaygın olarak kullanılıyor olsa da, sanallaştırma birçok avantaj sağladı ve yıllar içinde büyük bir takipçi kitlesi çekti.

Bu blog gönderisinde çizilen karşılaştırmaya dayanarak, bir sanal sunucu ortamı oluşturmanın kuruluşunuz için daha fazla miktarda ve bir dizi avantaj ve fırsat sağladığını söylemek güvenlidir. Buna rağmen, fiziksel veya sanal sunucular olsun, sizin ve işletmeniz için en uygun sunucu ortamını seçmelisiniz. Birçok kuruluş, güçlü sunucu donanımının yeteneklerini sanallaştırmanın faydalarıyla birleştirmeye izin verdiği için artık hibrit bir sunucu ortamını tercih ediyor.

Pobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz motywy WordPress za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=pobierz oprogramowanie XiaomiPobierz bezpłatne motywy WordPress Premiumdarmowy płatny kurs Udemy do pobrania