Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

FORTRAN potrzebny?

FORTRAN, 1957’de John Backus tarafından yaratılan ve programlama sürecini kısaltan ve bilgisayar programlamayı daha erişilebilir hale getiren tam Formül Çevirisi’nde bilgisayar programlama dili.

Forton Nedir?

Forton

Eskiden tümüyle büyük harflerle yazılan Fortran (FORTRAN), sayısal hesaplama ve bilimsel hesaplama için tasarlanmış bir programlama dilidir. İlk olarak 1954’te tanıtılan Fortran, en eski programlama dilidir ve hala yaygın olarak kullanılmaktadır. Uygulamaları, özellikle sayısal hava tahmini, hesaplamalı akışkanlar dinamiği ve hesaplamalı fizik gibi bilimsel alanlarda bulunur. Fortran ayrıca yüksek performanslı bilgi işlemde oldukça popülerdir ve program kıyaslamada ve dünyanın en hızlı super bilgisayarlarını sıralamasında kullanılır.

1957’de piyasaya sürülen FORTRAN’ın yaratılması, bilgisayar programlama dillerinin geliştirilmesinde önemli bir aşamaya işaret etti. Önceki programlama, makine (birinci nesil) dilinde veya montaj (ikinci nesil) dilinde yazılmıştır; bu, programcının talimatları ikili veya onaltılık aritmetik olarak yazmasını gerektirmiştir. Bu tür programlamanın zorlu doğasıyla ilgili hayal kırıklığı, Backus’u bilgisayarlarla iletişim kurmak için daha basit ve daha erişilebilir bir yol aramaya yöneltti. Backus, üç yıllık geliştirme aşamasında, 10 International Business Machines (IBM) çalışanından oluşan eklektik bir ekibin, cebirsel denklemlerle bir tür İngilizce stenografiyi birleştiren bir dil oluşturmasına öncülük e ti.

FORTRAN,

neredeyse makine dilinde zahmetli bir şekilde kodlanmış programlar kadar verimli çalışan bilgisayar programlarının hızlı yazılmasını sağladı. Bilgisayarlar nadir ve aşırı pahalı olduğundan, verimsiz programlar, makine dili programlarının uzun ve zahmetli geliştirilmesinden daha büyük bir finansal sorundu. Üçüncü nesil bir dil olarak da bilinen verimli bir üst düzey (veya doğal) dilin yaratılmasıyla, bilgisayar programlama küçük bir zümrenin ötesine geçerek bilgisayar kullanımını genişletmede etkili olan mühendisleri ve bili m adamlarını dahil etti.

Elle kodlanmış olanlar kadar verimli çalışan doğal dil programlarının oluşturulmasına izin vererek, 1950’lerin sonlarında tercih edilen programlama dili haline geldi. Daha çağdaş programlama dilleriyle rekabet edebilmek için 1950’lerde ve 1960’larda birkaç kez güncellendi. FORTRAN 77 1978’de yayınlandı, ardından 1991’de FORTRAN 90 z 1996, 2004, 2010 i 2018’de daha fazla güncelleme geldi. Ancak, dördüncü ve beşinci nesil diller, 1970’lerden başlayarak akademik çevrelerin dışında FORTRAN’ın yerini büyük ölçüde aldı.

Değişkenleri Nasıl
Olmamalı mı?

FORTRAN’daki gibiler, çeşitli yerlerinde yollarında
Değişen değerler alabilen niceliklerin sembolik adı olup (en fazla 6)
karakterlerden oluşur (standardowy FORTRAN).
Değişkenin ilk karakteri bir harf olmalı ve sadece alfabetik veya
sayısal karakterlerden oluşturulmalıdır.
Bir FORTRAN derleyicisi, bir biçim veya sabit adın ilk harfini
kullanılarak (aksi belirtilmedikçe), sayının noktalı mı yoksa tam mı
rozmiar belirlediğiniz
Maksymalnie 32 karaty
Alfabetik karakter ile başlamalı
Kullanılacak karakterler: Harf olarak (A – Z, a – z), Sayı olarak (0-9),
znak alfanumeryczny (_)

Techopedia Fortran’ı açıklıyor

Fortran’ı bilim adamları için uygun olan ayrıntılardan örnekler:

Alt yordamlardaki değişiklikler için uyumlar için destek
Zengin iç işlevler
Karmaşık için ürünler için destek
Dizi öğelerine izin veren dizi gösterimi
Bellek işaretçileri için güçlü ince ayarlama, sonra daha verimli kod sağlar

Bugün, Cve C++ gibi dillerden rekabete karşı, Fortran hala bilgisayar sistemlerinde kayan nokta yeni uygulama uygulamaları için yaygın olarak kullanılmaktadır. boyunca, baştan başa büyük yıllar boyunca makinede Fortran bir kod koleksiyonu yazıldı ve dilin devam izinde.

Fortran uretimi. Kullanışlı bir şekilde bir programlama dili olarak, artık tür genişletme ve kalıtım ve dinamik tür seçenekleri gibi nesneye yönelik özellikleri destekler.

Pobierz zerowe motywy WordPressPobierz motywy WordPress za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz zerowe motywy WordPresskurs udemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie karbonnBezpłatne pobieranie motywów WordPressdarmowy kurs on-line