Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

FranczyzaKupowanie franczyzy Plusy i minusy: 11 rzeczy do rozważenia

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: FranczyzaKupowanie franczyzy Plusy i minusy: 11 rzeczy do rozważenia

Prowadzenie nowej firmy może być trudne, ale otwierając firmę franczyzową, nie musisz zaczynać od zera. Działalność franczyzowa pozwala na działanie pod rozpoznawalną marką i posiadającą ugruntowaną bazę klientów. Najlepsza część? Firmy franczyzowe stworzyły modele biznesowe, możliwości szkoleniowe, linie wsparcia i opiekę mentorską, które mogą pomóc Ci poczuć się mniej samotnym na wczesnych etapach rozwoju biznesu.

W tym miejscu omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o rozpoczęciu działalności franczyzowej, w tym zalety i wady, kroki, koszty i często zadawane pytania.

Co to jest biznes franczyzowy i jak działa?

Franczyza to rodzaj działalności gospodarczej, która powstaje, gdy dwie strony – franczyzodawca i franczyzobiorca – zgadzają się współpracować przy tworzeniu firmy pod nazwą i marką franczyzodawcy. Ugruntowana firma, zwana franczyzodawcą, udziela franczyzobiorcy pozwolenia na prowadzenie działalności.

W zamian franczyzobiorca zgadza się uiścić opłatę za prawo do otwarcia nowej lokalizacji biznesowej i sprzedaży tych samych produktów lub usług co franczyzodawca. Franczyzobiorca będzie zobowiązany do przestrzegania procesów franczyzodawcy i płacenia tantiem składających się z ustalonego z góry procentu wypracowanych zysków.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych działa blisko 800 000 firm franczyzowych. W odróżnieniu od rozpoczynania działalności od zera, rozpoczynanie działalności franczyzowej opiera się na wypróbowanym i przetestowanym modelu biznesowym, posiadającym udane osiągnięcia. Jak dotąd najpopularniejszą firmą franczyzową jest McDonald’s posiadający ponad 38 000 lokalizacji w 100 krajach.

Oprócz McDonald’s do najlepszych franczyz należą kawiarnie, stacje benzynowe i agencje nieruchomości o znanych nazwach, które z pewnością rozpoznasz, takich jak Dunkin’, Jiffy Lube i Century 21.

Po uiszczeniu początkowej opłaty franczyzowej – na przykład w McDonald’s opłata wynosi 45 000 dolarów – franczyzodawca będzie musiał również uiszczać miesięczną opłatę za usługę składającą się z 4% całkowitej sprzedaży lokalizacji.

Korzyści z rozpoczęcia franczyzy

Aima Irfan, redaktor naczelna Wewnątrz świata technologii twierdzi, że w porównaniu do firm budowanych od podstaw, franczyza ma kilka zalet:

„Po pierwsze, nie trzeba mieć dużego doświadczenia w branży” – mówi Irfan. „Po drugie, nie trzeba podejmować wysiłku, aby założyć cały biznes. Otrzymujesz już dobrze zarządzaną firmę, która ma zdobyty rynek docelowy, a także masz wystarczające wsparcie ze strony właściciela franczyzy”.

Dodatkowe korzyści obejmują:

 • Rozpoznawanie nazw
 • Wgląd w sprawdzone produkty/usługi
 • Standardy projektowania/wystroju lokalizacji
 • Sprawdzone techniki prowadzenia biznesu
 • Procedury szkolenia pracowników
 • Bieżąca pomoc przy promocji produktów/usług

Paw Vej, dyrektor operacyjny w Financer.comwskazuje na kolejną korzyść: satysfakcję z pracy.

„Franczyzobiorcy są na ogół zadowoleni ze swojej pracy i otrzymują duże wsparcie od swoich franczyzodawców” – mówi Vej. „Jeśli należysz do większej sieci, zyskasz także lepszą reklamę i rozpoznawalność marki”.

Jak rozpocząć franczyzę w 10 krokach

Teraz, gdy poznaliśmy zalety rozpoczęcia działalności franczyzowej w porównaniu z rozpoczynaniem firmy od zera, przejdźmy do 10 kroków prowadzących do rozpoczęcia:

1. Badania, badania i jeszcze raz badania

Aby wybrać właściwą firmę franczyzową, zbadaj wszystko, od potrzeb swoich konsumentów po aktualne warunki rynkowe dla wybranej branży. Zadaj sobie krytyczne pytania:

 • Jakich usług lub produktów brakuje Twojej społeczności?
 • Czy w okolicy, w której chcesz otworzyć sklep, jest duży ruch pieszy? A co z miejscami do parkowania?
 • Czy w pobliżu znajdują się inne konkurencyjne firmy lub o których powinieneś wiedzieć?
 • Czy będziesz musiał wynająć lub kupić jakąkolwiek nieruchomość? Na ile możesz sobie pozwolić?
 • Jakie są trendy na giełdzie u Twojego potencjalnego franczyzodawcy?

Dla wielu nowych właścicieli franczyzy proces rozpoczyna się od przeszukania Internetu. Według Jonathana Elstera, dyrektora generalnego EcomHalo, istnieje wiele stron internetowych z listą możliwości franczyzy. „Ważne jest, aby znaleźć taki, który odpowiada Twoim zainteresowaniom, umiejętnościom i budżetowi”.

2. Skontaktuj się z franczyzą

Kiedy będziesz gotowy, skontaktuj się z obecnymi franczyzami i zbierz informacje. Spróbuj wyszukać w Internecie fora społeczności i porozmawiać z innymi przedsiębiorcami. Mogą nawet istnieć fora dyskusyjne, na których odpowiedzi na Twoje pytania zostały już udzielone.

Jeszcze lepiej: odwiedź aktualne lokalizacje franczyzowe i zadaj pytania właścicielom i pracownikom. Zobacz, co przyciąga klientów do firmy i spróbuj dowiedzieć się, ile właściciele wydali na rozpoczęcie działalności.

3. Oszacuj koszty

Zanim faktycznie kupisz franczyzę, upewnij się, że Twoje finanse są w porządku. Czy masz odłożone środki na pokrycie początkowych kosztów? Czy masz partnerów (lub członków) swojej LLC, z którymi możesz dzielić się odpowiedzialnością finansową? Czy znasz wymagania kredytowe swojego banku? Bez odpowiednich funduszy prawdopodobnie nie uda Ci się zrealizować planów franczyzowych.

Inwestycja w początkową opłatę franczyzową może być ogromna – zaczynając od dziesiątek tysięcy dolarów. Całkowite koszty rozpoczęcia działalności franczyzowej mogą sięgać nawet ponad miliona dolarów w przypadku niektórych z odnoszących największe sukcesy franczyz, takich jak Culver’s Restaurant, KFC, McDonald’s i Dunkin’.

4. Przygotuj biznesplan

Niezależnie od tego, czy rozpoczynają franczyzę, czy nie, nowi właściciele małych firm powinni mieć na uwadze cel i stworzyć plan osiągnięcia tego celu. Napisanie biznesplanu może zapewnić plan działania dla tych celów wraz z kamieniami milowymi osiągnięć.

W przypadku działalności franczyzowej może to przełożyć się na zwiększoną sprzedaż, produktywność lub plany ekspansji. Jak planujesz, aby Twoja firma franczyzowa odniosła sukces? Twój biznesplan powinien zawierać pełną odpowiedź na to pytanie.

5. Rozpocznij proces aplikacji

Kiedy już zdecydujesz się na franczyzę, nadszedł czas, aby skontaktować się z franczyzodawcą i rozpocząć rozmowę.

Duże firmy franczyzowe prawdopodobnie będą miały wdrożony proces dla potencjalnych franczyzobiorców. Wyjaśnią franczyzę i zagłębią się w najdrobniejsze szczegóły działania firmy, łącząc Cię z kluczowymi działami lub kontaktami zajmującymi się rozwojem, budową, eksploatacją, nieruchomościami i nie tylko.

Jeśli wszystko wygląda dobrze, a franczyzodawca uzna, że ​​posiadasz odpowiednie kwalifikacje, otrzymasz umowę franczyzową.

Szczegóły umowy franczyzowej mogą obejmować:

 • Opłaty i wydatki (tantiemy, marketing, szkolenia itp.)
 • Dostawa produktów
 • Znak towarowy i własność intelektualna
 • Reklama
 • Wybór miejsca lub lokalizacja
 • Wymagania budowlane
 • Czas trwania
 • Wytyczne obsługi
 • Zgodność
 • Wsparcie i szkolenia
 • Konserwacja i renowacje
 • Ewidencja i księgowość

6. Negocjuj warunki

Kiedy już zidentyfikowałeś franczyzę, w którą planujesz zainwestować i spełniłeś wszystkie wymagania, czas na negocjacje warunków umowy.

Justin Carpenter, właściciel i operator firmy Nowoczesne pokojówki franczyzy zauważa, że ​​„w zależności od franczyzy mogą wiązać się ze znacznymi kosztami początkowymi, począwszy od opłat franczyzowych po koszty prawne i administracyjne”.

Zanim podpiszesz umowę, negocjuj warunki umowy. Jak zauważył Carpenter, „obejmuje to takie rzeczy, jak opłaty licencyjne, opłaty marketingowe i inne względy finansowe”.

Przejrzyj dokument ujawniający franczyzę (FDD) franczyzodawcy, dokument prawny przedstawiany potencjalnym nabywcom podczas spotkania przedsprzedażowego, podczas którego ujawniany jest proces franczyzy. Dokument ten zawiera kluczowe informacje na temat franczyzodawcy, w tym doświadczenie biznesowe, opłaty początkowe, znaki towarowe, spory sądowe, patenty, punkty sprzedaży i informacje o franczyzobiorcy i wiele innych.

7. Utwórz swój podmiot biznesowy

Franczyzobiorca będzie prowadził franczyzę jako niezależny wykonawca, co nie zapewni żadnej ochrony Twoim aktywom. Utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (LLC) lub innego podmiotu gospodarczego oznacza, że ​​Twój majątek osobisty i aktywa pozostają chronione i oddzielone od firmy w przypadku bankructwa lub procesu sądowego. Będziesz mieć także więcej możliwości składania zeznań podatkowych, co może potencjalnie prowadzić do oszczędności.

Aby utworzyć swój podmiot, musisz spełnić wymagania swojego Sekretarza Stanu, które obejmują złożenie Statutu Organizacji, przypisanie Zarejestrowanego Agenta i zawarcie umowy operacyjnej – we wszystkim, w czym Bizee może Ci pomóc.

8. Zdobądź odpowiednie licencje i pozwolenia

Zapoznaj się z rodzajami zezwoleń i licencji potrzebnych do legalnego prowadzenia firmy i pamiętaj o ich zdobyciu. Jeśli na przykład otwierasz usługę gastronomiczną, taką jak restauracja, będziesz potrzebować licencji na świadczenie usług gastronomicznych, zezwolenia na kontakt z żywnością i pozwolenia zdrowotnego. Jeśli podajesz alkohol, będziesz potrzebować także koncesji na sprzedaż alkoholu.

Pakiet badawczy dotyczący licencji biznesowych Bizee odkrywa wszystkie licencje i pozwolenia, których będziesz potrzebować, sprawdzając je w mieście, hrabstwie i stanie. Pamiętaj również, aby sprawdzić u swojego franczyzodawcy wszelkie dodatkowe wymagania.

9. Zatrudniaj i szkol swoich pracowników

Przed zatrudnieniem skontaktuj się z franczyzodawcą lub skontaktuj się bezpośrednio z innymi właścicielami firm w Twojej franczyzie, aby sprawdzić, czy mają jakieś stanowiska, opisy lub wymagania, o których powinieneś wiedzieć, szukając pracowników.

Franczyzodawcy mogą również zapewnić Ci podręczniki szkoleniowe i wytyczne, których należy przestrzegać w procesie rekrutacji. Ale jeśli chodzi o podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie personelu, zatrudnienie odpowiednich ludzi jest Twoim obowiązkiem. Niezawodny, zmotywowany i godny zaufania personel pomoże stworzyć przyjemne środowisko pracy, z którego skorzystają zarówno pracownicy, jak i klienci.

10. Promuj swoją firmę

Reklama i marketing Twojej firmy pomogą w rozgłosie, ale to niekoniecznie oznacza, że ​​musisz rozbić bank – a prowadzenie działalności z ograniczonym budżetem nie oznacza, że ​​nadal nie możesz planować wielkich rzeczy.

Media społecznościowe i reklamy online mogą dotrzeć do dużej grupy odbiorców w krótkim czasie. Uroczyste otwarcie może być także doskonałą okazją do przedstawienia ofert specjalnych i promocji produktów. Skonsultuj się z franczyzodawcą, który może mieć sprawdzoną strategię, dzięki której Twoje wielkie otwarcie będzie sukcesem w wielu serwisach społecznościowych.

Koszty franczyzy + inne kwestie finansowe

Jak wspomniano wcześniej, franczyzobiorca będzie musiał zapłacić franczyzodawcy wstępną opłatę franczyzową, po której następują miesięczne opłaty licencyjne od zysków brutto. W zależności od umowy i procentów może to stanowić znaczną część przychodów firmy.

Aby zorientować się w kosztach, wykorzystajmy dane dotyczące średnich miesięcznych przychodów McDonald’s wraz z procentowymi opłatami licencyjnymi.

Według powyższego wykresu roczny koszt prowadzenia franczyzy McDonald’s wynosi około 119 999,76 dolarów. Należy pamiętać, że pierwszy rok działalności obejmuje również opłatę początkową w wysokości 45 000 USD, co zwiększa ją do aż 164 999,76 USD.

Dodatkowe wydatki mogą szybko się sumować:

 • Spis
 • Sprzęt
 • Lista płac
 • Wynajem
 • Narzędzia
 • Pożyczki
 • Konserwacja
 • Reklama i marketing

Plusy i minusy otwarcia franczyzy

Nie ma łatwej ścieżki, jeśli chodzi o posiadanie małej firmy, i dotyczy to rozpoczynania działalności franczyzowej. Przedsiębiorcy i właściciele małych firm powinni rozumieć zalety oraz potencjalne ryzyko i wady prowadzenia działalności franczyzowej:

Plusy rozpoczęcia franczyzy

 • Zakładasz firmę z historią, reputacją i rozpoznawalną marką.
 • Znasz produkt i usługę, którą sprzedajesz i możesz zrezygnować z metody prób i błędów, ponieważ została ona już przeprowadzona.
 • Zajmujesz się marketingiem i reklamą znanej marki lub produktu, co jest mniej kosztowne niż wprowadzenie nowego produktu lub usługi.
 • Być może masz już silną bazę klientów dla swojej firmy.
 • Masz wsparcie franczyzodawcy, jeśli chodzi o proces i szkolenia.

Wady rozpoczęcia franczyzy

 • Rozpoczęcie franczyzy będzie się wiązało z wyższymi kosztami początkowymi, w tym opłatami i tantiemami.
 • Możesz mieć ograniczone możliwości, jeśli chodzi o współpracę z dostawcami lub oferowanie produktów, które nie są częścią marki franczyzodawcy.
 • Twoje niezależne podejmowanie decyzji może być ograniczone, jeśli nie ograniczone przepisami i zasadami określonymi przez franczyzodawcę.
 • Twoje finanse mogą zostać poddane kontroli franczyzodawcy.
 • Będziesz musiał przestrzegać warunków określonych w umowie.

Ostatni minus na tej liście jest krytyczny, o czym przypomina Jonathan Elster z EcomHalo. Jak w przypadku każdego przedsięwzięcia biznesowego, należy zwrócić szczególną uwagę na umowę.

„Są to zazwyczaj umowy długoterminowe” – mówi Elster. „Twoja umowa prawdopodobnie będzie określać, kiedy i w jaki sposób możesz sprzedać firmę lub jakie zmiany możesz w niej wprowadzić”.

Franczyza – często zadawane pytania

Ile pieniędzy potrzebujesz, aby rozpocząć franczyzę?

Średnio początkowe koszty licencji mogą wynosić od 20 000 do 50 000 dolarów. Oprócz tej opłaty ważne jest posiadanie płynnego kapitału na pokrycie dodatkowych wydatków, w tym sprzętu i materiałów, czynszu i personelu. W sumie 100 000 dolarów byłoby dobrą okrągłą liczbą – jednak płynne zobowiązania gotówkowe mogą się również różnić w zależności od franczyzy i wymagań franczyzodawcy.

Im większa i bardziej znana franczyza biznesowa, tym więcej pieniędzy będzie potrzebnych do prowadzenia firmy. Na przykład osoby ubiegające się o franczyzę McDonald’s muszą posiadać płynny kapitał w wysokości 500 000 dolarów. Jednak nowsze franczyzy mogą być tańsze, ponieważ mają niższe opłaty i tantiemy.

Czy właściciele franczyz zarabiają pieniądze?

Według Vej „Franczyza może być dochodowym przedsięwzięciem dla tych, którzy chcą dokonać znaczącej, długoterminowej inwestycji. Według badania przeprowadzonego przez Franchise Business Review z 2021 r. średni roczny dochód franczyzobiorców w USA wynosi 80 000 dolarów. Liczba ta może się znacznie różnić w zależności od branży, wielkości franczyzy i lokalizacji.

Ostatecznie jednak ilość pieniędzy zarobionych przez franczyzobiorcę będzie zależała od ogólnej kondycji firmy. Dochód właściciela będzie zależał od tego, ile pozostało po opłaceniu opłat licencyjnych, pożyczek, czynszu, dostaw, wynagrodzeń i innych wydatków.

Czy możesz po prostu kupić franczyzę?

Każda osoba zatwierdzona przez franczyzodawcę może kupić franczyzę, o ile posiada środki finansowe w postaci kapitału osobistego, spółki osobowej lub pożyczek.

Jak zostać franczyzodawcą?

Jeśli jesteś właścicielem firmy, która oferuje udany produkt lub usługę, jedną z opcji rozszerzenia swojej firmy i zarobienia większych pieniędzy jest zostanie franczyzodawcą. Jeśli jesteś na tym etapie, oto co musisz zrobić, aby przyciągnąć potencjalnych franczyzobiorców:

 • Przygotuj dokument ujawniający franczyzę (FDD).
 • Ustal warunki franczyzy, w tym opłatę początkową i tantiemy.
 • Twórz podręczniki dotyczące prowadzenia firmy i szkolić personel.
 • Przygotuj biznesplan, aby przyciągnąć franczyzobiorców.

Rozpocznij swoją działalność franczyzową z Bizee

Tysiące właścicieli małych firm odważyło się rozpocząć przedsiębiorczość, rozpoczynając franczyzę. Chociaż ta ścieżka wiąże się z wieloma korzyściami, w tym wsparciem ze strony franczyzodawcy, zawsze dobrze jest mieć po drodze dodatkową pomoc.

Tutaj, w Bizee, możesz skorzystać z naszej listy kontrolnej Rozpocznij działalność gospodarczą, aby upewnić się, że poradziłeś sobie z początkowym założeniem firmy, znalazłeś zarejestrowanego agenta, złożyłeś roczne raporty, zabezpieczyłeś swoje potrzeby finansowe i księgowe i nie tylko.

Table of Contents