Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Funkcje iOS 16: wszystkie najważniejsze funkcje dostępne w Twoim iPhonie

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Funkcje iOS 16: wszystkie najważniejsze funkcje dostępne w Twoim iPhonie

Apple oficjalnie zaprezentowała iOS 16 — najnowszą wersję iOS dla obecnych i nadchodzących w tym roku iPhone’ów — podczas WWDC 2023. iOS 16 koncentruje się przede wszystkim na personalizacji i oferuje nowe sposoby ułatwiania udostępniania i komunikowania się na swoim iPhonie.

Wśród tych opcji personalizacji najbardziej zauważalną i znaczącą zmianą w iOS 16 jest nowy i ulepszony ekran blokady, który wygląda ładniej, bardziej interaktywnie i funkcjonalnie niż kiedykolwiek. Podobnie w ramach tej zmiany Centrum powiadomień to kolejny aspekt systemu iOS 16, który po raz pierwszy od iOS 12 został gruntownie zmieniony. Zapewnia użytkownikom całkowicie przeprojektowane doświadczenie i koncentruje się na zapewnieniu im przejrzystego widoku spersonalizowanego ekranu blokady .

A skoro mowa o innych zmianach, iOS 16 jest także wyposażony w udostępnioną bibliotekę zdjęć iCloud, która zapewnia bezproblemowe udostępnianie zdjęć, kilka aktualizacji aplikacji Wiadomości i kilka naprawdę przydatnych ulepszeń, między innymi tekstu na żywo i wyszukiwania wizualnego.

Oto zestawienie wszystkich nowości w iOS 16, w tym wszystkich nowych funkcji i zmian, których możesz się po nim spodziewać, gdy pojawi się on na Twoim iPhonie jeszcze tej jesieni.

1. Konfigurowalny ekran blokady

OBRAZ: Apple

iOS 16 zmienia sposób, w jaki wygląda i zachowuje się ekran blokady Twojego iPhone’a. Dzięki temu zyskujesz bardziej osobisty charakter, oferując możliwość dostosowania go do własnych preferencji. Według Appleekran blokady wykorzystuje nowy, wielowarstwowy efekt, który umieszcza obiekty na zdjęciach w sposób tworzący wrażenie głębi i nadający wyraźny wygląd wizualny temu, co wcześniej było raczej nudnym ekranem blokady.

Apple zaktualizował także galerię tła w iOS 16, dodając szeroką gamę opcji tła – w tym inspirowane gradientem – w iOS 16, a także nowe animacje odblokowywania, które tchną nowe życie w ekran blokady. Daje także możliwość zmiany wyglądu daty i godziny za pomocą różnych stylów tekstu i opcji kolorów.

2. Widżety ekranu blokady

OBRAZ: Apple

Apple wprowadził widżety ekranu głównego na iPhone’a po raz pierwszy w iOS 14. W tamtym czasie widżety ograniczały się do kilku opcji i oferowały niewielką funkcjonalność. Jednak po około dwóch latach Apple uwzględnił prośby użytkowników i wprowadził nowe, ulepszone widżety w iOS 16.

Teraz możesz umieścić widżety bezpośrednio na ekranie blokady swojego iPhone’a i mieć szybki dostęp do najważniejszych informacji oraz innych przydatnych działań. Apple twierdzi, że te widżety na iOS 16 są inspirowane Apple Watch komplikacje i zapewnia szybki dostęp do wszelkiego rodzaju informacji, takich jak pogoda, poziom naładowania baterii, alarmy, postęp pierścienia aktywności, nadchodzące wydarzenia w kalendarzu i wiele innych. Dzięki temu ekran blokady będzie bardziej użyteczny.

3. Zajęcia na żywo

OBRAZ: Apple

Aktywności na żywo to kolejna ważna funkcja iOS 16, która ma wpływ na nowy i ulepszony ekran blokady. Pojawia się jako osobna sekcja u dołu ekranu i pomaga Ci być na bieżąco z wydarzeniami w czasie rzeczywistym.

Na przykład, jeśli śledzisz wydarzenia sportowe, funkcja Aktywności na żywo może informować Cię na bieżąco o wynikach Twoich ulubionych drużyn. Lub, jeśli zamówiłeś przejazd lub jedzenie, tutaj możesz zobaczyć ich aktualizacje na żywo. Podobnie widżet odtwarzacza muzyki lub widżet treningu to jedne z innych czynności, które mogą korzystać z funkcji Aktywności na żywo.

4. Lepsza ostrość

OBRAZ: Apple

Focus to funkcja iPhone’a, która umożliwia blokowanie wszystkich powiadomień i wykluczanie tych z określonych aplikacji lub osób. Zostało wprowadzone w iOS 15, a teraz najnowsza wersja iOS umożliwia powiązanie trybów Fokusu z tapetami i widżetami ekranu blokady. Teraz możesz po prostu przełączyć się na nową tapetę, aby przejść do trybu ostrości.

Ponadto, Apple wprowadza także filtry Focus w Focusie, dzięki czemu aplikacje takie jak Kalendarz, Mail, Wiadomości, Safari itp. wyświetlają tylko treści istotne dla danego Focusa, co z kolei minimalizuje rozpraszanie uwagi.

5. Zaawansowane funkcje wiadomości

OBRAZ: Apple

Apple wdraża szereg nowych i bardzo oczekiwanych funkcji w aplikacji Wiadomości w systemie iOS 16. Wśród tych funkcji znajduje się możliwość edytowania wysłanych wiadomości, przywoływania wysłanych wiadomości, odzyskiwania ostatnio usuniętych wiadomości i oznaczania rozmów jako nieprzeczytanych.

Jeśli więc kiedykolwiek chciałeś edytować wiadomość lub cofnąć jej wysłanie, możesz to teraz zrobić w aplikacji Wiadomości na swoim iPhonie. Pamiętaj, że możesz edytować lub cofnąć wysłane wiadomości do 15 minut po ich wysłaniu i że odbiorca musi także korzystać z systemu iOS 16, aby te funkcje działały.

Rodzicom łatwiej będzie także ustalać ograniczenia dotyczące treści odpowiednich dla wieku ich dziecka, a rodzice lub opiekunowie będą mogli odpowiadać na prośby o czas przed ekranem za pośrednictwem Wiadomości.

6. Ulepszona i wydajna aplikacja pocztowa

OBRAZ: Apple

Podobnie jak Wiadomości, Apple wprowadza także kilka bardzo potrzebnych funkcji do swojej aplikacji Mail. Spośród tych funkcji bardzo pożądana jest możliwość planowania wiadomości e-mail, która może się przydać, gdy chcesz wysłać wiadomość e-mail o określonej godzinie później.

Podobnie aplikacja Poczta umożliwia także anulowanie wysyłania wiadomości e-mail, zanim dotrze ona do skrzynki odbiorczej odbiorcy. Wyszukiwanie to kolejny aspekt aplikacji Mail, który został zaktualizowany w systemie iOS 16 i zapewnia teraz trafniejsze i dokładniejsze wyniki wyszukiwań.

7. Ulepszenia tekstu na żywo i wyszukiwania wizualnego

OBRAZ: Apple

Tekst aktywny i wyszukiwanie wizualne to dwie funkcje systemu iOS 15, które umożliwiają interakcję ze zdjęciami i wykonywanie na nich szeregu operacji. Podczas gdy funkcja Live Text pozwala zaznaczyć tekst na obrazach i przetłumaczyć go na inny język, otworzyć stronę internetową, nawiązać połączenie lub po prostu skopiować i udostępnić, funkcja Visual Look Up pomaga zidentyfikować informacje o znajdujących się na nich obiektach.

Z iOS 16, Apple rozszerza jedną z tych funkcji — tekst aktywny — także na filmy. Teraz możesz wstrzymać wideo w dowolnej klatce i wchodzić w interakcję z tekstem, tak samo jak w przypadku obrazów. Nie tylko to, ale tekst aktywny może teraz również pomóc w przeliczaniu walut.

Z drugiej strony funkcja Visual Look Up nadal działa na zdjęciach. Otrzymuje jednak nową aktualizację funkcji, która pozwala podnieść obiekt na obrazie z tła i umieścić go w innej aplikacji, np. Wiadomościach, co przypomina przeciąganie i upuszczanie.

8. Lepsze wrażenia z CarPlay

OBRAZ: Apple

CarPlay to funkcja systemu iOS, która umożliwia łatwą i bezpieczną interakcję z iPhonem, gdy jesteś w samochodzie. Chociaż istnieje już od jakiegoś czasu i działa dobrze, w większości przypadków wymagał aktualizacji od wielu lat i brakowało mu wielu cennych funkcji w porównaniu z Androidem Auto.

Z iOS 16, Apple w końcu aktualizuje CarPlay. Teraz CarPlay może wyświetlać treści na wielu ekranach w pojeździe, zapewniając bardziej ujednolicone wrażenia. Co więcej, integruje się również z samochodem, ułatwiając sterowanie radiem lub płynną zmianę opcji klimatyzacji.

Oprócz tych zmian CarPlay na iOS 16 będzie także oferować w obsługiwanych pojazdach dedykowany zestaw wskaźników, który będzie wyświetlał takie informacje, jak prędkość, paliwo, temperatura i inne. Apple twierdzi, że użytkownicy będą mogli wybierać spośród różnych projektów klastrów, a z czasem, dzięki dodatkowej obsłudze widżetów, będą mogli nawet uzyskać natychmiastowe informacje na temat pogody czy muzyki bezpośrednio na desce rozdzielczej samochodu.

Powiązane: Najlepsze aplikacje CarPlay na iPhone’a

9. Wszechstronny portfel

OBRAZ: Apple

iPhone’y miały Apple Aplikacja Portfel istnieje już od jakiegoś czasu, a w ciągu ostatnich kilku lat wprowadzono w niej kilka nowych i cennych zmian. Dzieje się tak również w przypadku najnowszej wersji systemu iOS, jak również Apple sprawia, że ​​aplikacja Portfel jest bardziej użyteczna niż wcześniej, udostępniając użytkownikom w niektórych stanach USA weryfikację tożsamości w Portfelu, co umożliwi im korzystanie z dokumentów tożsamości przechowywanych w aplikacji Portfel w celu weryfikacji wieku lub tożsamości.

Ponieważ w grę wchodzą dane osobowe wielu użytkowników, Apple mówi, że Portfel dostarczy tylko informacje niezbędne do transakcji. Użytkownik może przejrzeć je i wyrazić zgodę na ich udostępnienie za pomocą Touch ID lub Face ID, aby chronić swoje dane i zapewnić im bezpieczeństwo.

Oprócz, Apple oferuje także użytkownikom możliwość udostępniania kluczy do domu, biura i samochodu w Portfelu za pośrednictwem obsługiwanych aplikacji, takich jak Wiadomości, Poczta itp.

10. Inne znaczące zmiany w iOS 16

Na tej liście wymieniliśmy większość znaczących zmian, które wejdą do iOS 16 jeszcze tej jesieni. Jednak oprócz tych zmian istnieje kilka drobnych zmian/aktualizacji w iOS 16, które Apple udostępnione podczas ogłoszenia.

Oto lista wszystkich takich funkcji/zmian:

1. Przeprojektowany pulpit nawigacyjny Game Center

iOS 16 zawiera przeprojektowany pulpit nawigacyjny w Game Center, który pokazuje aktywność i osiągnięcia Twoich znajomych w różnych grach w jednym miejscu, dzięki czemu możesz od razu sprawdzać ich postępy lub rywalizować z nimi.

2. Spersonalizowany dźwięk przestrzenny

To zupełnie nowa funkcja w systemie iOS 16, która wykorzystuje kamerę TrueDepth w iPhonie do skanowania geometrii Twoich uszu i obszaru wokół Ciebie, aby zapewnić spersonalizowane wrażenia słuchowe, dostosowane specjalnie do Ciebie.

3. Sprawdzenie bezpieczeństwa

Apple konsekwentnie wprowadza nowe funkcje prywatności w swoim oprogramowaniu, aby chronić dane użytkowników. Również w przypadku iOS 16 wypuszcza się jeden. Nazywa się to Kontrolą Bezpieczeństwa i pomaga użytkownikom zagrożonym przemocą domową lub ze strony partnera, pomagając im w cofnięciu dostępu do wszystkiego, co udostępnili swojemu partnerowi, aby nie mogli już uzyskać do nich dostępu ani niewłaściwie ich używać.

4. Aplikacja fitness

Fitness to zupełnie nowa aplikacja dostępna dla wszystkich użytkowników iPhone’a, którzy nie posiadają iPhone’a Apple Watch ale chcą śledzić swoje treningi/ćwiczenia, aby osiągnąć swoje cele fitness. Opiera się na czujnikach ruchu iPhone’a, które pomagają mu śledzić kroki, dystans, pokonane wzniesienia itp., a także treningi z aplikacji fitness innych firm, a wszystko to razem daje szacunkową całkowitą liczbę kalorii spalonych podczas aktywnej sesji i przyczynia się do do swojego codziennego celu.

5. Ulepszone dyktowanie

Chociaż funkcja dyktowania jest dostępna w iPhonie już od jakiegoś czasu, nie działa ona w połączeniu z pisaniem bezwzrokowym, więc można używać jednocześnie głosu lub dotyku. To się zmienia począwszy od iOS 16, as Apple umożliwia teraz wprowadzanie tekstu jednocześnie za pomocą głosu i dotyku.

6. Klucze

Passkey to nowy mechanizm uwierzytelniania umożliwiający logowanie się do aplikacji i stron internetowych na telefonie iPhone, iPadzie i komputerze Mac. Zastępuje hasła we wszystkich Twoich Apple urządzenia z Twoimi danymi biometrycznymi (Touch ID lub Face ID), więc aby zalogować się do aplikacji/usługi, wystarczy uwierzytelnić się za pomocą Face ID lub Touch ID – dowolnej opcji dostępnej na Twoim iPhonie.

7. Apple Widżet telewizyjny i Apple Aktualności

The Apple Widget telewizyjny będzie wyświetlał wyniki na żywo i skróty meczów sportowych dzięki obsłudze funkcji Live Activity w widżecie. W Apple Wiadomości użytkownicy będą mogli śledzić określone drużyny i ligi, aby najważniejsze aktualizacje sportowe płynnie integrowały się z ich kanałami informacyjnymi.

8. Apple Pay

Apple zapowiedział także wsparcie dla systemu o nazwie Apple Pay Później, co umożliwia użytkownikom dokonanie czterech płatności w ciągu sześciu tygodni bez odsetek i opłat. Można tego używać wszędzie tam Apple Pay jest obsługiwana w trybie online lub w aplikacji i korzysta z sieci MasterCard.

9. Apple Mapy

Apple oferuje teraz możliwość dodania wielu przystanków Apple Mapy — teraz można dodać z wyprzedzeniem do 15 przystanków. Użytkownicy korzystający z transportu publicznego będą także widzieć aktualizacje dotyczące transportu publicznego, w tym koszty podróży i obsługę kart transportu publicznego Apple Portfel. Obsługa funkcji Look Around może być również wykorzystywana w aplikacjach innych firm, umożliwiając użytkownikom oglądanie w innych aplikacjach widoków określonych obszarów przypominających Street View.

Poznaj iOS 16 na swoim iPhonie

iOS 16 to w zasadzie połączenie szeregu ulepszeń wizualnych w połączeniu z kilkoma przydatnymi i bardzo potrzebnymi funkcjami wszechczasów. Tej jesieni pojawi się najpierw na nadchodzących iPhone’ach, a później pojawi się jako aktualizacja dla wielu istniejących modeli iPhone’a. Sprawdź naszą listę kompatybilności z iOS 16, aby dowiedzieć się, czy Twoje urządzenie jest kompatybilne z iOS 16.

Jeśli ta lista ekscytuje Cię i intryguje wszystkimi nowymi funkcjami i zmianami w iOS 16, możesz zdobyć najnowszą wersję iOS, pobierając iOS 16 Beta 1 na iPhonie, który jest już dostępny, a wkrótce udostępniona zostanie publiczna wersja beta.

Zalecamy, aby nie robić tego na swoim głównym urządzeniu. Jeśli jednak nadal chcesz pójść tą drogą, pamiętaj o utworzeniu kopii zapasowej iPhone’a przed zainstalowaniem oprogramowania w wersji Beta, ponieważ zwykle jest on pełen błędów, które mogą czasami powodować zablokowanie urządzenia lub uniemożliwić jego użytkowanie.