Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Gdzie nie wolno jeździć na hulajnodze elektrycznej
Choć nie wszyscy są ich fanami, hulajnogi elektryczne stały się integralną częścią wielu miast. Często nie jest jasne, jakie dokładnie zasady mają zastosowanie i gdzie na przykład nie wolno jeździć na hulajnogach.
Zasady poruszania się hulajnogami elektrycznymi na drodze
Ale co tak naprawdę dotyczy jazdy na hulajnogach elektrycznych? Jako uczestnicy transportu publicznego kierowcy takich pojazdów muszą przestrzegać szeregu zasad. Są one zdefiniowane bardziej szczegółowo w przepisach o ruchu drogowym (StVO) i rozporządzeniu w sprawie małych pojazdów elektrycznych (eKFV). Określa między innymi, jakie przepisy dotyczą samych pojazdów, ale także tego, jak kierowcy muszą zachowywać się w ruchu drogowym. Jest to tym ważniejsze, że aby z niego skorzystać, nie jest potrzebne prawo jazdy ani zdawanie żadnego innego egzaminu. Poniżej odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań.
Czy noszenie kasku jest obowiązkowe?
Nie, nie ma szczególnego wymogu noszenia kasku podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej. Stowarzyszenia i eksperci zdecydowanie zalecają jednak noszenie kasku, ponieważ hulajnogi elektryczne są zwykle traktowane w ruchu ulicznym jak rowery i muszą jeździć po ulicy lub ścieżce rowerowej.
Czy na hulajnodze elektrycznej można jeździć po chodniku?
Nie, generalnie nie wolno jeździć hulajnogą elektryczną po chodnikach. To samo dotyczy stref dla pieszych. Zamiast tego pojazdy, podobnie jak rowery, przeznaczone są na odpowiednią ścieżkę lub pas rowerowy. Jeśli takiej nie ma, musisz jeździć hulajnogą elektryczną po drodze.
Nawet na ulicach jednokierunkowych hulajnogi elektryczne są generalnie traktowane jak rowery. Zabrania się jazdy w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Wyjątek: Dodatkowy znak „Rowerzyści wolni” – dotyczy to również hulajnóg elektrycznych. Uwaga, dotyczy to tylko ulic jednokierunkowych, a nie ogólnie zamkniętych ścieżek i ulic z odpowiednim dodatkiem. Jeśli jednak na takich zamkniętych terenach zostanie umieszczony dodatkowy znak „małe pojazdy elektryczne bezpłatne”, dotyczy to również hulajnóg elektrycznych.
Czy na hulajnodze elektrycznej można jeździć w dwie osoby?
Na to pytanie również można jednoznacznie odpowiedzieć: nie. Nawet jeśli dwie osoby łącznie nie przekraczają dopuszczalnej masy ciała, nie wolno im jednocześnie korzystać z pojazdu. Zawsze obowiązuje następująca zasada: jedna hulajnoga elektryczna na osobę. Swoją drogą, dwie hulajnogi elektryczne nie mogą jechać obok siebie, a jedynie za sobą.
Co obowiązuje w parkach i na terenach zielonych?
Jazda na hulajnodze elektrycznej po terenach zielonych, takich jak parki, ogrody lub lasy, jest generalnie zabroniona. Jednak każdy kraj związkowy reguluje to nieco inaczej. Na przykład w Berlinie obowiązuje całkowity zakaz. Na stronie internetowej bawarskiej policji czytamy: „Małe pojazdy elektryczne to pojazdy silnikowe. Na obszarach objętych ochroną krajobrazową obowiązuje zakaz poruszania się i parkowania (…).”
Odczuł to także Jan Böhmermann. 25 marca artysta i prezenter zamieścił zawiadomienie z grzywną za poprzedni weekend. To pokazuje, że Böhmermann nielegalnie jeździł na hulajnodze elektrycznej w berlińskim Tiergarten. Teraz musi zapłacić karę w wysokości 55 euro. Opisał również incydent w swoim podcaście „Fest & Fluschig”
Nawiasem mówiąc, Böhmermann nie jest jedyny. Według urzędu porządku publicznego w Mitte, który również ukarał Böhmermanna grzywną, w zeszłym roku coś podobnego doświadczyło 105 osób – tylko w tej dzielnicy. Spojrzenie na komentarze pod postem na Instagramie pokazuje również, że wiele osób nie było świadomych tej zasady. Jednak regulacje obowiązujące w Berlinie mają sens jedynie w ograniczonym zakresie, mówi Katharina Luca z ADAC rbb. „W zasadzie nie ma nic złego w jeżdżeniu ścieżką rowerową, niezależnie od tego, czy prowadzi ona przez park, czy nie”. W zoo też są takie ścieżki.
Ponadto wszędzie obowiązuje zakaz parkowania hulajnóg elektrycznych na terenach zielonych. Powodem tego jest ryzyko pożaru ze względu na wbudowany akumulator. Uważać trzeba także na terenach zielonych.
Czy na swojej hulajnodze elektrycznej możesz także korzystać z autobusów i pociągów?
Ryzyko pożaru jest również tym, co sprawia, że przewożenie hulajnogi elektrycznej w transporcie lokalnym jest trudną sprawą. W zasadzie pomysł jest bardzo kuszący: rezygnujesz z samochodu, korzystasz z tramwaju, metra lub S-Bahn i wskakujesz na e-hulajnogę, by przejechać przysłowiową ostatnią milę. Jeśli posiadasz własną hulajnogę elektryczną lub nie chcesz polegać na ofercie udostępniania na stacji docelowej, warto zabrać ze sobą e-hulajnogę komunikacją lokalną. Jednak w niektórych miastach i miasteczkach praktyka ta jest zakazana.
Akumulatory litowo-jonowe w hulajnogach elektrycznych mogą w przypadku pożaru zapalić się wybuchowo i spowodować powstanie dużej ilości dymu. W związku z pożarami pojazdów transportu lokalnego w miastach takich jak Londyn, Madryt i Barcelona, Stowarzyszenie Niemieckich Firm Transportowych (VDV) wydało ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa hulajnóg elektrycznych w transporcie publicznym. Wiele firm transportowych stosuje obecnie to podejście – ale nie wszystkie. Jeśli chcesz korzystać z autobusów i pociągów na hulajnodze elektrycznej, powinieneś wcześniej dowiedzieć się, czy jest to lokalnie dozwolone. Ostrzeżenie VDV nie dotyczy jednak rowerów elektrycznych, pojazdów do poruszania się dla seniorów i wózków inwalidzkich.
Te firmy transportowe zabraniają m.in. transportu hulajnóg elektrycznych:
- BVG w Berlinie (od 1 maja)
- Kolej podwyższona w Hamburgu
- LVB w Lipsku (1 maja)
- przedsiębiorstwa transportu miejskiego w Nadrenii Północnej-Westfalii: Bogestra w Bochum, DSW21 w Dortmundzie, DVG w Duisburgu, KVB w Kolonii, Rheinbahn w Düsseldorfie, Ruhrbahn w Essen i Wuppertaler Stadtwerke
- MVG w Monachium
Czy wolno parkować hulajnogę elektryczną na chodniku?
Każdy, kto kupił lub wypożyczył hulajnogę elektryczną, może zaparkować ją na chodniku. Ma to jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy nie utrudnia ruchu pieszym. Osoby na wózkach inwalidzkich muszą także mieć możliwość ominięcia zaparkowanego pojazdu.
Ponieważ dziko zaparkowane hulajnogi elektryczne stanowią problem w wielu miejscach, rozważa się wstępne ograniczenie tej zasady. Na przykład berlińska dzielnica Pankow planuje w Halle specjalne parkingi dla jednośladów oni już istnieją. A w Berlinie-Mitte istnieją już strefy zakazu, w których nie można już parkować hulajnóg elektrycznych. Miasta takie jak Kolonia wykluczają także parkowanie hulajnóg elektrycznych na wodzie stojącej i płynącej oraz terenach przyległych. Istnieje strefa odległości 30 metrów od brzegów Renu.
Jak wysokie są kary?
Większość naruszeń zasad podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej jest karana karami finansowymi w wysokości od 10 do 70 euro. Przykładowo, jeśli korzystasz z hulajnogi elektrycznej dla dwóch osób lub jeździsz na niej bez użycia rąk, kosztuje to 10 euro. 70 euro należy się m.in. w przypadku, gdy pojazd nie posiada odpowiedniej rejestracji.
Kary są szczególnie wysokie, podobnie jak w przypadku prowadzenia samochodu, za naruszenie zakazu spożywania alkoholu. Bo tak, limity alkoholu dotyczą również kierowców hulajnóg elektrycznych. Każdy, kto zostanie przyłapany na przekroczeniu 0,5 promila, zapłaci 500 euro, otrzyma dwa punkty i grozi mu miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów. Kara zwiększa się, jeśli wielokrotnie będziesz jeździć na hulajnodze elektrycznej z odpowiednim poziomem alkoholu we krwi. Jeśli stwarzasz zagrożenie dla innych użytkowników drogi lub zostaniesz złapany z zawartością alkoholu we krwi wynoszącą 1,1, grozi Ci nawet kara więzienia. Limit 0,0 promila dotyczy kierowców poniżej 21 roku życia, a także tych, którzy dopiero w okresie próbnym zdobywają prawo jazdy.