Podczas hangouta jeden ze specjalistów ds. SEO zapytał Johna Muellera o komponenty internetowe do SEO.
Ich pytanie brzmiało: Czy jest jakiś problem z używaniem komponentów internetowych do SEO? Czy można je wykorzystać w mojej witrynie internetowej?
John wyjaśnił, że komponenty sieciowe to zasadniczo sposób wykorzystania predefiniowanych komponentów w witrynie internetowej.
Zwykle komponenty internetowe są zintegrowane ze strukturą JavaScript. Ogólna koncepcja jest taka, że jako projektant lub programista stron internetowych pracujesz z istniejącymi komponentami.
Zaletą tych komponentów jest to, że nie trzeba wymyślać koła na nowo za każdym razem, gdy na stronie internetowej musi wydarzyć się coś konkretnego.
Na przykład: jeśli potrzebujesz kalendarza na jednej ze swoich stron, po prostu użyj komponentu internetowego do stworzenia kalendarza i gotowe.
Jeśli chodzi o SEO, te komponenty internetowe są implementowane przy użyciu różnych form JavaScript.
Google może przetwarzać prawie większość kodu JavaScript, jeśli chodzi o wyszukiwarkę Google. Chociaż John chciałby na ślepo mówić, że wszystko będzie obsługiwane, zaleca przetestowanie każdego komponentu.
Najlepszym sposobem na to jest skorzystanie z Search Console, gdzie dostępne jest narzędzie do sprawdzania adresów URL. Tam możesz wstawić swój adres URL i zobaczyć, co Google wyrenderuje dla strony w formacie HTML.
Będziesz mógł to zobaczyć przede wszystkim na zrzucie ekranu, a następnie będziesz mógł zobaczyć również wyrenderowany kod HTML.
Możesz także dokładnie sprawdzić, co Google jest w stanie wychwycić z Twoich komponentów internetowych.
A jeśli uważasz, że znajdują się tam ważne informacje, być może wszystko jest gotowe.
Jeśli uważasz, że brakuje niektórych ważnych informacji, możesz przejść do szczegółów i spróbować dowiedzieć się, co tam utknęło.
Google ma obecnie również wiele dokumentacji na temat witryn JavaScript i wyszukiwarek internetowych. John zaleca również przeczytanie tej dokumentacji.
Ponadto pamiętaj o przejrzeniu dokumentacji Martina Splitta z zespołu Johna Muellera. Napisał wiele tej dokumentacji. Martina można znaleźć także na Twitterze.
Dzieje się to mniej więcej w 03:07 na filmie.
Transkrypcja Hangouta Johna Muellera
John (przesłane pytanie) 03:07
Pierwsze, jakie mam, to: czy jest jakiś problem z wykorzystaniem komponentów internetowych do SEO? Czy mogę je wykorzystać w mojej witrynie internetowej?
Jana (odpowiedź) 03:15
Zatem komponenty sieciowe są zasadniczo sposobem wykorzystania predefiniowanych komponentów w witrynie internetowej. Zwykle są one zintegrowane z pewnego rodzaju frameworkiem JavaScript. Ogólna koncepcja jest taka, że jako projektant stron internetowych i programista stron internetowych pracujesz z istniejącymi komponentami. I nie musisz wymyślać koła na nowo za każdym razem, gdy ma się wydarzyć coś konkretnego. Na przykład, jeśli potrzebujesz kalendarza na jednej ze swoich stron, możesz po prostu użyć komponentu internetowego do stworzenia kalendarza i gotowe.
Jeśli chodzi o SEO, te komponenty internetowe są implementowane przy użyciu różnych form JavaScript. Możemy przetwarzać prawie większość kodu JavaScript, jeśli chodzi o wyszukiwarkę Google. I chociaż chciałbym powiedzieć, że na ślepo wszystko będzie obsługiwane, możesz to przetestować i powinieneś to przetestować. Najlepszym sposobem na przetestowanie tego jest skorzystanie z Search Console, gdzie dostępne jest narzędzie Sprawdź adres URL. Tam możesz wstawić swój adres URL i zobaczyć, co Google wyrenderuje dla tej strony, czyli kod HTML.
Zasadniczo widać to przede wszystkim na zrzucie ekranu, a następnie także w wyrenderowanym kodzie HTML, który również można obejrzeć. Możesz także dokładnie sprawdzić, co Google jest w stanie wychwycić z Twoich komponentów internetowych. A jeśli uważasz, że znajdują się tam ważne informacje, prawdopodobnie wszystko jest gotowe. Jeśli uważasz, że brakuje niektórych ważnych informacji, możesz przejść do szczegółów i spróbować dowiedzieć się, co tam utknęło. Obecnie dysponujemy dużą ilością dokumentacji dotyczącej witryn JavaScript i wyszukiwarek internetowych.
Więc sprawdziłbym to jeszcze raz. W moim zespole jest także Martin Splitt, który napisał wiele z tych dokumentacji, można go również znaleźć na Twitterze. Czasami pracuje też w takich godzinach pracy, gdzie odpowiada na niektóre pytania dotyczące SEO JavaScript. Jeśli więc jesteś programistą internetowym pracującym nad komponentami internetowymi i starasz się mieć pewność, że wszystko działa dobrze, również to sprawdziłbym.