Google Stadia 101: Jak w pełni wykorzystać i zmniejszyć

Jeśli wypróbujesz Google Stadia, czekając na najnowszą i najlepszą konsolę od Sony i Microsoft, nie będziesz sam. Ale granie w chmurze za pomocą strumieniowego przesyłania wideo różni się pod względem technicznym od grania w urządzeniu zainstalowanym na telewizorze. Twój dostawca usług internetowych ma ogromne znaczenie, podobnie jak zapewnienie sieci domowej i technologii, za pomocą której ją łączysz. W tym przewodniku pokażemy, jak upewnić się, że jesteś zoptymalizowany pod kątem przesyłania strumieniowego z minimalnymi przerwami i opóźnieniami.

Upewnij się, że połączenie zostało rozwiązane

Ten jest w pewnym sensie duh: upewnij się, że twoje połączenie internetowe jest w zasięgu ręki. Wymagania Google są w rzeczywistości dość niskie – prędkość pobierania wynosi 10 megabajtów na sekundę technicznie opłacalne, choć można grać tylko w 720p. Aby uzyskać wysokiej jakości wrażenia, potrzebujesz stałej prędkości ponad 35 megabitów na sekundę. To tylko dla Stadia; jeśli twoje gospodarstwo domowe może wykorzystać twoje pasmo do innych czynności podczas gry, powinieneś rozważyć jego wykorzystanie. Możesz sprawdzić oficjalną stronę testu prędkości Stadia Google tutaj.

Uważaj na inne działania ograniczające przepustowość

Google Stadia 101: Jak w pełni wykorzystać i zmniejszyć 1

Streaming Netflix w 4K wymaga przepustowości prawie takiej samej jak Stadia: 25 megabajtów na sekundę. Połącz oba, a zobaczysz 60. Ditto YouTube, Spotify i inne dziwne pliki do pobrania, które mogą się zdarzyć w twoim domu. Jeśli masz współlokatorów lub dzieci, możesz potrzebować bardzo silnego połączenia – poza oficjalnymi wymaganiami Google – lub znaleźć czas, w którym przepustowość jest wystarczająca do utrzymania poziomu jakości przepływu.

Jeśli możesz, użyj Ethernetu

Ignorowanie Wi-Fi w ogóle jest najlepszym rozwiązaniem, aby uzyskać połączenie tak szybko, jak to możliwe od usługodawcy internetowego. Adapter ścienny dostarczany z Chromecastem Ultras faktycznie ma wbudowany port Ethernet; powinieneś go użyć, jeśli to możliwe. To samo dzieje się, jeśli grasz na komputerze. (Możesz także zainstalować telefon, jeśli naprawdę chcesz, ale w tamtym czasie zaczęło to być niepraktyczne).

Jeśli Ethernet nie jest opcją, spróbuj 5 GHz Wi-Fi

Jeśli nie możesz (lub nie chcesz) Ethernet działający na twoim urządzeniu do gier, 5 GHz Wi-Fi to kolejna najlepsza rzecz.

Większość połączeń Wi-Fi (a także inne rodzaje połączeń bezprzewodowych) działa z częstotliwością 2.4 gigaherc (GHz). Generalnie dobra rzecz; 2.4 Sygnał GHz ma dużą odległość i może z łatwością przechodzić przez ściany i inne przeszkody. Ale ponieważ jest tak popularny, są 2.4 Fale GHz są wszędzie, a cały ten ruch może powodować zakłócenia, które wpływają na wydajność przesyłania strumieniowego.

Większość nowoczesnych routerów Wi-Fi jest również w stanie wysyłać 5 GHz, który dodatkowo pozwala na wyższe prędkości, jest mniej podatny na zakłócenia, ponieważ jest mniej rozpowszechniony. Minusem jest to, że częstotliwości nie są w stanie przenikać ciał stałych, więc jeśli router znajduje się dwa pokoje od telewizora, może to nie wpłynąć na wydajność. W porządku 5 GHz to inny proces dla różnych routerów, więc może być konieczne przeprowadzenie badań w celu ustalenia, jak to skonfigurować.

Priorytetowo ustal ruch na swoim urządzeniu Stadia

Google Stadia 101: Jak w pełni wykorzystać i zmniejszyć 2

Większość nowszych routerów pozwala również wybrać, które urządzenie ma priorytet w sieci w przypadku rywalizacji o przepustowość. Google i Nest Wifi mają nawet tryb „wyboru gry”, który automatycznie faworyzuje każde urządzenie w sieci z uruchomioną Stadią. Aktywowana domyślnie dla Nest Wifi, ale starsze Google Wifi musi zostać zresetowane, a następnie ponownie skonfigurowane w aplikacji Google Home, aby skorzystać.

To jak przejście na 5 GHz, różne routery mają różne oprogramowanie, a ty musisz przeprowadzić wyszukiwanie, aby się przekonać.

Użyj „trybu gry” swojego telewizora

Być może już to wiesz, ale jeśli tak, to: znajdź ustawienia telewizora dla czegoś takiego jak „tryb gry” i aktywuj je na wejściu używanym przez Stadia. Przetwarzanie końcowe (na przykład w celu uruchomienia tajnego ruchu naśladującego), które występuje w telewizorze, może przyczynić się do opóźnienia wejścia. Tryb gry wyłącza taki efekt, eliminując cenne milisekundy od momentu naciśnięcia przycisku do momentu wyświetlenia wyniku na ekranie.

Podczas gry Stadia przez Chromecast Ultra urządzenie próbuje automatycznie aktywować tryb gry. To, czy działa, zależy od konkretnego modelu telewizora, więc prawdopodobnie najlepiej poszukać opcji i zmienić je ręcznie.