Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Google: tu nie chodzi tylko o budżet indeksowania, ale także popyt na indeksowanie, częstotliwość indeksowania, błędy techniczne i przepustowość indeksowania

Google: tu nie chodzi tylko o budżet indeksowania, ale także popyt na indeksowanie, częstotliwość indeksowania, błędy techniczne i przepustowość indeksowania

Podczas Hangouta prowadzonego przez Johna Muellera w Google jeden ze specjalistów ds. SEO wyraził obawę, że liczba żądań indeksowania gwałtownie spadła o ponad 90%.

Sprawdzili wszystkie aspekty zgodnie z dokumentacją programistów Google – takie jak plik robots.txt i inne możliwe błędy.

Zapytali, czy jest coś, co mogliby w rezultacie przegapić?

John wyjaśnił, że być może systemy Google miały problemy z wystarczająco szybkim dostępem do treści.

Powiedział, że oprócz liczby żądań uwzględniane jest również zapotrzebowanie na indeksowanie – miara tego, jak bardzo Google może faktycznie chcieć zaindeksować daną witrynę.

W przypadku rozsądnych witryn popyt na indeksowanie jest zazwyczaj dość stabilny.

Jeśli zobaczą dużo nowych treści, zapotrzebowanie na indeksowanie może znacznie wzrosnąć. Jednak tego typu zmiany postępują zwykle dość powoli w czasie.

Jest to wprost proporcjonalne do problemów technicznych serwera. Jeśli Google wykryje znaczące błędy serwera, może potencjalnie wstrzymać indeksowanie witryny do czasu ich rozwiązania.

Dzieje się to mniej więcej w 7:29 minucie filmu.

Transkrypcja Hangouta Johna Muellera

Profesjonalista SEO 4 7:29
Cześć John. Dobrze cię tutaj mieć. Zatem moje pierwsze pytanie brzmi: ostatnio liczba żądań indeksowania witryny mojej firmy spadła o prawie ponad 90 procent. Sprawdziliśmy wszystkie aspekty, zgodnie z oficjalnym dokumentem Google, np. robots.txt. Chcemy też wiedzieć, chcemy poznać inne możliwe czynniki techniczne, które mogą spowodować nagły spadek liczby żądań indeksowania w dacie? Jakie główne aspekty zalecasz, abyśmy również sprawdzili?

Jana 8:09
Wydaje mi się, że nasze systemy mają problemy z wystarczająco szybkim dostępem do Twoich treści. Jeśli więc chodzi o liczbę żądań wysyłanych do witryny internetowej, mamy do czynienia z dwoma rodzajami rzeczy, które równoważymy, z jednej strony, zapotrzebowaniem na indeksowanie, czyli tym, ile chcemy indeksować z witryny internetowej.

Zakładając, że jest to rozsądna witryna, zapotrzebowanie na indeksowanie zwykle pozostaje dość stabilne. Może wzrosnąć, jeśli zobaczymy dużo nowych treści, może spaść, jeśli zobaczymy bardzo mało treści. Ale zazwyczaj zmiany te postępują bardzo powoli w czasie. Drugą stroną jest zdolność indeksowania. Oto, ile według nas serwer może obsłużyć podczas indeksowania, nie powodując żadnych problemów. I to jest coś, co oceniamy na co dzień. A może zareagować dość szybko, jeśli uznamy, że na stronie pojawił się krytyczny problem.

Tak więc w przypadku problemów krytycznych myślimy o błędach serwera, jeśli widzimy wiele błędów serwera, jeśli nie możemy uzyskać prawidłowego dostępu do witryny internetowej, jeśli prędkość serwera znacznie spada, więc nie jest to czas na renderowanie strony, ale czas na bezpośredni dostęp do plików HTML. To są trzy aspekty, które na to wpływają.

A jeśli na przykład prędkość znacznie spadnie, zobaczysz to w raporcie statystyk indeksowania w Search Console. I to jest coś, w przypadku czego, jeśli uznamy, że powodujemy problemy, nadmierne pełzanie spowoduje, że dość szybko to zmniejszymy.

Profesjonalista SEO 4 10:03
Aha, więc czas odpowiedzi jest bardzo istotny – ściśle powiązany z – żądaniem indeksowania, prawda?

Jana 10:16
Tak.

Specjalista SEO 10:18
W porządku. Czy sądzisz, że kody odpowiedzi dużych 5xx i 4xx również mogą zmniejszyć szybkość indeksowania?

Jana 10:28
Zdecydowanie są to błędy 5xx, choć są to błędy serwera, które naszym zdaniem mogą powodować potencjalne problemy. Błędy 400 są mniej problematyczne, bo ich treść w zasadzie nie istnieje, więc możemy normalnie indeksować. Jeśli więc strona zniknie, nie stanowi to problemu. Jeśli wystąpił błąd serwera, jest to problem.

Profesjonalista SEO 4 10:49
Ile poziomów kodu 5xx? Czy uważasz to za główną przyczynę błędów serwera? To tak jakbyśmy mieli 100 stron i może spośród 15 stron wrócilibyśmy do 5xx z powodu jakichś błędów technicznych? Czy Googlebot pomyśli, że nasz serwer może zostać przeciążony? Jak, ile procent to będzie?

Jana 11:20
Nie sądzę, że mamy stałą liczbę. Więc co sprawdzę, czy ostatnio spadło to prędkość, wejdę do konsoli wyszukiwania i sekcji statystyk indeksowania. I zobacz, czy jedna z tych liczb uległa istotnej zmianie. Jakby miał wykres. I wtedy widać, że tego dnia zaobserwowaliśmy zmianę. A czy błędy 5xx wzrosły? Albo zejść na dół? A może prędkość jest tam zbyt duża? Nic podobnego?

Profesjonalista SEO 4 11:52
Rozumiem. Czyli zakładając, że znajdziemy problem krytyczny i może będzie on gorszy, ze względu na czas odpowiedzi, a może błędy serwera? Jeśli naprawimy ten problem, może jeden lub dwa tygodnie? Kiedy zobaczymy korelaty z powrotem do normalnych, normalnych żądań, takich jak…?

Jana 12:17
Codziennie aktualizujemy szybkość indeksowania. Prawdopodobnie w ciągu kilku dni ponownie zobaczysz, jak krok po kroku rośnie.

Profesjonalista SEO 4 12:28
Och, więc może, może jeśli poprawimy to we właściwym kierunku, zobaczymy, że wzrośnie.

Dzięki!