Specjalista ds. SEO miał wątpliwości dotyczące zduplikowanych treści w postaci stron HTML i plików PDF.
Zapytali więc Johna Muellera na hangocie o tego typu treści. Mają plik PDF zawierający artykuł ze studium przypadku.
Teraz chcą to przedstawić w formie artykułu na blogu w formacie HTML.
Byli ciekawi, czy będzie to miało jakiś negatywny wpływ z ich strony ze względu na powielanie treści.
John odpowiedział, że nie uznają tego za zduplikowaną treść, ponieważ jest to inna treść.
Nawet jeśli podstawowa treść jest w nich taka sama, cały sposób jej prezentacji jest inny (jeden w znacznikach HTML i drugi w formacie PDF).
Na tym poziomie John wyjaśnia, że nie uznaliby tego za zduplikowaną treść.
John uważa, że co najwyżej trudność może polegać na tym, że w wynikach wyszukiwania może się zdarzyć, że oba elementy pojawią się w tym samym czasie.
Jednak to, czy chcesz, aby tak się stało, jest raczej strategicznym pytaniem po stronie specjalisty SEO.
Z punktu widzenia Google nie postrzegałoby to jako coś negatywnego, jeśli chodzi o SEO.
Być może jednak mają bardziej strategiczne powody, aby uczynić plik PDF lub stronę HTML bardziej widocznym niż inne.
John dodał także, że w przeważającej części wierzy, że pliki PDF będą prawdopodobnie mniej widoczne w wynikach wyszukiwania, ponieważ są mniej powiązane z resztą witryny.
A jeśli chodzi o linki wewnętrzne, zazwyczaj będziesz zamieszczać linki do stron internetowych, a nie do plików PDF. Następnie z jednej z tych stron internetowych utworzysz łącze do pliku PDF.
Dlatego w tej sytuacji kładzie się większy nacisk na pliki PDF, jeśli chodzi o wewnętrzne linkowanie. Mogą jednak pojawiać się w tych samych wynikach wyszukiwania. Problem w tym, że mogliby tam ze sobą konkurować.
Dzieje się to mniej więcej w 17:09 miejscu filmu.
Transkrypcja Hangouta Johna Muellera
Profesjonalny SEO 6 17:09
Tak. Cześć John. Mam pytanie dotyczące wewnętrznych zduplikowanych treści. Mam więc zawartość pliku PDF ze studium przypadku, który przesłałem na moją stronę internetową. Teraz chcę to również zaprezentować w artykule na blogu HTML. Czy ma to jakiś negatywny wpływ z mojej strony ze względu na duplikację treści?
Jana 17:28
Nie postrzegalibyśmy tego jako zduplikowanej treści, ponieważ jest to inna treść. To tak, jakby jedna była stroną HTML, druga plikiem PDF, nawet jeśli podstawowa treść jest taka sama, wszystko wokół niej jest inne.
Z tego poziomu nie postrzegalibyśmy tego jako zduplikowanej treści. Myślę, że co najwyżej trudność może polegać na tym, że w wynikach wyszukiwania może się zdarzyć, że oba elementy pojawią się w tym samym czasie. Niezależnie od tego, czy chcesz, aby tak się stało, jest to raczej strategiczne pytanie w Twojej witrynie.
Więc z mojego punktu widzenia nie postrzegałbym tego jako negatywnego, jeśli chodzi o SEO. Ale może masz strategiczne powody, aby w pewnym sensie plik PDF lub strona HTML była bardziej widoczna.
Profesjonalny SEO 6 18:18
Świetnie, ale czy oni ze sobą konkurują?
Jana 18:22
Pewnie, że mogliby. Tak, myślę, że w większości pliki PDF będą prawdopodobnie mniej widoczne tylko dlatego, że są mniej powiązane z resztą witryny.
W ten sposób, w ramach linkowania wewnętrznego, będziesz podawać linki do stron internetowych. Następnie na jednej z tych stron internetowych zostanie wyświetlony link do pliku PDF. Zatem będzie tam trochę mniejszego nacisku na linkowanie wewnętrzne. Mogą jednak pojawiać się w tych samych wynikach wyszukiwania i w pewnym sensie ze sobą konkurować.
Profesjonalny SEO 6 18:52
To będzie złe, prawda?
Jana 18:54
To znaczy, zależy to od tego, czego chcesz, ponieważ użytkownicy zobaczą, że jest to plik PDF w wynikach wyszukiwania.
A jeśli chcą pliku PDF, być może jest to dla nich najlepszy wybór. Ale to ostatecznie zależy od Ciebie.
Profesjonalny SEO 6 19:08
Jeśli więc chcę, aby kod HTML był indeksowany, musiałbym ustawić plik kanoniczny w pliku PDF?
Jana 19:14
Tak, możesz. Wierzę, że możesz ustawić kanoniczny w pliku PDF za pomocą nagłówków HTML. Zdecydowanie możesz także użyć noindex w nagłówkach plików PDF.