Google uruchomił nową usługę dla Androida. Mierzy dystans do innych – AndroidInsider.ru

Pandemia koronawirusa zmusiła wiele firm do przyjęcia nowego modelu operacyjnego. Niektórzy zrozumieli, że nie trzeba zmuszać pracowników do pójścia do biura, jeśli można pracować w domu, inni zostali zmuszeni do zmiany priorytetów i przestawienia się z opracowywania niektórych produktów na inne, które są łatwiejsze do opracowania zdalnie, a jeszcze inni zaczęli wypuszczać narzędzia, które mogą pomóc ludziom jeden po drugim doświadczać nowej rzeczywistości. Na przykład, Apple nauczył Face ID identyfikowania maski i natychmiastowego przełączania się na ekran wprowadzania hasła, a także wprowadził system śledzenia pacjentów z koronawirusem. Ale Google też nie pozostaje w tyle.

Google uruchomił nową usługę dla Androida. Mierzy dystans do innych - AndroidInsider.ru 1

Firma Google zaprezentowała nowe narzędzie AR, Sodar, które pomaga utrzymać dystans społeczny między Tobą a ludźmi wokół Ciebie. Rozwój wykorzystuje kamerę smartfona, rozszerzoną rzeczywistość i oblicza odległość od najbliższej Ci osoby. W ten sposób Google zareagowało na stopniowe znoszenie reżimu samoizolacji w wielu krajach świata, chcąc ratować ludzi, którzy zaczęli masowo opuszczać swoje domy i wyjeżdżać, przed zarażeniem się koronawirusem.

Rozszerzona rzeczywistość Google

Sodar to zwykła strona internetowa, którą można jednak uruchomić tylko na zgodnym smartfonie z systemem Android i tylko z przeglądarki Chrome. Zgodność odnosi się do obsługi narzędzia takiego jak Usługi Google Play dla AR. Jest to składnik systemu, który na pewno będzie dostępny dla właścicieli wszystkich nowych urządzeń. Aby jednak mieć pewność, że rozszerzona rzeczywistość na pewno działa, zaleca się sprawdzenie listy kompatybilnych urządzeń na stronie Google lub samodzielne wykonanie praktycznego testu.

Znacznik dystansu społecznego

Google uruchomił nową usługę dla Androida. Mierzy dystans do innych - AndroidInsider.ru 2

  • Kliknij przycisk Uruchom na głównej stronie witryny;
  • Zaakceptuj umowę użytkownika i nadaj witrynie niezbędne uprawnienia;

Google uruchomił nową usługę dla Androida. Mierzy dystans do innych - AndroidInsider.ru 3

  • Skieruj aparat smartfona na podłogę lub ziemię, aby wykonać pomiary.

Zgodnie z zasadami zachowania dystansu społecznego odległość między ludźmi powinna wynosić co najmniej dwa metry. Gdy skierujesz kamerę na ziemię, rozszerzona rzeczywistość narysuje wokół ciebie okrąg o odpowiedniej średnicy. Umożliwi to śledzenie, czy ktoś wszedł do Twojej strefy bezpieczeństwa i, jeśli to konieczne, podjęcie kroków w celu przywrócenia osobistych granic. Łatwiej i bezpieczniej będzie uciec od sprawcy na własną rękę niż wdawać się z nim w kłótnię i żądać odejścia, prowokując osobę do konfliktu.

Koronawirus w Rosji i na świecie

Google uruchomił nową usługę dla Androida. Mierzy dystans do innych - AndroidInsider.ru 4

Należy pamiętać, że średnica koła, które rysuje Sodar, może być o kilka centymetrów nieco mniejsza lub większa niż zalecane dwa metry. Faktem jest, że rzeczywistość rozszerzona nie jest jeszcze wystarczająco dokładna, aby dokonywać pomiarów bez żadnych błędów. Dlatego też, jeśli przyjdzie Wam do głowy zmierzyć rzeczywistą odległość, a wynik nie pokrywa się z deklarowanym, nie bierzcie tego zbyt do siebie. W końcu kilka centymetrów niczego nie rozwiąże, a w Rosji wcale nie jest uważana za bezpieczną odległość 2, a 1,5 metrów.

Ogólnie rzecz biorąc, należy pamiętać, że najpewniejszym sposobem na uniknięcie zakażenia koronawirusem jest przebywanie w miarę możliwości w domu i niewychodzenie z niego. Mimo, że w wielu krajach władze zapowiedziały stopniowe wycofywanie się z reżimu samoizolacji, nie da się anulować pandemii decyzją ustawodawcy. Świadczy o tym wzrost liczby zarażonych, który w Rosji jest dodawany codziennie o 8-9 tysięcy ludzi, co oznacza, że ​​możesz być zagrożony, jeśli nie przestrzegasz samoizolacji i odpowiednich środków ostrożności.