Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Google: w adresach URL rozróżniana jest wielkość liter i ma to znaczenie dla SEO

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Google: w adresach URL rozróżniana jest wielkość liter i ma to znaczenie dla SEO

Podczas sesji Zapytaj Googlebota jeden ze specjalistów ds. SEO miał wątpliwości dotyczące adresów URL zawierających wielkie i małe litery.

Zapytali, czy adresy URL zawierające duże i małe litery mają znaczenie dla SEO?

John wyjaśnił, że ponieważ adresy URL stanowią podstawę całej witryny, tak, ma to absolutnie znaczenie, jeśli chodzi o wielkie i małe litery w adresach URL.

Powiedział, że tak, z definicji w adresach URL rozróżniana jest wielkość liter. Ponadto pewne rzeczy, takie jak końcowe ukośniki w tych adresach URL, również mają znaczenie.

Jeśli witryna wyświetla tę samą treść pod tymi adresami URL, można ją uznać za zduplikowaną treść. Ale mimo to wyszukiwarka musi zdecydować, który adres URL chce zachować.

Proces ten Google nazywa kanonizacją.

Nie ma to wpływu na ranking, ale systemy Google mogą wybrać adres URL, który nie został określony lub nie został wybrany przez specjalistę ds. SEO.

Aby zminimalizować wpływ, jaki może powodować posiadanie wielu zduplikowanych adresów URL, John zaleca użycie tagu rel=canonical jako metody kanonizacji i sposobu na zachęcenie wyszukiwarek do skupienia się na jednym adresie URL, na którym chcesz się skupić.

Cały film możesz obejrzeć poniżej:

John Mueller Zapytaj o transkrypcję Googlebota

Jan 0:03
Dzisiaj mamy pytanie od Hamzy Twitter kto pyta: czy wielkie lub małe litery w adresach URL mają znaczenie? Dziękuję, że pytasz. Adresy URL są podstawą wszystkich stron internetowych. Warto więc dokładnie sprawdzić swoje założenia. Z definicji w adresach URL rozróżniana jest wielkość liter. A także takie rzeczy jak ukośniki na końcu mają znaczenie.

Technicznie rzecz biorąc, tak, te rzeczy mają znaczenie. Różnią się adresami URL. Jeśli w takich przypadkach witryna nadal wyświetla tę samą treść, wyszukiwarki będą próbowały to rozgryźć samodzielnie. I zwykle to dobrze się sprawdza. Ale nie zawsze jest idealnie.

Na przykład wyszukiwarki będą próbowały zaindeksować wszystkie znalezione odmiany adresu URL. Może to spowodować, że znalezienie innych przydatnych treści w Twojej witrynie będzie dla nich nieco wolniejsze. Ponadto, gdy wyszukiwarki znajdą wiele różnych adresów URL zawierających tę samą treść, muszą zdecydować, który z nich zachować. Nazywamy to kanonizacją.

Nie zmienia to rankingu. Jednak nasze systemy mogą wybrać adres URL, którego Ty byś nie wybrał. Innym miejscem, w którym dokładny adres URL odgrywa rolę, jest plik robots.txt. W pliku robots.txt możesz zasygnalizować, które części witryny nie powinny być indeksowane.

Plik robots.txt również używa dokładnego adresu URL. Jeśli więc masz tam wpisy odnoszące się do jednej wersji adresu URL, nie będą one miały zastosowania do innych wersji tego adresu URL. Rzadko zdarza się, że powoduje to problemy, dlatego użycie linków wewnętrznych w celu uzyskania linku do spójnej wersji jasno pokazuje, jakie są Twoje preferencje. Dodanie elementu link rel=canonical również pomaga to potwierdzić i zachęca wyszukiwarki do skupienia się na tej wersji.

Krótko mówiąc, duże lub małe litery mają znaczenie w przypadku adresów URL. Dobrą praktyką jest konsekwentne korzystanie z nich, ale w przypadku witryny internetowej zwykle nie jest to aż tak istotne. Mam nadzieję, że to pomoże odpowiedzieć na to pytanie. Do zobaczenia w kolejnym odcinku Zapytaj Googlebota o więcej pytań i odpowiedzi.