Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Google wyjaśnia, jak lepiej zaindeksować witrynę JavaScript

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Google wyjaśnia, jak lepiej zaindeksować witrynę JavaScript

Podczas spotkania jeden ze specjalistów ds. SEO zapytał Johna Muellera, dlaczego ich witryna JavaScript nie jest indeksowana.

Ich pytanie brzmiało: mają kilka stron klientów korzystających z Next.js bez pliku robots.txt ani pliku mapy witryny. W uproszczeniu, teoretycznie Googlebot może dotrzeć do wszystkich tych stron.

Ale dlaczego indeksowana jest tylko strona główna? W Search Console nie ma żadnych błędów ani ostrzeżeń. Dlaczego Googlebot nie znajduje innych stron?

John najpierw wyjaśnił, że Next.js to framework JavaScript, co oznacza, że ​​cała strona jest generowana za pomocą JavaScript.

Dlaczego więc Google nie indeksuje wszystkiego?

John powiedział, że ważne jest, aby najpierw zdać sobie sprawę, że Googlebot nigdy nie będzie indeksował wszystkiego w witrynie.

Wyjaśnił również, że jego zdaniem nie zdarza się w przypadku witryn o nietypowych rozmiarach, że Google włączy się i całkowicie wszystko zaindeksuje. Z praktycznego punktu widzenia nie jest możliwe zindeksowanie wszystkiego w całej sieci.

Zatem tego rodzaju założenie, że idealna sytuacja to „wszystko jest indeksowane”, odrzuciłbym to i powiedziałbym, że naprawdę chcesz, aby Googlebot skupił się na ważnych stronach.

John powiedział także: „Jednak jest jeszcze jedna rzecz, która stała się nieco jaśniejsza, gdy ta osoba skontaktowała się ze mną w sprawie Twitter i przekazał mi trochę więcej informacji na temat ich witryny internetowej, był taki, że sposób, w jaki witryna generowała linki do innych stron, był niemożliwy do wykrycia przez Google.

W szczególności dzięki JavaScript możesz pobrać dowolny element strony HTML i powiedzieć: „jeśli ktoś na to kliknie, wykonaj ten fragment kodu JavaScript”.

Tym fragmentem kodu JavaScript może być na przykład przejście do innej strony, a Googlebot nie klika wszystkich elementów, aby zobaczyć, co się stanie.

Zamiast tego Google będzie szukać normalnych linków HTML, co jest tradycyjnym, normalnym sposobem tworzenia linków do poszczególnych stron w witrynie. Ale w tym frameworku nie generowano normalnych linków HTML.

John wyjaśnił, że Googlebot nie może rozpoznać, że jest więcej do przeszukania i więcej stron do obejrzenia. Jednak ten problem można rozwiązać w zależności od sposobu implementacji JavaScript w Twojej witrynie.

John mówił dalej: istnieje wiele kreatywnych sposobów tworzenia linków.

Googlebot naprawdę musi znaleźć te linki HTML, aby to zadziałało.

Ponadto John zasugerował, że jeśli oglądasz je w YouTube kanał, wejdź i obejrzyj filmy dotyczące SEO JavaScript na ich kanale, aby dowiedzieć się, na co jeszcze możesz zwrócić uwagę, jeśli chodzi o strony internetowe oparte na JavaScript. Powtórzył, że normalnie są w stanie przetwarzać większość witryn opartych na JavaScript, ale na niektóre rzeczy nadal trzeba uważać, jak na przykład te linki.

Dzieje się to około 04:20 na filmie.

Transkrypcja Hangouta Johna Muellera

Jan (pytanie)
W porządku, więc na początek mamy kilka stron klientów korzystających z Next.js bez pliku robots.txt ani pliku mapy witryny. W uproszczeniu, teoretycznie Googlebot może dotrzeć do wszystkich tych stron. Ale dlaczego indeksowana jest tylko strona główna? W Search Console nie ma żadnych błędów ani ostrzeżeń. Dlaczego Googlebot nie znajduje innych stron?

Jan (odpowiedź)
Może więc warto cofnąć się o krok? Next.js to framework JavaScript, co oznacza, że ​​cała strona jest w pewnym sensie generowana za pomocą JavaScript. Ale w pewnym sensie ogólna odpowiedź na wszystkie tego rodzaju pytania. Na przykład: dlaczego Google nie indeksuje wszystkiego?

Należy najpierw powiedzieć, że Googlebot nigdy nie będzie indeksować wszystkiego w witrynie. Nie sądzę, żeby w przypadku jakiejkolwiek witryny o nietypowych rozmiarach zdarzało się, że Google włączyłby się i całkowicie wszystko zaindeksował. Tyle, że z praktycznego punktu widzenia nie da się zaindeksować wszystkiego w całej sieci. Zatem tego rodzaju założenie, że w idealnej sytuacji wszystko jest indeksowane, odrzuciłbym to i powiedziałbym, że naprawdę chcesz, aby Googlebot skupił się na ważnych stronach.

Jednak jest jeszcze jedna rzecz, która stała się nieco jaśniejsza, kiedy myślę, że dana osoba skontaktowała się ze mną Twitter i przekazał mi trochę więcej informacji o ich witrynie internetowej, był taki, że sposób, w jaki witryna generowała linki do innych stron, był taki, że Google nie był w stanie tego wychwycić. W szczególności dzięki JavaScript możesz pobrać dowolny element strony HTML i powiedzieć, że jeśli ktoś na niego kliknie, wykonaj ten fragment kodu JavaScript.

Tym fragmentem kodu JavaScript może być na przykład przejście do innej strony, a Googlebot nie klika wszystkich elementów, aby zobaczyć, co się stanie. Zamiast tego szukamy normalnych linków HTML, czyli tradycyjnego, normalnego sposobu łączenia się z poszczególnymi stronami witryny internetowej. Dzięki temu frameworkowi nie generował normalnych linków HTML.

Nie mogliśmy więc rozpoznać, że tak naprawdę jest więcej do przeszukania i więcej stron do obejrzenia. Jest to coś, co możesz naprawić, wdrażając rodzaj swojej witryny JavaScript. Mamy mnóstwo informacji na stronie dokumentacji Search Developer, na temat JavaScript i SEO, w szczególności na temat linków, ponieważ pojawia się to od czasu do czasu. Istnieje wiele kreatywnych sposobów tworzenia linków.

Googlebot naprawdę musi znaleźć te linki HTML, aby to zadziałało. Dodatkowo na naszym portalu znajduje się mnóstwo filmów YouTube kanał. A jeśli to oglądasz, bo nikogo tu nie ma, to musisz być na antenie YouTube kanał. Jeśli oglądasz nas na YouTube kanał, wejdź i obejrzyj filmy dotyczące SEO JavaScript na naszym kanale, aby dowiedzieć się, na co jeszcze możesz zwrócić uwagę, jeśli chodzi o strony internetowe oparte na JavaScript. Zwykle jesteśmy w stanie przetwarzać większość rodzajów stron internetowych opartych na JavaScript, ale na niektóre rzeczy musisz jeszcze zwrócić uwagę, jak na przykład te linki.