Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Google wyjaśnia, w jaki sposób indeksowane są mapy witryn

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Google wyjaśnia, w jaki sposób indeksowane są mapy witryn

Jeden ze specjalistów ds. SEO zapytał Johna Muellera na hangocie o sposób indeksowania map witryn.

Ich główne pytanie brzmi: czy Googlebot indeksujący mapę witryny znajdującą się w adresie serwera przeszukuje przesłane mapy witryn w zapleczu GSC, czy też kieruje się bezpośrednio na adres serwera właściciela witryny w celu przeszukania tych map witryn?

John wyjaśnił, że nie indeksują wszystkich map witryn w tym samym czasie. Więc to nie jest tak, że jest dla nich jakiś konkretny porządek. Chodzi raczej o to, że w przypadku poszczególnych plików map witryn Google próbuje dowiedzieć się, jak często się zmieniają i jak często dostarczają Google przydatnych informacji.

Na tej podstawie Google będzie indeksować poszczególne pliki z różną szybkością.

Może się zdarzyć, że jedna mapa witryny na koncie Google Search Console będzie indeksowana bardzo często, ale także mapa, którą mogą przesłać bezpośrednio, będzie indeksowana często, a być może inna mapa witryny w Search Console będzie indeksowana bardzo rzadko.

To nie zależy od tego, gdzie zostałeś przesłany. To naprawdę zależy bardziej od samego pliku mapy witryny i wartości, jaką pokazuje Google.

Dzieje się to mniej więcej w 11:42 na filmie.

Transkrypcja Hangouta Johna Muellera

Profesjonalista SEO 3 11:42
Mam więc dwa pytania. Pierwsza dotyczy mapy witryny. Czy Googlebot indeksujący mapę witryny znajdującą się w adresie serwera najpierw przeszukuje przesłane mapy witryn w zapleczu GSC, czy też kieruje się bezpośrednio na adres naszego serwera, aby przeszukać wszystkie mapy witryn?

Jana 12:10
Nie indeksujemy ich wszystkich na raz. Więc to nie jest tak, że mają jakąś konkretną kolejność. Chodzi raczej o to, że w przypadku poszczególnych plików map witryn staramy się dowiedzieć, jak często się zmieniają i jak często dostarczają nam przydatnych informacji. Na tej podstawie dla poszczególnych plików będziemy je indeksować z różną szybkością. Może się więc zdarzyć, że jeden z Twoich kont w Search Console będzie indeksowany bardzo często, ale także ten, który prześlesz bezpośrednio będzie indeksowany często, a być może inny w Search Console będzie indeksowany bardzo rzadko. Zatem nie zależy to od tego, gdzie zostaniesz przesłany. To naprawdę zależy bardziej od samego pliku mapy witryny i jaką wartość nam daje.

Profesjonalista SEO 3 12:52
Więc mimo że opóźniamy backend GSC, bot Google nadal może indeksować adres naszego serwera? Tak…

Jana 13:06
Tak. Tak. Zatem zwłaszcza gdy usuniesz plik mapy witryny z Search Console, nadal będziemy go mieć w naszych systemach i sprawdzimy to prawdopodobnie za, nie wiem, przypuszczam, że za kilka miesięcy, prawdopodobnie spróbujemy aby ponownie zaindeksować plik mapy witryny, aby upewnić się, że nie zniknął on tymczasowo.

Profesjonalista SEO 3 13:27
Tak. Czy zatem jest jakiś priorytet, na przykład Googleboty najpierw przeszukają przesłany plik, a następnie może przeszukają…?

Jana 13:40
Nie, nie, naprawdę nie. Tak naprawdę chodzi o poszczególne pliki mapy witryny i rodzaj wartości, jaką nasze systemy przywiązują do tego pliku mapy witryny. Czasami dzieje się tak ze względu na częstotliwość zmian w pliku mapy witryny. Czasami dzieje się tak po prostu z powodu innych sposobów, w jakie nasze systemy próbują zrozumieć wartość treści zawartej w pliku mapy witryny.

Table of Contents