Gdyby jedynym zyskiem z handlu online był zysk, każdy zaryzykowałby wszystko, co w jego mocy, aby zwiększyć swój kapitał. Jednak każda inwestycja na giełdzie to także możliwa strata. Czasami są to złe decyzje, innym razem zupełnie nieprzewidywalne wydarzenia z życia codziennego; jeśli Twoje spekulacje są błędne i zaryzykowałeś zbyt dużo pieniędzy, handel może Cię zrujnować.
Mimo to istnieje niezliczona liczba traderów, którzy ryzykują swoje pieniądze dla zysku. Czy warto, jak możemy ograniczyć straty i w jaki sposób handel online zwiększa ryzyko?
Ryzyko handlu
Niektórzy ludzie porównują handel do hazardu. Jeśli spojrzysz na definicję hazardu, staje się jasne, dlaczego. Nazywamy to hazardem, gdy ktoś stawia coś wartościowego na wynik nieprzewidywalnego zdarzenia w nadziei, że w zamian uzyska coś o większej wartości, ryzykując jednak utratą wszystkiego, jeśli wybierze źle.
Chociaż są ludzie, którzy rzucają wyzwanie swojemu szczęściu i obstawiają zdarzenia, na które całkowicie nie mają wpływu, takie jak rzut monetą, inni nie ryzykowaliby swoich pieniędzy w przypadku losowego wyniku. Tym właśnie w oczach wielu traderów handel różni się od hazardu.
Być może nie będziesz w stanie całkowicie kontrolować wyniku, ale możesz wykorzystać odpowiednią wiedzę i strategie, aby wpłynąć na prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku. Kiedy nauczysz się czytać i analizować rynek oraz zwracać uwagę na wydarzenia z życia codziennego, możesz obstawiać bezpieczniejsze zakłady i przewidywać wyniki z większą wiarygodnością.
Jeśli jednak na przykład zainwestujesz w akcje linii lotniczej, a jeden z ich samolotów ulegnie katastrofie, wartość Twoich aktywów gwałtownie spadnie. Tego rodzaju zdarzenia mogą zachwiać nawet najbardziej trafnymi przewidywaniami. Dlatego zawsze istnieje ryzyko handlu.
Często ryzyko wzrasta tak samo, jak potencjalna nagroda, jaką możemy zyskać. Na przykład na niestabilnych rynkach, na których wartość aktywów często i mocno rośnie lub spada, możesz w mgnieniu oka pomnożyć początkową sumę inwestycji, gdy znajdziesz się po prawej stronie równania. Jednakże to samo dotyczy sytuacji w drugą stronę.
Ponadto istnieją pewne strategie handlowe i instrumenty finansowe, takie jak opcje binarne, które pozwalają na wykorzystanie metod zwiększania potencjalnych przychodów. Tutaj, korzystając z dźwigni, inwestujesz niewielką część całkowitej wartości transakcji, ale możesz zyskać na wyniku tak, jakbyś sam zainwestował całą sumę. Jeśli jednak inwestycja się nie powiedzie, tracisz również kwotę obliczoną na podstawie wolumenu transakcji, a nie mniejszej kwoty, którą ryzykowałeś.
Ogólnie rzecz biorąc, podczas handlu możemy stwierdzić, że im wyższa potencjalna nagroda, tym większe ryzyko utraty wszystkiego, a nawet więcej. Ale dla nielicznych szczęśliwców, którzy potrafią dobrze przewidywać, te zakłady wysokiego ryzyka mogą się opłacić.
Specjalne ryzyko podczas handlu online
Ryzyko związane z handlem online jest takie samo, jak w przypadku handlu offline. Istnieje jednak kilka dodatkowych zagrożeń, które musimy wziąć pod uwagę, korzystając z platform transakcyjnych w Internecie:
- Dostępność – Zapewnienie zwykłym ludziom dostępu do giełdy może prowadzić do sytuacji, w której inwestorzy nie będą mieli odpowiedniej wiedzy ogólnej potrzebnej do podejmowania dobrych decyzji.
- Grywalizacja – aby zainwestować, wystarczy wziąć do ręki telefon. Może to sprawić, że inwestycje będą wydawać się mniej skuteczne, niż powinny. Użytkownik może zacząć postrzegać swoje spekulacje jako rodzaj gry i nie doceniać kwoty, jaką może w ten sposób stracić.
- Dostawcy – gdy korzystamy z usług dostawców internetowych, mogą nas oni oszukać. Anonimowość Internetu ułatwia przestępcom fałszowanie godnych zaufania usług.
Zarządzanie ryzykiem w handlu online
Kiedy chcemy handlować online, musimy szczególnie poważnie podejść do zarządzania ryzykiem. Najważniejszymi czynnikami są nasz kapitał i stosunek ryzyka do zysku z naszych inwestycji.
Jaki jest stosunek ryzyka do zysku?
The stosunek ryzyka do zysku opisuje potencjalną nagrodę, jaką inwestor może zarobić za każdego zainwestowanego dolara. Czynnik ten porównuje się z oczekiwanymi zwrotami i poziomem ryzyka, jakie ponosisz, aby osiągnąć ten zysk. Podstawowe liczby, które należy uwzględnić w tych obliczeniach, to punkt wejścia do transakcji oraz zlecenie stop-loss lub take/profit.
Przykład zarządzania ryzykiem
Jeśli kupisz 10 akcji spółki po 15 dolarów za sztukę, możesz złożyć zlecenie stop po cenie 10 dolarów. Teraz aplikacja automatycznie sprzeda akcje, gdy ich indywidualna wartość osiągnie 10 dolarów, aby zapobiec stratom większym niż 50 dolarów.
Oznacza to, że za każdą posiadaną akcję akceptujesz ryzyko utraty 5 dolarów. Jeśli przewidujesz, że zamiast tego wartość akcji wzrośnie, może to być tego warte. Zakładając, że cena akcji osiągnie wartość 50 USD, gdy zdecydujesz się ją sprzedać, Twój zysk na akcję wyniesie 35 USD. Stosunek ryzyka do zysku wyniósłby 5 USD/35 USD lub 1:7.
Im niższą wartość ustalimy, jaką musi osiągnąć akcja, zanim broker ją sprzeda, tym mniej opłacalny będzie ten stosunek. Kiedy sprzedajemy akcje po 5 dolarów, ryzykujemy 10 dolarów na akcję i ostatecznie stosunek wynosi 1:3,5.
Naturalnie transakcja ze stosunkiem ryzyka do zysku wynoszącym 1:3,5 jest mniej obiecująca niż stosunek 1:7. Ustawiając zlecenia stop-loss lub take-win, możesz kontrolować wysokość tego współczynnika. Aby uzyskać dobry zestaw liczb, spójrz na swój całkowity kapitał. Eksperci finansowi radzą, aby nigdy nie przeznaczać na handel więcej niż 1% swojego całkowitego kapitału. Teraz możesz obliczyć, jaką kwotę możesz stracić, nie ryzykując całego depozytu handlowego, i odpowiednio dostosować swoje stop-loss.
Wniosek
Handel online jest ryzykowny. Aby uniknąć strat, możesz wykonać kilka kroków. Jednym z nich jest zdobycie odpowiednich informacji ogólnych. Innym jest znalezienie godnego zaufania brokera. Następnie musisz wyznaczyć sobie limity w oparciu o swój kapitał i to, ile możesz stracić. Proste obliczenia, takie jak stosunek ryzyka do zysku, pomogą Ci zdecydować, kiedy najlepiej zamknąć pozycję, gdy wartość aktywów spada, aby zmniejszyć potencjalne straty.