Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Historia serii Samsung Galaxy S i Note: od 2010 roku do dziś

Historia serii Samsung Galaxy S i Note: od 2010 roku do dziś

W tym artykule przyjrzymy się cenom serii Samsung Galaxy S od jej początków w 2010 roku aż do chwili obecnej oraz historii cen Galaxy Note od 2011 do 2022 roku.

Samsung jest największym producentem smartfonów na świecie, a seria Galaxy S i specjalny Galaxy Note należą do najpopularniejszych telefonów tej firmy. Poniżej przyjrzymy się najpierw najważniejszym telefonom z rodziny Galaxy S i ich pierwotnej cenie w momencie premiery, a następnie cenie telefonów Note.

Jeśli chcesz powiedzieć zwykłym użytkownikom, że cena Samsunga Galaxy S rośnie z roku na rok, prawdopodobnie ci uwierzą; Ale tak nie jest. Może trochę trudno w to uwierzyć, ale na przestrzeni ostatnich kilku lat, łącznie z rokiem 2021. Jeśli spojrzymy wstecz, widzimy bardzo ciekawe zmiany cen.

Nie wszystkie telefony z serii Galaxy S są uwzględnione w tym artykule. Na przykład wersje Mini z połowy 2010 r. nie są uwzględnione. Ponadto ignorujemy wersje Fan, wersje Lite, wersje Active itp. i skupiamy się tylko na głównych modelach serii.

Z kolei w serii Note nie uwzględniono tu telefonów takich jak Galaxy Note 3 Neo i Galaxy Note AF, a my zajmowaliśmy się jedynie głównymi telefonami z serii.

Cena Samsunga Galaxy S: 399 dolarów

Oryginalny Samsung Galaxy S miał kilka listów od Galaxy Proclaim, Galaxy S Showcase, Galaxy Vibrant 4G i Galaxy S Captivate. Niemniej jednak zawsze pamiętamy go jako Galaxy S, a od tego modelu wszystko się zaczęło.

Galaxy S został zaprezentowany w 2010 roku. Telefon został wyposażony w 4-calowy ekran Wyświetlacz Super AMOLED i chip Samsung Hummingbird. Miał jedynie 5-megapikselowy aparat na tylnym panelu i kamerę VGA na przednim panelu. Pierwszy telefon Samsunga Galaxy S zasilany był akumulatorem o pojemności 1500 mAh i pod względem oprogramowania pracował pod kontrolą systemu Android 2.1.

Galaxy S został wyceniony na około 399 dolarów, co stanowi równowartość 515 dolarów w 2022 roku. Przy tych interpretacjach wydaje się to dobrą ofertą w porównaniu do dzisiejszych telefonów, trzeba jednak pamiętać, że koszt produkcji tego telefonu był bardzo niski.

Cena Samsunga Galaxy S2: 549 dolarów

Galaxy S2 był drugą próbą Samsunga podjętą na początku 2011 roku i okazała się ogromnym sukcesem. Sukces rynkowy sprawił, że oczy wszystkich zwrócone były na Galaxy S2.

Galaxy S2 jest nieco lepszy od poprzedniej generacji. Na przykład rozmiar ekranu osiągnął 4,3 cala. Oprócz tego zaobserwowaliśmy wzrost rozdzielczości głównego aparatu na tylnym panelu do 8 Mpix i aparatu do selfie do 2 Mpix. W tym telefonie zastosowano chip Exynos 4210 Dual.

Inne specyfikacje obejmują zwiększenie pojemności baterii do 1650 mAh i korzystanie z systemu operacyjnego Android 2.3.4. Galaxy S2 kosztuje 549 dolarów (686 dolarów w 2022 roku).

Cena Samsunga Galaxy S3: 599 dolarów

W trzecim kwartale 2011 roku Samsung po raz pierwszy prześcignął Apple pod względem sprzedaży smartfonów i jako król smartfonów w 2012 roku wprowadził na rynek swojego kolejnego flagowca, Galaxy S3, który jest prawdopodobnie jedną z najpopularniejszych er telefonów. Na szczęście Samsung ograniczył swój zwyczaj oferowania różnych telefonów o tej samej nazwie.

Galaxy S3 miał 4,8-calowy wyświetlacz, układ Exynos 4412, 8-megapikselowy aparat główny z tyłu i 1,9-megapikselowy aparat z przodu oraz akumulator o pojemności 2100 mAh.

Choć telefon miał na uwadze specyfikację i design, jego cena nie wzrosła znacząco w stosunku do poprzedniego modelu. Galaxy S3 został sprzedany za około 599 dolarów w 2012 roku lub 734 dolarów w 2022 roku, co oznacza jedną z najmniejszych podwyżek cen w długiej historii Samsunga.

Cena Samsunga Galaxy S4: 649 dolarów

Statystycznie Galaxy S4 to najbardziej kultowy telefon z Androidem wszechczasów; Ponieważ jego sprzedaż wyniosła 89 milionów, a kolejnym telefonem z Androidem, który był bliski tej wartości, był Galaxy S3 (poprzednia generacja). Co ciekawe, w tym samym roku (2013) firma Cupertino wypuściła na rynek iPhone’a 5S ze świetnymi specyfikacjami i sprzedała jedynie 52 miliony telefonów.

Galaxy S4, flagowy model Samsunga Galaxy S, został wyposażony w 5-calowy wyświetlacz Super AMOLED i po raz pierwszy w serii S miał rozdzielczość 1080 x 10920 pikseli. Chipem tego telefonu był Exynos 5410 Octa, a za jego moc odpowiadał akumulator o pojemności 2600 mAh.

CZYTAĆ:  Jak wyciszyć powiadomienia iMessage na iPhonie, iPadzie, Apple Watchi Mac

Południowokoreański gigant po raz kolejny podniósł cenę telefonu jedynie nominalnie w porównaniu do Galaxy S3. Zainteresowani musieli więc za zakup tego telefonu zapłacić 649 dolarów (równowartość 783 dolarów w 2022 roku).

Wielu zagorzałych fanów smartfonów zapoznało się z ceną telefonu latem 2013 roku. Samsung i Google współpracowały wówczas nad wdrożeniem wersji telefonu Google Play.

Cena Samsunga Galaxy S5‌: 649 dolarów

Po raz pierwszy w 2014 roku Samsung wypuścił na rynek swój najnowszy flagowy model Galaxy S w tej samej cenie co rok wcześniej, czyli 649 dolarów, co stanowi równowartość 771 dolarów w 2022 roku.

Galaxy S5 miał 5,1-calowy wyświetlacz Super AMOLED i miał certyfikat IP67. Samsung wprowadził kilka nowych funkcji, w tym czujnik odcisków palców zintegrowany z przyciskiem Home, układ Snapdragon 801 i 16-megapikselowy aparat tylny. Warto zaznaczyć, że nie podniósł swojej ceny.

Niestety sprzedaż Galaxy S5 nie dorównała nawet sprzedaży Galaxy S4. Z tego też powodu Samsung w 2015 roku zdecydował się na całkowitą modyfikację designu Galaxy S.

Cena Samsunga z serii Galaxy S6: od 649 do 799 dolarów

Kolejnym flagowcem serii Samsung S w 2015 roku był Galaxy S6. Telefon miał 5,1-calowy wyświetlacz Super AMOLED i zasilany był chipem Exynos 7420 Octa. Południowokoreański gigant po raz trzeci z rzędu nie zmienił bazowej ceny Galaxy S; Ale niestety karta microSD usunęła certyfikat IP i możliwość wymiany baterii i pod tym względem może trochę dziwić, dlaczego cena telefonu nie spadła.

Po raz pierwszy Samsung wypuścił wersję premium Galaxy S. Galaxy S6 Edge był tym samym telefonem, tyle że był nieco większy i miał szkło z zakrzywionymi krawędziami. Choć wersja Edge nie oferowała odmiany od zwykłego modelu, to została sprzedana za 100 dolarów więcej, czyli 749 dolarów (888 dolarów w 2022 roku). Samsung poszedł w ich ślady, ostatecznie wypuszczając Galaxy S6 Edge Plus za 799 dolarów (dziś 948 dolarów).

Cena Samsunga z serii Galaxy S7: 669 dolarów i 769 dolarów

Ponieważ Galaxy S6 nie sprzedawał się dobrze, Samsung potrzebował szybkiego sukcesu; Z tego powodu w 2016 roku wypuścił na rynek Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge. Samsung zdecydował się skorzystać z takich funkcji, jak karta microSD i Certyfikat IP które wyeliminował w poprzedniej generacji w S7; Niestety możliwość wymiany baterii już nigdy nie powróciła.

Niemniej jednak rodzina Galaxy S7 przekonała do zakupu więcej osób i tak naprawdę wypadła znacznie lepiej niż jej poprzednicy. Galaxy S7 wyceniono na 669–699 dolarów, w zależności od rynku.

Bazowa wersja była tylko nominalnie droższa od Galaxy S6. Oferował jednak lepsze specyfikacje i funkcje. Podobnie większy Edge sprzedawano za około 100 dolarów więcej.

Cena Samsunga z serii Galaxy S8: 749 dolarów i 849 dolarów

Samsung خود zmienił swój program w 2017 roku i ulepszył go na kilka sposobów. Firma porzuciła markę Edge, co wydawało się dezorientować kupujących; Zamiast tego Samsung zaprezentował Galaxy S8 i Galaxy S8 Plus. Jak sama nazwa wskazuje, „Plus” był większą wersją podstawowego modelu, więc zainteresowani musieli za niego zapłacić więcej. To posunięcie Samsunga było o wiele bardziej logiczne.

Rodzina Galaxy S8 to kontrowersyjna zmiana w konstrukcji serii Galaxy S. Po raz pierwszy południowokoreański gigant przeniósł czujnik linii papilarnych na tył telefonu, zwiększając proporcje ekranu. Ta duża zmiana spowodowała, że ​​cena podaży wzrosła do 749 dolarów.

Niemniej jednak wydaje się, że Samsung był zadowolony z tej sytuacji; Ponieważ nie obniżyło to ceny tych telefonów w trakcie ich obecności na rynku. Awaria Galaxy Note 7 w zeszłym roku (2016) może mieć wpływ także na cenę Samsunga Galaxy S.

Cena Samsunga z serii Galaxy S9: 719 dolarów i 839 dolarów

Jeśli cofniemy się do początków linii produktów Galaxy S, dostrzeżemy wiele podobieństw. Na przykład Galaxy S3, Galaxy S4 i Galaxy S5 miały ten sam język projektowania i zaobserwowaliśmy wówczas stosunkowo niewiele zmian.

Nie inaczej jest w przypadku Galaxy S9. Wersje Galaxy S Legacy z 2018 roku wyglądały bardzo podobnie do modeli z 2017 roku.

Największą zmianą było przesunięcie tylnego czujnika linii papilarnych z boku aparatu w dół. Poza tym w modelu Galaxy S9 Plus zaobserwowaliśmy kolejną dużą zmianę. Samsung po raz pierwszy zastosował podwójny aparat na tylnym panelu swojego telefonu Galaxy S.

Cena Samsunga Galaxy S10: 749 dolarów 1299 dolarów

Do 2019 roku Samsung w każdej nowej wersji serii Galaxy S przez cztery lata oferował dwa podstawowe produkty. Wraz z premierą serii Galaxy S10 w tym samym roku firma wypuściła na rynek cztery telefony jednocześnie.

Nazewnictwo dwóch głównych modeli z tej serii, czyli Galaxy S10 i S10 Plus, pozostało takie samo jak w przypadku poprzednich dwóch generacji i sprzedawano je odpowiednio za 899 i 999 dolarów. Samsung zaoferował także mniejszy, tańszy model o nazwie Galaxy S10e za 749 dolarów.

Z drugiej strony wypuścił Galaxy S 10 5G za 1299 dolarów, ostatecznie prowadząc do Galaxy S20 Ultra.

Cena Samsunga z serii Galaxy S20: 999 dolarów i 1399 dolarów

Wraz z zaprezentowaniem serii Galaxy S20 w 2020 roku Samsung zdecydował się nie produkować już tanich telefonów i skupił się na telefonach premium. Najtańszy model z tej serii, Galaxy S20, w momencie premiery kosztował 999 dolarów, a drugi model, Galaxy S20 Plus, zaczynał się od 1199 dolarów.

CZYTAĆ:  Zwycięzcy konkursu na fotografa astronomicznego roku 2024 Królewskiego Obserwatorium Greenwich

Oprócz powyższych dwóch modeli, Samsung wypuścił na rynek bardziej zaawansowaną wersję o nazwie Galaxy S20 Ultra za 1399 dolarów, czyli jeden z najdroższych telefonów firmy. Poza tym pojawił się inny model S20 Ultra wyceniony na 1599 dolarów, który zużywa więcej pamięci.

W momencie premiery serii Galaxy S20 choroba koronowa zaskoczyła świat. Wiele osób straciło pracę, a wyjątkowo wysokie ceny tych telefonów sprawiły, że nie zostały one zbyt dobrze przyjęte. Na szczęście w 2021 roku Samsung już więcej tego błędu nie popełnił.

Cena Samsunga z serii Galaxy S21: 799 dolarów i 1199 dolarów

Wreszcie Samsung poniósł poważny cios w 2020 roku; Ponieważ seria Galaxy S20 nie potrafiła przyciągnąć klientów. Wreszcie wraz z premierą rodziny Galaxy S21 firma obniżyła jej cenę i naprawiła ten błąd.

Najniższa cena Galaxy S21 z układem Snapdragon 888 (lub Exynos 2100 w innych częściach świata) zaczyna się od 799 dolarów. Oprócz tego w telefonie zastosowano podwójny tylny aparat, ilość pamięci RAM i pamięci wewnętrznej oraz piękny, nowy projekt.

Galaxy S21 Ultra był o 200 dolarów tańszy od S20 Ultra i sprzedawany był za jedyne 1199 dolarów.

Cena Samsunga z serii Galaxy S22: 799 dolarów i 1199 dolarów

W 2022 roku Samsung nie zmienił ceny swojej najnowszej serii Galaxy S w porównaniu do poprzedniej generacji. Galaxy S22 zaczyna się od 799 dolarów, Plus od 999 dolarów, a Ultra od 1199 dolarów.

Galaxy S22 Ultra bardziej przypomina telefon z serii Note; Ponieważ ma rysik S Pen i nie jest podobny konstrukcyjnie do pozostałych dwóch telefonów Galaxy S22. Czas pokaże, jak ta strategia sprawdzi się w przypadku Samsunga, ale fani Note’a z pewnością są zadowoleni.

Niestety, w przeciwieństwie do poprzednich lat, Samsung zatrzymał modele poprzedniej generacji wraz z wypuszczeniem Galaxy S22; Oznacza to, że z biegiem miesięcy dostęp do poprzedniego Galaxy S21 Ultra będzie trudniejszy.

Ogólnie rzecz biorąc, ceny stale rosły na przestrzeni czasu; Ale rok po roku obserwujemy duże wahania, a od 2020 roku ceny spadają. Od 2020 roku zauważalny jest duży trend spadkowy.

Wraz ze wzrostem rozmiaru telefonów wzrosła także cena Galaxy Note. Choć telefony te nie były tanie, to co kilka lat notowały stały wzrost cen. Poniżej zebraliśmy informacje na temat ceny serii Note.

Cena Galaxy Note: 299 dolarów

Oryginalny Galaxy Note firmy Samsung został wprowadzony na rynek w 2011 roku i był jednym z pierwszych telefonów, które nazwano phabletem; Bo był większy od telefonu, ale mniejszy od tabletu. Niektórzy ludzie nie byli przyzwyczajeni do jego dużych rozmiarów na początku. Ostatecznie Galaxy Note po pewnym czasie wyglądał na stosunkowo niewielki w porównaniu do większości dużych flagowców.

Samsung Galaxy Note miał 5,3-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, co cieszyło się dużą popularnością. Dzięki gniazdu słuchawkowemu, portowi microSD, rysikowi S Pen i specyfikacjom przewyższającym niemal każdy inny smartfon, główny Note był marzeniem wielu użytkowników.

Niestety, zakup tego telefonu nie był łatwy. Zainteresowani powinni być klientami AT&T lub T-Mobile. Z zaliczką wynoszącą 299 dolarów Note był o 100 dolarów droższy od iPhone’a 4S, który pojawił się w tym samym roku z podobnym planem zaliczki.

Cena Galaxy Note 2: 299 dolarów

Sprzedaż oryginalnego Note’a spowodowała, że ​​w 2012 roku powitano kolejnego Note’a, czyli Galaxy Note 2. Telefon ten miał jedynie nieco większy ekran, lepszy procesor i niewielką poprawę w stosunku do poprzedniej generacji. Uwzględniono ulepszony rysik S, ale nie zawierał wielu aktualizacji.

Samsung zmienił także język projektowania Note 2, aby wyglądał prawie jak popularny Galaxy S3, który został wydany na początku tego roku. To nie ostatni raz, kiedy Samsung podąża za podobnymi konstrukcjami innych swoich smartfonów do Note’a.

Co ciekawe, Samsung nie zmienił zbytnio ceny Galaxy Note. Galaxy Note 2 był dostępny w tej samej cenie 299 dolarów, co jego poprzednik.

Cena Galaxy Note 3: 700 dolarów

Galaxy Note 3 został zaprezentowany w 2013 roku i wreszcie umożliwił to osobom zainteresowanym zakupem telefonu Galaxy Note. Koreański gigant sprzedał telefon za 700 dolarów.

Ulepszona specyfikacja i nowe elementy konstrukcyjne Note 3, w tym tylny panel ze skóry syntetycznej i krawędzie ze sztucznego metalu, pomogły mu dobrze się sprzedawać. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy Samsung sprzedał 10 milionów Note 3. To tyle, podczas gdy oryginalny Note osiągnął ten sukces w 9 miesięcy.

Cena Galaxy Note 4: 700 dolarów

Samsung wypuścił Galaxy Note 4 w 2014 roku, a jego cena nie zmieniła się w porównaniu do generacji serca. Tym samym Note 4 został wprowadzony na rynek za 700 dolarów.

Galaxy Note 4 wykorzystuje w konstrukcji prawdziwe metalowe krawędzie, ale w tym modelu nadal obecna była skóra syntetyczna. Ponadto prawie wszystkie specyfikacje telefonu zostały ulepszone. Jedyne, co nie poprawiło się zbytnio, to żywotność baterii, powtarzana w kilku generacjach serii Note.

Cena Galaxy Note 5: 700 dolarów

Galaxy Note 5 to produkt z 2015 roku południowokoreańskiego giganta. W porównaniu do poprzednich generacji telefon otrzymywał regularne aktualizacje, w tym 4 GB RAM-u i wersję z 64 GB pamięci.

Jednak Samsung obniżył także niektóre specyfikacje, zwłaszcza pojemność baterii, i nie zmienił innych, takich jak rozmiar i rozdzielczość ekranu. Samsung usunął także port microSD i nie był to ostatni raz, kiedy to zrobił.

CZYTAĆ:  Czy mogę korzystać z portu USB BIOS?

Być może to błędne podejście do budowy kolejnego smartfona było powodem, dla którego Samsung utrzymał cenę detaliczną na poziomie 700 dolarów. Niestety, w 2016 roku Samsung podniósł cenę serii Note o duży procent.

Cena Galaxy Note 7: 850 dolarów

Samsung porzucił Galaxy Note 6 i zajął się produkcją Galaxy Note 7. Południowokoreański gigant podobno zrobił to, aby dopasować numerację do serii Galaxy S i zminimalizować zamieszanie.

Prawdopodobnie nawet nie pamiętasz Galaxy Note 7, chyba że się zapalił. Około dwa miesiące po premierze Galaxy Note 7 Samsung ogłosił globalne zaproszenie do zakupu tego telefonu. Następnie Samsung wstrzymał produkcję z powodu problemów z baterią, które spowodowały przegrzanie, a w niektórych przypadkach płomienie i eksplozje.

Przed tym wszystkim Galaxy Note 7 był jednym z najlepszych telefonów; Bo po kilku błędach i usunięciu slotu na kartę microSD w Galaxy Note 5, Samsung zwrócił go do Note’a 7.

Cena Galaxy Note 8: 930 dolarów

Wraz z premierą Galaxy Note 8 Samsung powinien był wymazać z pamięci swoich fanów złą opinię o Note 7 i przewidywano, że wypuści Note 8 po niższej cenie niż poprzednia generacja. Niemniej jednak, wbrew oczekiwaniom, Samsung podniósł cenę Note’a 8.

Najprawdopodobniej Samsung z pewnością to zrobił; Bo seria Galaxy S7 była jednym z największych sukcesów firmy od czasów Samsunga Galaxy S4.

Być może firma miała poczucie, że sukces Galaxy S7 i kompletna porażka Note’a 7 zrównoważyły ​​się. Samsung zaoferował jednak Galaxy Note 8 o 80 dolarów więcej niż poprzednia wersja, za 930 dolarów.

Cena Galaxy Note 9: 999 dolarów

Sukces Galaxy Note 8 pomógł Samsungowi uniknąć fatalnego wypadku z Galaxy Note 7, a wraz z wprowadzeniem na rynek Galaxy Note 9 w 2018 roku wszystkie oczy były zwrócone na ten telefon. Nie wiedzieliśmy, że Note 9 ostatecznie zostanie uznany za jeden z najlepszych telefonów w historii Samsunga.

Samsung Galaxy Note 9 spełnił niemal każdą potrzebę każdego użytkownika. Telefon ma zaawansowaną specyfikację, prosty i piękny design, gniazdo słuchawkowe, slot na kartę microSD, Certyfikat IP68i doskonałe aparaty. Wszystko to złożyło się na to, aby wydobyć z Note 9 to, co najlepsze.

Cena Galaxy Note 10: 949 dolarów

Samsung zaprezentował Galaxy Note 10 w 2019 roku i obniżył jego cenę w porównaniu do Galaxy Note 9. Jedną z przyczyn obniżki ceny można podzielić na dwa rodzaje: zwykły i.

Galaxy Note 10 był świetnym telefonem, jednak nie miał wielu kluczowych funkcji, które jeszcze bardziej uszczęśliwiały fanów Note’a. Samsung po raz drugi usunął gniazdo kart microSD z Note 10 i we wszystkich seriach porzucił gniazdo słuchawkowe.

Chociaż usunięcie tych obudów nie spełniło oczekiwań niektórych osób, ogólnie rzecz biorąc, korzysta to z omawianych specyfikacji. Mimo to zwykły Note 10 był lepszym wyborem niż kosztujący 1099 dolarów Note 10 Plus.

Cena Galaxy Note 10 Plus: 1099 dolarów

O ile Galaxy Note 10 nie jest złym telefonem, o tyle Galaxy Note 10 Plus miał w 2019 roku więcej fanów. Telefon miał większy i jaśniejszy ekran, lepszą specyfikację, slot na kartę microSD, lepsze aparaty i baterię o większej pojemności. Wszystko to oczywiście sprawiło, że Note 10 Plus był jeszcze droższy. Tym samym telefon ten wszedł na rynek z ceną bazową wynoszącą 1099 dolarów.

Jeśli chcemy być neutralni, to Galaxy Note 10 Plus nie był najdroższym telefonem Samsunga wydanym w 201 roku. A składany Galaxy Fold był od niego droższy.

Choć Galaxy Note 10 nie jest złym telefonem, to Galaxy Note 10 Plus miał w 2019 roku więcej fanów. Telefon miał większy i jaśniejszy ekran, lepszą specyfikację, slot na kartę microSD, lepsze aparaty i akumulator o większej pojemności. Wszystko to oczywiście sprawiło, że Note 10 Plus był jeszcze droższy. Tym samym telefon ten wszedł na rynek z ceną bazową wynoszącą 1099 dolarów.

Jeśli chcemy być neutralni, to Galaxy Note 10 Plus nie był najdroższym telefonem Samsunga wydanym w 2019 roku. A składany telefon Galaxy Fold był od niego droższy.

Cena Galaxy Note 20 i Galaxy Note 20 Ultra

Galaxy Note 20 i Note 20 Ultra były ostatnimi telefonami z serii Note, które miały zostać wprowadzone na rynek w 2020 roku. Galaxy Note 20 kosztuje 999 dolarów, a Note 20 Ultra – 1299 dolarów.

Samsung ogłosił później, że nie będzie już produkować serii Note i planuje skupić się bardziej na telefonie z klapką. Z drugiej strony eliminując serię Note. Samsung zdecydował się dodać w 2022 roku wszystkie funkcje serii Note, w tym rysik S Pen‌ i dedykowany port pamięci, do Galaxy S22 Ultra.

Pobierz motywy WordPress za darmoPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz motywy WordPress za darmodarmowy płatny kurs Udemy do pobraniapobierz oprogramowanie lawyPobierz motywy WordPressdarmowy kurs on-line