Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

[How to] Opróżnij DNS Windows, Mac & Linuksa

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: [How to] Opróżnij DNS Windows, Mac & Linuksa

DNS lub system nazw domen to jeden z najważniejszych kluczy do ustanowienia łączności internetowej między dwiema różnymi stronami – zwykle klientem i serwerem. Działa jak katalog zawierający wpisy do wszystkich stron internetowych i powiązanych z nimi adresów IP (protokołu internetowego) obecnych w Internecie. Ponieważ duża część działania Internetu jest w dużym stopniu zależna od systemu, posiadanie szybszego i bezpieczniejszego serwera DNS zapewnia lepszą łączność i zapewnia większą prędkość połączenia oraz bezpieczny dostęp do Internetu. Aby pomóc Ci w procesie zmiany serwera DNS na lepszy i szybszy, poniżej znajdziesz poradnik jak zmienić serwer DNS na obu komputerach i smartphones.

Zanim zaczniemy zmieniać serwer DNS, najpierw zrozummy w skrócie, co robi DNS i dlaczego w ogóle konieczna jest jego zmiana.

Co to jest DNS?

Jak wspomniano na początku, DNS przypomina bardziej katalog wpisów internetowych, który zawiera nazwy domen i powiązane z nimi adresy IP. Wpisy te pomagają w przetłumaczeniu nazwy domeny witryny internetowej na jej wyznaczony adres IP, co z kolei umożliwia systemowi nawiązanie połączenia z serwerem żądanej witryny. Na przykład, kiedy wejdziesz, powiedz: []system przetwarza żądanie i określa powiązany z nim adres IP []mowić, []i wyświetli wynikową stronę internetową. Dzięki temu oszczędzasz kłopotów z zapamiętywaniem adresów IP wszystkich różnych stron internetowych, co może być trudnym zadaniem do zapamiętania i przypomnienia w dużej liczbie.

Dlaczego musisz zmienić DNS?

Dostawca usług internetowych lub dostawca usług internetowych, który domyślnie zapewnia łączność z Internetem, ma wstępnie zdefiniowany adres serwera DNS (resolwera) dla połączenia. Chociaż w większości przypadków ten adres działa prawidłowo, zdarzają się sytuacje, w których po stronie usługodawcy mogą wystąpić pewne problemy, które mogą utrudniać świadczenie usługi, a w rezultacie powodować spowolnienie lub całkowite zerwanie połączenia internetowego. Co więcej, ponieważ domyślnie używany DNS bezpośrednio odpowiada dostawcy usług internetowych, w niektórych przypadkach ruch internetowy może zostać przechwycony, co może być sygnałem ostrzegawczym dla osób dbających o prywatność. Dlatego potrzebny jest serwer DNS innej firmy.

OBRAZ: Thisrupt

Korzystając z niezawodnego, godnego zaufania i wydajnego narzędzia do rozpoznawania nazw DNS, zasadniczo wykorzystujesz ten serwer, aby przyspieszyć komunikację internetową i chronić ją przed atakami opartymi na DNS. Co więcej, ci, którzy nadal nie są przekonani do oferty większości usług DNS i obawiają się o prywatność i bezpieczeństwo swojego połączenia internetowego, mogą dalej korzystać z protokołu DoH (DNS over HTTPS), aby mieć pewność, że ich komunikacja odbywa się za pośrednictwem szyfrowanego protokołu kanał.
Oprócz lepszych prędkości oraz prywatnego i bezpiecznego kanału komunikacji, serwery DNS mogą również pomóc Ci uzyskać dostęp do treści objętych ograniczeniami geograficznymi w Twoim regionie, dzięki czemu można ich używać jako alternatywy dla VPN.

Teraz, gdy już omówiliśmy, czym jest DNS i dlaczego warto rozważyć zmianę domyślnego DNS w swojej sieci na niezawodny DNS innej firmy, przyjrzyjmy się krokom, jak to zmienić na różnych urządzeniach.

Jak zmienić serwer DNS na komputerze?

W zależności od tego, jakiego systemu operacyjnego używasz na swoim komputerze, czy to Linux, macOS, czy Windows, masz możliwość zmiany serwera DNS we wszystkich trzech systemach. Zmiana serwera DNS jest tak prosta, jak kliknięcie kilku ustawień i wprowadzenie adresu preferowanego serwera DNS. Istnieją różne serwery DNS, takie jak Google Public DNS, Cloudflare, Quad9, OpenDNS i inne, które możesz wybrać według własnych upodobań i wymagań.

Na Linuksie

W przypadku Linuksa, który ma wiele dystrybucji, kroki związane ze zmianą serwera DNS są generalnie takie same we wszystkich przypadkach. Jednak w przypadku niektórych dystrybucji ścieżka do ustawień DNS może być nieco inna. Zalecane jest wykonanie następujących kroków przy użyciu Linux Mint (19.3 Tricia).

1. otwarty Ustawienia systemowe i idź do Sieć.

2. w Sieć wybierz SSID sieci (dla której chcesz zmienić DNS) i kliknij ikonę koła zębatego obok niego.

3. Teraz udaj się do IPv4 zakładkę i wyłącz opcję Automatyczny przełącznik.

4. Następnie w polu wejściowym obok DNS wprowadź adres serwera DNS, którego chcesz używać.

5. Uderzyć Stosować.

Na Macu

1. Udaj się do Preferencje systemu [command + ,]i wybierz Sieć.

2. Wybierać Wi-Fi z menu po lewej stronie i dotknij przycisku Zaawansowany przycisk na dole.

3. W kolejnym oknie wybierz DNS kartę spośród różnych dostępnych opcji.

4. Dalej, tuż pod Serwery DNS okno, naciśnij plus [+] i wpisz w polu adres DNS.

5. Kliknij OKi na następnym ekranie naciśnij Stosować.

NA Windows

1. otwarty Panel sterowania i idź do Sieć i Internet. Tutaj wybierz Centrum sieci i udostępnianiai wybierz Zmień ustawienia adaptera z lewego menu.

2. Na następnym ekranie wybierz sieć, dla której chcesz zmienić DNS, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz Nieruchomości.

3. w Nieruchomości przewiń w dół, aby znaleźć Wersja protokołu internetowego 4 (TCIP/IPv4) i kliknij go dwukrotnie.

4. Teraz w Wersja protokołu internetowego 4 (TCIP/IPv4) Właściwościwybierz przycisk obok Użyj następujących adresów serwerów DNS.

5. Następnie wprowadź adres serwera DNS, którego planujesz używać, a także dodaj alternatywny serwer DNS.

6. Na koniec kliknij OK.

W większości przypadków powyższe zmiany powinny zadziałać i nowy moduł rozpoznawania nazw DNS powinien działać. Czasami jednak zmiany mogą nie zostać odzwierciedlone natychmiast. Zatem w takich przypadkach, aby mieć pewność, że Twój ruch internetowy korzysta z nowego serwera DNS, powinieneś opróżnić DNS w swoim systemie, aby wyczyścić pamięć podręczną DNS. Aby to zrobić, otwórz Wiersz polecenia z uprawnieniami administratora, wpisz ifconfig /flushdns i naciśnij Wchodzić.

Jak zmienić serwer DNS na smartfonie?

Jeśli chodzi o smartphones, zarówno Android, jak i iOS oferują możliwość zmiany serwera DNS na preferowany. Możesz więc przejść na szybszy i bezpieczniejszy DNS oraz uzyskać lepsze połączenie i większą prędkość przeglądania dzięki swojemu połączeniu.

Na Androidzie

Podobnie jak Linux, który ma kilka dystrybucji, jeśli chodzi o urządzenia mobilne, Android ma różne interfejsy, różniące się w zależności od producenta. Dlatego kroki umożliwiające uzyskanie dostępu do ustawień w celu zmiany DNS mogą się różnić w zależności od producenta urządzenia. Jednak w większości przypadków poniższe kroki powinny pomóc w wylądowaniu na serwerze DNS.

1. otwarty Ustawienia i idź do Wi-Fi.

2. Naciśnij i przytrzymaj identyfikator SSID sieci, dla którego chcesz zmienić serwer DNS, i wybierz Właściwości/Modyfikuj sieć.

3. w Nieruchomości (Lub Zmodyfikuj sieć), powinieneś zobaczyć opcję DNS (w przypadku niektórych producentów) — w takim przypadku możesz przejść do następnego kroku. Jeśli jednak nie jest dostępny, zwróć uwagę na Zaawansowane ustawienia.

4. Po zlokalizowaniu DNS ustawienia, zmień Ustawienia IP do statycznego. Następnie wprowadź preferowany adres serwera DNS w odpowiednim polu wejściowym.

5. Uderzyć Ratować/OK.

Na iOS

W systemie iOS, a nawet iPadOS, kroki związane ze zmianą serwera DNS są takie same. Możesz więc wykonać poniższe kroki, aby zmienić serwer DNS na obu urządzeniach.

1. otwarty Ustawienia i idź do Wi-Fi.

2. Wybierz połączenie, dla którego chcesz zmienić DNS, i kliknij przycisk I przycisk obok niego.

3. Na stronie konfiguracji przewiń w dół, aby znaleźć DNS Sekcja.

4. Tutaj powinieneś zobaczyć opcję, która mówi Skonfiguruj DNS. Kliknij na to.

5. Teraz w Skonfiguruj DNS okno, wybierz podręcznik. I pod Serwery DNSnaciśnij zieloną ikonę plusa z napisem Dodaj serwer.

6. Na koniec wpisz adres serwera DNS i wyjdź.

Wykonując powyższe kroki (wymienione dla różnych urządzeń), powinieneś móc zmienić domyślny serwer DNS dostarczony przez dostawcę usług internetowych na dowolnym ze swoich urządzeń na jeden z preferowanych wyborów i uzyskać szybszy i bezpieczniejszy dostęp do Internetu.

Table of Contents