Podczas hangouta specjalista ds. SEO zapytał Johna Muellera o tagi hreflang.
Ich sytuacja jest następująca: powiedzmy, że mają jedną witrynę internetową, na którą kierują reklamy w określonym języku w tej domenie i która również dobrze radzi sobie w tym języku.
Następnie postanawiają stworzyć angielską wersję witryny, aby dotrzeć do odbiorców z całego świata w zupełnie nowej domenie.
Zapytali, czy powinni dodać tagi hreflang, aby połączyć dwie domeny, czy też zostawić to w spokoju, aby Google mógł to samodzielnie rozgryźć?
I czy tagi hreflang mogą mieć wpływ na wydajność witryny?
John odpowiedział, że hreflang jest liczony dla poszczególnych stron, a nie domen. Miałoby to sens tylko wtedy, gdyby istniały równoważne strony w innych językach dla innych krajów.
Nie jest to coś, co ma wpływ na całą witrynę.
Jeśli masz strony, które mają równoważne wersje, tagi hreflang to świetny sposób na ich połączenie.
Hreflang nie podnosi jednak rankingów. Google spróbuje zamienić adres URL na najlepiej pasujący.
Jeśli więc ktoś szuka nazwy Twojej witryny i ma wersję angielską i francuską, będzie mógł pokazać francuskim użytkownikom wyszukującym w języku francuskim francuską wersję strony głównej.
Działa to w różnych subdomenach i jest dobrą praktyką.
Dzieje się to mniej więcej w 9:45 minucie filmu.
Transkrypcja Hangouta Johna Muellera
Profesjonalista SEO 3 9:45
Cześć John. Moje pytanie dotyczy właściwie tagów hreflang. Załóżmy, że mam jedną witrynę internetową, dla której kieruję reklamy na określony język w tej domenie i która działa dobrze w tym konkretnym języku.
A potem zdecydowałem się stworzyć angielską wersję witryny, aby kierować reklamy do osób w nowej, globalnej domenie. Czy powinienem więc dodać tagi hreflang, aby połączyć te dwie oddzielne domeny?
A może po prostu zostaw Google, aby sam się zorientował? Czy te tagi hreflang mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na wydajność mojej witryny? Co więc byś zrobił w takiej sytuacji?
Jana 10:20
Zatem hreflang jest naliczany na stronę. Miałoby to więc sens tylko wtedy, gdy masz równoważne strony w innych językach lub dla innych krajów. Nie jest to więc coś, co dotyczy całej witryny.
Jeśli więc masz strony, które mają równoważne wersje, dobrym sposobem na ich połączenie jest użycie hreflang. W przypadku hreflang ranking pozostaje taki sam. Staramy się jednak zamienić adres URL na najbardziej odpowiedni.
Jeśli więc ktoś szuka nazwy Twojej witryny, a my mamy wersję angielską i, nie wiem, wersję francuską, to jeśli możemy powiedzieć użytkownikom, że są we Francji lub szukają po francusku, wówczas spróbujemy pokaż francuską wersję strony głównej.
I to działa w różnych domenach, to działa w tej samej domenie. To w zasadzie dobra praktyka.
SEO Professional 3 11:15
Czy jednak nie jest to konieczne…
Jana 11:19
To nie jest konieczne. To znaczy, że to nie zmienia rankingów. Pomocne jest jednak upewnienie się, że preferowana wersja jest wyświetlana użytkownikowi.
Nie gwarantuje to, ale trochę ułatwia nam wyświetlanie preferowanej wersji językowej, więc jeśli ktoś szuka po francusku, a my mamy strony w języku francuskim i angielskim, nie wyświetlilibyśmy przypadkowo angielska strona do nich.
Profesjonalista SEO 3 11:44
Ok, dzięki. Dzięki za to.