Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

HSBC testuje bezpieczeństwo sztucznej inteligencji przed cyberatakami z zakresu obliczeń kwantowych

Bank HSBC poinformował, że przeprowadził udany test mający na celu ochronę instytucji finansowej przed przyszłymi atakami wykorzystującymi zasoby obliczeń kwantowych. Aby to osiągnąć, oprócz sztucznej inteligencji (AI), firma sama przyjęła metody ochrony kwantowej.

Według przedsiębiorstwa celem mechanizmu jest włączenie ulepszonej platformy bezpieczeństwa do międzynarodowego terminalu handlowego HSBC AI Markets dla przechowuj wrażliwe dane i upewnij się, że duże transakcje odbywają się bez zakłóceń.

Do tego przyzwyczajono się do eksperymentu chronić transakcję finansową o wartości 30 milionów euro (około 157 mln R$ w bezpośrednim przeliczeniu) zawarte pomiędzy krajem europejskim a Stanami Zjednoczonymi, obejmujące wymianę waluty na dolara. Platforma korzysta z infrastruktury dostarczanej przez partnerów BT, Toshiba i AWS, usługę przetwarzania w chmurze firmy Amazon.

Jako mechanizm ochronny HSBC zastosował technikę zwaną kwantową dystrybucją klucza. Dostarcza klucze szyfrujące obu stronom transakcji finansowej w sposób bezpieczniejszy niż inne metody, zapobiegając szpiegostwu lub przechwytywaniu jeszcze bardziej zaawansowanych systemów.

Obliczenia kwantowe w cyberbezpieczeństwie są już rzeczywistością

Jak dotąd nie przeprowadzono żadnego ataku z wykorzystaniem obliczeń kwantowych, ale pomysł jest taki, aby zapobiec przyszłym działaniom. Zdaniem banku opracowanie bardziej zaawansowanego systemu szyfrowania wymaga czasu i jeśli zostanie podjęte dopiero po rozpoczęciu oszustw w tym formacie, straty mogą być wysokie.

W przypadku eksperymentu HSBC ta sama podstawowa technologia zostanie wykorzystana do obsługi dużych wolumenów danych oraz wykonywania szeregu obliczeń i działań, których obecne systemy nie są w stanie obsłużyć.

Chociaż obliczenia kwantowe na obecnym etapie są wciąż w fazie rozwoju, są już stosowane również w obliczeniach wykorzystywanych w eksperymentach naukowych, a także w prognozach meteorologicznych.