iFixit jest „podekscytowany” Apple Teraz pozwalamy konsumentom naprawiać iPhone’y [VIDEO]

iFixit jest „podekscytowany” Apple Teraz pozwalamy konsumentom naprawiać iPhone'y [VIDEO] 1

Dzisiaj wcześniej, Apple ogłosił samoobsługową naprawę — rozszerzenie istniejącego programu niezależnych dostawców napraw (IRPP), dzięki któremu klienci będą mieli dostęp do części zamiennych, narzędzi kalibracyjnych i podręczników potrzebnych do samodzielnych napraw.

W momencie uruchomienia program zajmie się naprawą ekranu, baterii i aparatu w iPhone’ach 12 i 13. Apple mówi, że zamierzają obsługiwać więcej urządzeń jeszcze w tym roku.

Według Apple, Samoobsługowa naprawa będzie dostępna na początku przyszłego roku dla klientów w Stanach Zjednoczonych, zanim w 2022 r. rozszerzy się na inne kraje. Apple rozszerzył IRPP na Kanadę i Europę w zeszłym roku, a globalna inauguracja programu nastąpi w marcu.

Wiadomość pojawia się zaledwie kilka tygodni po tym, jak eksperci od napraw z iFixit odkryli pułapkę wbudowaną w ekran iPhone’a 13, która wyłączała funkcję Face ID, jeśli została wymieniona, nawet z innym oryginalnym wyświetlaczem iPhone’a 13.

iFixit odpowiedział na ogłoszenie, mówiąc: „Apple od dawna twierdzi, że pozwalanie konsumentom na samodzielne naprawianie rzeczy byłoby niebezpieczne, zarówno dla nas, jak i dla naszych rzeczy. Teraz, gdy rząd ponownie zainteresował się rynkami napraw – a wkrótce potem szczególnie zła prasa dotycząca parowania części –Apple znalazł nieoczekiwane zainteresowanie umożliwieniem ludziom naprawiania rzeczy, które posiadają”.

„Wygląda na to, że w końcu zdali sobie sprawę z tego, co wiedzieliśmy od początku: każdy jest wystarczająco geniuszem, aby naprawić iPhone’a” – podsumowała firma naprawcza.

Pozwól, że podzielę się historią mojego życia i dlaczego AppleZapowiedź naprawy to dla mnie wielka sprawa. Już w 2003 roku próbowałem naprawić mojego iBooka z klapką i szukałem w Google instrukcji serwisowej. Jedyne, co znalazłem, to witryny, które zostały usunięte z powodu usunięcia treści na podstawie ustawy DMCA. /nitka

— Kyle Wiens (@kwiens) 17 listopada 2021

Apple od dawna sprzeciwia się „prawu do naprawy” i twierdzi, że pozwolenie osobom, które zapłaciły za jego produkty i które są jego właścicielami, naprawianie ich na własną rękę, byłoby niebezpieczne, zarówno dla klientów, jak i produktów.

Gigant technologiczny kiedyś wprost powiedział Kongresowi USA, że iPhone’y są zbyt niebezpieczne, aby przeciętna osoba mogła je naprawić bez specjalnego przeszkolenia. Jednakże, Apple teraz znalazła nietypowe zainteresowanie pozwalaniem ludziom naprawiać rzeczy, które posiadają.

AppleIstniejące oprogramowanie IRPP jest kompatybilne tylko z częściami zamiennymi zamawianymi bezpośrednio u Apple i nie działa nawet z odzyskanymi, oryginalnymi komponentami z innych iPhone’ów. Czy to ograniczenie przenosi się na narzędzia programowe? Apple zapewnia samoobsługową naprawę, dopiero się okaże.

Tak czy inaczej, to ogłoszenie oznacza kolejny krok w kierunku zabezpieczenia prawa konsumentów do naprawy i Apple to niewątpliwie krok we właściwym kierunku.