Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Inflacja jest do bani! Oto dlaczego nie należy panikować

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Inflacja jest do bani! Oto dlaczego nie należy panikować

Słyszeliśmy liczby – dużo. Inflacja wynosi ok 7% – najwyższy wskaźnik od 40 lat. „Przejściowe” było słowem użytym po raz pierwszy do opisania tego, ale w listopadzie ubiegłego roku Fed. Przewodniczący Jerome Powell stwierdził: „Myślę, że to chyba dobry czas, aby wycofać to słowo”.

W porządku, zostawmy to na emeryturze – ale jaki będzie wpływ tego nieprzejściowego skoku inflacji? Dla tych z nas, którzy myślą o naszej długoterminowej przyszłości finansowej, co powinniśmy zrobić, aby zrekompensować – i jaka jest wymagana wysokość odszkodowania?

Obecny konsensus wydaje się być taki, że inflacja powróci do bardziej normalnego poziomu (tj. 2-3%) jakiś czas w 2022 r. – ale co jeśli, jak „przejściowe”, to też jest złe?

Ponadto, co powinienem teraz zrobić, czy są jakieś zmiany, które powinienem wprowadzić, aby chronić siebie i swoje oszczędności? Przeprowadźmy kilka liczb i zobaczmy, co ten skok może oznaczać pod względem naszej zdolności do oszczędzania na przyszłość.

Wizualizacja wpływu inflacji na Twoje oszczędności

Weźmy szybki przykład.

Nasz bohater ma 35 lat i dwójkę małych dzieci – krzątają się, aby zarobić i zaoszczędzić dodatkową gotówkę w nadziei na osiągnięcie „niezależności finansowej”. Jak widać na poniższej ilustracji, przewiduje się, że w wieku 90 lat zostanie im około 200 000 USD – całkiem wygodna poduszka:

Ale w tym modelu ustaliliśmy ogólną inflację na poziomie 3%, co oznacza, że ​​zarówno dochody, jak i wydatki wzrosną średnio o 3% na rok.

Najwyraźniej to nie jest to, co dzieje się obecnie w gospodarce USA. W jaki sposób obecne trendy wpływają na zdolność tej osoby do oszczędzania i jakie mogą mieć skutki w dłuższej perspektywie?

Rekommenderad:  Nie nadążasz za szybkością tych modeli telefonów Samsung!

Zbudujmy w 1-rok, 7% skoku inflacji na wydatki. Jak pokazano niżej, to wytrzymało 1-roczna stawka 7% przewiduje się, że w ciągu najbliższych 40 lat zniknie 130 000 USD oszczędności. Pokazuje to dokładnie, jak wpływowa i potencjalnie zmieniająca życie może być inflacja:

Ale zobaczmy, co się stanie, jeśli skok wydatków będzie trwał 2 lat, nieustannie, bez przerwy. Poduszka naszego 35-latka zniknęła, pozostawiając go z deficytem w wysokości 80 000 $ po 2 lat naszej obecnej stopy inflacji.

To jest ogromne i może trochę niepokojące. Jak możemy przygotować się na naszą przyszłość, kiedy wiatry zmian mogą mieć tak niszczycielskie skutki – ale prawdziwe pytanie brzmi: czy te ilustracje pokazują całą historię?

Bieżąca inflacja w kontekście

Najpierw spójrzmy nie tylko na ostatnie 40 lat, ale na ostatnie 50 lat:

Jak widać, chociaż dzisiejsza stopa inflacji jest znacznie wyższa niż w ostatniej dekadzie, zdarzały się okresy, kiedy roczna stopa zbliżała się do dzisiejszej – ostatnio w niektórych miesiącach 2008 roku.

W porównaniu z bezprecedensową, długotrwałą inflacją z lat 70. obecne stopy procentowe wydają się znacznie mniej przerażające.

Jednak powiedzenie: „Przynajmniej nie jest tak, jak w latach 70.” może być zimnym pocieszeniem. To trochę tak, jakby zagubić się na morzu i powiedzieć: „Przynajmniej to nie jest Titanic”.

Chciałbym więc poruszyć inny ważny aspekt inflacji – a mianowicie ludzkie zachowanie. Czy powinniśmy kupować wszystko teraz, zanim ceny wzrosną jeszcze bardziej?

  • Prawda jest taka, że ​​kiedy cena wołowiny idzie w górę – ludzie kupują wieprzowinę.
  • Kiedy dealerzy samochodowi pobierają więcej niż sugerowana cena detaliczna, ludzie odkładają kupowanie samochodów.

„Rzeczywisty” wpływ inflacji może nieco mniej uderzyć w nasz portfel, a bardziej w nasz poziom frustracji i zaufania konsumentów.

Rekommenderad:  Kody Roblox Death Star Tycoon: Wykorzystaj teraz

Ludzie mają tendencję do zmiany wydatków w reakcji na inflację, zamiast ślepo wydawać na zawyżone pozycje (zakładając, że dostępne są inne opcje i inflacja się nie umocniła).

Co więcej, jeśli ulegniemy przekonaniu, że powinniśmy robić zakupy teraz, zanim koszty wzrosną jeszcze bardziej, może to prowadzić do samospełniającej się przepowiedni inflacyjnej.

Wreszcie rzeczywistość jest taka, że ​​inflacja nie wpływa tylko na wydatki – w okresach podwyższonej inflacji często obserwujemy wzrost płac, choć niekoniecznie w tym samym tempie.

Cofnijmy się i zastosujmy te rozważania, stosując zwiększony wzrost płac i ograniczając stopę inflacji w oparciu o zmiany we wzorcach wydatków:

Jak widać, jest to znacznie mniej znaczący wynik. Tak, oszczędności w ciągu następnych 40 lat spadły o około 40 000 USD w wyniku 2utrzymujący się przez rok skok – ale ogólnie rzecz biorąc, poduszka została zachowana.

Więc to znaczy co?

Rzeczywistość jest brudna. W latach siedemdziesiątych inflacja ugruntowała się do tego stopnia, że ​​ludzie, którzy wcześniej oszczędzali, nagle ustała. Kredyt stał się strategią inteligentnych inwestorów.

W tamtym czasie więcej rodzajów odsetek od pożyczek można było odliczyć od podatku, a przy inflacji na poziomie 15% siła nabywcza zaoszczędzonych środków szybko malała. Płacenie później i odliczanie odsetek od kart kredytowych, a nawet pożyczek studenckich stało się zabezpieczeniem przed szybko kurczącymi się jajami.

Ale jeszcze tam nie jesteśmy. Możesz to zobaczyć w powyższej matematyce i modelach, a spojrzenie na wpływ obecnych trendów, tak jak to zrobiliśmy tutaj, powinno informować zarówno o naszych krótkoterminowych zachowaniach, jak i naszych długoterminowych planach.

I oczywiście inne zmienne z pewnością pojawią się z czasem.

Jak wielu czytelników wie, Rezerwa Federalna ma kilkakrotnie podnieść stopy procentowe w 2022 roku, począwszy od marca. Zmiany te pociągną za sobą inne dźwignie ekonomiczne, a nasze modele będą musiały zostać ponownie odświeżone – i tak cykl trwa.

Rekommenderad:  Windows 11 aktualizacji: Napisy na żywo, ulepszone sterowanie dotykowe

Możliwość tworzenia tego typu modeli i wprowadzania niezbędnych poprawek jest z pewnością ważna, ale zawsze powinniśmy pamiętać, że matematyka to nie wszystko.

Jak powiedział słynny statystyk George Box: „Wszystkie modele są błędne, ale niektóre są przydatne”.

Więc w czasach hiper-świadomości zagrożeń i kaprysów inflacji nie panikujmy – ale może jednak nie pociągajmy za spust tej nowej ciężarówki.