Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Intel Arc Alchemist A380 wreszcie jest tutaj, aby rywalizować z podstawowymi procesorami graficznymi AMD
Intel oficjalnie wypuścił swoją pierwszą oddzielną kartę graficzną do komputerów stacjonarnych z linii Arc Alchemist, A380. Od samego początku A380 otrzymuje również swoją pierwszą niestandardową wersję z wyższymi taktowaniami, wyprodukowaną przez firmę Gunnir.
Podstawowy procesor graficzny ma być rywalem dla Radeona RX 6400 firmy AMD. Zła wiadomość jest taka, że prawdopodobnie jeszcze przez jakiś czas nie będziesz w stanie zdobyć pierwszej karty graficznej Intela.
Niektórzy z nas zaczynali myśleć, że to się nigdy nie wydarzy, ale oto jesteśmy — po wielu opóźnieniach Intel oficjalnie wprowadza swój pierwszy dyskretny procesor graficzny do gier oparty na architekturze Xe-HPG.
Po wprowadzeniu serii Arc na laptopy, nowa samodzielna karta graficzna Intela ma dość skromne specyfikacje, ale cena jest wystarczająco niska, aby im sprostać. Gunnir szybko podążył za zapowiedzią Intela z własnymi wiadomościami – Arc A380 pojawia się również w niestandardowym smaku, nazwany A380 Photon, z konfiguracją z dwoma wentylatorami i fabrycznym przetaktowaniem. Rzućmy okiem na porównanie tych dwóch procesorów graficznych.
Intel Arc A380 oferuje pełną konfigurację procesora graficznego ACM-G11 i jest dostarczany z nim 8 Rdzenie Xe. Ma zegar bazowy 2000 MHz, przepustowość pamięci 192 GB/s i 6 GB pamięci GDDR6 taktowanej z szybkością 16 Gb/s na 96-bitowej szynie pamięci. Nie zużywa dużo energii, ponieważ TDP zostało ustawione domyślnie na 75 watów.
Przedstawiona powyżej wersja procesora graficznego Arc firmy Intel ma prostą konstrukcję z konfiguracją z jednym wentylatorem. Gwoli uczciwości, to powinno wystarczyć — GPU porównuje się do AMD Radeon RX 6400, który również ma tylko jednego wentylatora. Chociaż A380 nie może konkurować z najlepszymi procesorami graficznymi pod względem specyfikacji lub wydajności, Intel wciąż obiecuje dostarczyć wystarczającą moc, aby utrzymać graczy przy życiu.
Intel twierdzi, że karta może obsługiwać „płynne wrażenia w grach 1080p przy 60 klatkach na sekundę (fps) i więcej” w kilku popularnych, mniej wymagających tytułach. Obejmuje to gry takie jak , , , i . Możliwości karty w grach są wspomagane przez pełen zakres funkcji DirectX 12 Ultimate, w tym wspomagany sprzętowo ray tracing. Procesor graficzny będzie również obsługiwał Intel XeSS, czyli technologię superpróbkowania opartą na sztucznej inteligencji Intela — coś podobnego do DLSS Nvidii.
Chociaż Intel koncentruje się głównie na sprzedaży A380 jako procesora graficznego do gier, podkreśla również, że można go używać do tworzenia treści. Będzie obsługiwać sprzętową akcelerację kodowania AV1, a także HEVC i H.264 do kodowania i dekodowania. Mówi się, że GPU obsługuje do czterech wyświetlaczy 4K 120 Hz HDR lub do dwóch wyświetlaczy 8K 60 Hz, a także maksymalnie 360 Hz w 1080p i 1440p.
Niestandardowa wersja Intel Arc A380 firmy Gunnir to ciekawy model. Dzięki konfiguracji z dwoma wentylatorami A380 Photon powinien zapewniać wzrost wydajności w porównaniu z podstawowym procesorem graficznym Intel. Jest wyposażony w trzy moduły pamięci GDDR6 o pojemności 2 GB, każdy o taktowaniu 15,5 Gb/s, czyli faktycznie wolniej niż model referencyjny. Powinien jednak być szybszy niż A380 ze względu na wzrost maksymalnej częstotliwości taktowania — Gunnir podnosi liczby do 2450 MHz. TBP również zostało zwiększone do 92 watów. GPU jest dostarczany z jednym 8-pinowe złącze zasilania i cztery złącza wyświetlacza: jedno HDMI 2.0 i trzy DisplayPort.
Podczas gdy Gunnir jeszcze nie ujawnił ceny niestandardowego A380, Intel już uniósł zasłonę napięcia. Na razie cena Arc A380 wynosi ok 1030 chińskich juanów, co przekłada się na około 153 USD. Niestety, na początek GPU będzie dostępne tylko w Chinach. Plan wdrożenia Intela rozpoczyna się od producentów oryginalnego sprzętu, którzy umieścią Arc A380 w niestandardowych kompilacjach komputerów PC. W późniejszym czasie karta będzie dostępna na rynku DIY dla tych, którzy chcą zbudować własny komputer, a także zostanie wydana w innych regionach.