Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Internet rzeczy, dane, prywatność i cyberbezpieczeństwo

Czy urządzenia IoT są bombą zegarową bezpieczeństwa organizacji? Co czujniki domowe ujawniają na temat Twojego życia? Jak można rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem IoT?

IoT, prywatność i handel

Konsumenci muszą wiedzieć, czym zajmuje się giełda i czy są zadowoleni. Obowiązują pewne podobne kwestie biznesowe: Czy Twój zespół kierowniczy byłby szczęśliwy, mogąc omówić fuzje w sali konferencyjnej, na przykład z głośnikami i inteligentnymi kamerami? Niedawne badanie wykazało, że cztery na pięć firm nie jest w stanie zidentyfikować wszystkich urządzeń IoT w swojej sieci.

Standardy, mimo że bezpieczeństwo jest stałym problemem. W ciągu najbliższych kilku lat prawdopodobnie będziemy świadkami kilku poważnych katastrof związanych z bezpieczeństwem Internetu Rzeczy.

Źle zainstalowane produkty IoT mogą łatwo otworzyć sieci korporacyjne dla hakerów lub spowodować wyciek danych. Może się to wydawać błahym zagrożeniem, ale wyobraź sobie, że pewnego ranka inteligentne zamki w Twoim biurze nie chcą zostać odblokowane. Lub inteligentna stacja pogodowa w biurze dyrektora generalnego została wykorzystana przez hakerów do stworzenia backdoora w Twojej sieci.

Pomyśl na przykład o:

  • Szpieg w rogu Twojego biurka: dlaczego inteligentne biuro jest Twoim kolejnym koszmarem związanym z bezpieczeństwem?
  • Zapomniane gadżety Internetu rzeczy pozostawią po sobie katastrofalne i toksyczne dziedzictwo.
  • IoT w biurze: Co musisz wiedzieć o IoT w miejscu pracy?

IoT i cyberbezpieczeństwo

Internet rzeczy sprawia, że ​​przetwarzanie staje się fizyczne. Zatem jeśli coś pójdzie nie tak z urządzeniami IoT, może to mieć dalekosiężne konsekwencje w świecie rzeczywistym – jest to kwestia, którą rozważają obecnie kraje planujące swoje strategie cyberwojny.

Odprawy społeczności wywiadowczej USA ostrzegały, że wrogowie tego kraju byli już w stanie zagrozić jego kluczowej infrastrukturze. A także „szerszy ekosystem sprzętu konsumenckiego i przemysłowego podłączonego do Internetu, zwany Internetem Rzeczy. Amerykański wywiad ostrzegł również, że podłączone termostaty, kamery i piece mogą zostać wykorzystane do szpiegowania obywateli innego kraju lub do siania spustoszenia w przypadku ataku hakerskiego. Dodanie kluczowych elementów kluczowej infrastruktury krajowej (takich jak tamy, mosty i elementy sieci) do Internetu rzeczy sprawia, że ​​kwestia bezpieczeństwa jest tak krytyczna, jak to tylko możliwe.

CZYTAĆ:  15 najlepszych alternatywnych witryn MkvCinemas do pobierania filmów

Internet rzeczy i danych

Urządzenie IoT będzie prawdopodobnie zawierać jeden lub więcej czujników do gromadzenia danych. To, co zbierają te czujniki, zależy od każdego urządzenia i jego funkcji. Czujniki wewnątrz maszyn przemysłowych mogą mierzyć temperaturę lub ciśnienie. Kamera bezpieczeństwa może być wyposażona w czujnik zbliżeniowy z dźwiękiem i obrazem. Jednocześnie Twoja domowa stacja pogodowa mogła być wyposażona w czujnik wilgotności. Wszystkie te dane z czujników – i wiele, wiele więcej – muszą zostać gdzieś przesłane. Oznacza to, że urządzenia IoT (Internet rzeczy) muszą przesyłać dane i będą to robić za pośrednictwem Wi-Fi, 4G, 5G i innych.

Posiadanie ogromnej ilości danych generowanych przez aplikacje IoT sprawia, że ​​wiele firm woli przetwarzać swoje dane w chmurze, zamiast tworzyć ogromną pojemność wewnętrzną.

Posiadanie ogromnej ilości danych generowanych przez aplikacje IoT sprawia, że ​​wiele firm woli przetwarzać swoje dane w chmurze, zamiast tworzyć ogromną pojemność wewnętrzną.

IDC twierdzi, że niektóre z tych danych IoT będą „małe i fragmentaryczne”. Jak szybka aktualizacja, np. odczyt temperatury z czujnika lub odczyt z inteligentnego licznika. Inne urządzenia, takie jak komputerowe kamery monitorujące, mogą generować duże ilości danych.

IDC twierdzi, że w ciągu najbliższych kilku lat ilość danych generowanych przez urządzenia IoT szybko wzrośnie. Większość danych jest generowana przez monitoring wideo, ale z biegiem czasu inne zastosowania przemysłowe i medyczne generują więcej danych. Mówi się też, że drony będą świetnym sterownikiem do tworzenia danych za pomocą kamery. Patrząc dalej, samochody autonomiczne generują również duże ilości bogatych danych z czujników, w tym audio i wideo, a także bardziej wyspecjalizowanych danych z czujników samochodowych.

Analityka IoT i Big Data

Internet rzeczy generuje ogromne ilości danych: z czujników przymocowanych do części samochodowych lub czujników peryferyjnych, a także ze słów, które wykrzykujemy przez nasze inteligentne głośniki. Oznacza to, że Internet rzeczy jest znaczącym czynnikiem napędzającym projekty związane z analizą dużych zbiorów danych. Ponieważ umożliwia organizacjom opracowywanie i analizowanie dużych zbiorów danych, udostępnianie dużych ilości danych na temat zachowania komponentów firmy w prawdziwym życiu może pomóc firmie szybciej odzyskać siły. Na przykład dane zebrane z czujników rozmieszczonych w całym mieście mogą pomóc planistom usprawnić przepływ ruchu.

Dane te będą dostępne w wielu postaciach – audio, wideo, temperatury lub innych odczytów z czujników – z których wszystkie można wyodrębnić w celu uzyskania wglądu. Jak podkreśla analityk IDC, kategoria metadanych IoT to rosnące źródło danych, którym trzeba zarządzać i z niego korzystać. „Metadane jest głównym kandydatem do wejścia Bazy danych NoSQL takie jak MongoDB, aby zintegrować strukturę z nieustrukturyzowaną treścią. Lub systemy kognitywne, które wprowadzą nowy poziom zrozumienia, inteligencji i porządku w przypadkowych środowiskach zewnętrznych” – czytamy w oświadczeniu.

Internet rzeczy i chmura

Posiadanie ogromnej ilości danych generowanych przez aplikacje IoT sprawia, że ​​wiele firm woli przetwarzać swoje dane w chmurze, zamiast tworzyć ogromną pojemność wewnętrzną. Giganci przetwarzania w chmurze znają już te firmy: Microsoft ma własny pakiet Azure IoT. Jednocześnie Amazon Web Services oferuje szeroką gamę usług IoT, podobnie jak Google Cloud.

CZYTAĆ:  5 rzeczy, których Improv może Cię nauczyć, jak odnieść sukces jako samotny przedsiębiorca

IoT i inteligentne miasta

Poprzez rozmieszczenie dużej liczby czujników w mieście. Planiści mogą natychmiast uzyskać lepszy obraz tego, co się dzieje. W rezultacie projekty inteligentnych miast są kluczową cechą Internetu rzeczy. Miasta generują obecnie duże ilości danych (z kamer bezpieczeństwa i czujników środowiskowych). A teraz mają duże sieci infrastrukturalne (takie jak te sterujące sygnalizacją świetlną). Projekty IoT mają na celu połączenie tych dwóch elementów, a następnie dodanie większej ilości informacji do systemu.

Bezzałogowe statki powietrzne będą doskonałym sterownikiem do tworzenia danych za pomocą kamery. Patrząc dalej, samochody autonomiczne generują również duże ilości bogatych danych z czujników, w tym audio i wideo, a także bardziej wyspecjalizowanych danych z czujników samochodowych.

W jaki sposób IoT i 5G łączą się i udostępniają dane?

Co to jest 5G? Jest to projekt mający na celu powiększenie wielkości całej planety, zastąpienie architektury bezprzewodowej powstałej w tym stuleciu inną architekturą. Ma to na celu zmniejszenie zużycia energii i kosztów konserwacji.

Urządzenia IoT korzystają z różnych metod łączenia i udostępniania danych, chociaż większość korzysta z jakiejś formy połączenia bezprzewodowego: domów. Biura korzystają ze standardowego Wi-Fi, Zigbee o niskim poborze mocy lub Bluetooth (lub nawet Ethernetu, jeśli nie są szczególnie przenośne). Inne urządzenia korzystają LTE (istniejące technologie obejmują wąskopasmowy IoT i LTE-M., które są ukierunkowane głównie na małe urządzenia przesyłające ograniczone ilości danych) lub nawet wykorzystują do komunikacji połączenia satelitarne. Jednak kilka opcji skłoniło już niektórych do twierdzenia, że ​​standardy komunikacji IoT powinny być akceptowane i egzekwowane w takim samym stopniu, jak dzisiejsze Wi-Fi.

Jednym z obszarów wzrostu w ciągu najbliższych kilku lat niewątpliwie będzie wykorzystanie sieci 5G do wsparcia projektów IoT. Sieć 5G umożliwia obsługę miliona urządzeń 5G na kilometr kwadratowy. Oznacza to, że możliwe będzie zastosowanie wielu czujników na bardzo małym obszarze i umożliwi wdrożenie IoT na dużą skalę.

Wielka Brytania właśnie rozpoczęła testowanie 5G i IoT w dwóch inteligentnych fabrykach. Jednak rozwój technologii 5G może zająć trochę czasu: Ericsson przewiduje, że do 2025 r. Około pięciu miliardów urządzeń IoT będzie podłączonych do sieci komórkowych. Ale tylko około jedna czwarta z nich będzie miała łączność szerokopasmową, podczas gdy większość urządzeń łączy 4G.

Według Gartnera w najbliższej perspektywie największym rynkiem dla urządzeń 5G IoT będą zewnętrzne kamery CCTV. Stanowią one większość (70%) urządzeń IoT 5G w tym roku, a do końca 2024 r. ich liczba osiągnie 30. Zmniejsz odsetek, w jakim pojazdy z dostępem do Internetu je wyprzedzają.

Firma analityczna przewiduje, że w tym roku w użyciu będzie 3,5 miliona urządzeń 5G, a do 2024 roku prawie 50 milionów. To przewiduje, że w dłuższej perspektywie przemysł motoryzacyjny będzie największym segmentem zastosowań IoT.

CZYTAĆ:  10 najlepszych pomysłów na filmy TikTok dla początkujących

Dane IoT i sztuczna inteligencja

Urządzenia IoT generują duże ilości danych. Może to być informacja o temperaturze silnika, czy drzwi są otwarte czy zamknięte, lub odczyt inteligentnego licznika. Wszystkie dane IoT muszą być gromadzone, przechowywane i analizowane. Firmy, które w pełni wykorzystują te dane, wprowadzają je do systemów sztucznej inteligencji (AI), które przechwytują dane IoT i wykorzystują je do przewidywania.

Na przykład Google powierzył sztuczną inteligencję zarządzaniem systemem chłodzenia swojego centrum danych. Sztuczna inteligencja wykorzystuje dane wyodrębnione z tysięcy czujników IoT, które penetrują głębokie sieci neuronowe i wskazuje, jak różne opcje wpłyną na przyszłe zużycie energii. Google wykorzystał uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję, aby zwiększyć wydajność swoich centrów danych. Powiedział też, że tę samą technologię można zastosować w innych zastosowaniach przemysłowych.

Ewolucja Internetu rzeczy: dokąd zmierza następny IoT?

Ponieważ koszty czujników i komunikacji nadal spadają, bardziej opłacalne stanie się dodawanie większej liczby urządzeń do Internetu rzeczy – nawet jeśli w niektórych przypadkach nie będzie to oznaczać oczywistych korzyści dla konsumentów. Wdrożenie jest na wczesnym etapie. Większość firm IoT prowadzi obecnie testy ze względu na niezbędną technologię – technologię czujników 5G. A analityka oparta na uczeniu maszynowym – jest wciąż w powijakach.

Istnieje wiele konkurencyjnych platform i standardów, a różni dostawcy, od producentów urządzeń, przez producentów oprogramowania, po operatorów sieci, chcą mieć kawałek ciasta. Nie wiadomo, co będzie robił po opuszczeniu stanowiska. Ale bez standardów i pomimo bezpieczeństwa jako stałego problemu. W ciągu najbliższych kilku lat prawdopodobnie będziemy świadkami kilku poważnych wpadek związanych z bezpieczeństwem IoT.

Czujniki wewnątrz maszyn przemysłowych mogą mierzyć temperaturę lub ciśnienie. Kamera bezpieczeństwa może być wyposażona w czujnik zbliżeniowy z dźwiękiem i obrazem, a domowa stacja pogodowa może być wyposażona w czujnik wilgotności. Wszystkie te dane z czujników – i wiele, wiele więcej – muszą zostać gdzieś przesłane. Oznacza to, że urządzenia IoT wymagają przesyłania danych.

Wniosek

W miarę ciągłego wzrostu liczby podłączonych urządzeń nasze środowiska życia i pracy będą wypełnione inteligentnymi produktami – zakładając, że jesteśmy gotowi poświęcić bezpieczeństwo i prywatność. Niektórzy powitają nową erę inteligentnych rzeczy. Inni będą opłakiwać dni, kiedy krzesło było tylko krzesłem.

Źródło: https://rasekhoon.net/article/show/1601012/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%AA-%D8%A7% D8%B4%DB%8C%D8%A7-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D8%AE %D8%B5%D9%88%D8%B5%DB%8C-%D9%88-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8% A8%D8%B1%DB%8C

Pobierz zerowe motywy WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz zerowe motywy WordPressPobierz zerowe motywy WordPresskurs Lyndy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie mobilneBezpłatne pobieranie motywów WordPressdarmowy płatny kurs Udemy do pobrania