Czym według projektantów jest organizacja zorientowana na projektowanie? Jakie organizacje kładą uzasadniony nacisk na projektowanie? I odwrotnie, które branże wydają się pozostawać w tyle za resztą? Odpowiedzi na wszystkie te i inne pytania znajdziesz w pierwszym w historii InVision Raport dotyczący trendów w projektowaniu produktów. To globalne badanie, w którym wzięło udział ponad 1650 projektantów w 65 krajach na całym świecie, oferuje pouczające i wnikliwe spojrzenie na dzisiejszy stan wzornictwa i branży. Wszyscy respondenci podali informacje na temat swojej kariery, poziomu wykształcenia, zakresu wynagrodzeń, roli w branży, zmiennych dotyczących dochodów, preferencji dotyczących narzędzi projektowych i nawyków zakupowych. W tym szeroko zakrojonym badaniu mającym na celu określenie, jakie typy organizacji naprawdę cenią design, poruszanych jest także więcej tematów. Ponieważ projektowanie stało się dziś potężną siłą w firmach, wiele osób jest zainteresowanych ustaleniem, w jaki sposób i czy te organizacje wykorzystują je w celu uzyskania możliwie najpełniejszych korzyści. Niektóre odpowiedzi w ankiecie są naprawdę nieoczekiwane, inne zaś są interesujące i dadzą Ci do myślenia. Przyjrzyjmy się niektórym z najbardziej zapadających w pamięć danych, które zostały odkryte.
-
Wzornictwo odgrywa wiodącą rolę: Wzornictwo odgrywa wiodącą rolę w 38,4% firm na całym świecie zatrudniających co najmniej 2000 pracowników. Co ciekawe, w startupach odsetek ten jest znacznie wyższy – 65% startupów przoduje w projektowaniu.
-
Znaczenie designu: Coraz więcej czołowych decydentów w firmach postrzega design jako odgrywający kluczową rolę w ich firmie. Dotyczy to 33% reżyserek w porównaniu do 36% reżyserów płci męskiej; 25% kobiet menedżerów w porównaniu do 24% mężczyzn menedżerów; 12% wiceprezesów płci żeńskiej w porównaniu z 10% wiceprezesów płci męskiej; 9% kobiet na stanowiskach kierowniczych na poziomie C w porównaniu z 10% mężczyzn na stanowiskach kierowniczych na poziomie C; oraz 7% kobiet na stanowiskach podstawowych w porównaniu z 8% mężczyzn na stanowiskach podstawowych.
-
Zatrudnienie na pełny etat: Około 87% projektantów pracuje na pełen etat. Istnieje jednak zasadnicza różnica między projektantami pracującymi na własny rachunek a projektantami zatrudnionymi w pełnym wymiarze godzin: ci, którzy pracują na własny rachunek, zarabiają o 3,7% więcej niż projektanci pracujący w pełnym wymiarze godzin, niezależnie od tego, gdzie pracują.
-
Praca zespołowa jest powszechna: 75% wszystkich projektantów tak naprawdę nie pracuje samotnie. Pracują w zespole, zwykle w siedzibie firmy lub w jej siedzibie. Mówiąc dokładniej, 15% projektantów pracuje w rozproszonym zespole lub zdalnie, a 10% pracuje ze swoimi zespołami we wspólnym biurze.
-
Płaca jest dobra: projektant zarabia średnio 80 606 dolarów rocznie. Najwięcej zarabiają projektanci produktów oraz testerzy użyteczności i badacze. W tych dwóch zawodach zarabia się dwukrotnie więcej niż projektanci zajmujący się marketingiem i konceptualizmem. Co ciekawe, mężczyźni zarabiają tylko trochę więcej rocznie w branży projektowej niż kobiety – przeciętny projektant płci męskiej zarabia 77 112 dolarów w porównaniu do 76 014 dolarów przeciętnej projektantki.
-
Osoby posiadające stopień naukowy: Większość projektantów posiada co najmniej tytuł licencjata (60%). Kobiety częściej niż mężczyźni posiadają wyższy stopień wykształcenia: 71,5% projektantek posiada tytuł licencjata w porównaniu do 55,8% projektantów płci męskiej, a 17,3% projektantek posiada tytuł magistra w porównaniu z 16,9% projektantów płci męskiej.