Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: iOS 17.4 jest już dostępny i przynosi cały szereg dużych zmian
Wraz z aktualizacją do iOS 17.4 Apple wprowadził kilka radykalnych zmian. Czasami jednak nie do końca dobrowolnie, gdyż przyczyną zmian w systemie operacyjnym jest ostateczne wejście w życie ustawy o rynkach cyfrowych w Europie.
Apple po raz pierwszy otwiera się na alternatywne sklepy z aplikacjami
Wcześniej użytkownicy iPhone’a mogli pobierać aplikacje wyłącznie ze sklepu Apple App Store. Dzięki temu ograniczeniu Apple chciał zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i kontroli. Jednak zgodnie z definicją DMA firma posiadająca swój sklep z aplikacjami jest uważana za tzw. gatekeepera. Odnosi się to do platform, które mają silną pozycję gospodarczą i ogólnie wpływową i/lub które mają dużą bazę użytkowników. Apple musi zatem przestrzegać określonych wytycznych w UE i nie może już działać wyłącznie według własnego uznania.
Firma długo opierała się nowym przepisom, a nawet próbowała wystąpić do sądu, aby nie być określana jako gatekeeper – bezskutecznie. 25 stycznia Apple ogłosiło, że będzie teraz spełniać wymogi ustawy o rynkach cyfrowych. Firma wdraża niezbędne zmiany wraz z aktualizacją do iOS 17.4.
Kluczowym punktem aktualizacji jest otwarcie iOS na alternatywne sklepy z aplikacjami – znane również jako sideloading. Użytkownicy mogą teraz bezpłatnie pobierać aplikacje nie ze sklepu Apple App Store, ale z platformy innej firmy. Warunkiem jest aktywacja pobierania ze źródeł zewnętrznych w ustawieniach iPhone’a. Użytkownicy mogą nawet ustawić wybrany przez siebie domyślny sklep z aplikacjami.
Apple zastrzega sobie jednak pewną kontrolę. Firma ogłosiła, że w celu zachowania określonego poziomu bezpieczeństwa i ochrony danych zezwoli jedynie na sideloading z wcześniej zweryfikowanych źródeł. Operatorzy alternatywnych sklepów z aplikacjami muszą najpierw uzyskać zgodę firmy Apple, aby móc aktywować aplikację do pobrania. Dlatego pobieranie aplikacji bezpośrednio ze stron internetowych nie jest możliwe.
Programiści nadal nie mogą ominąć Apple i muszą przesyłać swoje aplikacje do recenzji. W przyszłości będą mogli określić, czy ich aplikacje powinny pojawiać się dodatkowo, czy nawet wyłącznie w alternatywnych sklepach z aplikacjami, które zostały już przetestowane.
iOS 17.4 zapewnia większą swobodę przeglądania
Przeglądarki internetowe dla iPhone’ów musiały wcześniej polegać na silniku Apple WebKit. Apple zawsze blokował silniki przeglądarek innych firm. Dostawcy tacy jak Google z przeglądarką Chrome czy Mozilla z Firefoksem musieli udostępnić specjalne wersje swoich przeglądarek. Ale dzięki DMA ta przeszkoda spadła w UE. Dzięki systemowi iOS 17.4 po raz pierwszy na urządzeniach Apple można korzystać z przeglądarek bez silnika WebKit. Po raz pierwszy użytkownicy mogą także ustawić własną domyślną przeglądarkę oprócz Safari, za pomocą której można następnie otwierać wszystkie linki.
Przykładowo Google od początku 2024 roku pracuje nad wersją przeglądarkową z własnym silnikiem Blink. To samo tyczy się Mozilli. Obydwa mogą zatem dość szybko zaoferować alternatywę.
Po aktualizacji do iOS 17.4 użytkownicy będą teraz widzieć okno dialogowe wskazujące inne przeglądarki podczas pierwszego uruchomienia Safari.
Alternatywne metody płatności
Każdy, kto wcześniej chciał płacić zbliżeniowo swoim iPhonem, nie mógł uniknąć Apple Pay. Tylko wewnętrzna usługa płatnicza mogła uzyskać dostęp do interfejsu NFC iPhone’a. Zmienia się to również w iOS 17.4. Od teraz użytkownicy mogą wybrać, z której usługi chcą korzystać z płatności bezgotówkowych.
Dostawcy aplikacji mogą teraz korzystać również z usług własnych dostawców usług płatniczych i integrować ich ze swoimi aplikacjami, na przykład w przypadku zakupów w aplikacji. Masz również możliwość umieszczenia linków do swoich ofert na własnej stronie internetowej i w ten sposób zwrócenia uwagi na oferty. To kwestia, o którą na przykład Spotify przez długi czas spierało się z Apple. Dostawca strumieniowego przesyłania muzyki ogłosił już, że całkowicie przeprojektuje swoją aplikację na iPhone’a.
Jednak pomimo przekierowania na alternatywne metody płatności programiści i dostawcy nie mogą uniknąć płacenia Apple prowizji za zakupy aplikacji lub w aplikacji. Jednak to nieco maleje. Mali dostawcy muszą teraz płacić Apple 10 procent zamiast dotychczasowych 15 procent. Od dużych dostawców Apple zatrzymuje 17 procent zamiast dotychczasowych 30 procent. Aby móc korzystać z interfejsu płatności Apple w aplikacjach, programiści muszą zapłacić dodatkowe 3 procent sprzedaży. Tego zaangażowania można uniknąć, integrując alternatywnych dostawców usług płatniczych w aplikacji lub łącząc się z własną witryną internetową.
Nowe emotikony
Zeszłego lata nowe emoji zostały potwierdzone przez konsorcjum Unicode w ramach Emoji 15.1. W końcu trafią one na iPhone’a z systemem iOS 17.4. Uwzględniono na przykład motywy takie jak brązowy grzyb, trzęsąca się głowa lub kiwający emoji, a także limonka i zerwany łańcuszek. Nowością jest również to, że łącznie 108 emoji może teraz zmieniać kierunek. Można je zatem wyświetlać skierowane w lewo lub w prawo.
Dalsze innowacje w iOS 17.4
Oprócz tych głównych zmian wynikających z ustawy o rynku cyfrowym, bieżąca aktualizacja wprowadza inne innowacje dla iPhone’a. Poniżej podajemy niektóre z nich:
- W razie potrzeby asystenta głosowego Siri można aktywować, używając samego imienia. Długa forma „Hej Siri” nie jest już konieczna.
- Transkrypcje można tworzyć automatycznie za pomocą aplikacji podcastów w języku niemieckim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim.
- Informacje o baterii, takie jak stan baterii, można teraz znaleźć w ustawieniach w zakładce „Bateria”.
Oprócz iOS 17.4 Apple dostarcza także iPadOS 17.4 specjalnie dla swoich tabletów. Aktualizacja jest już dostępna do pobrania.